Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-10-2011, 21:26   #61
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Já si řikal, že schůze byla ráno a nestih sem ji. Upřímně sem to tentokrát neměl úplně v plánu. Ale příště to bude určitě lepší.
No a s konferencí je to ještě daleko... proto se radši nejdřív zeptám na názor ostatních, abych věděl, jestli to má cenu, aby se nestalo, že bych něco nedomyslel a bylo to třeba banální. Proto to chci nejdřív probrat s ostatníma, aby se pak třeba na tý konferenci dal předložit návrh, kterej k něčemu bude.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 21:56   #62
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Já si řikal, že schůze byla ráno a nestih sem ji. Upřímně sem to tentokrát neměl úplně v plánu. Ale příště to bude určitě lepší.
No a s konferencí je to ještě daleko... proto se radši nejdřív zeptám na názor ostatních, abych věděl, jestli to má cenu, aby se nestalo, že bych něco nedomyslel a bylo to třeba banální. Proto to chci nejdřív probrat s ostatníma, aby se pak třeba na tý konferenci dal předložit návrh, kterej k něčemu bude.
Zas tak daleko není....měla by být na jaře...ale ano vše chce promyslet, tak to nenechávej na poslední chvilku....
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 22:14   #63
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Já členem klubu nejsem a vím proč jím nejsem.
No jasně, pak se líp kritizuje.

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Souhlas. Ale to, že se každej pes přeměřuje osmsetmilionkrát je věcí bonitační komise. Proč to dělají? Prostě bych to zkusil dvakrát a pak mají smůlu. Vždyť už to dost svědčí o bázlivosti, popřípadě nedůvěře.
Zas tak moc to právě nesvědčí. Přiveď Hayaka a uvidíme.

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Jaké jsou nároky na rozhodčího? Kdo to může dělat? Nevěřím, že by se nenašli dva lidé.
To je vidět, že nevíš o čem mluvíš. Nároky jsou docela značné a najít dva lidi je celkem práce. Moc si totiž nevydělají.

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Domnívám se, že je to přesně naopak. Klub potřebuje mít statistiky aby mohl plánovat a to, že je pes chovnej je jen vedlejší efekt. Co když pes chovnej nebude? Klub se nažere - má statistiku - a koza celá nezůstane - pes je "k ničemu".
Když pes chovnej nebude, tak má bonitaci zadarmo. Statistiky o nezbonitovaných zvířatech jsou k ničemu, protože taková zvířata prostě nejdou do chovu. A máš pravdu v tom, že klub ty informace potřebuje, ale zase jen proto, aby mohl s plemenem dál pracovat. Pro koho asi..

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Když vás to taky sere, proč s tím něco neuděláte? To je přesně to, o čem jsem psal dříve.
Neřekla jsem, že nás to sere. Ale super zábava to taky není. Zvlášť, když to potom někdo ocení tak jako ty.

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Ano, zamýšlím se. Protože to dělá málokdo.




Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Jestli si někdo myslí, že pes touží po tom, být zbonitován a myslí si, že je to projev vroucí nehynoucí lásky, tak.. hm.. se pravděpodobně ošklivě plete. Přesvědčte mě někdo o tom, že pro psa je super, být celý den v prostředí, které ho stresuje (a to že spoustu psů ostatní psi stresujou).
Psovi je to asi jedno, to je fakt. Konec konců, psovi je taky jedno, jestli je vlčák, vořech nebo bezpapírák. Je mu šumák, jestli bude kdy mít štěňata a pokud jo, tak jestli budou mít papíry. To je teda fakt.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 22:28   #64
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Proto se ptám tady...
1)Co trošku zpřísnit pohled na měření při bonitaci? Zkrátka psa, kterýho majitel není schopen udržet a nechat změřit napoprvé prostě vyhodit od měření a vzít je až na konci s tím, že pokud to nikam nepovede, nechat to na jindy? To co jsem viděl dneska a nejen dneska mi přijde kontraproduktivní a pokud mají ty čísla o něčem vypovídat, pak je lepší vzít je třeba za rok za dva, až pes bude schopen měření zvládnout. Nepřijde mi dobře, že místo přípravy by se časem mohli majitelé bonitovaných psů spolíhat na to, že psa budou držet čtyři lidi a něco se naměří. Těch chovných psů už snad budem mít dost, aby se na tohle nespěchalo a ta bonitace sama o sobě měla vyšší úroveň. To by ty majitele taky víc motivovalo k tomu, aby tu úroveň měl i jejich pes.
2)Jak se tváříte na toho civilního figuranta po vzoru Německa? Naučená reakce na figuranta mi přijde, že nemá takovou vypovídající hodnotu jako útok civilisty.
3)Jak se díváte na test povahy poslední feny dneska? Dostala kód Of... ona by tu povahu asi i měla, ale když při pokusu o podání ruky civilistou bezhlavě startuje, nepřijde mi dobře pustit ji do chovu a už vůbec ne jako Of. Uvědomte si, že na naší bonitaci se nebyli podívat jenom ČVčkáři a co si o nás pak musí říkat, když s (pro mě) nejlepší povahou pustíme do chovu psa, který napadá na potkání? Přišlo by mi lepší bonitaci odložit na příště, aby to majitele donutilo zapracovat na psovi. Přece jenom každý jedinec je reprezentantem svého plemene. Tím nechci shazovat práci bonitační komise, těm patří dík za to, že to v tomto počasí celý den venku vydrželi. Chápu proč i to hodnocení, ale tohle by si zkrátka pes neměl dovolit na bonitaci, natož v reále.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 22:28   #65
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
Další příspěvek alla "to nejde". Jaké jsou nároky na rozhodčího? Kdo to může dělat? Nevěřím, že by se nenašli dva lidé. Holt se zdraží bonitace. Osobně raději zaplatím víc za zvládnutou akci, než méně za.... doplňte si dle svědomí sami. A dva notebooky jsou už problém z nejmenších. A to ani nemluvím o tom, že svod je vlastně jen taková sranda, co o ničem nevypovídá.

Milan
když si myslíš že nároky na rozhodčího jsou tak jednoduché, tak si udělej zkoušky a uvidíme

Podmínky pro přijetí čekatele:
a) Odborné, fyzické, verbální a morální předpoklady.
b) Věk minimálně 25 let.
c) Místopřísežné prohlášení, že se uchazeč nezabývá obchodní činností v oblasti prodeje psů.
d) Uchazeč musí prokázat, že je 5 let aktivním chovatelem s registrovaným názvem chovatelské stanice, odchovy jsou zapsány v plemenné knize ČMKU a že odchoval minimálně 5 vrhů plemene, které chce posuzovat. Výjimku může povolit P ČMKU rodinným příslušníkům, žijícím s vlastníkem chovatelské stanice ve společné domácnosti, kteří se aktivně se zúčastňovali výstav jako vystavovatelé.
e) Uchazeč musí doložit potvrzení pořadatelů výstav o tom, že pracoval nejméně v průběhu jednoho roku minimálně 8x na výstavě jako vedoucí kruhu nebo zapisovatel.
f) Doporučení příslušného chovatelského klubu, kterého je uchazeč členem a ve kterém odchoval
požadovaný počet vrhů (dle výjimky z bodu d). Tento klub garantuje znalosti a způsobilost pro zařazení adepta do přípravy čekatelů (viz. formulář Vyjádření pro čekatele na funkci rozhodčího pro posuzování exteriéru psů). V případě, že je pro plemeno více klubů, sekretariát ČMKU tyto další kluby osloví a vyžádá si jejich vyjádření. Kluby jsou povinny žádost projednat a vyjádřit se do 30 dnů. Neobdrží-li sekretariát ČMKU vyjádření do stanoveného termínu, stanovisko klubu se hodnotí jako kladné.
Doporučující klub navrhuje, u kterých mezinárodních rozhodčích a na kterých výstavách případně bonitacích (min. 2x se zadáváním  CAC), může čekatel hospitovat, návrh podléhá schválení KR. Pokud klub rozhodčí nenavrhne, určí KR.

