Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-06-2011, 23:09   #121
Edenseveru
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Liberec
Posts: 185
Default

žel se tak stalo Danielo, a ty to víš ....

první věc kterou zájemce zajímá a jde především o zahraniční zájemce, je to jestli jsou oba rodiče DM N/N ...

ale pevně doufám, že tento hon na N/N nebude dlouho ...a lidi pochopí to o co se Daniela snaží - mít co největší počet testovaných psů a vhodně je spolu spojovat , tak aby už žádný štěně DM neonemocnělo !
A vůbec není potřeba na základě výsledku, nějaké pejsky vyřazovat z chovu !!!!!

Máme neskutečné štěstí, že Daniela má tuto možnost a je za krátký čas tolik otestovaných zvířat !!
Děkuji Ti
Edenseveru jest offline   Reply With Quote
Old 23-06-2011, 07:50   #122
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Bohužel jsem se setkala s názory, že testování degenerativní myelopatie je Hon na chovatele ... ale já doufám, že jde o Hon na tuto nemoc.
To snad může říct jen chovatel-množitel, kterému skutečně na plemeni, ale ani na svých vlastních psech vůbec nezáleží.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 23-06-2011, 09:04   #123
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Už mnohokrát bylo řečeno, že je nutné při dodržení určitých podmínek nadále používat v chovu všechny psy. Já osobně bych byla ráda, kdyby měli alespoň čeští chovatelé tolik rozumu a nechlubili se v inzerátech tím, že jejich štěňata jsou po negativních rodičích... Jestli s tímto terendem začneme i my, můžeme být celá "akce" spíše kontaproduktivní. My jsem země původu a na nás je udržet co možná nejširší chovatelskou základnu (v zahraničí ať si dělají co chtějí) a nedecimovat jí selekcí na jeden jediný gen!
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2011, 13:50   #124
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Danielo, škoda slov, už tu máme první inzeráty, kde se majitel honosí oběma rodiči N/N (Pro hloupé jsou tam přidané i vykřičníky). Škoda, že to lidem nikdo nevysvětlil, že nejde o závody o čistá štěňata, ale o to zachovat tak širokou genetickou základnu jak jen to jde a kombinovat rodiče nositele + čisté.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2011, 07:29   #125
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Danielo, škoda slov, už tu máme první inzeráty, kde se majitel honosí oběma rodiči N/N (Pro hloupé jsou tam přidané i vykřičníky). Škoda, že to lidem nikdo nevysvětlil, že nejde o závody o čistá štěňata, ale o to zachovat tak širokou genetickou základnu jak jen to jde a kombinovat rodiče nositele + čisté.
No, asi můžeme jen doufat, že se to časem srovná jako s DKK. Ale DKK se také běžně v inzerátech uvádí...To nikomu nevadí? Pravda, v tomto případě hraje ještě velkou roli i vliv prostředí. Rodiče DKK 0 ještě nemusí mít automaticky děti s DKK 0. Ale jinak mi to přijde dost podobné s DM. Zvlášť pro laika, který jen ví, že chce ČSV a zatím se spíš rozkoukává.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2011, 07:45   #126
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Je to trošku podobné. Na jednoho rodiče s DKK B a horším se musí použít jen rodič s DKK A.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2011, 08:04   #127
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Je to trošku podobné. Na jednoho rodiče s DKK B a horším se musí použít jen rodič s DKK A.
To je mi jasné. Myslela jsem to spíše co se týče vnímání lidí. Také si raději většina vezme psa po rodičích DKK 0, než DKK 2/2 např. a také se často tyto výsledky, pokud jsou dobré, píší do inzerátů.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2011, 13:28   #128
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
To je mi jasné. Myslela jsem to spíše co se týče vnímání lidí. Také si raději většina vezme psa po rodičích DKK 0, než DKK 2/2 např. a také se často tyto výsledky, pokud jsou dobré, píší do inzerátů.
Já bych to s DKK nesrovnávala, protože tam ti při kombinaci psa s nulama a třeba dvojkama může vylézt klinicky postižený pes, zatímco u DM při kombinaci čístého psa a přenašeče vyleze zas jen maximálně přenašeč, ale ne nemocný pes. Takže výhodou kombiace N/N obou rodičů je jen následně možnost krýt ta štěňata i přenašeči.
Jenže zas se touhle (byť neoficiálně) selekcí zúží chovná základna a může to skončit rozšířením jiné, hůře kontrolovatelné nemoci.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2011, 17:32   #129
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Jazzinka View Post
Já bych to s DKK nesrovnávala, protože tam ti při kombinaci psa s nulama a třeba dvojkama může vylézt klinicky postižený pes, zatímco u DM při kombinaci čístého psa a přenašeče vyleze zas jen maximálně přenašeč, ale ne nemocný pes. Takže výhodou kombiace N/N obou rodičů je jen následně možnost krýt ta štěňata i přenašeči.
Jenže zas se touhle (byť neoficiálně) selekcí zúží chovná základna a může to skončit rozšířením jiné, hůře kontrolovatelné nemoci.
Jasně, "může vylézt klinicky postižený pes", ale nemusí. Tam je to oproti DM méně odhadnutelné. Stejně tak můžeš mít psa s dvojkama po rodičích s 0.
Tak či onak, beru to spíše očima potenciálního dosud nezkušeného zájemce o štěně..Že je třeba využívat i psy přenašeče je bez debat.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 00:00   #130
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Je to trošku podobné. Na jednoho rodiče s DKK B a horším se musí použít jen rodič s DKK A.
To vůbec není podobné a zaraží mne, že po tolika letech chovu, má někdo tak omezený názor.
DKK se selektuje na fenotyp, nikoliv na genotyp. Proto se zcela běžně i ze spojení psů hodnocených jako "negativní" narodí jedinci postižení. Na DKK se selektuje např. u NO 30 - 40 let?? (Ví někdo přesně?) A stále se postižená štěňata rodí. Pokud neselektujeme čistě na genotyp, je selekce málo účinná a postižení se chov nikdy nezbaví.

