Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-06-2007, 10:06   #1
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Smile Prawda o Cheyu i jego fryzjerze

Quote:
Originally Posted by Agnieszka View Post
A odnośnie Cheitanka- Gaga Wy serio byliście u fryzjera? To Wilczak też może?
Odpowiem w odwrotnej kolejności- na poznańskiej wystawie- światowej obok ringu wilczaków stanął stolik i na nim wilczak, to co zwykle widać wokół ringów "ozdóbek" zobaczyliśmy tu Poszukam, może mam gdzieś fotę

A co do Cheya to wyjaśniam: włascicielka Barsabel (PD) gdzieś tam w necie napisała jakobym prowadzała Cheitana przed wystawą do fryzjera w celu wyprostowania futra. Podobno niestety fryzjer kiepski bo "wprawny obserwator" dojrzy, że po zrobieniu dwóch kółek w ringu cheyowe futro ponownie się zaczyna falować
Ot i cala rewelacja. Jako że jedyną wartością tej informacji jest jej zabawność to sporo osób podchwyciło i mamy wspólny niezły ubaw z cheyowego "fryzjera"

Aby uprzedzić ew, pytania - Cheitan ma otwartą sierść (tzn. miał bo teraz to nie ma jej w ogóle - żadnej, nie tylko otwartej), na łopatkach dodatkowo zamiast być prostą jak drut, jest lekko falowana- to widać, więc może zauważyłaś Cecha ta to spuścizna po przodku Cheitana- Orliku z Rosikova, dodatkowo p.Oskar Dóra wskazuje jako drugiego "winowajcę" Buxa z Krotkovskeho Dvora
W mniejszym stopniu pofalowaną sierść miał (mial bo dawno go nie widziałam) Camio a poza tym jednak trochę wilczaków z taką sierścią biega po świecie.
Na ile jest to wada? Użytkowo może być gdyż taka sierść dłużej trzyma wilgoć. Nie jest to jednak wada dyskwalifikująca (jak np. fatalny charakter), w zależności od stopnia "otwartości" być może ta nieprawidłowość obnizyłaby ocenę z bonitacji choć raczej pozostałaby tylko zaznaczona w karcie bonitacyjnej.
Jak powiedział p.Oskar- to jest pies na dioskonałą ale ze względu na sierść o BOBy może być trudno
Co ciekawe- w parze z nieprawidłowością "prostości" włosa idzie doskonały gatunek - sierść sztywna, ostra
Jak widać nic w przyrodzie nie ginie tylko zmienia właściciela

Ciekawa jestem na ile ta cecha zostanie przekazana dzieciakom Cheitana, to się okaże za kilka miesięcy bo u szczeniaka tego nie zobaczysz.
W kazdym razie przodkowie Cheya byli na tyle wartościowymi psami, że owo futrzate odchylenie od normy zupełnie nie stało na przeszkodzie w pracy hodowlanej. I jak widać nadal nie stoi bo przyszli właściciele maluchów Harmonii i Cheya wiedzą czego mogą się spodziewać

Bo pomijając tę sierść to co mamy u Cheitana?
-doskonałe proporcje przy imponujących rozmiarach - ile jest czw tak okazałych i jednocześnie tak lekich w ruchu?
- silnie samczy wyraz wielkiego lba z jasnym okiem,niedużym uchem, dłuuugie łapy, doskonały zgryz i....- rewelacyjny charakter
Poza tym z linii ojca niesie w sobie badzo silny genom co nie jest bez znaczenia przy planowaniu krycia.
Nie mówie tu o tym "co się komuś podoba", mówię o konkretnych opisach specjalistów od rasy (karta przegladu młodych, wystawy).
Jakie więc może mieć znaczenie "wada" sierści?