g) Úspěšné absolvování přijímací zkoušky před zkušební komisí jmenovanou P ČMKU z mezinárodních rozhodčích. Této přijímací zkoušce může být přítomen zástupce klubu s hlasem poradním. Uchazeč musí prokázat základní znalosti zejména z oborů:
anatomie a fyziologie
základy genetiky
standard a historie plemene
platné řády ČMKU, zejména Stanovy, Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu, Řád ochrany zvířat při chovu psů, Zápisní a Výstavní řád, Řád pro jmenování rozhodčích
chování, principy a provádění posuzování
předpisy FCI

Přijímací zkouška:
Zkouška je písemná a ústní, její rozsah určí zkušební komise; zkouška musí odpovídat minimálním požadavkům řádu FCI. O výsledku zkoušky musí být účastník ihned informován a o jejím průběhu musí být proveden zápis. Zkoušky pořádá ČMKU. Zkušební komisi jmenuje P ČMKU.
V případě neúspěchu může být žadatel opakovaně přezkoušen s odstupem ½ roku a to pouze 2x.
Účast na přijímacích zkouškách a případných opakováních je zpoplatněna částkou stanovenou P ČMKU, splatnou před zahájením zkoušky. Tato částka se v případě úspěšného splnění podmínek a jmenování čekatele rozhodčím vrací.
Příprava čekatelů:
Příprava čekatelů je metodicky řízena Komisí pro rozhodčí.
a) Příprava čekatele probíhá minimálně 1 rok, maximálně 3 roky.
b) Čekatel má povinnost zúčastnit se přednášek pořádaných Komisí pro rozhodčí ČMKU.
c) Během přípravného období se čekatel nejméně 6x zúčastní hospitace na výstavách nebo na bonitacích, v kruhu příslušného plemene, na akcích pořádaných členskými subjekty ČMKU.
Čekatel si sám domluví hospitaci s pořádající organizací. U jednoho rozhodčího, určeného příslušným klubem (případně Komisí pro rozhodčí), může v jeden den hospitovat 1 hospitant na 1 plemeno, max. 3 hospitanti, pokud rozhodčí v daný den posuzuje více plemen.
d) Během hospitací musí čekatel být celkem účasten na posouzení minimálně 30 jedinců daného plemene. U málopočetných plemen psů může být počet 30 jedinců přiměřeně snížen individuálním rozhodnutím Komisí pro rozhodčí.
e) Rozhodčí vyplní a podepíše hospitační list. Čekatel je povinen nechat si potvrdit hospitační list u vedení výstavy (výstavní kancelář) nebo u pořadatele bonitace.
Čekatel zašle hospitační listy hromadně na sekretariát ČMKU spolu se žádostí o závěrečnou zkoušku.
f) Během jednoho kalendářního dne lze u jednoho plemene hospitovat pouze 1x.
g) Závěrečných zkoušek se může zúčastnit pouze čekatel, který byl minimálně 6x hodnocen výborně nebo velmi dobře a hospitace splnil nejméně u dvou rozhodčích.

Závěrečné zkoušky:
Závěrečné zkoušky čekatelů provádí ČMKU. Zkouška se skládá ze dvou částí:
a) teoretické - obsahuje zkoušku ze všeobecných znalostí, ze znalostí odborných a ze znalosti
exteriéru plemene, o které čekatel žádá (viz řád FCI). Standard plemene je oprávněn zkoušet pouze mezinárodní rozhodčí s příslušnou aprobací. Při této zkoušce čekatel prokazuje znalosti z výše uvedených oborů (viz příprava čekatele).
Dále musí být čekatel schopen komentovat standard a vývoj plemene. Zkouška je ústní a písemná.
Zkušební komisi jmenuje P ČMKU, je nejméně tříčlenná. Této závěrečné zkoušky může být přítomen zástupce klubu s hlasem poradním.