Tak tomu ale není v současné době u degenerativní myelopathie. Dědičnost je jasná, selekce jednoduchá a účinná.
Já jen žasnu, ale i se trochu "hořce" bavím. Pokud se někoho dotyčný problém netýká osobně, volá po zveřejňování...když začne, říká, ať se nezveřejňuje....

Rozumný člověk - chovatel - si poradí vždy a velmi dobře ví, že PES není jen jeden gen a nebo 2 klouby v těle (DKK)!
Výsledek 0/0 u DKK mi neříká nic o tom, že pes je 100% zdravý (jak jsem se dočtla na webu pí. Kaufmanové - hodnocení na DKK mi nic neříká o komplexním zdraví). Podle takového klíče, by jsme z ČSV mohli mít klidně za pár let plemeno nové, které by ČSV typem připomínalo jen velmi vzdáleně, s množstvím vad, neduhů a nedostatků, dost pravděpodobně stále s výskytem DKK, zato všechna na DM - N/N.

Ano, všichni si přejeme mít zvířata zdravá, krásná, ovladatelná a typická, jednoduše standardní! Ne vždy nám však naše plány vyjdou a občas se ptáme proč...a kde...?
Zdraví a vitalita je jistě na prvním místě a "věda" v chovatelství nám je pomocníkem - vodítkem, nikoliv metlou.

Monika
http://www.wolfdogs.cz/
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/

Last edited by Monika; 28-06-2011 at 00:03.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 06:51   #131
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Tvé rady a rádobyinteligentní názory mě vůbec nazajímají. Škoda, že už poněkolikáté nedržíš slovo a stále na tento web přispíváš. Buď tak hodná a přestaň na mé příspěvky reagovat. Nic ti to nich není a do mě taky ne. Člověk, který málem zlikvidoval český chov přimácháním kříženců za zády všech členů klubu nemá právo tady moralizovat.

