Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Kluby CzW i prawo

Kluby CzW i prawo Kluby CzW w Polsce i za granicą, informacje na temat grupy inicjatywnej Klubu Czechosłowackiego Wilczaka, przepisy dotyczące rasy...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-09-2008, 23:40   #141
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Możemy ponegocjować, ale zaznaczam, że chodzi o literówki, nie zaś składnię, bo z tym miewam problemy, mam swój, niekoniecznie poprawny styl

Te spotkania integracyjne miałyby na celu właśnie ustalanie nowych celów (masło maślane...), kierunków w hodowli, burzę mózgów, a nie tylko dobrą zabawę.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:44   #142
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Sorry . Rejestrując psa Wilczaka podkreślam Wilczaka czy Collie czy Sheltie wawie , w łodzi czy w pcimiu dolnym i tak sie należy do klubu Psów pasterskich niepolskich , chyba ze ktoś ma ON to należy do klubu ON-ów, Briarda to do klubu Briarda i Beauceron itd bo takie kluby ras istnieją w polsce i pewne rasy są automatycznie przypisywane do danego klubu i należy sie do niego czy sie chce czy nie.

prose Ci o konkretny cytat z REGULAMINU czy cos takiego podobnego GDZIE to jest napisane, bo takie COS to lamanie prawa osobistego na mozliwosc wybrania kluba czy dzialalnosci.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:49   #143
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Podział I Gr FCI na kluby

Klub Polskiego Owczarka Nizinnego

Tomasz Borkowski
Oddział w Warszawie
03-802 Warszawa, ul. Lubelska 5/7
tel. (0-22) 618-25-70
fax (0-22) 618-26-62


Klub Owczarka Niemieckiego

Zbigniew Milewski
Oddział w Radomiu
26-607 Radom, ul.Wernera 29/31
tel./fax (0-4 363-16-70
http://www.zkwp.radom.pl/

Klub Psów Pasterskich Niepolskich

Jadwiga Niciewicz
Oddział w Łodzi
91-855 Łódź, Al. Kościuszki 48
tel./fax (0-42) 637-62-62,
637-66-00, 657-00-31


Klub Owczarka Podhalańskiego

Andrzej Kot
Oddział w Bytomiu
41-902 Bytom, ul.Mickiewicza 13
tel./fax (0-32) 281-73-84


Klub Briarda i Beaucerona

Ewa Dorota Sobolta
Oddział w Łodzi
91-855 Łódź, Al. Kościuszki 48
tel./fax (0-42) 637-62-62,
637-66-00, 657-00-31
http://www.briard.39.pl/klub.htm

Klub Welsh Corgi

Mirosław Redlicki
Oddział w Lublinie
20-010 Lublin, ul.Dolna Panny Marii 53
www.welshcorgiklub.pl
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:50   #144
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by magdalena View Post
Tak Gaga będa nieważne. ZK patrzy niepewnie na takie inicjatywy, w Polsce nie ma pojęcia biegu na 40, 70 km itd, potrzebne jest zatwierdzenie regulaminu , sędziowie (polscy chcą sobie wyrobic uprawnienia na takie biegi ) Bieg trzeba zgłosić rok wcześniej ale najpierw musi go zatwierdzić komisja itd,....itd...

Hmm.. czyli, zapraszam sedziego, p. Oskara (jak wiemy, ma uprawnienia do sedziowania biegow), organizujemy trase, przyjezdzaja chetni i wynik jest niewazny? Tak? Nikt nam nie wystawi certyfikatu, nikt (sedzia) nie ma prawa wpisac wyniku do rodowodu np?


Czy gdyby wszystko zorganizowac w Polsce, np wlasnie na Galicyjskim, zaprosic sedziego ze Slowacji czy Czech i poprosic aby slowacki lub czeski (odpowiednio) klub wystawil nam oficjalne papiery to niemozliwe?