b) praktické - skládající se z praktického posouzení nejméně tří jedinců daného plemene včetně
vypracování písemných posudků. Zkoušejícími musí být minimálně dva rozhodčí, z toho alespoň jeden mezinárodní s aprobací na dané plemeno. O výsledku zkoušky musí být čekatel neprodleně informován a o průběhu zkoušky musí být proveden zápis. Klub, který čekatele doporučil, bude ČMKU informován o místě a konání zkoušky a může na ní vyslat svého zástupce s hlasem poradním.
Postup zkoušky:
- čekatel napíše tři posudky v kruhu
- rozhodčí v kruhu přezkouší znalosti zkoušeného
- rozhodčí navržení KR a potvrzení P ČMKU schválí protokol o zkouškách svými podpisy
- protokol bude potvrzen podpisem a razítkem pořadatele výstavy

V případě neúspěchu může být čekatel opakovaně přezkoušen v některém z dalších termínů určených P ČMKU a to pouze 2x (mimo základní zkoušku).
Závěrečné zkoušky čekatelů se budou konat dle potřeb ČMKU na předem určené výstavě. Termíny a zkušební komisi stanoví P ČMKU. Náklady na tuto komisi platí ČMKU.
Závěrečná zkouška je bezplatná, její eventuální opakování je zpoplatněno ve výši stanovené P ČMKU.
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 22:53   #66
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
3)Jak se díváte na test povahy poslední feny dneska? Dostala kód Of... ona by tu povahu asi i měla, ale když při pokusu o podání ruky civilistou bezhlavě startuje, nepřijde mi dobře pustit ji do chovu a už vůbec ne jako Of.
V tom je právě ten kámen úrazu - jak psal Milan, že pár minut měření odhalí povahu psa. Ona ta fena opravdu je Of. Dokonce bych klidně řekla, že je Oh. Za normální situace, když o nic nejde a je pohoda. Byla s náma na Sněžce a celý den byla miláček a mazlíček úplně se všema. Tohle musela být nějaká stresová reakce. Otázka je, co ji vyvolalo.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 23:09   #67
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Dobře, ale to je přesně to, co se mi nelíbí a přijde mi to nekorektní. "Dejte jí Of, já tu fenu znám jak se chává jinak." Hodnoceno by mělo být to, co předvede pes na place. Prostě tu bonitaci by měl mít člověk zmáklou tak, že takovejhle exces si prostě pes nemůže dovolit. Pitomý podání ruky s civilistou se dá trénovat prakticky všude možně a na celý bonitaci je to myslim to, co se dá nejlíp naučit, pokud teda ten pes má na to, aby ji prošel. Jsou to jen písmenka a ne vždycky to zapadá do těch škatulek, ale pokud se pes chová takhle, tak mi přijde nelogický tu bonitaci mu dát, protože je pro mě nebezpečnej lidem. Tohle pro mě opravdu nebyla reakce psa, který by měl být sangvinik - OVLADATELNÝ, VYROVNANÝ.

