Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-09-2008, 13:04   #1
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default Hodowlanka malych psow

Ahoj Margo, chci se tě zeptat jako "leadra" polského chovu: u vás neplatí standart? Jak může pes s výškou 64cm úspěšně absolvovat bonitaci a být chovný? Já vím, že to není jen tenhle pejsek, už jsem to viděla i na Slovensku, stejně to nechápu....Možná, že to není otázka na tebe, ale stejně by mě to zajímalo......Díky
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 16:14   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

I ja tego niezrozumiem??? Daimon z Peronówki ma kod A64, to znaczy, ze nieodpowiada wzrostem standartu.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 16:46   #3
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Ahoj Margo, chci se tě zeptat jako "leadra"polského chovu: u vás neplatí standart? Jak může pes s výškou 64cm úspěšně absolvovat bonitaci a být chovný?
Hanko, vis jak to je z vyskou.... Daimon na bonitace w Cechach mielby 100% minimalne 69 cm Ty i ja vime o psach kterym v Cechach bylo namereno 5 cm vic niz maji v realite...
Tak podle mne je lepsi 64 cm v bonitacnim kode u psa, ktery ma opravdu 64-65 cm. Niz 66 nebo 65 cm u psu, ktery nema ani 62 cm....

A ze je chovny? Ted jsem kryla Iranem, ktery ma take jen 64 cm a vsehne stenatka maji uz ted minimum... Ty take jsi kryla svoim psem fenu ktera ma asi 55 cm a nikdo nedela s toho v Cechach problemu a vidim, ze Ty take ne protoze jsi nechala po ni 2 fenky... Tak nevim proc to je take divne....
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 17:03   #4
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Ja myszle, ze standard jest standard i nikt niemial by przekraczac. Margo ma prawdu, ze i w Czechach sa czas od czasu sa klopoty. Na druga strone, kto rzecziwiscie lubi nasza rase i chce pomagacz temu, zeby rasa byla lepsza i lepsza, ten jest powinien dotrzymywacz standard.

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Hanko, vis jak to je z vyskou.... Daimon na bonitace w Cechach mielby 100% minimalne 69 cm Ty i ja vime o psach kterym v Cechach bylo namereno 5 cm vic niz maji v realite...
Goša, to niemyslysz serio ? Nieznam take psy. OK, oczywiscie sa psy ktore maja +-1 cm, ale 5 cm ... ?

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Tak podle mne je lepsi 64 cm v bonitacnim kode u psa, ktery ma opravdu 64-65 cm.
U psa, ktory ma 64-65 cm nie jest problemem napisac 65 cm. Ale jest problemem napisacz P3 u psa, ktory ma kod A64. Taka bonitacja jest przeciw wszystkim regulaminam i standartu.

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
A ze je chovny? Ted jsem kryla Iranem, ktery ma take jen 64 cm a vsehne stenatka maji uz ted minimum...
Goša, co piszesz ? Ty uzywasz w hodowli psy, ktore nieodpowiadaja standartu ??? To jest dowcip ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 17:08   #5
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

bolam a sama delalam tu bonitacju s p.Oskarom D. a vim to, ked mela skousky na rozhodcu, to ze mozna chybit psu nebo fene 1-2 cm vyski nebo, ked je vyska maximalna - mohut to mit viacej te 1-2 cm. i to NIE VADI, ked pes nie ma viacej chyb.
myslim ze ako chovatelka musis vedet to ze IDEALNY pes nie egzistuje, pro to treba videt co pies ma dobreho a co jemu chybi, a vyberat mnejsu chybu. uz viacej treba videt a pozerat na povahu niz na ten 1 cm.

ked tu hovorimi o Daimon to napisim co ja vidim.- pes ma perfektny rodokmen, ma HD C (0/2), ma vybornou povahu, chybi 1 cm, peknu hlavu, oko, srst, dobry pohyb ma.

i ... ked bude mit suku na kryte - mnie nie bude chybet to 1 cm, pre to ze to nie pokazuje ze ten pies nie bude davat dobrych stenat.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 17:17   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Daiva, ty taky ??? Co to piszesz. Standard pisze o wadach i wadach dyskwalifukujancych. I zachwianie proporcji ciała jest wada dyskwalifikujanca i pies moze wygladac jak ideal, ale musy byc w takym prypadku dyskwalifikowany. Tu niesa alternatiwy.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 17:21   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Daiva, ty taky ??? Co to piszesz. Standard pisze o wadach i wadach dyskwalifukujancych. I zachwianie proporcji ciała jest wada dyskwalifikujanca i pies moze wygladac jak ideal, ale musy byc w takym prypadku dyskwalifikowany. Tu niesa alternatiwy.

