Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-11-2009, 09:23   #21
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

jeste se zeptam.co takova hra se psy,kdy se honi,litaji,kousou. je to moc rizikove a je treba to korigovat? chodime vencit asi 2x tydne se spratelenymi psy,tak na hodinku.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 09:53   #22
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Jak už jsem psala výše. Já bych ji nijak neomezovala. Pokud se chce honit ona sama, tak ji nech. Ona už musí vědět, jestli jí to zabolí, když vystartuje nebo při jakém pohybu...... Jinak jsem taky četla, že pokud kloub nefunguje jak má, tak u osvaleného psa část jeho podpůrné funkce přebírají svaly, které jsou kolem kloubu a pomáhají držet kloubní hlavici na místě, kde má být. Takže jí rozhodně nech se pohybovat, aby ty svaly kolem byly a mohly pomáhat.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 10:25   #23
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Něco k tématu:

1) Agyr Irpruš měl v 8mi letech nález 4/4, dožil se 13,5 v relativně dobré kondici. Problém se zadníma nohama který se vyskytl v posledních letech byl s největší ravděpodobností spíš od páteře (cauda equina), nicméně došel až na konec po svých.

2) S doktorem Duchkem mám dobrou zkušenost. Vážím si na něm hlavně toho, že narozdíl od jiných veterinářů nedělá z komára velblouda a podle mého dojmu se snaží věci vidět spíš pozitivně než černě. Na druhou stranu, pokud on řekne že je něco v nepořádku, rozhodně bych se toho držel.

3) JEN PODLE MÉHO NÁZORU: hra se psy obnáší především cval, skoky, ostré otočky a pády a to vše dost často v nemožných pozicích. Zvlášť při hře s těžšími psy to může vadit. Rozhodně bych ani nemocnému štěněti nebránil se vylítat, ale trochu bych to omezil, protože štěně se primárně bude snažit bolavým nohám odlehčit změnou způsobu pohybu, jen aby mohlo běhat s kamarády dál (Dakouš například začal poskakova krátkými přískoky a zadní nohy "dotahoval" břišními svaly s výrazným vyhrbením hřbetu, jen aby se jimi nemusel moc odrážet). Na druhou stranu, prostá chůze taky neni ideální, protože přirozeným pohybem je klus.Vidim to na Dakoušovi, který v roce na vodítku u kola uběhne terénem bez potíží 12km, ale když s ním půjdu stejnou trasu pěšky na vodítku, bude stahanej jako pes.

Osobně bych se poradil s Dr. Duchkem a pokud by souhlasil, trénoval bych osvalení klidně na kole, tak 3x do týdne 2-4km pomalým klusem (pokud možno ne na asfaltu). U U Dakouše to obnáší cca 8km/h.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 11:18   #24
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Majitelé pejska ze zveráče kam chodíme nakupovat zjistili něco podobného. Pejskovi jsou asi 4roky, kříženec, neuvěřitelně živý. Taky teď více hledí, aby neměl nadváhu, nechodí s ním žádné velké tůry, snaží se ho zvedat do schodů apod., ale co se běhání, skákání atd. jeho samotného týče, tak ho víceméně nechávají být. Konstatovali, že by pes z toho života nic neměl, když je tak hrozně živý..neustále jej okřikovat nebo nějak korigovat, aby neběhal atd...asi to ani dost dobře nejde.
Myslím, že když se na to teď extra zaměříte, tak postupně na Arwen i poznáte, kdy už běhá jen proto, že běhají ostatní psi, ale je utahaná, nebo běhá na pohodu.Určitě to bude dobré, uvidíte:-)
Můžu se zeptat, kolik dáváš za den Arwen krmení?
Jani
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 12:01   #25
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