btw. co první a druhá otázka?
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 23:19   #68
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Ty jo. Proč si vůbec kupujete papírové psy a nejdete raději ulehčit útulkům? No Milane a Tygře berte to tak, že neměl každý možnost mít tak skvělého psa ze skvělého spojení po našem Akeenahovi a Cenzie jako je váš Hayakim.
Ale je docela fajn, že se tady může každý po libosti vykecat. Bývaly časy kdy by za takové řeči byl autor popotahován před kárnou komisi (no nečlen asi ne) a možná i na státní orgány. Možná by se Vlkodlak měl poptat u svého zdroje kdy to bylo.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 23:27   #69
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Dobře, ale to je přesně to, co se mi nelíbí a přijde mi to nekorektní. "Dejte jí Of, já tu fenu znám jak se chává jinak." Hodnoceno by mělo být to, co předvede pes na place. Prostě tu bonitaci by měl mít člověk zmáklou tak, že takovejhle exces si prostě pes nemůže dovolit. Pitomý podání ruky s civilistou se dá trénovat prakticky všude možně a na celý bonitaci je to myslim to, co se dá nejlíp naučit, pokud teda ten pes má na to, aby ji prošel. Jsou to jen písmenka a ne vždycky to zapadá do těch škatulek, ale pokud se pes chová takhle, tak mi přijde nelogický tu bonitaci mu dát, protože je pro mě nebezpečnej lidem. Tohle pro mě opravdu nebyla reakce psa, který by měl být sangvinik - OVLADATELNÝ, VYROVNANÝ.

Já nebyla v bonitační komisi, takže jsem výsledek nijak neovlivnila. Jen říkám, co o té konkrétní feně vím.
Právě proto, že zatím pokaždé jsi mohl paničce nebo pánovi bez obav podat ruku, tak by nikdo nepředpokládal, že zrovna tady bude problém. Trénoval bys něco, s čím pes zatím nikdy neměl problém? Podle mě to byla stresová reakce - exces. Exces je něco, co se normálně neděje. Proto si myslím, že se podle toho nedá soudit.
To je můj osobní názor.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 23:30   #70
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Ad první a druhá otázka (když na tom trváš):
1) Většinu psů bys musel vyhodit a na chov by ti nic nezbylo. Nebo bys to ty psy naučil a popřel bys co jsi výše napsal.
2) Na zkoušku povahy je milion a jeden názor. Já osobně bych zkoušku u kolíku úplně zrušila právě proto, že podle mého názoru vůbec o ničem nevypovídá.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 23:44   #71
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Já netvrdím, že je to konkrétně teď a konkrétně tvůj případ, ale občas jsem to někde viděl už dřív na bonitacích. A teď tom stojí lidi, který toho psa jinak neznaj, ale viděj jeho výkon na place a známku Of. Co si o tom pak maj myslet?
U maturity se dá považovat za exces taky totální okno. Jenže když se ti to přihodí, tak se s tebou nikdo nebaví a jdeš za rok, ikdybys měla celé studium jenom jedničky.

ad1) Nemyslím si. To, aby se pes nechal změřit by snad mělo být žádoucí u všech, kdo mají bonitaci projít a ne vyjímečný případ těch nejlepších. Přijde mi to lepší než se čtvrt hodiny někde na place bezvýsledně nahánět se psem.

2)Mašké už máš zbonitovanou, nic se rušit nebude Myslím, že když víš co hledat, tak ti i ten kolík o povaze psa něco řekne, občas i něco zásadního. Ale když vezmeš třeba Darlinu, je to vítací pes, ale reakci na figuranta má naučenou. Věřím tomu, že s civilem se to dá taky naučit, pes se prostě naučí ten postup bonitace a vezme ho jako pravidlo, ale mělo by to větší vypovídající hodnotu, kdyby figurant nebyl v obleku, ale v civilu.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 22-10-2011, 23:54   #72
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Tak to se pleteš. Darlina se dřív figuranta bála a dostala za to taky původně Og. Její reakce na něj se změnila v podstatě ze dne na den. Žádné učení se nekonalo, jen jsem ji v tom podpořila. Ale až poté, co po něm vyběhla sama.