Pavel, ja som rozhodca a som rozhodca bonitacii a FCI. ja mela vycvik a skousky pro rozhodcy.

myslim ze bolam dobrym studentom

su standart a su reguly pro vsehne standarty a posudzovane, no te reguly nie su napsane v standarte a su znane u rozhodcov.

zdravim
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 17:50   #8
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Ja myszle, ze standard jest standard i nikt niemial by przekraczac. Margo ma prawdu, ze i w Czechach sa czas od czasu sa klopoty. Na druga strone, kto rzecziwiscie lubi nasza rase i chce pomagacz temu, zeby rasa byla lepsza i lepsza, ten jest powinien dotrzymywacz standard.
Zgadza sie.... Dlatego uzywam psow, ktore sa jak najlepsze.... I ktore maja jak namniej wad... Dlatego wole uzyc psa takiego jak Iran, ktory ma JEDYNIE problem z wysokoscia (brakuje mu jednego cm), niz uzyc psa, ktory teoretycznie jest P1, ale WYLACZNIE dlatego, ze wszystkie jego wady komisja hodowlana dala do poznamek (czyli notatek dodatkowych ktorych ludzie zwykle nie widza na oczy)...
I dlatego uzyje psa P3 lub P5, ktoremu brakuje 1 cm, a NIGDY nie uzyje takiego psa, jakich sporo bylo na bonitacji w Pradze, gdzie oficjalny kod jest co prawda P1 i bez wad, ale w poznamkach masz "otwarte kaciki" (wada dyskalifikujaca, wiec powinno byc P14), nieprawidlowe indeksy (liczby przekroczone w takim stopniu, ze powinno byc tez P14) "nietypowa glowa" (tez dyskwalifikacja).

Sam widzisz, ze lepsze jest to oficjalne przekroczenie wzorca, ktorego nie musze ukrywac, niz branie psa, ktory WCALE nie przypomina wilczaka, ale ma P1, bo komisja wpisala mu wszystkie wady do notatek, ktorych w kodzie sie nie publikuje...

Pamietam slowa Michaela, ktory pojechal na krycie wlasnie do takiego czeskiego psa, ktory dostal na bonitacji IDEALNY kod bonitacyjny (czyli zadnych wpisanych wad). Gdy przyjechal na miejsce wyslal nam SMS "Co za idiota dal temu psu P1" (czyli ocene doskonala) Nic dziwnego - nie jest to jedyny pies, ktory ma dlugie uszy, otwarte kaciki, ciemne oczy, szeroka i gleboka klate, slaby format i ogolnie przypomina bardziej owczarka niz wilka, a ktory dostal w Czechach "idealne" P1...

Tak wiec pisalam juz nie raz - bonitacja to dla mnie tylko ogolna forma oceny psa... wlasnie przez to, ze czasem sa jakie sa nauczylam sie wierzyc WYLACZNIE w to co widze... I wylacznie na tym opieram ocene swojego psa, a sama bonitacja jest dla mnie jedynie wskazowka...

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Goša, to niemyslysz serio ? Nieznam take psy. OK, oczywiscie sa psy ktore maja +-1 cm, ale 5 cm ... ?
Poslu Tebe meno na SkyPe protoze nijde mi o utok na jakegokolik psa...

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
U psa, ktory ma 64-65 cm nie jest problemem napisac 65 cm.
Ale po co pisac nieprawde? Lepiej klamac w kodzie? Ja wole 64 tam, gdzie jest rzeczywiscie 64-65cm. Bo nie ma chyba nic bardziej zniechecajacego do bonitacji niz wlasnie to ukrywanie prawdy... Psom, ktore maja kaciki jak molosy nie pisze sie tego do kodu, bo "po co im psuc kariere". I takich wad jest wiecej.... Wlasnie dlatego bonitacje przestaly sie dla mnie liczyc i wierze jedynie 2 sedziom, bo niestety zbyt wiele jest psow, ktore oceniane przez laikow (albo kolezanka-kolezance) sa jednym wielkim odstepstwem od wzorca, ale w ramach ukrywania prawdy uzywane sa jako idealne reproduktory...

