Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-02-2011, 00:28   #61
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
...nie zapoznałeś się ani z historią powstania rasy, ani ze wzorcem...
Nie wiem, co chcesz osiągnąć "wmawiając facetowi dziecko w brzuch" (poniższym linkom trudno przypisać gębę wikipedyjną, a właśnie od nich zacząłem studiowanie owej rasy), bo na pewno nie o merytorykę Ci tutaj chodzi, a jedynie o tanie wycieczki ad personam.

http://www.frey.com.pl/wilczak/index...lczak-historia
http://www.frey.com.pl/wilczak/index...ilczak-wzorzec
(KOLOR: żółto-szary do srebrzysto-szarego... - także jak byk widnieje, że "szaraki" krytykujecie w pełni bezpodstawnie, skoro te są jak najbardziej zgodne z wzorcem).
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 00:32   #62
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Nie wiem, co chcesz osiągnąć "wmawiając facetowi dziecko w brzuch" (poniższym linkom trudno przypisać gębę wikipedyjną, a właśnie od nich zacząłem studiowanie owej rasy), bo na pewno nie o merytorykę Ci tutaj chodzi, a jedynie o tanie wycieczki ad personam.

http://www.frey.com.pl/wilczak/index...lczak-historia
http://www.frey.com.pl/wilczak/index...ilczak-wzorzec
(KOLOR: żółto-szarydo srebrzysto-szarego... - także jak byk widnieje, że "szaraki" krytykujecie w pełni bezpodstawnie, skoro te są jak najbardziej zgodne z wzorcem).
no nieee... chyba zacznemi nie karmic trola bo juz kogo zaczyna to przypominac.

mozet trzeba cytowac wszystko

"KOLOR: Zółto-szary do srebrzysto-szarego z charakterystyczną jasną maską. Jaśniejszy włos takze na spodniej powierzchni szyi i piersi. Dopuszczalny jest ciemno szary kolor z jasna maską.


a jesli udalo sie panu przeczytac dalej, to mozna znalesc to ze:
WADY


Słabo zaznaczona maska.


i zgadzam sie z gaga- nie od tego trzeba zaciac interesowa cie rasa
__________________

Last edited by wolfin; 25-02-2011 at 00:37.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 01:04   #63
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Raz na jakiś czas dopada mnie osłupienie przy lekturze tego, co wypisują niektórzy "nowi". Już niejaka "maillevin" (na której odpowiedź cierpliwie czekam), walczyła z armatami, których nikt inny poza nią samą nie wytaczał.
Teraz mamy powtórkę z rozrywki
Po 1.: Twoją pierwszą wypowiedzią było:
Quote:
Swoją drogą to dziwne, że koniecznie wilczaki muszą swoim umaszczeniem równać do jedynie lokalnie "pstrokatego" wilka karpackiego,
co ewidentnie pokazuje albo brak zaliczenia podstawowej lektury w temacie, albo nieumiejętność rozumienia tego co się czyta. W obu przypadkach jakakolwiek dyskusja nie ma sensu.
po 2.: nigdzie nikt nie napisał tego, co próbujesz nam wmawiać:
Quote:
że "szaraki" krytykujecie w pełni bezpodstawnie
. Kto krytykuje i w jakim kontekście?
Przypomnę, ze rozmowa toczyła się na temat szarości właśnie, czyż nie?
Jak strasznie się chcesz z kimś pobić, to pomyśl odrobinę dłużej i może uda Ci się znaleźć temat, bo w tym to wyskoczyłeś jak Filip z konopii.

__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 09:59   #64
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
...z charakterystyczną jasną maską.
Akurat dalszy ciąg zdania niczego w tym nie zmienia, więc wypraszam sobie epitetycznych odniesień, skoro ja w przeciwieństwie do Was do obrazoburczego poziomu się nie zniżam.

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
...nie od tego trzeba zaciac interesowa cie rasa.
Akurat na innym tle nie ma tutaj aż takich kontrowersji, jak właśnie w odniesieniu do samego umaszczenia, także tylko dlatego na kolorze skupiła się tutaj moja uwaga (co zresztą już dobitnie podkreśliłem, wskazując wprost, że odcień sierści jest dla mnie u wilczaka najmniej ważny, ale jak widzę do niektórych zadymiarzy to nie dotarło).