Dneska se bonitovalo 14 psů. Kolik z nich myslíš, že by zůstalo, kdybys je po druhém neúspěšném pokusu o měření vyhodil? Dva? Čtyři? S kým bys chtěl chovat?
__________________

Last edited by Marianka.W; 22-10-2011 at 23:56.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 00:22   #73
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Ty jo. Proč si vůbec kupujete papírové psy a nejdete raději ulehčit útulkům?
Možná právě proto, aby taky papíráci nekončili v útulcích. Když v posledním čase jediným cílem téměř každého, kdo má fenu je to, aby jí co nejdřívě uchovnil a aby měla hned štěňatá (vždyť je to pro její dobro, ne?)
A k tomu měření bych dodala jen to, že nejvíce vystresuje psa vystresovanej pániček. Protože věčšina to bere tak děsně vážně, jako by šlo o život. A neboj Lenko, Hayaaka na bonitaci přivedu, ale popravdě, ať dopadne jakkoliv, pro mně to bude jenom nic neříkajíci údaj. Holt, asi je vrcholem mého soužití se psem něco jiného než u některých.

A jen tak btw. nemyslím, že bych někdy vychvalovala do nebe, jak skvělého, nejsamlepšího a bezproblémového psa mám, myslím že tady je na to dost jiných vhodných kandidátu, kteří tak své psy vnímají a prezentuji
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 00:23   #74
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Jo, o tom vím, ale taky vím, že ste ten kolík zkoušely... a za něco prostě byla pochválená víc, taky to může být tím, že jednoduše dospěla a zachová se trochu jinak než dřív.

Jdeš na to blbě. Ikdyby tuhle bonitaci prošli čtyři, tak budeš pořád chovat na tom co je. Těch psů, který na to v pohodě měli tam bylo daleko víc, jenže jejich majitelé se na to vybodli. Proto to pak vypadá jak vypadá. Holt by majitelům nezbylo nic jinýho než "kurňa, ono by to šlo, ale já sem na to kašlal, do příště to musim natrénovat, protože nemá cenu sem jezdit jentak s nepřipraveným psem". Dneska bylo krásně vidět, že psi z některých vrhů měli super povahu a aby to měření zvládli, tak stačilo jen to s nima párkrát zkusit. S jiným se nadřeš víc, ale podmínky by zůstaly pro všechny stejný. Jen by ta bonitace vypadala trošku jinak a hlavně taky jinak odsejpala, což by bylo myslím pplus pro všechny. Týhle změny bych se nebál, lidi si zvyknou, že je potřeba psy trochu líp (u některých aspoň nějak) připravit a z hlediska počtů se dlouhodobě nic nezmění.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 08:54   #75
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

od Marianka W.
"Máte někdo pocit, že je super zábava trčet celý den v lezavém mrazu na cvičáku a rozčilovat se s absolutně nepřipraveným psem? Zadarmo?"

Možná i v tomhle bude trošku ten problém. Jak říkám, jinde to funguje..Ale kdo nechce chápat, toho nepřesvědčím a ani se o to nebudu snažit.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 08:54   #76
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Statistiky o nezbonitovaných zvířatech jsou k ničemu, protože taková zvířata prostě nejdou do chovu.
Teda Lenko, mám Tě rád, ale jak můžeš tohle napsat ??? Opak je pravdou. Prvotním cílem bonitace je mít statistický přehled i přehled o konkrétních zvířatech. Údaje o neuchovněných zvířatech jsou někdy důležitější, než o těch uchovněných, protože ukazují na nedostatky, které se v jednotlivých vrzích vyskytují.

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
1)Co trošku zpřísnit pohled na měření při bonitaci? Zkrátka psa, kterýho majitel není schopen udržet a nechat změřit napoprvé prostě vyhodit od měření a vzít je až na konci s tím, že pokud to nikam nepovede, nechat to na jindy?
Naprostý souhlas. Proč mají být zodpovědní majitelé zdržováni a naštváváni tím, že přijede někdo, kdo svého psa není schopen zvládat ? Naprosto věcná a logická připomínka. Takže to sepiš do formy návrhu na změnu bonitačního řádu a pošli výboru české pobočky jako návrh pro konferenci. Myslím, že tohle projde

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
2)Jak se tváříte na toho civilního figuranta po vzoru Německa? Naučená reakce na figuranta mi přijde, že nemá takovou vypovídající hodnotu jako útok civilisty.
To není po vzoru Německa, civilní figurant se např. na moravských bonitacích, které jsem viděl, používal. Navrhoval jsem to už několikrát. Protiargument je vždy stejný - co když se pes uvolní (přetrhne se úvaz nebo obojek) a na figuranta zaútočí ? Je tady samozřejmě možnost manžet pod oblečení pro tyhle dnes již zcela ojedinělé případy. Další možnost k podání Tvého návrhu na konferenci.