Pamietasz bonitacje Boltona? Mial otwarte kaciki... Ocenial go sam Hartl. Stwierdzil, ze nie jest to jeszcze zbyt mocno widoczne, wiec pojdzie do poznamek, bo gdyby dal D12 do kodu to musialby mu dac P14, czyli dyskwalifikacje. I rzeczywiscie otwarte kaciki stoja we wzorcu jako wada dyskwalifikujaca. Tak wiec wedlug Hartla D12 = P14
A jak mamy w Czechach? Albo nie pisze sie D12 u psow, ktore EWIDENTNIE maja ta wade, albo nie zwraca sie na to uwagi... Zobacz Cagiego od Úhoště - mimo, ze ma w kodzie bonitacyjnymi zarowno D12 (otwarte kaciki) jak i R2 (nietypowy ciezki typ) to jest w CZ uznanym i cenionym przez komisje hodowlana reproduktorem... Tak samo jak jego potomkowie majacy dokladnie te same problemy...

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Goša, co piszesz ? Ty uzywasz w hodowli psy, ktore nieodpowiadaja standartu ??? To jest dowcip ...
Nie. Uzywam psow, ktore maja tych wad jak najmniej... Minimum we wzorcu to 65 cm dla psa. 64 jest ODSTEPSTWEM od wzorca, a nie wada dyskwalifikujaca. Wzorzec stwierdza, ze "Każde odstępstwo od wyżej wymienionych punktów uważane jest za wadę, której ocena powinna zależeć od stopnia występowania." U Daimona przy mierzeniu byly rozne miary i ostatecznie zapadla decyzja, ze zostawimy tam 64 i nie bedziemy "naciagac", aby "ladnie wygladalo" i wszyscy byli szczesliwi. To powoduje, Daimon nie jest DOSKONALY "P1", ale "BARDZO DOBRY" (bo wzrost byl jego JEDYNA widoczna wada).
I takiego psa uzyje...
Ale nie uzyje innego - wiesz ile jest psow, ktore maja:
- Zachwiane proporcje ciała (zle indeksy, glebokie klatki piersiowe)
- Nietypowe głowy (ciezkie z otwartymi kacikami)
- Nietypowy kształt i osadzenie oka (okragle i nieskosne)
- Nietypowe osadzenie i kształt ucha (dlugie, owczarkowate "radary").
- Wiszące podgardle.
- Nietypowa klatka piersiowa (szeroka)
- Nietypowo osadzony i zle noszony ogon (ogon na brzuchu)
- Wadliwe i nietypowe ustawienie przednich kończyn (typowego "francuza").
- Luźne stawy.
- Nietypowy ruch (ciezki, molosowaty i zadyszke po przebiegnieciu 20 km)

Znam wiele psow, ktore maja WSZYSTKIE te wady dyskwalifikujace (to wedlug wzorca) na raz, ale wedlug kodu sa P3 (bardzo dobre), albo nawet P1 (doskonale).
I niech beda tak ocenione - dla mnie to obojetne. JA ICH NIGDY NIE UZYJE. Wlasnie dlatego, te nie uzywam psow, ktore sa zaprzeczeniem wzorca... Nawet jesli komisja hodowlana wpisze takiemu psu, ze jesli "slicznie doskonaly"...
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 18:05   #9
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ahoj Margo,
neznám Daimona osobne, tedy nevím,jestli má 69 cm ve skutečnosti. Vidím jen bonitační kód, který mě překvapil.....
Vím, že jsi kryla Iranem, který má 64cm na bonitaci...Opravdu nevím, proč je chovný, když má výšku pod hranicí standartu. Možná, že se na Slovensku tolerují centimetry " pod standart"......???
Kryla jsem Alim Reolup maďarskou chovnou fenu. Je malá, proto asi nemá bonitaci (jako tvoje Alistair....). Pokud se v Maďarsku chová na psech bez bonitace, není to dobré, nicméně český klub s tím nic neudělá. Ani já. Nicméně mi nic nebrání si po takové feně nechat za krytí štěňata. Mají rodokmen jako kterýkoliv jiný pes po rodičích bez bonitace v zemi, kde je tohle bohužel možné.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 18:18   #10
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Pavel, to teoria... A realia? Zobacz wyniki bonitacji w Pradze... Oceny dokonalo dwoch czeskich (ZNANYCH I CENIONYCH) sedziow i 2 czlonkow czeskiej komisji hodowlanej... Zerknijmy na bonitacje psow.... Kody sa na pierwszy rzut oka IDEALNE... Mucha nie siada... Prawie zadnych wad... ale zerknijmy na poznamki, czyli dopiski, ktore nigdy w kodzie sie nie pojawia...
4 oceny DOSKONALE, 3 oceny BARDZO DOBRE.