Last edited by Hanka; 28-06-2011 at 11:00.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 10:48   #132
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Paní inženýrko, má cenu tu někoho napadat nebo se z něj snažit udělat blbce? Prosím vzpomeňte si na svoje výroky a zkuste držet slovo
http://www.wolfdog.org/forum/showpos...9&postcount=87
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 11:01   #133
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

Tak ja si neidem nikoho zastávať, ale určite je príspevok viac k veci ako tie dva po ňom. Problémy medzi vami skutočne nemajú čo na fóre hľadať.
Kto čo napísal je vec irelevantná, venujme sa prosím problematike, tá zaujíma čitateľov viac ako doťahovanie.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 11:09   #134
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Pokud se někoho dotyčný problém netýká osobně, volá po zveřejňování...když začne, říká, ať se nezveřejňuje....
http://www.wolfdogs.cz/
Kdo říká ať se nezveřejňuje?
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 11:25   #135
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

No čekal jsem kdo se ozve... opravdu ti přijde příspěvek paní inženýrky tolik přínosnej? Ano, jistě jsou tam věci, který jsou pro někoho nový, ale už jenom ta myšlenka, že DKK je vlastně nepodstatná... protože když má někdo fenu na který naseká 7 vrhů s Bčkama (v tom lepším případě), tak logicky musí bejt to vynikající zdraví v něčem jiným

Mimo to jsem chtěl jen připomenout co nám tu sama paní inženýrka napsala. A když už se jí tak zastáváš (nedivím se, na tebe sem byl taky zlej), tak by bylo dobrý abys aspoň věděla koho se snažíš obhajovat. Pro mě je to člověk, který má zvládnutou teorii a bohatou praxi, ale použije (jestli zneužije je diskutabilní) je výhradně pro své potřeby a cíle. (Teda pokud nemluvim o milionkrát omýlaných Mutarách). Myslím, že bez takových se obejdem a vůbec nejde o osobní spory, ale mám pocit, že právě tohle dělám pro naše plemeno a když paní inženýrka držela slovo, tak to pro ně dělala taky. Znám plno chovatelů, kteří nemají zdaleka odchováno tolik, nemají tolik zkušeností ani teoretických znalostí, ale nechovají se stylem "po nás potopa".
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 11:43   #136
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

A vieš, že som čakala, že zrovna ty si rypneš? Anyway, ako som napísala, nikoho si nezastávam, len pripomínam, že určite je pre čitateľov názor cennejší ako vaše osobné nezhody, do ktorých sa nemiešam. (a povedzme si úprimne, wolfdog upadá práve kvôli týmto neustálim osočovaniam,...) Sú to vaše veci. Som nestranná, čo to som si prečítala, ale povedzme si úprimne, internet toho znesie... To, že si bol na mňa "zlý"... prepáč, ale toto tvoje rýpanie na moju adresu ma skutočne trápi ako vlaňajší sneh...
Takže prosím, píšme tu k veci, hovoríme o DM. Len to som chcela, aby sa tu zbytočne nerobil spam.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 13:42   #137
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

mimo téma.

Last edited by Vlkodlak; 28-06-2011 at 18:49.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 14:40   #138
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Děkuju za názor ale nemám pocit, že bych dělal něco špatně Ani nepotřebuju aby se mnou všichni souhlasili, jen jsem na diskuzním foru vyjádřil svůj názor. Mimoto když si tady dovolí zarytě rejt Monika, která slibovala, že už sem psát nebude, tak je to OK? Nepotřebuju bejt středem pozornosti a bohužel... stejně tak jako Leily, tak i tvůj názor je pro mě "z druhýho břehu". Chápu, že máš potřebu svou chovatelku bránit, ale možná na to budeš koukat trošku jinak až ti taky ukáže druhou tvář. Nemám potřebu do ní nějak šít, ale vadí mi, že když se nudí, napadá mi tady lidi se kterými vycházím já i přesto, že slibovala, že už sem nepáchne. Je možný jí potom něco věřit?
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 14:56   #139
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

No a teď se opět budeme hádat a výsledky testů se ztratí někde na začátek vlákna ...
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 28-06-2011, 14:59   #140
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

A nešlo by ty výsledky sepsat rovnou někam přehledně?
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org