Last edited by ira.s; 25-02-2011 at 10:35.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 11:40   #65
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by God Of War View Post
...odnies sie do CALEJ wypowiedzi...
Niestety w Waszym wypadku to i tak na nic, gdyż będziecie do upadłego udawać głupa i niewybrednie mnie przy tym obrażać.

Także, aby nie taplać się w Waszym epitetycznym błotku odpowiem stricte merytorycznie, jak to tylko możliwe, co by raz na zawsze uciąć w tym wątku Wasze krętactwa.

A zatem odnosząc się wprost do samego wzorca cytuję:

"KOLOR: żółto-szary do srebrzysto-szarego z charakterystyczną jasną maską. Jaśniejszy włos także na spodniej powierzchni szyi i piersi. Dopuszczalny jest ciemno szary kolor z jasna maską." - z czego jasno wynika, że szarość jest u CsV kluczowym ich wyróżnikiem, a nie bynajmniej kolor ryży, który to może wstępować jedynie w stosunku podrzędnym, bądź jedynie śladowym do nadrzędnej (sic!!!) barwy szarej.

W przeciwnym bowiem razie wzorzec musiałby przyjąć poniższe brzmienie:

"KOLOR: żółto-brązowy do szaro-brązowego z charakterystyczną jasną maską. Jaśniejszy włos także na spodniej powierzchni szyi i piersi. Dopuszczalny jest ciemno brązowy kolor z jasną maską." - a jak wiadomo, jakoś kynolodzy ani myślą na piedestale postawić właśnie wszelkie odcienie rudego (co nie bez znaczenia, to właśnie wówczas los jasnej maski zostałby u CsV poważnie zagrożony, gdyż żółty znacznie bardziej wpada w typową biel, a niżeli srebrny i stąd przytłaczająca większość "albinosów" pochodzi właśnie ze złotawych linii, a nie bynajmniej srebrzystych), gdyż mają doskonałą świadomość tego, że wówczas bardziej zaczęły by takie wilczaki z umaszczenia przypominać nie "szare" wilki, lecz "rude" lisy (nie bez kozery dopuszczają oni u wilczaków ciemno szary kolor, będąc jednocześnie przeciwni ciemno brązowemu, którego na próźno szukać we wzorcu).

Last edited by ira.s; 25-02-2011 at 11:54.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 12:33   #66
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Yyy... nie jestem znawczynią kolorów, ale dla mnie rudy to nie to samo co brązowy...
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 14:16   #67
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
...rudy to nie to samo co brązowy...
Tj. szary jest rozjaśnionym czarnym, tak też rudy to po prostu jaskrawszy brąz (oba zaś powstały na bazie koloru czerwonego).
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 14:23   #68
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

Musze to napisać, masz naprawdę ciekawą teorie co do kolorów,wiki rządzi, gdybym przez szmat czasu nie ,,siedziała w kolorach '' przyznała bym Ci racje.
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 14:37   #69
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
...wiki rządzi...
Może lepiej wyjaśnij łaskawie zainteresowanym, co ma wikipedia do szarości i rudości (skoro tak jak reszta tutejszych krykykańców nabrałaś wody w usta w/s mojego powyższego w pełni logicznego wywodu na temat wzorcowego koloru szaty), jak i tak nawet średniorozgarnięci dobrze mogą i bez niej zinterpretować konkretne barwy... no chyba, że mają w tym jakiś interes (być może czysto finansowy, jeśli akurat ich reproduktory i suki hodowlane są dalekie od typowo wilczastego umaszczenia, gdzie szara sierść jest pożądana), aby zwodzić innych niestworzonymi majaczeniami.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 14:48   #70
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

Niestworzone majaczenia? Nie wiem co sfera finansowa ma wspólnego ze wzorcowym wilczakiem, ale w tej chwili zabrnąłeś z daleko.Nie rozumiem dlaczego stawiasz hodowców pod murem, krytykujesz pracę nad jednoznacznie obranym wzorcem i na dodatek uważasz że pośród hodowców i właścicieli wilczaków to właśnie Ty masz rację, choć pewnie z wilkami ani wilczakami wiele wspólnego nie masz.
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 14:56   #71
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
Akurat dalszy ciąg zdania niczego w tym nie zmienia, więc wypraszam sobie epitetycznych odniesień, skoro ja w przeciwieństwie do Was do obrazoburczego poziomu się nie zniżam.