1 ocena doskonala - niedotrzymane indeksy, czyli zle proporcje
2 ocena doskonala - niedotrzymany indeks wysokosci, czyli zle proporcje
3 ocena doskonala - mocna klatka, szerokie przedpiersie, niedotrzymane indeksy, czyli zle proporcje
4 ocena doskonala - niedotrzymany indeks formatu, czyli zle proporcje

1 ocena bardzo dobra - otwarte kaciki
2 ocena bardzo dobra - niedotrzymane indeksy, czyli zle proporcje
3 ocena bardzo dobra - niedotrzymany indeks formatu, czyli zle proporcje, nietypowy ruch zadnich konczyn

Biorac to pod uwage to wedlug wzorca z tych 7 "SLICZNYCH" psow 3 powinny byc ABSOLUTNIE wyrzucone z hodowli (kaciki, zla budowa i indeksy, nietypowy ruch) z dyskwalifikacja. A 4 psy wahaja sie miedzy dyskwalifikacja, a ocena dostateczna... Ale nie - wedlug "papierka" sa prawie ze idealne... I jak na takich "przekretach" bazowac w hodowli.... Co ma zrobic wlasciciel suki, ktora ma tez otwarte kaciki i zly format? Jesli bedzie WIERZYL kodowi z bonitacji od tej komisji hodowlanej to zamiast likwidowac wady bedzie NIESWIADOMIE je mnozyl i utrwalal, bo wadliwa suke pokryje wadliwym psem (ktory bedzie doskonaly, ale nie w GENACH, lecz wylacznie NA PAPIERZE).


=======================================
Nie mam ochoty wyrzucac z hodowli wszystkich psow nawet z malymi wadami. Nawet jesli mamy kilka wad u psa to przeciez od tego jest hodowla, aby cos dobrego czynic jeszcze lepszym i likwidowac cos co jest nietypowe... Ale musimy wreszcie zaczac pisac prawde... Bo jedynie OTWARCIE podchodzac do hodowli mamy szanse cos polepszyc... Narazie mierzi mnie sytuacja, gdzie robi sie wielkie ataki JEDYNIE dlatego, ze wpisalismy prawde i nikt z nas nikt nie naciagal...
Ktora bonitacja jest zla? Ta Oskara, gdzie psu, u ktorego "doczepil sie" JEDYNIE do 1 cm dal ocene P3. Czy zla jest ta w Pradze, gdzie psy ewidentnie wadliwe dostaja doskonale i piekne kody, bo komisja ukrywa prawde o ich wygladzie? Jesli powinnismy sie czegos czepiac to wlasnie tego manipulowania danymi...
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 18:37   #11
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Hanka, to po co mowis ze ten czy ten pies z BONITACJA jest zly, jesli jak mowis sama pokrylas suke ktora moze nawet mimimuma nie ma czy jest mniejsza? nikt nie zabronil Ci przed tym samej zmierzycz suke, ktora chces kryc i potem decydowac co dalej robic.

