Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Kluby CzW i prawo

Kluby CzW i prawo Kluby CzW w Polsce i za granicą, informacje na temat grupy inicjatywnej Klubu Czechosłowackiego Wilczaka, przepisy dotyczące rasy...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-10-2009, 02:27   #21
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Ja od niemal roku zastanawiam się czy nie wyrobić pozwolenia na Celara, który - oprócz koloru oka - może spokojnie uchodzić za mieszańca charta. Charakterystyczna linia grzbietu, głęboka klatka piersiowa, kątowania, w końcu nawet szyja i szczerze mówiąc nie wiem, co się u niego wymieszało, ale jakby ktoś chciał, to przyczepiłby się na pewno, choćby i ze złośliwości, której, jak wiadomo, nie brakuje.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 09:25   #22
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
p.s.Jakoś kilka dni temu pokazali w TV materiał o odebraniu charta człowiekowi, który "nie wiedział" o konieczności pozwolenia na trzymanie tej rasy.
To jak to jest z tymi chartami; trzeba już w TEJ chwili mieć na nie pozwolenie, czy to dopiero kwestia przyszłości? Pytam, bo u nas po Muchowcu "paraduje" właśnie całkiem sporo chartów, w tym również dwa borzoje - pies i suczka i nie jestem pewna, czy ich właściciele są świadomi tego, o czym tu mowa.

Last edited by Grin; 28-10-2009 at 09:50.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 10:10   #23
AngelsDream
Wiewiórka Wredna
 
AngelsDream's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Warszawa
Posts: 877
Send Message via Gadu Gadu to AngelsDream
Default

Quote:
trzeba już w TEJ chwili mieć na nie pozwolenie, czy to dopiero kwestia przyszłości?
Trzeba mieć już w tej chwili. To nie jest przyszłościowy przepis - wiedziałam o nim zanim mieliśmy Baaja.
__________________
(...)W kwestie mroczne i ogromne
Słodka świata treść wycieka:
Wszystko wina to człowieka(...)
AngelsDream jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 11:35   #24
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Znalazłam Rozporządzenie z 2003roku jest już nowsze ???
nie pisze tu nic o chartach a tym bardziej o czechosłowackich wilczakach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 28 kwietnia 2003 r.w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne
(Dz. U. z dnia 8 maja 2003 r.)
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje następujące rasy psów:
1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8 ) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.
§ 2. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy (Dz. U. Nr 159, poz. 1051).
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Poniżej tekst NIEAKTUALNEGO rozporządzenia wspomnianego w § 2.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy.
(Dz. U. z dnia 24 grudnia 1998 r.)
Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715) zarządza się, co następuje:
§ 1. Wykaz ras psów uznawanych za agresywne, zwany dalej "wykazem", obejmuje następujące rasy psów:
1) Amerykański pit bull terrier,
2) Perro de Presa Mallorquin,
3) Buldog amerykański,
4) Dog argentyński,
5) Perro de Presa Canario,
6) Tosa inu,
7) Rottweiler,
8 ) Akbash dog,
9) Anatolian karabash,
10) Moskiewski stróżujący,
11) Owczarek kaukaski.
§ 2. Osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715), zwana dalej "wnioskodawcą", składa pisemny wniosek o wydanie tego zezwolenia do właściwego, ze względu na swoje miejsce zamieszkania, organu gminy, w terminie 30 dni od nabycia psa rasy wymienionej w wykazie.
§ 3. 1. Wniosek, o którym mowa w § 2, powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy i jego adres zamieszkania.
2. Do wniosku wnioskodawca dołącza pisemną informację:
1) o pochodzeniu psa, jego rasie, wieku, płci i ewentualnym sposobie oznakowania psa,
2) o miejscu i warunkach, w jakich wnioskodawca zamierza utrzymywać psa.

§ 4. 1. Właściciel psa rasy wymienionej w wykazie w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia składa do organu gminy wniosek, o którym mowa w § 2.
2. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 12:01   #25
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Pytam, bo u nas po Muchowcu "paraduje" właśnie całkiem sporo chartów, w tym również dwa borzoje - pies i suczka i nie jestem pewna, czy ich właściciele są świadomi tego, o czym tu mowa.[/quote]

"Kto pyta nie błądzi" i dlatego, dla zasady, dobrze byłoby z właścicielami pogadać o tym.