Przy drugim pytaniu wlasnie pojawia sie argument "za" klubem.. bo po co jezdzioc i zalatwiac skoro mozna wszystko u siebie I tak, mamy 1 punkt Troche na sile, bo czesc uwaza, ze biegi to bezsens, pozostala czesc i tak bryknie sie te kilkaset kilometrow na poludnie albo wschod.. ale Ok, no mamy jakis punkt zaczepienia
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:52   #145
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Podział I Gr FCI na klubyKlub Polskiego Owczarka Nizinnego Tomasz Borkowski Oddział w Warszawie
03-802 Warszawa, ul. Lubelska 5/7
tel. (0-22) 618-25-70
fax (0-22) 618-26-62
Klub Owczarka Niemieckiego Zbigniew Milewski Oddział w Radomiu
26-607 Radom, ul.Wernera 29/31
tel./fax (0-4 363-16-70
http://www.zkwp.radom.pl/ Klub Psów Pasterskich Niepolskich Jadwiga Niciewicz Oddział w Łodzi
91-855 Łódź, Al. Kościuszki 48
tel./fax (0-42) 637-62-62,
637-66-00, 657-00-31
Klub Owczarka Podhalańskiego Andrzej Kot Oddział w Bytomiu
41-902 Bytom, ul.Mickiewicza 13
tel./fax (0-32) 281-73-84
Klub Briarda i Beaucerona Ewa Dorota Sobolta Oddział w Łodzi
91-855 Łódź, Al. Kościuszki 48
tel./fax (0-42) 637-62-62,
637-66-00, 657-00-31
http://www.briard.39.pl/klub.htm Klub Welsh Corgi Mirosław Redlicki Oddział w Lublinie
20-010 Lublin, ul.Dolna Panny Marii 53
www.welshcorgiklub.pl
hmmm???? a jesli ja nie chce byc w klube rasy a chce byc w klube Krakowa czy Wawy? to co - nie jest to mozliwe?

p.s. to lista klubow a nie cytat z regulaminu o tym ze pies AUTOMATYCZNE jest posle rejestru dodany do klubu, ja prosilam o to.
dzieki.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:53   #146
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Jeżeli powstał by Klub wilczaka w polsce to automatycznie wychodzi on spod skrzydeł Kubu Psów Pasterskich niepolskich w polsce.
Jak ktos niewieży to niech podzwoni po swoich oddziałach albo obejrzy ulotke ze zgłoszeniem na wystawe klubową w łodzi
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:54   #147
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Jeżeli powstał by Klub wilczaka w polsce to automatycznie wychodzi on spod skrzydeł Kubu Psów Pasterskich niepolskich w polsce.
Jak ktos niewieży to niech podzwoni po swoich oddziałach albo obejrzy ulotke ze zgłoszeniem na wystawe klubową w łodzi
to nie odpowiedz, z faktami
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2008, 23:59   #148
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Jeżeli powstał by Klub wilczaka w polsce to automatycznie wychodzi on spod skrzydeł Kubu Psów Pasterskich niepolskich w polsce.
Jak ktos niewieży to niech podzwoni po swoich oddziałach albo obejrzy ulotke ze zgłoszeniem na wystawe klubową w łodzi
Daniel czy Ty masz z tym Klubem coś wspólnego, skoro tak zajadle go bronisz i nie chcesz tworzyć konkurencji??

Ja mieszkam we Wrocławiu, tu zarejestrowałam psa i dowiem się, czy zapisano mnie bez mojej wiedzy do Klubu w Łodzi, bo mnie się do nie podoba.

Jak się ktoś rodzi czarny, to nie wpisuje się go automatycznie do Klubu Afroamerykanów...
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:00   #149
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

DanielZ, to co podales to wylaz klubow zarejstrowanych w ZKWP, wewnatrz grupy FCI-1, a prosciej, jest grupa 1 FCI, w polsce w tej grupie sa zawiazanee nastepujace kluby.

Daiva podalem to strone wczesniej, ale wklejam jeszcze raz especialy for you

wyrywki z regulaminu klubu rasy przy zkwp w polsce -

§ 2
Powołany Klub podlega Zarządowi Głównemu ZKwP i nie posiada osobowości prawnej.

Klub finansuje się samodzielnie ze składek swoich członków i innych wpływów uzyskiwanych w toku swojej działalności.