bo narazie to ja moge dodac to:

widzisz igłę w oku bliźniego, a w swoim belki nie widzisz.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 18:40   #12
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Nie jestem i nie mam zamiaru być hodowcą, ale kiedy czytam takie posty jak powyżej, to odnoszę wrażenie, że niektórzy hodowcy w Czechach nie hodują wilczaków tylko kody bonitacyjne
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 19:20   #13
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Opravdu nevím, proč je chovný, když má výšku pod hranicí standartu. Možná, že se na Slovensku tolerují centimetry " pod standart"......???
Hanka - obie wiemy, ze i na Slowacji i w Czechach sa psy, ktore nie maja minimum... Tyle, ze na Slowacji do kodu daja prawdziwa wysokosc, a w Czechach u tych psow "naciagnelo sie" wysokosc na minimum i oficjalnie maja 65-66cm...
I takich psow i suk troche znamy....

Tylko, ze genetycznie nie ma ZADNEJ roznicy miedzy psami, ktore nie maja minimum, a z ktorych jeden jest w Slowacji i ma 64 cm w kodzie, drugi jest w Czechach i mimo namierzonych 64 cm wpisano mu 66 cm, a trzeci na Wegrzech i z powodu malego wzrostu nie ma bonitacji wcale... Genetycznie sa DOKLADNIE takie same, czyli za male... A papierki, ze jeden za maly, drugi OK, a trzeci prawdopodobnie OK to jedynie manipulacja dobra dla laikow, ktorzy w rasie nie siedza... Dla mnie liczy sie jedynie to co jest RZECZYWISTE...

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Je malá, proto asi nemá bonitaci (jako tvoje Alistair....).
Mylisz sie, ze to powod.... Wielkosci nie musimy sie bac u zadnej suki czy psa... Alistair nie ma bonitacji i moze nigdy miec nie bedzie poniewaz ma pogryziona noge (oczywiscie nie przez wilczaki) i kuleje (kulha) - czeka nas operacja, ale widoki nie sa optymistyczne. Mamy jednak zrobione przeglady mlodych i jej wysokosc to 61 cm (bonitacja w Czechach) i 62,5 cm (pozniej w Slowacji).... Tak wiec chybiony...

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Nicméně mi nic nebrání si po takové feně nechat za krytí štěňata. Mají rodokmen jako kterýkoliv jiný pes po rodičích bez bonitace v zemi, kde je tohle bohužel možné.
Hanka, nie tlumacz sie, bo nie o to chodzi... Ali ma w rodowodzie duze psy i nie dziwie sie, ze hodowczyni z Wegier go uzyla skoro jej suczki maja w linii bardzo niskie psy, czesto jak wiemy majace duze braki do miminum... Ale to wlasnie jest genetyka... Suka ktora krylas jest piekna, Twoje suki po niej tez... A uzycie psa z duzej (wysokiej) linii spowodowalo, ze masz w domu dwie piekne suczyska, ktore maja DOBRA wysokosc...
Dlaczego? Bo ich matka jest piekna suka, a jej wada jest wlasnie wysokosc, ktora poprawil ojciec szczeniat czyli Twoj pies...


