Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-10-2009, 10:53   #1
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default Bonitacja - Zochova chata

Wybaczcie, ale zawsze jakos dziala mi na nerwy opowiadanie klamstewek na innych forach.... Na Wolfdogu jak widze niektorzy boja sie pisac, bo kazde przeklamanie zostaje skorygowane... ale na prywatnych stronkach osoby te puszczaja wodze fantazji...

Mialam nie wspominac o bonitacji w Zochovej chacie, bo myslalam, ze niektorym da to do myslenia, ale jak widze nie dalo... Lepiej pojechac po sedzinie... I nagle JEDYNY autorytet wart uwagi robi sie... kobieta nie majaca wiedzy co czyni... bo niektorych psow NIE WOLNO krytykowac...

Dopiero co oberwalo sie Daivie za krytyke Czambora, ze sie nie zna... Potem oberwalo sie Oskarowi. Tez sie nie zna...
Jedyny znawca... Monika Soukupova nie dopatrzyla sie JEDNEGO, JEDYNEGO bledu. Wiec to jest BOSKA sedzina... bo takie sie lubi... Ale, czy dobry sedzia to taki, ktory nie widzi ewidentnych wad?

Swiatowka - ocena Czambora dokonana przez Sone Bognarova:
Quote:
Originally Posted by wilczakrew
Dowiedziałem się, że : kompletny pies, luźne kąciki, cieżką głową. To wszystko na co było stać tak wybitną sędzinę
Nie, to nie wszystko na co ja bylo stac, ale to wszystko co mogle dostac jako uzasadnienie oceny "bardzo dobrej" na SWIATOWCE. Te wystawy rzadza sie niestety swoimi prawami i opisy w zasadzie ZAWSZE sa redukowane do minimum. Na nic wiecej nie ma KOMPLETNIE czasu. Nawet przy tak krotkich opisach ocena wilczakow trwala przeciez az do finalow. Gdyby sedziowie mieli opisywac kazdego psa to siedzielibysmy tam do niedzieli...


Quote:
Originally Posted by wilczakrew
Drugim dniem i wynikiem wystawy specjalnej byłem totalnie zaskoczony bo przecież przez noc pies się nie zmienił. Jak się okazało potem jednak się zmienił i to nawet bardzo, z oceną doskonałą i res CAC stanoł za Zwycięzcą Świata w swojej klasie.
W drugi dzien oceniala nie sedzina klubowa, a pani Ridarcikova, ktora sedziuje rozne rasy. Sedzina dobra, ale tez znana ze swojej slabosci dla wilczakow o wiekszych klatkach, ciezszych glowach. Stad wiele psow, ktore dzien wczesniej u sedziow klubowych bylo "bdb", tego dnia dostalo oceny "doskonale" i nawet miejsca lokatowe.

Quote:
Originally Posted by wilczakrew
Przez kolejną noc nastąpiły jeszcze większe zmiany. Na bonitacji nie miał już cieżkiej głowy, na temat luźniejszych kacików była rozmowa ale sama sędzina stwierdziła, że to nie jest wada i nie ma na ten temat słowa w karcie bonitacyjnej. No ale jak wiadomo jedna zmiana niesie za sobą kolejną i to co miało być złe lub było złe do tej pory u niektórych osób zaczeło być dobre, a to co zawsze było dobre okazało się być złe.
Nie nastapily ZADNE zmiany. Na bonitracji Sona mogla jedynie rozwinac ocene, ktora dala wam na Swiatowce. Piszesz, ze nie ma slowa o kacikach, ze sadzina mowila, ze to nie wada. Grzesiek, krecisz natemat oceny normalnie jak co niektore polskie hodoczynie....

Uzytkownikom forum polecam opublikowane ksero katy bonitacji Czambora i zerkniecie na 4 miejsce od dolu po prawej stronie:

W poznamkach Czambor ma wpisane "naznak otvorenych koutikov", czyli otwarte kaciki...Grzesiek nie mow mi, ze nie ma o nich slowa w karcie bonitacyjnej i ze nie jest to wada. JEST to wada i sedzina ta WADE wpisala. Jedyna rzecz - Czambor ma otwarte kaciki, ale daleko mu jeszcze do rekordzistow, wiec zamiast w kodzie zostalo to wspiane do ""uwag". Pojawiaja sie tam wady, ktore SA, ale ktore nie sa jeszcze mocno rozwiniete.

Nie ma w karcie slowa o ciezkiej glowie? Bo glowa Czambora, na opis w KARCIE jako "CIEZKA" sie nie kwalifikuje. Sedzina nie miala prawa wpisac ci tej wady u tego nie zrobila. Wpisala jednak to co powoduje, ze glowa Twojego psa wyglada na ciezsza niz "standard" - a to wlasnie te otwarte kaciki. Sa one typowe dla ciezszych typow. Ale uwierz mi - moga wpisywac, ze glowa Czambora jest "ciezsza", ale nie "ciezka".