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
3)Jak se díváte na test povahy poslední feny dneska? Dostala kód Of... ona by tu povahu asi i měla, ale když při pokusu o podání ruky civilistou bezhlavě startuje, nepřijde mi dobře pustit ji do chovu a už vůbec ne jako Of.
Bonitaci jsem neviděl a tedy nevím přesně o co jde. Ale tady bych asi s Tebou nesouhlasil. Bohužel dnešním trendem je vyřazovat z chovu psy, kteří v sobě mají agresivitu. Ale tu by dobrý pracovní (služební) pes měl mít. Zkus si při demonstraci podat přátelsky ruku s psovodem zásahové jednotky. Pes Tě bude chtít v tu chvíli zabít. A znamená to snad, že Policie má neovladatelné agresivní psy ? My chceme mít (a standart to jasné říká) všestranně použitelného psa, nikoliv společenské plemeno na gauč. A tedy měli bychom naopak vyřazovat z chovu psy příliš flegmatické a nikoliv psy, kteří mají ty nejlepší vlohy pro výcvik.

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Dobře, ale to je přesně to, co se mi nelíbí a přijde mi to nekorektní. "Dejte jí Of, já tu fenu znám jak se chává jinak." Hodnoceno by mělo být to, co předvede pes na place. Prostě tu bonitaci by měl mít člověk zmáklou tak, že takovejhle exces si prostě pes nemůže dovolit.
Tohle je velký problém. Bonitace není žádná soutěž s přitroublým hodnocením jako z výstav. Bonitace by měla co nejpravdivěji popsat psa. V tomto směru jsem pro, aby se bralo do úvahy vše, co je o psu známo, tedy i poznatky, které s jeho chováním mají členové bonitační komise mimo bonitační kruh. Na druhou stranu je to velice nebezpečná věc, protože jak jsme se mohli léta přesvědčovat před rokem 2006, takový přístup dává velkou možnost pro zneužití ve prospěch osobních chovatelských zájmů jednotlivých členů komise a jejich kamarádů. Další námět na zamyšlení a úpravu bonitačního řádu, například tím, že by kdokoliv z členů Klubu měl možnost na místě podat protest proti zadanému kódu.

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
2) Na zkoušku povahy je milion a jeden názor. Já osobně bych zkoušku u kolíku úplně zrušila právě proto, že podle mého názoru vůbec o ničem nevypovídá.
Tak tady Lenko tvrdě narazíš. Tedy alespoň na mne

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Jdeš na to blbě. Ikdyby tuhle bonitaci prošli čtyři, tak budeš pořád chovat na tom co je. Těch psů, který na to v pohodě měli tam bylo daleko víc, jenže jejich majitelé se na to vybodli. Proto to pak vypadá jak vypadá. Holt by majitelům nezbylo nic jinýho než "kurňa, ono by to šlo, ale já sem na to kašlal, do příště to musim natrénovat, protože nemá cenu sem jezdit jentak s nepřipraveným psem" ... Týhle změny bych se nebál, lidi si zvyknou, že je potřeba psy trochu líp (u některých aspoň nějak) připravit a z hlediska počtů se dlouhodobě nic nezmění.
V tomhle Tě podpořím na 100% !!!
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 09:05   #77
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Tak tady Lenko tvrdě narazíš. Tedy alespoň na mne
Pavle u tebe možná, ale mám pocit že u spousty lidí ne.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 09:14   #78
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

od Adrian
"Ale je docela fajn, že se tady může každý po libosti vykecat. Bývaly časy kdy by za takové řeči byl autor popotahován před kárnou komisi (no nečlen asi ne) a možná i na státní orgány. Možná by se Vlkodlak měl poptat u svého zdroje kdy to bylo.[/quote]"