Tu,ustawa:

USTAWA



z dnia 13 października 1995 r.


Prawo łowieckie.



Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 10. 1. Hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia ich hodowli lub utrzymywania, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.
2. Minister właściwy do spraw rolnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce oraz Polskiego Związku Łowieckiego, określi, w drodze rozporządzenia, warunki i sposób hodowania i utrzymywania chartów rasowych oraz ich mieszańców, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi oraz, w odpowiednim zakresie, bezpieczeństwa zwierząt.
3. W przypadku niespełnienia wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 2 starosta odmawia wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1.
5. Organem właściwym w sprawie cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jest starosta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania chartów rasowych lub ich mieszańców.
6. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wygasa w razie zmiany miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywania chartów rasowych lub ich mieszańców.
7. Rozstrzygnięcia w sprawie wydania zezwolenia oraz cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, są podejmowane w formie decyzji administracyjnej.
Rozdział 10
Przepisy karne
Art. 52. Kto:
4) hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszańce,
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art. 53. Kto:
2) poluje z chartami lub ich mieszańcami,
-podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Art. 54. 1. W razie skazania za czyny wymienione w art. 52 i art. 53, sąd może orzec przepadek broni, pojazdów, narzędzi i psów, przy użyciu których dokonane zostało przestępstwo, a także przepadek trofeów, tusz zwierzyny i ich częśc.

A zaraz, poniżej, projekt ustawy.








Trochę kiepsko mi się wkleiło,przepraszam.
Mnie najbardziej zaintrygowali niektórzy "konsultanci" w temacie chartów.
I dlatego charciarze "zbroją się", aby wziąć udział w tym projekcie.
Wg. zasady:"nic o nas, bez nas".

Miłej lektury,jeśli sie komuś chce....

Last edited by Puchatek; 28-10-2009 at 12:25.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 12:05   #26
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

ZEZWOLENIE NA POSIADANIE I HODOWANIE LUB UTRZYMYWANIE CHARTÓW RASOWYCH LUB ICH MIESZAŃCÓW

Art. 10 ustawy Prawo łowieckie (tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr 127, poz. 1066 ze zm.).
Posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty.

Art. 52. Kto:
1) wytwarza, przechowuje lub wprowadza do obrotu narzędzia i urządzenia określone w art. 53 pkt 5, a służące z przeznaczenia do kłusownictwa,
2) wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierząt łownych,
3) bez wymaganego zezwolenia wprowadza do obrotu zwierzynę żywą lub mięso zwierzyny ubitej,
4) hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszańce,
5) sprawując zarząd z ramienia dzierżawcy, a w obwodach niewydzierżawionych z ramienia zarządcy, zezwala na polowanie osobie nieuprawnionej do wykonywania polowania lub na przekroczenie zatwierdzonego w planie łowieckim pozyskania zwierzyny
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Art. 53. Kto:
1) poluje na przelotne ptactwo łowne na wybrzeżu morskim w pasie 3.000 m od brzegu w głąb morza lub 5000 m w głąb lądu,
2) poluje z chartami lub ich mieszańcami,
3) poluje w czasie ochronnym,
4) poluje nie posiadając uprawnień do polowania,
5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków,
6) nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny
- podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

To nie chodzi o agresywność tylko skłonność do polowań.
Dlatego takie zezwolenie jest potrzebne i myslę bardziej dla celów ewidencyjnych.

Celem uzyskania takiego zezwolenia należy złożyć wniosek do właściwego starosty.
Zapłacić i czekać na decyzję. Od czego jest ona uzalezniona już nie znalazłem.

P.S. Nasze posty się mineły ale z tego co widzę to chyba zaszły jakieś zmiany.

Rozszerzenie weszło całkiem niedawno w życie.

Czy chcą to znowu zmienić ?

Last edited by wilczakrew; 28-10-2009 at 12:26.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 13:23   #27
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Mam nadzieję,że jestem usprawiedliwiona za rozpoczęcie tego wątku.
Strach pomyśleć, jaki przepis wygrzebią spod jakiego omszałego kamyczka, bo mój wilczak nasiusia na koło kuzyna przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich będącej wujenką ministra Kultury i Sztuki..... I kogo poproszą o konsultację projektu znowelizowanej ustawy: rzeczoznawców PZU?