Quote:
Originally Posted by wilczakrew
Jak sama sędzina stwierdziła pies pięknie się porusza ale ma przekątowane tylnie kończyny, bo nie zawsze stawia je równo.
NIE. Sedzina stwierdzila, ze Czambor sie ladnie porusza - jak na psa. Ale jak na wilczaka ma zle katowanie - sa one przekatowane (jak ktos nie wie o co chodzi - nogi zostaja za bardzo z tylu jak u owczarka niemieckiego). Komisja kilka razy przestawiala Czambora, bo chlopak ma zachwiany punkt ciezkosci - ustawia sie dobrze, a po chwili przesuwa ciezar na przod (ktory jest masywniejszy od tylu), przez co to J5 staje sie bardzie widoczne.
Co do stawiania "rowno" nog - tez nie o to chodzilo, ale o to co masz wpisane w karcie - o nieprawidlowa postawe tylnich konczyn, ktore ustawiaja sie w "X" (profesjonalnie nazywaja to "krowia postawa" tak jak jest to wpisane w poznamkach).

Jeszcze raz - nie planowalam pisac po ocenie psa tekstow w stylu "a nie mowilam", ale tym wybuchem niezadowolenia i nie zawsze zgodnych z prawda opisow oceny Twpoje psa, az sam sie prosiles o opisanie jak rzeczywiscie przebiegla bonitacja....
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2009, 00:28   #2
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Wybaczcie, ale zawsze jakos dziala mi na nerwy opowiadanie klamstewek na innych forach.... Na Wolfdogu jak widze niektorzy boja sie pisac, bo kazde przeklamanie zostaje skorygowane... ale na prywatnych stronkach osoby te puszczaja wodze fantazji...
Quote:
Originally Posted by Margo View Post

Mialam nie wspominac o bonitacji w Zochovej chacie, bo myslalam, ze niektorym da to do myslenia, ale jak widze nie dalo... Lepiej pojechac po sedzinie... I nagle JEDYNY autorytet wart uwagi robi sie... kobieta nie majaca wiedzy co czyni... bo niektorych psow NIE WOLNO krytykowac...

Dopiero co oberwalo sie Daivie za krytyke Czambora, ze sie nie zna... Potem oberwalo sie Oskarowi. Tez sie nie zna...
Jedyny znawca... Monika Soukupova nie dopatrzyla sie JEDNEGO, JEDYNEGO bledu. Wiec to jest BOSKA sedzina... bo takie sie lubi... Ale, czy dobry sedzia to taki, ktory nie widzi ewidentnych wad?
Zapomniałaś dodać siebie bo też skrytykowałaś Czambora i na dodatek robiąc mu krytykę na podstawie zdjeć i wad co nie dotyczyły jego.


Swiatowka - ocena Czambora dokonana przez Sone Bognarova:


Quote:
Originally Posted by Margo
Nie, to nie wszystko na co ja bylo stac, ale to wszystko co mogle dostac jako uzasadnienie oceny "bardzo dobrej" na SWIATOWCE. Te wystawy rzadza sie niestety swoimi prawami i opisy w zasadzie ZAWSZE sa redukowane do minimum. Na nic wiecej nie ma KOMPLETNIE czasu. Nawet przy tak krotkich opisach ocena wilczakow trwala przeciez az do finalow. Gdyby sedziowie mieli opisywac kazdego psa to siedzielibysmy tam do niedzieli...
Ciekawe dlaczego Oskar miał czas na rzetelna ocenę psów i wystawienie odpowiednich opisów. Wystawa zaczeła się z prawie 2 godzinnym opóźnieniem, a Sonia skończyła oceniać swoja stawkę co najmniej godzinę wcześniej niż Oskar. Do finałów czekaliśmy kolejne prawie 3 godziny. Jakoś w pierwszym przypadku się dało, a w drugim nie.


Quote:
Originally Posted by Margo
W drugi dzien oceniala nie sedzina klubowa, a pani Ridarcikova, ktora sedziuje rozne rasy. Sedzina dobra, ale tez znana ze swojej slabosci dla wilczakow o wiekszych klatkach, ciezszych glowach. Stad wiele psow, ktore dzien wczesniej u sedziow klubowych bylo "bdb", tego dnia dostalo oceny "doskonale" i nawet miejsca lokatowe.
To ciekawe dlaczego zupełnie inny Wilczak dostał BOBa. On nie ma ani większej klatki, ani cieższej głowy. Coś z tą słabością jest nie tak.
Druga sprawa jakie należy mieć uprawnienia aby zostać sędziną klubowa.



[/quote=Margo]Nie nastapily ZADNE zmiany. Na bonitracji Sona mogla jedynie rozwinac ocene, ktora dala wam na Swiatowce. Piszesz, ze nie ma slowa o kacikach, ze sadzina mowila, ze to nie wada. Grzesiek, krecisz natemat oceny normalnie jak co niektore polskie hodoczynie....
Masz Małgosiu rację i to co usłyszałem, ze pies ma lekko otwarte kąciki i z wiekiem może być gorzej, to co usłyszałem, ze tylnie łapy czasami stawia za blisko i robi X ale nie robi tego zawsze

W poznamkach Czambor ma wpisane "naznak otvorenych koutikov", czyli otwarte kaciki...Grzesiek nie mow mi, ze nie ma o nich slowa w karcie bonitacyjnej i ze nie jest to wada. JEST to wada i sedzina ta WADE wpisala. Jedyna rzecz - Czambor ma otwarte kaciki, ale daleko mu jeszcze do rekordzistow, wiec zamiast w kodzie zostalo to wspiane do ""uwag". Pojawiaja sie tam wady, ktore SA, ale ktore nie sa jeszcze mocno rozwiniete.