§ 4
Członkami Klubu mogą być jedynie członkowie Związku Kynologicznego w Polsce, którzy zadeklarowali swoją wolę członkostwa i mają opłaconą składkę zgodnie z obowiązującymi zasadami statutowymi.

Ustanie członkostwa w Związku Kynologicznym w Polsce jest tożsame z ustaniem członkostwa w Klubie, jednakże rezygnacja z członkostwa w Klubie nie ma wpływu na członkostwo w Związku Kynologicznym w Polsce.

Zarząd Klubu zobowiązany jest zapewnić bieżącą kontrolę przynależności do Związku osób uznanych za członków Klubu.
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:04   #150
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Jeżeli powstał by Klub wilczaka w polsce to automatycznie wychodzi on spod skrzydeł Kubu Psów Pasterskich niepolskich w polsce.
Jak ktos niewieży to niech podzwoni po swoich oddziałach albo obejrzy ulotke ze zgłoszeniem na wystawe klubową w łodzi

Tak, wychodzi spod skrzydel instytucji dla nas i tak martwej, ktos z niej korzysta ?? Wilczaki fuguruja w klubowkach jako pasterskie nie polskie bo sa rasa pracujaca i nie ma ich pod co innego podciagnac, no chyba ze ktos kiedys stwierdzi po tym treningu z kozami, ze mozna je podpiac pod psy pasterskie i zaganiajace. To absolutnie nie zmienia faktu ze w grupie 1 FCI nic nam to nie zmieni, a wystawy klubowe z udzialem czw beda sie nazywac "Klubowa wystawa Psow rasy Ceskoslovensky Vlcak", dalej nie rozumiem jak sie to ma do twojego stwierdzenia odnosnie przynaleznosci klubowej
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:11   #151
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

A ja dodam tylko jedno: czeski bieg czyli innymi slowy: ZVP (obojetnie czy 1, 2,3) nie daje upoważnienia do certyfikatu.. Owszem, sędzina/sędzia wpisuje ów bieg, z oceną, czasem i stosowną pieczątką w rodowodzie, ale do INT. nie upoważnia, tak samo jak nie upoważnia do występowania w kl. użytkowej. To tak dla wiadomości...

A co do związków i informacji ktore udzielają.. cóż często są mylne, ja ostatnio kiedy dawałam rodowód Ish( jeszcze bez prześwietlenia, bo przeswietlenie bylo zaplanowane na pozniej a wpis "suka hodowlana" przeciez by go nie zmienil i nawet z takim wpisem a wynikiem NIE pozytywnym, nie rozmazalabym suki) dowiedzialam się-kiedy juz przyszlam po odbior- ze nie zostal dodany ow wpis, poniewaz nie ma przeietlenia, a ze jest ono obowiazkowe. Rany jak ja sie wtedy ucieszylam.. Jednak szybko sie okazalo, ze to poprostu byla zwykla pomylka..
Zrobmy cos dla naszej rasy, ale naprwde ZROBMY, mamy naprawde olbrzymie mozliwosci!!!

p.s. Jednak ja dalej jestem za wladzami wybieralnymi by nie bylo ukladow i ukladzików..
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:33   #152
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

W tym calym zamieszniu z klubami itd, jest tylko jedna rzecz ktora mnie troche martwi i ktora powinnismy glosno poruszyc.

Quote:
Klub ma prawo:
a) raz w roku zorganizować swoją wystawę, o ile uzyska zgodę Zarządu Głównego ZKwP
To jest zapisane w regulaminie klubu, tylko teraz nie bardzo wiem jak to interpretowac, czy chodzi o to ze jako klub mozemy zorganizowac wlasna wystawe? Pytanie jest dosc zlozone, bo biorac pod uwage ze bedziemy mieli wlasny klub, to czy dalej bedziemy brani pod uwage np przy wystawach klubowych ras pasterskich niepolskich jako G1 FCI. To chyba trzeba by obdzwonic wielkie glowy w zwiazku i dopytac.

