Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-02-2011, 13:30   #1
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default Ohodnocení - bez varlete

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli je možné na klubové výstavě nebo na nějaké akci předvést svého psa aby byl ohodnocen jako na výstavě. Chtěla bych vědět jak by dopadl. Jelikož nemáme varle tak počítám že na výstavě by nás z kruhu rovnou vyšoupli.
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2011, 13:39   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Já jsem měl podobný problém a prostě jsem se dohodl na německé klubové výstavě, kterou posuzovat Ing. Štefík. Samozřejmě jsem nedostal oficiální písemný posudek, ale Ing. Štefík (s asistentkou Soňou Bognárovou) mi psa nechal normálně předvést mimo ostatní třídy, a slovně ho posoudil. U rozumného rozhodčího a rozumného organizátora výstavy by to šlo určitě domluvit.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2011, 13:49   #3
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

mozna ist na svod- pes bude mit hodnocene ze neni perspektivny no opisat jeho budou a to jeste velmi dobre to urobi.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2011, 13:57   #4
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Přijďte na svod i bonitaci. Nejpodrobnější posudek i se změřěnými tělesnými mírami, budete mít z bonitace. Ale na to máte spoustu času. Na klubové výstavě- určitě by nebyl problém, kdybyste se s pořadateli domluvila dopředu, aby vám rozhodčí na pejska taky kouknul.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2011, 14:11   #5
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default

Děkuji Vám za komenty. Chtěla bych to alespoň zkusit. A bonitace mi byla doporučena i z toho důvodu ať klub ví i o psech , kteří nebudou chovní. Já jsem smířená s nemožností chovu a výstav, ale nic to nemění na tom, že je to pořád nej pes co jsem si mohla přát.
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 10-02-2011, 14:34   #6
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Drummer View Post
Děkuji Vám za komenty. Chtěla bych to alespoň zkusit. A bonitace mi byla doporučena i z toho důvodu ať klub ví i o psech , kteří nebudou chovní. Já jsem smířená s nemožností chovu a výstav, ale nic to nemění na tom, že je to pořád nej pes co jsem si mohla přát.
Tak to je správný přístup - prostě občas si někdo toho černého Petra vytáhne... a když jde jen o tohle a ne o závažnější zdravotní problémy, které by psovi ztrpčovaly život, čert to vem. Jediné co Vás čeká je tak někdy mezi prvním a druhým rokem chirurgické odstranění nesestouplého varlete, ve vyšším věku by pak mohlo začít dělat ostudu (může to skončit i zhoubným bujením, kdyby se nevyndalo).

Na výstavy pořádané klubem - po předchozí domluvě je možno pejska ohodnotit neoficiálně zvlášť, mimo třídy. Na svodu a bonitaci bude taky podrobně posouzen, jen s tím že dostane výslednou známku P14 nechovný. Jinak se samozřejmě můžete účastnit všech akcí, zkoušek, táborů... bez omezení.

Váš pes Vás bude mít úplně stejně rád, ať má jedno varle nebo obě, takže je dobře že to takto berete a že je pro Vás stejně ten nejlepší na světě. Přesně takhle to totiž má být. Na chovného psa připadají průměrně 3 krytí za život (někteří kryjí víckrát, někteří méněkrát, stane se že i po chovném psovi třeba nejsou žádná štěňata), takže ani v tomto ohledu zase o tolik nepřijde. Navíc psi netrpí komplexy, tak jako lidé, tyhle věci jsou jim ukradené, ke spokojenému životu potřebují něco jiného - hlavně lásku "svých" lidí.

Karel S.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 10-02-2011, 14:40   #7
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Tak to je správný přístup - prostě občas si někdo toho černého Petra vytáhne...
I když jsi předseda, dovolím si nesouhlasit. "Černý Petr" bych to nenazýval. Psovi to v ničem nevadí. A pokud si majitel kupuje psa (samce), tak to většinou není kvůli tomu aby měl štěňata. A že musí oželet výstavy ? Na tom svět nestojí.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 10-02-2011, 15:15   #8
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

No jo no, kontrolní a revizní komise zapracovala , ale vždyť to říkám, že to pro psa neznamená žádné omezení, které by mu nějak ztěžovalo život. Kromě těch výstav, ale to není omezení pro psa, ale pro majitele. Pes na to kašle, jestli se může nebo nemůže producírovat ve výstavním kruhu, nebo jestli dostane nějaký CACy... ty se sníst nedají Ale někdo na ty výstavy třeba zrovna chodit chce, tak pro něj to Černý Petr tak trochu je. Někdo kvůli nesestouplému varleti dokáže udělat i pořádnou ostudu a třeba i vyhrožovat chovateli soudem, jak kdyby ten chovatel za to mohl a udělal to schválně (osobně jsem pomáhal loni řešit jeden takový případ jedné chovatelce). Proto mám radost z toho, když si přečtu od někoho podobný příspěvek, tedy od někoho komu jde hlavně o psa jako kamaráda a společníka a má ho rád takového jaký je.
K.