ZMIENIA i to jak, a jesli tam myslis, to tylko pokazuje ze ani cholere nie wie co chces i o czym gadas


o moge proszic pana eGzperta podac mi fotki wilczakow i opisac ich kolor- ten chciany i ten ktorego my jakos mocno nie liubimi i atakujemi. Ale prosze nie kopijowac to co kedys bylo w postach a samemu na to pytanie odpowiedziec.
bardzo bede czekala na to
__________________

Last edited by wolfin; 25-02-2011 at 15:00.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 15:05   #72
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

i kedy przeczytalam wszystkie posty to rozumiem ze pan IRA.S bedzie miec cholerny duzy problem z wybraniem szczeniaka- bo wszyscie hodowcy w PL choduja ten "
Quote:
(być może czysto finansowy, jeśli akurat ich reproduktory i suki hodowlane są dalekie od typowo wilczastego umaszczenia, gdzie szara sierść jest pożądana
bede interesowa cie wybieraniem pieska - bo chyba potrzebne bedzie i popkorn kupic

p.s. zmarlam ze smiechu .. realne trolik i klon jednego chlopczika przysedl.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 15:09   #73
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

Wychodzi na to że Polska populacja wilczaków, ba wilków nie jest zgodna ze wzorcem.
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 25-02-2011, 15:32   #74
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
@ira.s:
Rozumiem, że podobają Ci się jaśniutkie wilczaki. Takie jak Sexy:
http://www.wolfdog.org/drupal/pl/gallery/pic/149514/

(Mam nadzieję, że Jefta się nie pogniewa za ten przykład, jeżeli tak to usunę)
Rozumiem Cię bo sama kiedyś marzyłam o tak jasnym piesku. I nie ma w tym nic złego Z resztą jak widać Sexi zbiera na wystawach laury- wystarczy zobaczyć wyniki wystaw.
a co tu się gniewać? jak ktoś napisze, ze Sexy jest za jasna to nie potraktuję tego jako osobistą zniewagę . Mimo, ze mam jasnego wilczaka to podobają mi się bardziej te ciemne. Takie jak Gothmog-ryże, ale nie brązowe podpalane jak wiele ciemnych psów Sexy ma tyle zalet, ze kolor, uszy czy inne szczegoly eksterieru nie czynią jej słabym wilczakiem


p.s. ona ma lepszą maskę niż na fotkach.
__________________

Last edited by jefta; 25-02-2011 at 15:36.
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 17:04   #75
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
A zatem odnosząc się wprost do samego wzorca cytuję:

"[font=trebuchet ms,arial][size=2]KOLOR: żółto-szary do srebrzysto-szarego z charakterystyczną jasną maską. Jaśniejszy włos także na spodniej powierzchni szyi i piersi. Dopuszczalny jest ciemno szary kolor z jasna maską." - z czego jasno wynika, że szarość jest u CsV kluczowym ich wyróżnikiem, a nie bynajmniej kolor ryży, który to może wstępować jedynie w stosunku podrzędnym, bądź jedynie śladowym do nadrzędnej (sic!!!) barwy szarej.
Nie - tu wlasnie widac, ze kolory szare sa malo cenione... Psy SZARE sa OK - o ILE maja MASKE. Ale kto siedzi w rasie ten wie, ze malo ktory szary pies ma prawilowa maske... Krotko mowiac: wiekszosc szarych CzW uznaje sie za "nieprawidlowe" nie tyle ze wzgledu na kolor, co na idace z tym kolorem wady maski.