Nie ma w karcie slowa o ciezkiej glowie? Bo glowa Czambora, na opis w KARCIE jako "CIEZKA" sie nie kwalifikuje. Sedzina nie miala prawa wpisac ci tej wady u tego nie zrobila. Wpisala jednak to co powoduje, ze glowa Twojego psa wyglada na ciezsza niz "standard" - a to wlasnie te otwarte kaciki. Sa one typowe dla ciezszych typow. Ale uwierz mi - moga wpisywac, ze glowa Czambora jest "ciezsza", ale nie "ciezka".



NIE. Sedzina stwierdzila, ze Czambor sie ladnie porusza - jak na psa. Ale jak na wilczaka ma zle katowanie - sa one przekatowane (jak ktos nie wie o co chodzi - nogi zostaja za bardzo z tylu jak u owczarka niemieckiego). Komisja kilka razy przestawiala Czambora, bo chlopak ma zachwiany punkt ciezkosci - ustawia sie dobrze, a po chwili przesuwa ciezar na przod (ktory jest masywniejszy od tylu), przez co to J5 staje sie bardzie widoczne.
Co do stawiania "rowno" nog - tez nie o to chodzilo, ale o to co masz wpisane w karcie - o nieprawidlowa postawe tylnich konczyn, ktore ustawiaja sie w "X" (profesjonalnie nazywaja to "krowia postawa" tak jak jest to wpisane w poznamkach).

Jeszcze raz - nie planowalam pisac po ocenie psa tekstow w stylu "a nie mowilam", ale tym wybuchem niezadowolenia i nie zawsze zgodnych z prawda opisow oceny Twpoje psa, az sam sie prosiles o opisanie jak rzeczywiscie przebiegla bonitacja.... [/quote]

Masz Małgosiu rację i to co usłyszałem, ze pies ma lekko otwarte kąciki i z wiekiem może być gorzej, to co usłyszałem, ze tylnie łapy czasami stawia za blisko i robi X ale nie robi tego zawsze i to, ze to nie zostanie wpisane do wad bo nie są to ewidentne wady , tylko w uwagi wynikało z mojego nie dogadania się z sędziną. Z tego samego nie dogadania wynikało to jak powiedziała, ze pies bardzo ładnie się porusza i, ze jest bardzo ładnym psem. Ja to pewnie tak właśnie zrozumiałem bo tak chciałem zrozumieć.
Szkoda, ze nie wiedziałem, ze Ty się tak dobrze dogadujesz bo z pewnością poprosił bym Ciebie o pomoc w tłumaczeniu i wtedy nie był bym zdziwiony dlaczego coś co miało być najpierw wpisane w uwagach zostało wpisane jako wada w kodzie bonitacyjnym.
Teraz wiem, dlaczego wręcz wstałaś z miejsca przy teście charakteru mojego psa, bo jakoś przy innych tego nie robiłaś nawet jak chciały się zabić o własny cień.
No ale zawsze można potem po dokonanej ocenie wpisać odroczona.

Teraz też wiem dlaczego nie postawiłaś własnych psów do tej bonitacji bo one jej nie potrzebują.
Ty nie musisz się dowartościowywać i tym bardziej będąc taką zwolenniczką bonitacji słowackiej u specjalistów u nich ich robić. No , a wszystko inne jest względne i zazwyczaj niesmaczne.
Polskich hodowczyń do tego nie mieszaj bo też jesteś jedną z nich i może to przez innych zostać źle odebrane.
Mam też prośbę abyś się zdecydowała jakiego określenia chcesz używać bo ja zaczynam się gubić
Quote:
Originally Posted by Margo
"Molosowata glowa" to nic innego jak ciezka glowa charakteryzujaca sie glownie OBWISLYMI WARGAMI
Quote:
Originally Posted by Margo
Ale uwierz mi - moga wpisywac, ze glowa Czambora jest "ciezsza", ale nie "ciezka".

No ale dobrze, ze doskonałość jest pojęciem względnym i zawsze można sobie na ten temat podyskutować.
P.S
Nie zapomnij wstawić zdjęć Czambora aby zobrazować tą krowią postawę, zachwiany punkt ciężkości.
Zwłaszcza tego jak ujawniła się kolejna wada, a sędzina jej nie zauważyła. Daiva wtedy robiła dużo zdjęć i pewnie Ci jakieś udostępni.
Nie wiem dlaczego wszyscy zapomnieli o okrągłych oczach Czambora, owczarkowatej sierści, ale to pewnie przeoczenie.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org