Last edited by alexa; 10-02-2011 at 15:20.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 10:33   #9
Wolfhaf
Junior Member
 
Wolfhaf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Zvolen-Budča-Turová
Posts: 2
Default

Ahoj Drummer. Je nám ľúto, že Diegov bráško nemá varlata. My sme mali tiež trošku podozrenie v 3-4 mesiaci, že bude mať len jedno. Nakoniec sa mu znieslo aj druhé (aj som mu ho masíroval ). Máme však zlomený chvostík čo možno nebude vadiť pre uchovnenie ale na nejaké úspechy na výstavách môžeme zabudnúť. To nám vôbec nevadí a radšej sa spolu sústredíme na výcvik a možno na nejakú skúšku (v tom sa mi zdá že mu to ide a je šikovný, chodíme na cvičák) a chcel by som ho naučiť na bežky a absolvovať nejakú tú túru.
A máme toho najkrajšieho a najlepšieho psa (pokiaľ niečo nezničí).
Wolfhaf jest offline   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 11:05   #10
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Quote:
Originally Posted by Drummer View Post
Děkuji Vám za komenty. Chtěla bych to alespoň zkusit. A bonitace mi byla doporučena i z toho důvodu ať klub ví i o psech , kteří nebudou chovní. Já jsem smířená s nemožností chovu a výstav, ale nic to nemění na tom, že je to pořád nej pes co jsem si mohla přát.

Ahojky, je opravdu vidět, že jsi inteligenní ženská :-) Být chovatelem tvého štěňátka jsem šťastná, že jsi jeho majitelem, máš k tomu skvělý přístup a tak to má být - ono chovný se pěkně řekne, ale je tu spousta faktorů, které také nemusí vyjít - DKK, zuby, srtst ... Takže vážně jsi mě potěšila tímto příspěvkem.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 14:36   #11
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
No jo no, kontrolní a revizní komise zapracovala , ale vždyť to říkám, že to pro psa neznamená žádné omezení, které by mu nějak ztěžovalo život. Kromě těch výstav, ale to není omezení pro psa, ale pro majitele. Pes na to kašle, jestli se může nebo nemůže producírovat ve výstavním kruhu, nebo jestli dostane nějaký CACy... ty se sníst nedají Ale někdo na ty výstavy třeba zrovna chodit chce, tak pro něj to Černý Petr tak trochu je. Někdo kvůli nesestouplému varleti dokáže udělat i pořádnou ostudu a třeba i vyhrožovat chovateli soudem, jak kdyby ten chovatel za to mohl a udělal to schválně (osobně jsem pomáhal loni řešit jeden takový případ jedné chovatelce). Proto mám radost z toho, když si přečtu od někoho podobný příspěvek, tedy od někoho komu jde hlavně o psa jako kamaráda a společníka a má ho rád takového jaký je.
K.

Teď jste mne potěšili. Ono totiž já byla s malým u veta a ten mi sdělil, že bych po chovateli měla vyžadovat polovinu ceny zpátky. Docela jsme se rafli. Já mu totiž řekla že vyžadovat částku zpět nebudu, jelikož je to příroda a ne chovatel kdo psovi nedal dvě varlata. Strávila jsem tam dvě hodiny debatováním na toto téma. Co se týče uchovnění tak jsme o tom s chovatelem mluvili když jsem si Drummera odvážela spíš s tím výsledkem že pro mě to nebylo prioritou, ale chovatel chtěl vidět jaký bude mít pes výsledek. A mě to taky zajímalo, ale spíše z toho důvodu, že třeba jednou kdyby mohl bych po něm chtěla štěndo. Jelikož nemůže vezmeme si štěně jiné. Kvůli tomu se svět přece nezboří. Malej na mě teď kouká ze svýho křesla a upřímně ten pohled je pro bohy. Dej varle nevarle. Ten pes mě miluje stejně. A to je to důležité. Na výstavu jsme chtěli zajít, ale opět žádné objíždění výstav které se kde naskytnou. To moje "obluárium" by to stejně nebavilo :-D Mám psa jako druhou polovinu mé osobnosti. Ne jako ozdobu. Všechno jsem pro něj změnila. Nesnáší ježdění autem, jezdíme vlakem a MHD. Tak kam můj pes nemůže nesmím ani já. A když už odejdu všechno dělám na 150% abych byla co nejdřív zpátky. A můj přítel už se naučil, že když hodím smutný oči on odpoví " vím drummík je doma sám jdeme"..... Kdo by to pro ty naše krasavce s obrovským srdíčkem neudělal
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 10:56   #12
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default

Vas veterinar ma pravdu,cena psika by mela byt nizsi.
Velmi zajimavé clanky na toto tema :

http://www.labrador-lara.estranky.cz...orchismus.html


http://www.spicove.cz/chovatelstvi-p...torchismus.php
__________________
Sarka Matrasova
www.lupocecoslovacco.it
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 11:03   #13
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