krmime syrovym,takze to neodvazuju,ale asi zacnu ,protoze by mela dostavat 2 procenta z telesne vahy,plus minus,zalezi na zatezi,ale tu ona moc nema.ale dostava tak hrbet denne,nebo treba krabku sardinek s vlockama.
odpoledne budu volat Mvdr.Duchkovi,zeptam se,jak ten nalez dle nej vypada a jestli tam mame prijit na kontrolni...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 12:05   #26
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
krmime syrovym,takze to neodvazuju,ale asi zacnu ,protoze by mela dostavat 2 procenta z telesne vahy,plus minus,zalezi na zatezi,ale tu ona moc nema.ale dostava tak hrbet denne,nebo treba krabku sardinek s vlockama.
Sofa dostává cca 250g syrového, kelímek granulí a sem tam losos olej a něco na klouby. Momentálně 1xdenně, jelikož když jsem jí takto dávala 2x denně, tak už mi přišla moc "oplácaná". Ale ona má zas asi celkem silnou kostru a hlavně je dost hyper..takže to vyběhá. Při 63cm má asi 27kg (vážena v 11měs.)
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 12:32   #27
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Sofa dostává cca 250g syrového, kelímek granulí a sem tam losos olej a něco na klouby. Momentálně 1xdenně, jelikož když jsem jí takto dávala 2x denně, tak už mi přišla moc "oplácaná". Ale ona má zas asi celkem silnou kostru a hlavně je dost hyper..takže to vyběhá. Při 63cm má asi 27kg (vážena v 11měs.)
Kombinace syrového masa a granulí je u štěněte velice špatná. Před lety o tom mluvil i Ing.Hartl na jedná klubové schůzi. Pokud se takto kombinuje, dostává štěně přebytek bílkoviny a dalších látek, takže hrozí rychlejší růst, kterému ovšem neodpovídá vývoj kloubů. A právě z toho důvodu potom může dojít k jejich poškození. Takže buďto maso nebo granule (i když já tvrdím, že jen maso ).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 12:37   #28
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
krmime syrovym,takze to neodvazuju,ale asi zacnu ,protoze by mela dostavat 2 procenta z telesne vahy,plus minus,zalezi na zatezi,ale tu ona moc nema.ale dostava tak hrbet denne,nebo treba krabku sardinek s vlockama.
Na výpočty nedej, matebolismus každého psa je jiný a to i při stejné zátěži. Vidím to na mých psech. Pes musí mít lehce hmatatelná žebra, pak je váha OK.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 13:00   #29
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Přesně tak, já se taky neřídím žádnými tabulkami, ale svým zrakem, popřípadě hmatem. Jak se začne dělat sádlíčko, tak ubírám .
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 13:30   #30
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Jj, při pohledu shora by měl mít pes zřetelně vtažené boky, při pohledu z boku musí být jasně patrné vtažené břicho. Žebra bez problémů hmatná po celé délce hrudního koše. V klusu by měla být poslední dvě žebra patrná pouhým pohledem. Různé tabulky jsou jen orientační, dá se z nich vycházet a podle potřeby krmné dávky upravit.

Mimochodem jak už tady bylo napsáno, nejpřirozenější je lehký klus. Volné řádění se psy bych asi trochu omezil, hlavně prudké změny směru a různé srážky při honičce nejsou při DKK zrovna to pravé ořechové...

Nauč Arwen chodit na povoleném vodítku, ať netahá a zbytečně tak klouby nepřirozeně nezatěžuje. A v tempu které jí umožní pohyb klusem, tzn. Tvoje rychlá chůze nebo lehký klus. Jak už jsem napsal, tak radši víckrát denně kratší úseky - když jsme řešili stejný problém u jednoho z našich štěňat, tak MVDr. Beránek říkal, že pětkrát denně 2 - 3 km jsou v pohodě, ale jednou denně 10 - 15 km je špatně. Udržet svaly a šlachy v dobré kondici je ale hrozně důležité.

Ještě se přidám k Pavlovi s tím krmením, maso + granule je špatná varianta, slyšel jsem to také a to z více zdrojů. Buď jen maso a přílohy (doplňující to co v mase není nebo je v nevyhovujícím poměru, tzn. některé vitamíny a minerály), nebo jen granule - v tomto případě ale pečlivě vybírat (původ a složení surovin, obsah živočišné bílkoviny, použitá konzervace...), ne vždy drahé znamená dobré. Osobně mám dobré zkušenosti s Arden Grange, myslím že k těm dost dobrým patří např. i First Mate a Belcando. Ale ty krmíš masem, tak toto se Tě netýká...

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 13:36   #31
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Kombinace syrového masa a granulí je u štěněte velice špatná. Před lety o tom mluvil i Ing.Hartl na jedná klubové schůzi. Pokud se takto kombinuje, dostává štěně přebytek bílkoviny a dalších látek, takže hrozí rychlejší růst, kterému ovšem neodpovídá vývoj kloubů. A právě z toho důvodu potom může dojít k jejich poškození. Takže buďto maso nebo granule (i když já tvrdím, že jen maso ).
Tohle už se tady probíralo mnohokrát...jenom maso Sofě nesedí a jenom granule taky ne.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 13:44   #32
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Ještě se přidám k Pavlovi s tím krmením, maso + granule je špatná varianta, slyšel jsem to také a to z více zdrojů. Buď jen maso a přílohy (doplňující to co v mase není nebo je v nevyhovujícím poměru, tzn. některé vitamíny a minerály), nebo jen granule - v tomto případě ale pečlivě vybírat (původ a složení surovin, obsah živočišné bílkoviny, použitá konzervace...), ne vždy drahé znamená dobré. Osobně mám dobré zkušenosti s Arden Grange, myslím že k těm dost dobrým patří např. i First Mate a Belcando. Ale ty krmíš masem, tak toto se Tě netýká...