Aga, jesli chodzi o twoje pytanie odnosnie zakresu dzialania klubu, to mysle sobie tak. Napewno mozna by latwiej organizowac wszelakie imprezy, na ktore teraz trzeba jezdzic spory kawal, np bieg brzegiem dunaju Istotnym drobiazgiem jest niestety fakt ze kazda impreza certyfikowana, tak jak opisywaliscie powyzej, musi byc zalegalizowana. Czyli jesli chcemy aby pies mial cos dopisane do rodowodu, musi to organizowac jakis czlon ZKwP lub innego zwiazku w danym kraju, a nie Xinski czy Ykowski.

Dodatkowo klub z racji pobieranych skladek moze przejac piecze nad gadzetami, np druk kalendarzy z rasa, albo np bedac czlonkiem klubu, mozna pokrywac koszt spotkania w Poznej, albo zamowic wiecej trenerow, treserow, fachowcow, tak aby podzielic zebranych na grupy 10-15 osob, aby latwiej sie pracowalo, ale to drobiazgi.

To co mi chodzi po glowie, to bierzaca pomoc rasie. Kazdy z nas chce dla naszch burych jak najlepiej tylko nie zawsze wie co i jak albo gdzie sie z tym udac. W ramach klubu mozna by np pomagac ludziom w kwesti RTG i odpowiednich lekarzy ktorzy zrobia dobry opis zdjecia, wyszukiwac dobre osrodki szkoleniowe w ktorych nie zepsuja nam psa, jest sporo doswiadczonych ludzi wsrod wilczakowcow ktorzy mogli by np pomagac w doborze REP-a a co za tym idzie mozna by sie np pokusic o organizowanie z pomoca klubu spotkan w tym celu, pomoc jezykowa itp itd. Mysle ze mozliwosci jest wiele, wszystko w naszych rekach
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:37   #153
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

To jest fakt, ze jak powstanie klub to najlepiej aby władze były wybieralne. Mamy na to duze szanse ale dopóki się nie zintegrujemy wszyscy i będą tacy malkontenci jak Daniel to dalej będziemy tylko dyskutować. Nie ukrywam, ze jestem rozczarowany jego zachowaniem bo na spotkaniu rozmawialismy długo i co innego słyszałem. Zupełnie inne oferty padały ale widze, ze krowa która głosno ryczy żadnego mleka nam nie da i bedzie dalej ryczeć. Podam taki przykład : w Polsce jest 500 włascicieli wilczaka i nic nie szkodzi na przeszkodzie aby powstały dwa kluby bo kazdy ma do tego prawo. jesli spełnimy odpowiednie warunki aby taki klub powstał to nikt nie moze nam zabronić jego utworzenia. Nie zapominajmy, ze podobno jesteśmy w unii europejskiej i tam mają troche inne przepisy, a i kłaniają się tu przepisy o wolnosci słowa i przepisy o tworzeniu różnego rodzaju organizacji. Powiem, ze miałem dziś buzliwe dyskusje na ten temat co dalej i jestem wdzięczny wszystkim tym co mnie wspierali i nie pozwolili abym tak szybko sie poddał. Myślę, ze faktycznie najwyższy czas abyśmy przestali gadać i zaczeli coś robić nie dla siebie ale dla rasy którą kochamy. Ja mam wilczaka z miłosci do rasy i sądze, ze większosć podzieli moje zdanie. Zatem zabieramy się do cieżkiej pracy i zaczynamy działać. Jutro wybiore sie do ZkwP w katowicach, zadzwonie też do oddziału głównego w warszawie i wystosuje odpowiednie pismo. Jeśli ktoś miał by jakieś uwagi i chciał by mi pomóc co w takim pismie miało by się znaleźć to będe wdzięczny. Przynajmniej teraz wiem na kogo naprawde można liczyć. Dziękuje i pozdrawiam.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:38   #154
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

Quote:
Originally Posted by shaluka View Post
p.s. Jednak ja dalej jestem za wladzami wybieralnymi by nie bylo ukladow i ukladzików..
To jest nieuniknione inaczej sie nie da.

