Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-06-2009, 12:07   #21
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

ako dobre ze tu este je tato tema, uz sa nemusim pytat, ci je 2mesacna priprava na haranie uz prilis dlho.. ako citam, pred rokom sme to mali take iste
a planovanie vyletov tym padom stale v cudu
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 08-06-2009, 21:52   #22
kalamil
Junior Member
 
kalamil's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Wood Dale
Posts: 9
Send a message via Skype™ to kalamil
Default

Ahoj, mel sem ten sam problem u me fenky, ze sem nevedel jak dlouho a jakym zpusobem bude harani probihat (bohuzel sem o tom nic nenasel ani v knize "Ceskoslovensky Vlcak") a tak sem se obratil na znamou ktera studovala veterinu, a dozvedel sem se nasledovne ze; Bezne plati, ze mala plemena maji prvni harani kolem sesteho mesice veku, zatim co vetsi plemena muzou zacit az kolem 18 mesice.
Harani je rozdeleno do 4 cyklu:
1) proestrus- behem teto doby ma fenka krvavy vytok z vaginy a jeji vulva je natekla. Prestoze je fenka behem teto doby atraktivni pro psi, nepusti je k sobe. Proestrus trva asi 10 dni.
2) Estrus- behem teto doby fenka prijme psa. Ovoluce trva priblizne 48 hodin, ale je to velmi invidualni, zalezi na fence. Oplodneni nastava prave v tomto obdobi. Estrus take trva 9 dni, proto se nakryva mezi 10 - 14 dnem od zacatku harani.
3) Diestrus - nasleduje po "estrus" a vetsinou trva 60 - 90 dni bez ohledu na to, jestli doslo k poceti ci nikoli. Behem teto doby je organismus fenky pod kontrolou progesteronu, coz je hormon ktery produkuji vajecniky.
4) Anestrus - toto je klidne obdobi, ktere nasleduje po diestrus, kdy neprobiha zadna aktivita v reproduktivnim systemu fenky. Kdyz je tehotna, diestrus (3.obdobi) je delsi a anestrus je preskocen.
Muzu rict ze na Aki to sedlo uplne presne, jak doba kdy zacala harat, tak i pozdeji dozvuky harani.
kalamil jest offline   Reply With Quote
Old 08-06-2009, 22:46   #23
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

tak tento priebeh je uz "v pohode pozorovatelny"
horsie je, ze kym to pride, tak clovek ma aj 10x pocit, ze uz uz.. a ono este nic
u nas bolo "uz uz" zatial 4x od aprila..
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2009, 10:09   #24
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

prave proestrus je u niektorych suk extremne dlhy. Pripadne prerusovany. Plus niektore suky vonaju psom (aspon tym hormonalnejsim) skoro furt... Navyse u vlkov trva proestrus priemerne 2x dlhsie ako u psov... Stastny ten, ktoremu teda cyklus u feny CSV sadne na ten ucebnicovy ako rit na serbel...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2009, 12:47   #25
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

mate niekto skusenosti s umelym urychlenim zacatia harania u csv?
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2009, 13:06   #26
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já jsem u své první feny jednou z nějakého důvodu nechala navodit ovulaci, aby byla ke krytí dříve. Ale ona byla extrém. Jak stárla, tak se "přípravné období" protahovalo a protahovalo a poslední krytí proběhlo 161.den hárání (!!!!). Což už bylo na palici. Ale už si nepamatuji, jestli z toho byla štěňata a kolik, už je to dávno. Ale vím, že to někdo dělává. Tedy aspoň v době, kdy jsem jí nechala píchnout injekci, tak jsem věděla o druhém člověku, který to dělal. V současnosti nevím a holky, které mám teď, tak hárají celkem "v normě", 1-2 měsíce.
Tedy Sašo, šerbel jsem slyšela opravdu po dlouhé době , naposledy když jsem byla ve věku, kdy jsem jej potřebovala . Ale říkali jsme šerblík.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2009, 21:25   #27
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

a ako dlho po injekcii zacalo samotne krvacanie a ako dlho to trvalo, "standardne" 3-4 tyzdne? ak si spomenies
a nespominas si, ci to zdravotne riziko tam nie je nejake zavazne?
vdaka
(ja o tom uvazujem preto, lebo ak sa nerozhara do max. 2 tyzdnov a samozrejme to aj do mesiaca neskonci, tak to nestiha do letneho tabora v auguste, a to by ma mrzelo)
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 19-06-2009, 22:44   #28
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Mackie View Post
a ako dlho po injekcii zacalo samotne krvacanie a ako dlho to trvalo, "standardne" 3-4 tyzdne? ak si spomenies
a nespominas si, ci to zdravotne riziko tam nie je nejake zavazne?
vdaka
(ja o tom uvazujem preto, lebo ak sa nerozhara do max. 2 tyzdnov a samozrejme to aj do mesiaca neskonci, tak to nestiha do letneho tabora v auguste, a to by ma mrzelo)
Na váš tábor je vstup háravkám zakázán? Moje zkušenost je taková, že právě na táboře se všechny feny hromadně rozhárají
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2009, 00:40   #29
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