Můj zdroj je wolfdog. Nevím přesně v jakém fóru a fakt se mi to nechce hledat, ale někdo (ani nevím přesně kdo, ale někdo ze stále diskutujících), tam měl plamenný příspěvek, jak je důležité chodit na bonitace a svody i se psy, kteří nesplňují parametry chovnosti, jak je to uvědomělé a zodpovědné pro další práci chovatelské komise, sledování odchovů a sestavování chovných párů, jak i když pes nemá zuby a nebo se bojí, je důležité s nim přijít a předvést ho. A teď tu čtu, že jediným cílem bonitace je uchovnění psa. Mám tedy prostý dotaz, na který prosím jednoznačnou odpověď: Když neplánuji štěňata, má význam se svou fenou chodit na bonitaci nebo nikoliv? Za odpověď předem děkuji.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 09:35   #79
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
Pavle u tebe možná, ale mám pocit že u spousty lidí ne.
Samozřejmě, u těch, kteří mají psy sr..čky, koupili si ho jen jako ozdobu a nechápou, že ČsV není společenské, ale pracovní plemeno, u těch určitě najde návrh oporu. Ale nevěřím, že by takový návrh prošel u většiny.

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Můj zdroj je wolfdog. Nevím přesně v jakém fóru a fakt se mi to nechce hledat, ale někdo (ani nevím přesně kdo, ale někdo ze stále diskutujících), tam měl plamenný příspěvek, jak je důležité chodit na bonitace a svody i se psy, kteří nesplňují parametry chovnosti, jak je to uvědomělé a zodpovědné pro další práci chovatelské komise...
To nemusím chodit na Wolfdog. Stačí si přečíst už úvodní ustanovení bonitačního řádu KCHČSV :
"Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která slouží k získání poznatků o exteriérových a povahových vlastnostech předvedených psů v souladu se standardem a chovatelským cílem klubu. Získané údaje se zaznamenávají ve formě kódu do průkazu původu a jsou součástí údajů o psu a feně. Zakódované posudky umožňují statistická vyhodnocení, která slouží jako podklad pro další řízení chovu. Změny nebo doplňky platných bonitačních kódů schvaluje konference klubu."
Tedy ani slovo o nějakém uchovňování nebo něco podobného. Ano, na bonitaci by měli chodit VŠICHNI psi a feny a kvalita chovatele a jeho chovných fen by měla být hodnocena především podle toho, kolik z jeho odchovů prošlo bonitací.
Už jsme v minulosti diskutovali o zavedení něčeho podobného, co mají NO v souvislosti s DKK, tedy zavedení "chovné hodnoty" (Zuchtwert). U každé feny a psa by byla uváděna i tato hodnota, která by byla stanovována z bonitačních výsledků jejich potomků. Pokud by potomek neprošel bonitací, byl by v započítán jako defektní a nechovný a tím by výrazně zhoršoval hodnocení psa a feny. Tak by byli majitelé chovných zvířat motivováni k tomu, aby své odchovy nechali bonitovat, protože i pes neuchovněný ale zbonitovaný by nehoršoval hodnotu jejich rodičů, jako pes, terý bonitací neprošel vůbec. Na první pohled složitá věc je i u NO řešena jednoduchým prográmkem, který tahá údaje z plemenné knihy. Tedy žádné velké počítání, prostě s každou bonitací jsou počítačem jednoduše přepočítány hodnoty, což trvá několik minut.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 23-10-2011, 09:47   #80
mbubab
Junior Member
 
mbubab's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Blatenská pahorkatina
Posts: 27
Default

Ahoj Všem,

Nevím jak to mají jiní majitelé,ale obsahem mé smlouvy s chovatelem je i povinnost-DKK+DLK+svod i bonitace.
mbubab jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org