I dokladnie to samo chcemy z Daimonem.... Roznica polega JEDYNIE na tym, ze problem wysokosci suczki, ktora krylas jest ukrywany (zero bonitacji, zero wyjazdow na wieksze wystawy, gdzie ktos moze to zauwazyc). Nikt nie mial pojecia, ze suczysko ma taka wade... My tego problemu ukrywac nie bedziemy - bo i po co...
Jaka jest roznica, czy ludzie beda gadac o tym otwarcie (tak jak teraz wlasnie my o Daimonie), czy szeptac za plecami (tak jak to ma miejsce z Rubin i jej kryciem Alim)....
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 19:21   #14
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Niemam woli sie tutaj zgadywac. Krytyzuje wszystkie, ktore nieprzestrzegaja standard, samo jestli v Czechach, czy v Polsce. Wiem tylko to, ze regulaminy moga byc jakie chca, ale standart jest regulamin podstawowy. I tam jest mniej nez 65 cm u psa wada dyskwalifikujaca. To jest wszystko, nic wiecej a nic mniej.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 19:56   #15
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
I tam jest mniej nez 65 cm u psa wada dyskwalifikujaca. To jest wszystko, nic wiecej a nic mniej.
A w ktorym miejscu? Chodzi mi o wzorzec....
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 19:58   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Przypuszczam, że Hanki nei było podczas bonitacji Daimona, ale Pavel- Ty byłes. Dlaczego nie zapytałeś głównego sędziego- P. Oskara o wynik Daimona? jesli dla Ciebie wynik inny niz P14, przy wzroście poniżej dopuszczalnego minimum jest dziwny to trzeba było od razu wyjasniac, z sędzią
W Polsce mamy takie a nie inne przepisy hodowlane-według tych przepisów się hoduje, Zadnego polskiego hodowcy NIE OBOWIĄŻUJE wynik bonitacji. Chyba że, rodzący się własnie KLUB RASY postanowi inaczej i hodowcy będa wybierać czy hodować pod skrzydłami klubu czy wg ogólnych przepisów ZK.
Bonitacja, w swojej idei jest SUPER SPRAWA... ale tylko pod warunkiem przeprowadzenia jej rzetelnie. Popatrz na wyniki z bonitacji w Hroncu.. i na indeksy niektórych psów.. wszystko mozna o nich powiedziec, tylko nie to, że maja za krótkie nogi.. a na to wskazuja cyfry Wiec czy taki wynik bonitacji jest rzeczywiscie ta obiektywna i najdoskonalsza ocena? :P Nie sadze...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 20:23   #17
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
A w ktorym miejscu? Chodzi mi o wzorzec....
...
WIELKOŚĆ I WAGA
Wysokość w kłebie
Psy minimum 65 cm
Suki minimum 60 cm
...
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE
...
- Zachwianie proporcji ciała.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 20:27   #18
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
...
WIELKOŚĆ I WAGA
Wysokość w kłebie
Psy minimum 65 cm
Suki minimum 60 cm
...
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE
...
- Zachwianie proporcji ciała.

a co to sa proporcje ciala?
__________________

Last edited by wolfin; 03-09-2008 at 20:31.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 20:29   #19
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Przypuszczam, że Hanki nei było podczas bonitacji Daimona, ale Pavel- Ty byłes. Dlaczego nie zapytałeś głównego sędziego- P. Oskara o wynik Daimona? jesli dla Ciebie wynik inny niz P14, przy wzroście poniżej dopuszczalnego minimum jest dziwny to trzeba było od razu wyjasniac, z sędzią
Ja niebylem u bonitacji dla tego, ze jestesmy trenowali szczekanie na placu.

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
W Polsce mamy takie a nie inne przepisy hodowlane-według tych przepisów się hoduje, Zadnego polskiego hodowcy NIE OBOWIĄŻUJE wynik bonitacji. Chyba że, rodzący się własnie KLUB RASY postanowi inaczej i hodowcy będa wybierać czy hodować pod skrzydłami klubu czy wg ogólnych przepisów ZK.
Tak, 100% prawda. Potem ale konstatujemy, ze hodowla v Polsce jest wolna i niepublykuj, ze psy maja bonitacje wedlug czeskich albo slowackich regulaminow. olska hodowla jest taka sama jak v Wlochah, czy Holandii.

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Bonitacja, w swojej idei jest SUPER SPRAWA... ale tylko pod warunkiem przeprowadzenia jej rzetelnie. Popatrz na wyniki z bonitacji w Hroncu.. i na indeksy niektórych psów.. wszystko mozna o nich powiedziec, tylko nie to, że maja za krótkie nogi.. a na to wskazuja cyfry Wiec czy taki wynik bonitacji jest rzeczywiscie ta obiektywna i najdoskonalsza ocena? :P Nie sadze...
Znowu powtarzam - Krytyzuje wszystkie, ktore nieprzestrzegaja standard, samo jestli v Czechach, czy v Polsce.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2008, 20:31   #20
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
Pavel, prose Ci pokaz GDZIE to jest napisane. bo kurde to co - ja mialam zle szkolenie.
Tu jest text orygynalny (ze slowackiej wersji standartu) :
...
Výška a váha

Výška v kohútiku
Psy najmenej 65 cm
Suky najmenej 60 cm
...
Vylučujúce chyby
...
- Odchylné proporcie.

I jeszcze jasniejszie - Psy minimum 65 cm - wies, co znaczy slowo "minimum" ???
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org