no ja to beriem z tej stranky, ze bude vonku na uvaze (som bez auta, bez klietky) a netuzim 24h denne 9 dni strazit, ci nepride nejaky fesak na navstevu
Mackie jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2009, 11:01   #30
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Mackie View Post
no ja to beriem z tej stranky, ze bude vonku na uvaze (som bez auta, bez klietky) a netuzim 24h denne 9 dni strazit, ci nepride nejaky fesak na navstevu
Aha tak to je blbé když nemohu psi do chatek.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2009, 15:41   #31
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Mackie View Post
no ja to beriem z tej stranky, ze bude vonku na uvaze (som bez auta, bez klietky) a netuzim 24h denne 9 dni strazit, ci nepride nejaky fesak na navstevu
Když přijde "fešák", tak můžeš být v pohodě. Horší bude, když přijde nějaký zdatný plodný samec, nejlépe brácha nebo táta...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2009, 18:22   #32
dark wolf
Junior Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 3
Default

Hanka,haranie sucky vacsinou trva asi 22az 25 dni a su tri cykli harania a to PROESTRUS:doba zacatia ,trva od 1dna az do 12dna,potom je ESTRUS:samotna doba krytia a trva od 12dna az do 16dna,niekedy do 18dna a zaverecna faza METESTRUS:doba uzatvarania,to je ze konci fena s haranim,takzeod 18dna az do 25dna....no a je po harani.....
dark wolf jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2009, 20:22   #33
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

dark wolf - mohl by ta pravidla prosím někdo vysvětlit naší Grey, vloni hárala plných 56 dní
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2009, 20:35   #34
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Tyna View Post
dark wolf - mohl by ta pravidla prosím někdo vysvětlit naší Grey, vloni hárala plných 56 dní
Tajga umí hárat i tři měsíce
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 22-06-2009, 06:39   #35
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Mackie, to už je cca 12 let zpět, už si to opravdu nepamatuji. Ale nešlo o nějaké spuštění hárání. To byla injekce na to, aby během jejího nekonečného hárání, kdy z ní šlo jen pár kapiček krve (nebo chvílemi taky žádná, takže to zdánlivě vypadalo jako přestávka v hárání, ale ona a náš pes "věděli své"), začala ovulovat poněkud dříve a nemusela jsem několik měsíců čekat.
Jinak- taky jsem jí asi měla dát přečíst "oficiální délku hárání", aby neblbla přes 5 měsíců.......
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 01:00   #36
moncikkk
Junior Member
 
moncikkk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Svatobořice
Posts: 29
Default

Moje fenka začala ted hárat skoro v 16 měsících. Hárá už 15 dnů, nakrýt by se nechala (odzkoušeno psem kamarádky), to všechno je v pořádku. Ale je normální, že stále dost krvácí? Někde jsem četla, že fenky poprvé hárájí intenzivněji, a také že v době, kdy jsou ochotné přijmout partnera, tak by barvit téměř neměli.
Mám tak trošku obavy, jestli už radši nejet k veterináři. Protože ty skvrny od krve jsou (většinou po vycházce) opravdu veliké, tomu se kapky říct ani nedá, spíš louže. A také barva není jasně červená, ale spíš tmavočervená až do hněda. Měli ste někdo stejný průběh nebo mám už zajet k vet. ?
moncikkk jest offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 06:23   #37
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

U vlčnad je "vše" normální . Ta hárání jsou natolik specifická a rozdílná i co se týče jednotlivých fen, že bych se nebála..... Jen bych jí šetřila, netahala do špinavé vody, atd.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 08:24   #38
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Moncikk: Mně když se v mladších letech hárala Felon, bylo to jakoby podřízli prasátko S věkem to opravdu mírně polevilo.
Každopádně ke krytí byla vždy "v krvi".
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 11:31   #39
moncikkk
Junior Member
 
moncikkk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Svatobořice
Posts: 29
Default

Tak to jste mě uklidnili, děkuji moc za radu.
Opravdu to je chvílema jako když se podřízne prasátko
Vidím, že u vlčand je normální snad úplně všechno
moncikkk jest offline   Reply With Quote
Old 25-08-2009, 15:46   #40
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Buď ráda, že se hárání projevuja tak viditelně. Horší je, když majitel ho ani nezaznamená, pustí fenku na vycházce navolno a oni se jí za dva měsíce narodí třeba malí boxerci .
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org