To je jasné. Kdyby majitelka zažádala, měla by nárok. Tady jde o to, že to Michaela asi nechce udělat a že to bere jak to je.....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 11:10   #14
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
To je jasné. Kdyby majitelka zažádala, měla by nárok. Tady jde o to, že to Michaela asi nechce udělat a že to bere jak to je.....
Na základě tohoto jsem začla uvažovat, že bych se s chovatelem spojila ohledně snížení ceny, ale jen o náklady na operaci. Protože varle bude muset ven tak či tak. Můj vet mi sdělil cenu asi na 4000 kč. Taky přemýšlím nad tím jestli nechat odstranit rovnou i druhé varle. Chovný nebude stejně, neměl by starosti s fenkama , mohl by s nima kamarádit ať háraj nebo ne. Myslím, že by to pro psa bylo asi nejlepší řešení. Ráda bych k tomu Vaše názory.
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 12:10   #15
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Tedy já když slyším o kastraci, tak je mi psů líto. Ale vím, že třeba na západě se tím řeší kde co. Já osobně bych mu druhou kuličku nechala, ale nechala bych jí podvázat,aby sice nikoho nemohl obtěžkat , ale aby zůstal chlapem. Když mě kastráti připadají jako takoví Tydýt.....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 12:26   #16
Beruska
Junior Member
 
Beruska's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 47
Send a message via ICQ to Beruska Send a message via Skype™ to Beruska
Default

A neni lepsi mit tydyyt, ktery se nebude rvat s ostatnima psama, nebude zdrhat za harajicima fenkama a bude se vsema kamarad??Ja myslim, ze i tohle stoji za uvahu...
Podle me, pokud je pejsek temperamentni, tak takovy zustane, pokud je klidas, tak zustane klidasem..
Beruska jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 12:26   #17
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Pokud to neni bezduvodne nutne,ja bych nekastrovala. Taky se setkavam s nazorem na veterine,kdyz teda nebude chovna,ze ji mam nechat vykastrovat,ale to odmitam. Delam vse proto,abych riziko pyometry snizila.Samozrejme,pokud to nastane, udelam to ,ale ne jako prevenci.Uz se do ni jednou rezalo....Moje fenka nema kastraty samce vubec v oblibe a dost tvrde jim naznacuje,jak jsou nekompletni.Kastrovane feny nijak zvlast neresi,ale samce teda jo...Mate s tim taky zkusenost?
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 12:30   #18
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Opravdu jde o to, co každý preferuje. Já osobně mám ráda psy takové, jací jsou od přírody. Ano, vím, že s kastrátem je jednodušší život. Ale pro mě- dík, nechci. Tady jde fakt o majitele, co do budoucna chtějí oni.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 15:01   #19
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Drummer View Post
Ono totiž já byla s malým u veta a ten mi sdělil, že bych po chovateli měla vyžadovat polovinu ceny zpátky. Docela jsme se rafli. Já mu totiž řekla že vyžadovat částku zpět nebudu, jelikož je to příroda a ne chovatel kdo psovi nedal dvě varlata.
A dobře jsi udělala. Nesouhlasím naprosto se Šárkou !!! Jedno varle není žádná choroba nebo něco, co by psa znehodnocovalo. Navíc, alespoň já, si psa kupuju jako kamaráda a společníka a nikoliv jako poslední módní model, kde kontroluju, jak dobře jsou ušity švy. Myslím navíc, že chovatel v zemi, kde máme řízený chov, musí mít chovné páry schváleny poradcem chovu a tedy protože si nemůže volně vybírat, nemůže být právně poháněn k zodpovědnosti za eventuální nevhodnost spojení a z něj plynoucí vady a defekty. Ale to je jen právní pohled. Když matka porodí dítě, které ísto modrých očí bude mít zelené, tak ho taky nedá do kojeneckého ústavu, protože ona chce mít děti je modrooké. Psa si pořizuji se všemi riziky a možnými problémy, se kterými musím počítat. Pokud psa mám jen jako nářadí sportovní nebo výstavní a chci mít jistotu kvality, pak si nekupuji štěně, ale psa dospělého. Ale k těmhle lidem já nepatřím a doufám pevně, že jsou i na tomhle serveru v drtivé menšině.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 15:54   #20
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Souhlasím s ostatními, prostě se stane, že pejsek kuličku nemá. Jemu to vůbec nevadí. A na bonitaci s ním přijďte, kromě toho že nebude chovný a na výstavy ho to neomezí.

Jestli odoperovat jednu nebo obě - jestli to majitelům ulehčí situaci, tak pejskovi kastrace vadit taky nebude, nepozná to na sobě.

Váhala jsem, zda sem psát, ale nedá mi to z obecného hlediska:
Když chovatel prodává psího kluka, ten už by měl mít nádobíčko na místě. Pokud nemá, měl by na to být kupující upozorněn a vše by mělo být řádně uvedeno v kupní smlouvě.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org