§ 8
Nie później niż po upływie 4 miesięcy od ogłoszenia musi odbyć się zebranie wyborcze, które wyłoni władze Klubu.
§ 9
1. Władzami Klubu są:
- Walne Zgromadzenie członków Klubu lub ich delegatów,
- Zarząd Klubu (od 1 do 11 członków)
- Komisja rewizyjna (od 3 do 7 członków).

2. W przypadku Zarządu Klubu składającego się z co najmniej 6 członków, na pierwszym posiedzeniu Zarządu konstytuuje się Prezydium Zarządu.

3. Kadencja władz Klubu trwa 3 lata, o ile Zarząd Główny nie postanowi inaczej.

4. Walne Zgromadzenie zwołane przez grupę inicjatywną zbiera wszystkich deklarujących członkostwo w Klubie.
Walne Zgromadzenia zwoływane w toku działalności Klubu mogą mieć postać Zjazdów Delegatów, jeśli Klub liczy co najmniej 300 członków i posiada strukturę terytorialną zaakceptowaną przez Zarząd Główny.
Klucz wyboru delegatów proponują władze Klubu - grupa inicjatywna (jest określony wewnętrznym regulaminem klubu, § 15 niniejszego regulaminu), a zatwierdza Zarząd Główny.

5. Do władz Klubu stosuje się odpowiednio postanowienia § 19 pkt 4 i 5 oraz § 27, 40, 41 i 43 Statutu.
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:43   #155
PawelK
Junior Member
 
PawelK's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Warszawa
Posts: 137
Send Message via Gadu Gadu to PawelK
Default

Grzesiek nic narazie nie pisz do zwiazku, to jest narazie zbedne, Mozesz podzwonic i popytac np o te wystawy klubowe, a na reszte jest czas, bez 100 czlonkow nic z tego nie bedzie, a na start tylko tyle potrzeba.

§ 6
Powołanie Klubu poprzedzone jest przyjęciem deklaracji członków przez grupę inicjatywną. Liczba członków deklarujących wstąpienie do Klubu musi wynosić co najmniej 100 osób.
Deklaracja wstąpienia do Klubu jest warunkiem koniecznym i wystarczającym.
__________________
.:Opinia jest jak dupa - każdy ma swoją:.
PawelK jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 00:48   #156
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Paweł to wiem, ale chciałem podzwonić aby uspokoic innych i pokazać, że Daniel nie ma racji. Jeśli chodzi o wystawy klubowe to w ramach klubu moglibyśmy taką zorganizować. Wszystko jest kwestią kiedy udało by nam sie zarejestrować klub. Zwiazki mają planogramy wystaw na rok do przodu. Wszystko zalezy też od tego pod jakim oddziałem bysmy byli i też tam odbywała by sie wystawa klubowa. Jeśli np w Katowicach to mozna by to było może połączyć np z międzynarodową. Postaram sie tego wszystkiego dowiedzieć i jak coś to dam jutro znać.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 01:00   #157
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Dla mnie klub, w najczystszej idei to organizacja, która na terenie występowania rasy, jej osobników, hodowli, posiada prestiż. Tak duży, że ktokolwiek 'wchodzący" w rasę i robiący rekonesans, ma pewność, że hodowle będące poza klubem należy przynajmniej dokładnie sprawdzać (jeśli nie omijać szerokim łukiem). Bo klub to pewnego rodzaju gwarant tych zasad, które powinny być przestrzegane zawsze. W każdym razie godna zaufania, opiniotwórcza organizacja.