P.S.A swoją drogą,to draństwo z tym chartem:Koło Łowieckie odbiera charta i zatrzymuje psa u siebie.Właściciel sprawę przegrywa na rozprawie,której przewodniczącym jest sędzia-szef tegoż w/w Koła Łowieckiego...


>Czy chcą to znowu zmienić?< -to możliwe...w ich "szaleństwie" jest
na pewno metoda -wariaci/karierowicze też czasem wierzą,że są Mesjaszami...

Last edited by Puchatek; 28-10-2009 at 13:26.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 13:55   #28
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

A tu,chyba już uzupełniona lista ras:

LISTA NIEBEZPIECZNYCH RAS


1. amerykański staffordshire terrier
2. amerykański pit bull terrier
3. perro de presa mallorquin
4. buldog amerykański
5. bulterrier
6. bullmastiff
7. cane corso
8. dog argentyński
9. dog de Bordeaux
10. fila brasileiro
11. mastif
12. mastif angielski
13. mastif hiszpański
14. mastino napoletano
15. mastif pirenejski
16. mastif tybetanski
17. perro de presa canario
18. tosa inu
19. beauceron -gr.1/pasterski czuwający/
20. bouvier des Flandres
21. czarny terier -gr.1/stróżujący/
22. doberman -gr.1/obronny/
23. dog niemiecki
24. owczarek niemiecki -gr.1/pasterski/
25. rottweiler
26. sznaucer olbrzym -gr.1/obronny/
27. akbasz dog
28. anatolian karabash
29. moskiewski stróżujący -nie uznany przez FCI /obronny stróżujący/
30. owczarek kaukaski
31. owczarek południoworosyjski -gr.1/pasterski/
32. owczarek środkowoazjatycki
33. hovawart

Last edited by Puchatek; 28-10-2009 at 13:59.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 14:07   #29
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Z tych wytłuszczonych ras to tylko beauceron, jużak i owczarek niemiecki są w I grupie FCI. Czarny terier rosyjski, sznaucer olbrzym i doberman to grupa II, czyli pinczery.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 14:11   #30
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

owczarka tez juz w ta liste wpakowali?
ja osobiscie w tej liscie zostawilabym tylko 16 ras, a reszte... darowalabym sobie.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 14:32   #31
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Hmmm... Mam znajomego co ma AST i mówił, że Amstafy nie są na liście....
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 14:54   #32
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Z tych wytłuszczonych ras to tylko beauceron, jużak i owczarek niemiecki są w I grupie FCI. Czarny terier rosyjski, sznaucer olbrzym i doberman to grupa II, czyli pinczery.
Gia,masz rację.Listę ściągnęłam z netu głęboką nocą i ze zmęczenia zrobiłam te "grupowe" kiksy.To z tych nerw...
Sorry
Jak by co, to poprawcie mnie przy kolejnych błędach...

Last edited by Puchatek; 28-10-2009 at 14:57.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 15:43   #33
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
owczarka tez juz w ta liste wpakowali?
No nie? Tak patrzac na ta liste odnosze wrazenie ze naszych csv nie ma na niej tylko dlatego ze ktos nie wiedzial o nich. No ale można nadrobić to niedopatrzenie przecież

Quote:
Wtedy będę pierwsza, która poprze kandydaturę rasy do wejścia na listę.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 17:28   #34
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
No nie? Tak patrzac na ta liste odnosze wrazenie ze naszych csv nie ma na niej tylko dlatego ze ktos nie wiedzial o nich. No ale można nadrobić to niedopatrzenie przecież
nie kracz
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 19:08   #35
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

W naszym mieście właśnie tworzona jest lista ras niebezpiecznych. Psy które się na niej znajdą będą musiały w miejscach publicznych (a prawie każde, poza własnym domem i ogródkiem jest publiczne) być zawsze na lince i w solidnym kagańcu metalowym, lub skórzanym typu "sado-maso".