Karel
..jak jsem psala, zatím mám dobré zkušenosti právě s tou kombinací. Jak jsem psala, už se to tu probíralo víckrát..opakuje se tu stále totéž. Jsou o těch špatných vlivech nějaké podklady?Faktické důkazy..třeba nějaké statistiky apod.?
Co se samotných granulí týče...snad půl roku jsem četla vše možné na různé značky granulí, na co se dívat, co si hlídat atd., ale nakonec jsem rezignovala, protože každý si vychvaluje to své...Zrovna FirstMate někde vychvalovaly, psali,že je to snad jedno z 5ti krmiv které se k nám dováží a je na jakémsi "extra" seznamu kvalitních krmiv a jinde čtu, že se k nám přestal dovážet, jelikož zjistili, že nesplňuje podmínky EU. Tím, neříkám, že je to špatné krmivo..nemám s ním osobní zkušenost. Je to jen příklad, jak odlišné názory-informace jsou na jedno krmivo.
Jani
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 13:56   #33
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Nám oběma taky vyhovuje kombinace plus vajíčka tvaroh, olej a podobný věci a snad to dopadne dobře i s kloubama. Maso je maso, ale krmit jen masem dost dobře nejde když člověk furt někde cestuje (a nemá tranzita s mrazákem). Vývoj kloubů se snažím všemožně podpořit. Ono u nás už s tím začínali chovatelé, že je učili na granule a i maso s jogurtem a nějak jim to zůstalo. Jsem rád, že mi žere všechno, protože maso po třech dnech mimo lednici odhání i mě natož ostatní kolemjdoucí, spolucestující atd.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 14:29   #34
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Jsem rád, že mi žere všechno, protože maso po třech dnech mimo lednici odhání i mě natož ostatní kolemjdoucí, spolucestující atd.
..kdyby po 3dnech mimo lednici..mám stejný problém, ale i s tou lednicí
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 14:30   #35
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

čo sa kŕmnej dávky týka: orientovať sa podľa oka u môjho psa nemôžem. má veľmi hustú srsť a podsadu a tá robí na ňom veľa. váži vždy do 40kg (priemerne tých 38kg), čo je dosť na psa, ale keď vyjde z vody, tak má prepadnuté brucho a viditeľné rebrá. Orientujem sa kombináciou hmatu a toho, či sa mi zdá tučný alebo nie - napr. keď vyjde práve z tej vody.
inak je celý život na surovom mäse a prílohách, v núdzových situáciách dostane konzervu (raz za pár mesiacov, napr. pár dní na tábore) a granule možno raz za pol roka. kĺby má maximálne zdravé, teda A(0/0). nemá žiadne zdravotné ani kožné problémy, krásnu hustú srsť, je vitálny, takže nie je o čom.
jediný nedostatok, aj keď to možno tvojmu psovi chutí, je pri kombinácii granúl a mäsa, že nevieš, čo mu vlastne dávaš. a pri raste šteňaťa je to max.zle. zlé pomery látok môžu narobiť veľa zla...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 15:20   #36
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

ja se taky priklanim k tomu nekombinovat. arwen je popelnice a sni i granule,ale ty ji nedavam. nikdy nejsme nekde,kde ji treba nemuzu maso koupit anebo na den nebo dva ji kousek vzit. smrdi to,ale pres 3 sacky to neucitim a pak si to sezere nekde daleko
je taky pomerne chlupata,ale na zebra musim tlacit,abych je nahmatala,ale po koupeli se mi zda taky mnohem stihlejsi...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 15:23   #37
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Mě zas nepřijde moc dobré dávat psovi zkažené maso...no nevim:-/
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 15:32   #38
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Maso po troch dnoch by muselo byt na teple a zatvorene aby bolo pokazene... A udrzat maso par dni na chlade by nemal byt problem... Samozrejme nieco ine su krv a vnutornosti...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 15:35   #39
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

lehce zamrele maso {syrove ovsem} psovi vubec neublizi,jejich travici system si s tim poradi. vzdyt je celkem bezne,ze si zahrabou nejake vabne kousky a sezerou je treba az za tyden.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 16:02   #40
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Offtopic: ono masko ma byt odlezane, ja ked mam pripravovat pre ludi hovadzinu napriklad, tak v pondelok kupim, v stredu napacujem a v sobotu varime a konzumujeme az do utorka - a cely cas je maso v chladnicke.

Relevantnejsie ku krmeniu - ludia si casto mylia maso odlezane s masom pokazenym - je prirodzenou vlastnostou masa ze sa postupne niektore latky v nom rozkladaju, ale to neznamena ze su pokazene. Zmena cervenkastej farby na zelenkastu je normalna - je sposobena rozkladom hemoglobinu a myoglobinu (tak ako sa modrina postupne prefarbuje na zltozeleno - je to posobenim enzymov a nie bakterii).
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org