Tak jak FCI bezdyskusyjnie rozgranicza populację psów na rasowe i nierasowe, tak klub mógłby kształtować "jakość". Oczywiście, samo powstanie klubu niczego takiego nie zapewni, bo na to potrzeba wielu lat pracy na tak nieskazitelną opinię.
Co więc widziałabym w takim klubie?
- dbałość o zdrowie rasy (obowiązkowe prześwietlenia oraz określone kryteria (ostrzejsze niż wynikające z ogólnego regulaminu hodowli zk), z jakim stopniem schorzenia psy są dopuszczane lub eliminowane w hodowli. Ponieważ zdrowie to nie tylko stawy, może jakieś testy opracowane specjalnie dla rasy. Coś na kształt testów psychicznych w połączeniu z elementami znanymi z egzaminów. Nie chodzi o sprawdzenie poziomu wyszkolenia psa a jedynie jego predyspozycji oraz zgodności ze wzorcem (choćby ostatnie zdanie we wzorcu, dotyczące starchliwości). Sczzegóły w tej chwili nieistotne- rzecz w tym aby było to zrobione z głową i dla konkretnej rasy a ocena coś mówiła o charakterze psa. I nie chodzi o restrykcje wobec hodowców ale o uwiarygodnienie osobnikow hodowlanych, ich rzeczywistej jakości jako przekazicieli tych najlepsazych genów. Do testów dla "kandydatow do hodowli" dołączyłabym jeszcze testy dla szczeniąt ( wiemy, że istniejące w przypadku wilczaków wychodza.śsmiesznie.. wiec nalezałoby je opracować właśnie dla rasy, zwłaszcza że można nakreslić dość powszechny "profil psychologiczny" przyszłych właścicieli))

- komisje hodowlane: coś co mają ONki- ocenia się repa lub sukę hodowlaną na podstawie oceny ich miotow ( zdrowie, charaktery, eksterier itp). Rożnica pomiędzy mozliwością, jaką daje nam baza WD a taką ocena komisyjną jest taka, że tu wyciagamy wlasne wnioski a tam byloby to jakoś ujęte w reguły i wytyczne. Tu zresztą klania się instytucja komisji hodowlanej (poradcy chovu) u naszych poludniowych sąsiadow. Z tym, że tylko niektóre elementy. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania "nakazów".. taka komisja raczej pełnilaby rolę obiektywnego ( Boze! zaczynam gadać o Nibylandii ) doradcy dla pytających hodowców lub osób poszukujących szczeniaka. Mutacje pt " umawiamy się czym i co kryjemy a potem upychamy na siłę kiepski wynik eksperymentu- nie wchodzą w grę . Oczywiście w takiej komisji byloby kilka doświadczonych osób, z odpowiednią wiedzą i reputacją .

Komisja mogłaby również udostepniac materiały do opisów poszczególnych kryc. Chodzi o wartość edukacyjną, stopień inbredu i co z tego wynika, z konkretnych skojarzeń, przekazywania danych cech w danych liniach ( cos co na oko widzimy w Crying Wolfach, Krivoklatskych czy Reolupach mogłoby byc opisane i zrozumiałe dla osób dopiero zapoznajacych się z rasą). W publikowanych w klubie planach hodowlanych na nadchodzące okresy takie opisy "czego się spodziewamy po tym skojarzeniu" mogłyby byc podtawa do porównania z opisem" co nam wyszło z tego skojarzenia".

- szkolenia (seminaria, warsztaty) dla hodowców i nie hodowców. Oczywiście dla pogłębiania wiedzy o rasie, nie tylko o wzorcu ( choć wyjaśnianie co to indeks też nie jest bez znaczenia) ale też o cechach charakteru, predyspozycjach czy ich braku. Szkolenia mogłyby dotyczyć rownież osób z zewnątrz, majacych zawodowy kontakt z wilczakami- sędziowie kynologiczni. Klub może wysyłać do oddziałów zk biuletyny dla sędziów.

- komórka kontrolna, która miałaby znacznie szerszą "kartę pytań" niż ta, w której wykonuje się przegląd miotu. Mam na myśli kompletowanie choćby takich elementów jak smiertelność szczeniąt, stan ich zdrowia- występowanie widocznych wad, które z czasem można wyeliminować czy ukryć ( przykład- wyjatkowa łamliwość kości u części szczeniat z miotu - weryfikacja, konsultacja weterynaryjna czy takie schorzenie ma wpływ na "jakość" hodowlaną takich psów, linii itp) . Po zebraniu takich informacji taka komórka musiałaby je "przetworzyć", rozgraniczyc na genetyczne, nabyte itp. Dotyczy to zresztą rózniez psów dorosłych czy dorastających - np.wady zgryzu ( zanikajace z wiekiem), ilośc przypadków enostozy itp