Co gorsze, podobnie jak jest teraz, przepisy będą egzekwowane prawie wyłącznie wobec właścicieli psów którzy je szkolą, socjalizują i poświęcają im dużo czasu i serca, co skutkuje ich dobrym wychowaniem i przyjaznym nastawieniem do otoczenia. Póki co, nasza straż miejska zbiera mandaty głownie od emerytów oraz grzecznych panienek, których pieskowi w zabawie zsunie się z pyska halterek (zwany kagańcem ), albo raz na kwartał nie uda im się odszukać w wysokiej trawie kupy (nie mówimy o chodnikach!).
Do łysych młodzieńców w kapturkach, którzy paradują z amstafami lub rotkami bez jakichkolwiek kagańców, strażnicy jakoś nie kwapią się podchodzić, nie mówiąc o ich filmowaniu.

Moim zdaniem nie powinno być listy ras niebezpiecznych, tylko listy psów niebezpiecznych. W tym kierunku idzie też chyba 'myślenie' TOZ. Ostatnio ktoś na Błoniach mówił, że ma być opracowany test na stopień socjalizacji/posłuszeństwa psa. Te psiaki, które go zaliczą będą mogły biegać w miejscach publicznych bez kagańców ale pod kontrolą właściciela, który będzie musiał mieć przy sobie stosowny dyplom ze zdjęciem psa i nr jego tatuażu lub chipa (NB tak jest w wielu hrabstwach w Anglii). Nie wiem jak miałby taki test wyglądać i ile wilczaków by go zdało , ale wydaje mi się, że to rozwiązanie byłoby bardziej fair niż dotychczasowa "urawniłowka rasowa". Jedno jest pewne: byłaby to znakomita motywacja do intensywnej pracy z psem!
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 19:43   #36
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Chyba Gia pisala o wroclawskim programie 'obywatel pies' jesli sie nie myle wzorowanym na amerykanskim 'canine citizen'. Ale jak to we wrocku wyglada to juz Ewa by musiala.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 23:06   #37
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Z tego co mi się wydaje to na liście figuruje tylko 11 ras i owczarka niemieckiego tam nie ma.
Jest projekt aby do niej dodać Amstafy i krzyżówki i nad tym miał debatować ZKwP wraz z MSWiA.

P.S.
Kwestia czy powroci projekt z 2003 roku jest tylko na portalach internetowych.

Last edited by wilczakrew; 28-10-2009 at 23:15.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 29-10-2009, 13:16   #38
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Hmmmm.............. nie wiem,jak Wam to powiedzieć. Wczoraj długo trwały debaty mail-owe, która lista obowiązuje i przekazuję,co mi wiadomo:
-obowiązuje lista z 11-stoma rasami /podobno, urzędowo/
-wielu urzędników potrafi powoływać się na rozszerzoną listę, którą Wam podałam,
-kwestia listy z 11.rasami jest sprawą otwartą-w planach:dopisanie dodatkowych ras.
Wg mnie, ten bałagan jeszcze potrwa,jeśli wpiszą "i ich mieszańców". Ustawodawca nie jest w stanie kontrolować właśnie mieszańców, więc przestrzeganie ustawy będzie połowiczne. To da też właścicielom możliwość robienia "szarej strefy" wśród psów bez papierów. Zanim opanują ten bałagan,myślę, że nasze wilczaki są bezpieczne.... /ale zrobienie OC na psa może nie byłoby głupią sprawą/.

Przykro mi, że wprowadziłam Was w błąd. Przepraszam.
Ale sama czuję się w tym zagubiona....


Napisałam "chybryda" zamiast "hybryda" -sorry za podstawowy błąd, Jefta.
Szybkie stukanie w klawiaturę w emocjach uwstecznia....

Last edited by Puchatek; 29-10-2009 at 13:21.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2009, 09:42   #39
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...wybiegiem.html

Prasa wziela sie za idiotow nie znajacych sie na niczym ale grzebiacych we wszystkim co sie da - czyli misterstwo usilujace regulowac posiadanie chartow. Ciekawe za co wezma sie pozniej?
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 04-11-2009, 22:59   #40
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Ciekawe za co wezma sie pozniej?

Może podrzucić im temat sędziów zajmującymi się chowem klatkowym yorków w piwnicy, skąd szczeniaki sprzedawane są na bazarach całej Polski.....

Kilka innych równie ciekawych tematów by się znalazło...
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org