Natomiast kolor CIEMNOSZARY jest juz ZALEDWIE kolorem dopuszczanym. Czyli probuje sie go usunac z hodowli - tutaj jest przyklad tak umaszczonego psa:
http://dl.wolfdog.org/pics/dbase/Fra...ve_Blanche.jpg
(na fotce jest mieszaniec, a nie wilczak, ale ma wlasnie ten opisywany kolor)

PS. Wilkow europejskich naogladalam sie sporo - z roznych czesci Europy... Roznily sie kolorem, a raczej oidcieniami, ale uwierz mi, ze ANI JEDEN nie byl szary, ani jeden nie byl srebrny...
Okarma (spec od wilkow) napisal gdzies, ze "wilk na kolor ziemi"... A jak wiadomo ziemia u nas nie ma koloru ksiezycowego...

PS2: znajomi hodowcy ze Slowacji, ktorzy czytaja temat (a rasa zajmuja sie od wielu wielu lat) powiedzieli, aby kleic Tobie zdjecia wilkow, ktore maja byc wzorem dla wilczakow.... I to wlasnie czynie:









__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 26-02-2011 at 17:14.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 18:34   #76
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by atah View Post
...jeśli myśląc o zakupie wilczaka analizujesz głównie kolor futerka.
Jak grochem o ścianę - powtarzam zatem po raz n-ty, że odcień umaszczenia ma dla mnie jak najmniejsze znaczenie (byle tylko mieściła się ona we wzorcowej normie i nic poza tym), a tutaj zabrałem jedynie głos, gdyż kompletnie nie pojmuję w czym upatrujecie nieregulaminowość "szaraków", skoro jednoznacznie wzorzec CsV nie jest im przeciwny (znacznie bardziej rygorystycznie z kolei odnosi się on do "ryżyków", których Wy z kolei aż do przesady bezpodstawnie gloryfikujecie).
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 18:37   #77
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by ira.s View Post
(znacznie bardziej rygorystycznie z kolei odnosi się on do "ryżyków", których Wy z kolei aż do przesady bezpodstawnie gloryfikujecie).
Gdzie niby jest tak napisane?
Bo ja tam widze jedynie "gloryfikowanie" ryzykow... I to w roznych punktach...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 19:03   #78
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
...abys pokazał zdjęcia wilczaków tych Twoich...
Żadnych moich, a co najwyżej jednych z wielu wzorcowych, których fotki nawet sami prezentujecie na stronce startowej Waszego portalu, więc po kiego licha udajecie, że ich wzorcowo nieuznajecie, skoro są powszechnie publikowane na tym portalu?!
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 19:10   #79
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
...aby kleic Tobie zdjecia wilkow, ktore maja byc wzorem dla wilczakow...
Byłbym jednak im wdzięczny, jakby sami raczyli zabrać w tym wątku swój głos, bo raczej mocno wątpię, czy postawiliby na szali własną reputację, negując oficjalnie wzorcowe "szaraki" wbrew przyjętemu regulaminowi kynologicznemu (nie obraź się Margo, ale najwidoczniej jesteś za bardzo w tych swoich osądach stronnicza, a mniej obiektywna, skoro sam wzorzec mocno naginasz do swoich indywidualnych potrzeb, kiedy w nim kolor szary się nieustannie jako wymagany u CsV przewija, zaś żółty - bo o ryżym jako takim nie ma tam nawet drobnej wzmianki - tylko jeden jedyny raz i to połowicznie, gdyż również w towarzystwie nieodłącznej z nim szarości).

Last edited by ira.s; 26-02-2011 at 19:15.
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 19:10   #80
Z LASÓW LOTHLORIEN
Junior Member
 
Z LASÓW LOTHLORIEN's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lublin
Posts: 298
Default

...wilczak czechosłowacki powinien wyglądać jak wilk karpacki od którego się wywodzi, czego tu można nie zrozumieć, mając zdjęcia za pomoc? ech
__________________
Pierwszy cios musi być mocny... zaoszczędzi ci to wielu następnych.


Last edited by Z LASÓW LOTHLORIEN; 26-02-2011 at 19:18.
Z LASÓW LOTHLORIEN jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org