- obozy, szkolenia, egzaminy - tak, znów z podkresleniem aby prowadzily je osoby "od rasy" a przynajmniej osoby, ktore potrafia te rase poprowadzic i ocenic

- komórka odpowiedzialna za archiwizację wyników badań weterynaryjnych czw.. wiele razy spotykaliśmy się z niertafną diagnozą bo wilczaki "maja inaczej " Aby to potwierdzic lub obalic trzeba miec podstawy.... czyli zebrane i skatalogowane wyniki pewnych badan
Czy ktoś z nas wie gdzie i jak często występuje w poszczególnych liniach nowotwór? Czy jest problemem?

no i pewnie jeszcze cos mi przyjdzie do glowy w tynm bajkopisarstwie
Nie wspomniałam o bonitacji, bo ja porozbijałam na elementy, z wyjątkiem mierzenia.. więc tu je wpisuję, żeby nie było
Niezaleznie od utopijności powyzszych punktów- tak dla mnie wyglada klub rasy.Bo powinien byc nie dla spotkań towarzyskich a dla rzetelnej roboty dla rasy, tak aby z tej roboty cos pozostało i wniosło do rozwoju rasy. Dla czegos takiego warto poświecic czas
Oczywiście założeniem jest aby nawet konkurujace hodowle potrafiły wznieśc sie ponad własne interesy i daly cos dla tej wspolnej idei. Choc rzetelna, uczciwa hodowla nie ma raczej "tajemnic"
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 01:01   #158
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Było by super jak by się udało. Nie wiem czy Oskar by sie zgodził ale mysle, ze byłby odpowiednia osobą. z Polski moze Pani Justyna Jezienicka Kulik, albo z Litwy jakiś myślę, ze Dajva nam tu pomozesedzia czy np Picheta też jest dobrym sędzią.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 01:03   #159
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Gaga ja podzielam Twoje zdanie w 100%, a właściwie nawet więcej.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 05-09-2008, 01:48   #160
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Daniel czy Ty masz z tym Klubem coś wspólnego, skoro tak zajadle go bronisz i nie chcesz tworzyć konkurencji??

Ja mieszkam we Wrocławiu, tu zarejestrowałam psa i dowiem się, czy zapisano mnie bez mojej wiedzy do Klubu w Łodzi, bo mnie się do nie podoba.

Jak się ktoś rodzi czarny, to nie wpisuje się go automatycznie do Klubu Afroamerykanów...
Sluchajcie - Klub Ras Pasterskich Niepolskich nie jest naszym wrogiem, a wrecz przeciwnie... Jest tam grupa sedziow i ogolnie ludzi od grupy 1., ktorzy zawsze wilczakom bardzo pomagali... Dzieki nim mamy mozliwosc prezentowac psy u sedziow "od rasy", czy chocby takich, ktore juz znaja wilczaki, a wilczaki chyba zawsze dostaja na klubowce jakis mily bonus...

Do klubu sie nie zapisuje, bo i nie wymaga on zadnych skladek, oraz nic nie narzuca... Za przynaleznosc dostajemy mozliwosc posiadania wystawy klubowej - ktos robi ja za nas....

Oczywiscie naturalne jest, ze z rozwojem popularnosci rasy chcemy miec tez wlasny klub (lub jak kto woli wlasne piekielko ). To nam wiele by ulatwilo i wiele umozliwilo...
Z drugiej strony warto trzymac z Klubem Ras Pasterskich Niepolskich nie tylko dlatego, ze osoby tam zasiadajace nam sprzyjaja, ale chocy dlatego, ze i w przyszlosci warto z nim wspolpracowac... Czyz jest lepsze miejsce (i lepszy teren) na organizacje POLSKIEJ wystawy CzW niz samo centrum Polski - na sprawdzonym terenie... Warto wykorzystac to co juz mamy (czyli dobrze dzialajaca strukture), a co wykorzystuja tez inni (stad tak duza roznych klubowek na ten sam weekend w Lodzi).
Margo jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org