Jak widać każdy pies coś tam ma, jedne niedostatki są większe inne mniejsze.Być może kiedyś oberwiemy od jakiegoś sędziego "bdb" za tę sierść ( na osłodę wtedy dostanę obiecane od Mirka ( hod. WzPD) - ptasie mleczko wygrane w honorowym zakładzie) .
Daleko nam jednak do pokonania rekordu ocen "bdb" wsród wilczaków - 45 % - obrywanych za fatalny charakter :P


No, to mam nadzieję, ze wyjaśniłam "Cheyowego fryzjera" - ale gdyby nie dość dokładnie to prosze o pytania
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 26-06-2007, 11:46   #2
anetawron
Licho nie śpi...
 
anetawron's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Kanie
Posts: 490
Send a message via ICQ to anetawron
Default

Co to znaczy "otwarta" sierść?

Gaga, a w jaki domowy sposób radzisz sobie z falowaną sierścią?
Bo doczytałam, że po Krakowie zwolniłaś fryzjera więc pewnie go nie polecasz a Alemu się na zadzie trochę faluje poza tym Alutek to ma sierść jak szczecina dzika, wręcz niemiłą w dotyku... przynajmniej tę co mu została.
anetawron jest offline   Reply With Quote
Old 26-06-2007, 11:59   #3
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by anetawron View Post
Co to znaczy "otwarta" sierść?

Gaga, a w jaki domowy sposób radzisz sobie z falowaną sierścią?
Bo doczytałam, że po Krakowie zwolniłaś fryzjera więc pewnie go nie polecasz a Alemu się na zadzie trochę faluje poza tym Alutek to ma sierść jak szczecina dzika, wręcz niemiłą w dotyku... przynajmniej tę co mu została.

Otwarta znaczy tyle, że włosy nie lezą na skórze tylko sa jakby na sztorc. Jakby się pies zjeżył Albo jakbys wysuszyła suszara pod włos i wtedy odstają od skóry.

Jak ja sobie radzę? W ogóle W nosie mam. Zrezygnowałam kiedyś z czarnego ruskiego ze względu na niechęć do fryzowania psów. Uwielbiam wilczaki m.in za to, że podczas wystawy, pomiędzy oceną w ringu a finałami mozesz bure wykapac w jeziorze czy innym stawie a zadne zabiegi iupiększajace nie są potrzebne

A na Alego teraz nie patrz- nic co teraz widzisz nie bedzie miało miejsca w przyszłości Wszystko rosnie po swojemu i swoje miejsce i rozmiar osiągnie później. Jedyne na co masz wpływ to zachowanie
Ja do tej pory widzę jak Chey się zmienia (2,5 roku) więc przypatrywanie się szczeniakowi niewiele daje- poza wrażeniami estetycznymi, rzecz jasna
W Warszawie bedziesz miała okazję przyjrzeć się mojemu sierściuchowi w realu , zobaczysz o czym mowa
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 26-06-2007, 15:06   #4
anetawron
Licho nie śpi...
 
anetawron's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Kanie
Posts: 490
Send a message via ICQ to anetawron
Default

Quote:
Jedyne na co masz wpływ to zachowanie
Ekhm...

Quote:
W Warszawie bedziesz miała okazję przyjrzeć się mojemu sierściuchowi w realu , zobaczysz o czym mowa
W Nowym Dworze byłam zafascynowana jego wielkością i sierści się dokładnie nie przyglądałam. Mam nadzieję, że w Wawie więcej czasu będzie na przyglądanie się wszystkim psiakom.
anetawron jest offline   Reply With Quote
Old 26-06-2007, 15:24   #5
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default



"Ale nuda...." I żeby była jasność - to nie Cheitanek! (choć zdjęcie ściągnięte z galerii Dewi )
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 26-06-2007, 15:54   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Nie wiem czemu ale zdjęcie jest zapisane w formacie .gif więc go nie widac

Jest pod adresem: http://dewi.zperonowki.com/galeria/album67/PICT3155
a jakby nie bylo nic widac to nalezy kliknac w miejsce gdzie powinno byc
ew. moze tak: http://dewi.zperonowki.com/galeria/a...ICT3155?full=1

a pies jest włoski
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-08-2007, 10:41   #7
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by anetawron View Post
Co to znaczy "otwarta" sierść?
Cale podsumowanie dalam na Peronowce, ale ta narazie lezy. Mniejsza wersja jest na koncu tego topiku:

http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=3563
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org