Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-05-2013, 12:29   #41
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

na tom nič zlé nie je! ale aj v parlamente platí - väčšina rozhoduje.
leila jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:29   #42
Pavol1217
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Dubnica nad Váhom
Posts: 105
Default

ja súhlasím väčšina rozhodne, nikdy som nepovedal, že musí to byť takto, alebo takto... proste ja nesúhlasím ako je na slovensku nastavený chov, chcem aby bolo mozne chovat na rtg C, takisto chcem aby psy s vyslednym kodom P5 boli este chovny... a chcem zrusit beh... to su vsetky moje ciele, ked sa tak stane, budem spokojny, ked nie, tak sa budem snazit aby som v buducnosti nasiel vacsinu, s ktorou sa to presadí...
Pavol1217 jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:30   #43
JanaM.
Junior Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 23
Default

nezjemnujme, pustme do chovu vsetko..hlavne, nech je to pekne!
JanaM. jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:31   #44
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

súhlasím so všetkým. aj ja si myslím, že P5 a ani P14, rovnako ako P1 nič neznamená. chovateľ sa pod krytie podpisuje svojou chovkou a ak chce kryť P5 psom, prečo nie? v Trusalke sa toto tiež rozhodlo, že P5 psy neidú do chovu a aj tie Cčka... je to škoda, no. ale myslím, že teraz je v klube dosť ľudí, čo majú dosť rozumu na to, aby sme chov posunuli dopredu a nie držali ho niekde v roku 1970. proste niektoré veci treba aktualizovať, s tým súhlasím. ale beh si myslím je OK bohužiaľ. ale ostatné veci ti kľudne podpíšem ))

toto sú riziká, ktoré podstúpi chovateľ a niekedy je fakt P14 pes krajší ako P1... preto súhlas, robme zmeny, ale nie hrrr, ale opatrne, premyslene a s rozvahou
leila jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:38   #45
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

mdaaa i tak krok za krokem umera chov na SK
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:39   #46
xica
Junior Member
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 21
Default

nic v zlom, mne to skor pride tak, ze keby tu niektori ludia mali psov P3 s RTG A/A a behom....tak tato debata vobec ani nevznikne
xica jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:39   #47
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Pet'ka chovnost na HD C bola na SK tez - to zrusil nas kamarat O. D. v Hroncu, pre co nie vim. TO je poligen a od HD A ( do 5 generacii) moze byt cely vrh HD D. a od HD D moze byt vsetke HD A ( poligen poligen )
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:40   #48
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

myslela som, že to bolo v Trusalovej, ak v Hronci, beriem späť. Len viem, že som na tej schôdzi bola aj ja
leila jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 12:41   #49
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

A jsem pro beh. A pokud bym mela rozhodovat tak bych dala podmínku, ze beh ma být na "vybornou".
Stačí sledovat psy (na vystavach), jak se pohybují, jake mají problémy s pohybem. Ve standardu je jasně napsáno: "temperamentný, veľmi aktívny, vytrvalý, učenlivý, rýchlo reagujúci". Psi, který je vidět jsou nekdy parodie těto slov. Mnozí z nich by meli problém nejen s 40 km, ale i ubezet 20 km...
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 22-05-2013, 13:45   #50
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

co do bonitacii. prosim ukazte mi ine plemeno kde su taki P ( soulad s standartom) to nie pomaha pri chove ani pri hodnotenie psa. Ked vsetky chcu mat PEKNY kod a nie zaujimava nikoho zeby ten kod byl PRAVIDELNYM ( co aj ma byt na bonitacii) kod ma pomahat ked aj z chybami mozna bez problemu kryt psov ked ma sa info aki to je genom a co robit zeby stenata teho nie meli ( aj znova minimalna genetika je potrebna pro chov)
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:50   #51
Exor
Junior Member
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 12
Default

Miki, v skupine 1 FCI je mnoho plemien pracovných, ale k uchovneniu skúšku z výkonu nepotrebujú. Vlastne ich je tuším väčšina. Samozrejme, neskúmal som podmienky uchovnenia v krajinách pôvodu tých plemien, takže v tomto sa hádať nechcem. Ja len na porovnanie. Minimálne by bolo vhodné zamyslieť sa nad tým, či neponúknuť chovateľom aspoň alternatívu k uchovneniu - buď SVP1, alebo hociaká iná skúška z výkonu...
Exor jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:52   #52
Sona_Bognarova
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Adelaide
Posts: 26
Default

Nie, nie je pravda, ze beh (vtedy to este nebola SVP) bol zavedeny len ako alternativa k RTG, bolo na to viac dovodov. Ako podmienka pre uchovnenie sa SVP zaviedla v procese uznania plemena a hlavne preto, ze pocas rokov skuska ukazala nielen to, ze pes pozadovanej konstitucie beh bez problemov zvladne aj pri lahsom stupni dysplazie, zatial co psi, ktori sa od pozadovanej konstitucie akokolvek odlisovali mali vacsinou velke problemy. Casove limity sa zaviedli neskor, ked sa beh stal skuskou. Kedze SVP prebieha vonku, je nemozne zabezpecit absolutne rovnake poveternostne podmienky pre vsetky behy. Verim tomu, ze SVP ma pre preverenie typickej konstitucie a pohybu CSV velky vyznam. Tym padom ma vyznam aj pre vyber chovnych jedincov. Posledna vec, ktoru chceme je dopracovat sa v plemene k tzv. sportovym, pracovnym a vystavnym typom, ktore uz ani nevyzeraju ako jedno plemeno. Stalo sa to nejednym. Ostatne tu spomenute veci tykajuce sa chovu su na dalsiu debatu. Ani klub nesmie zabudat, ze je tvoreny chovatelmi a majitelmi, preto dobra a konstruktivna komunikacia z oboch stran, vzajomny respekt a tak i nasledna spolupraca su podmienkami pre nasu pracu nie menej ako SVP pre beh. Mozno to takto zdialky vidim skreslene, ale zda sa mi, ze to niekedy zavana diktaturou voci chovatelom, chyba trochu nadhladu...z oboch stran. Pan Rosik by nas vyplieskal vsetkych..
Sona_Bognarova jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:54   #53
Exor
Junior Member
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 12
Default

Sona, to je konečne konštruktívny komentár, ďakujem Vám zaň, stojí za zamyslenie. Doteraz som mal pocit, že nikto neargumentoval a bránil SVP len preto, že je to podmienka, tradícia a buď sa s ňou zmierime, alebo nech nechováme. A zároveň v iných témach plačeme, že je málo chovateľov a chovných zvierat. Mne z toho prirodzene vychádzalo, že je potrebné nejak proces uchovnenia priblížiť aj bežnému človeku, ktorý život nezasvetil plemenu.
Exor jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:55   #54
Sona_Bognarova
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Adelaide
Posts: 26
Default

Ano, preto je komunikacia dolezita (oprava: rovnako ako SVP pre chov). Mrzi ma pozorovat, ako sa to sklza od "my" ku "klub versus chovatelia". Novy vybor zdedil vela nedotiahnutych veci, su vsetci mladi a skusenosti len ziskavaju, treba si pomoct, nie rozduchavat konflikty. Klub sme my vsetci, tak sa nestazujme, konajme. Este ma napadlo - nie som si ista, ci by bol mozny dosah na Edit cez FCI, bohuzial, v mnohych pripadoch sa zachovali alibisticky. Za pokus by to isto stalo. Priechodnejsie sa mi vidi napisat priamo na madarsky zvaz (takto z hlavu neviem nazov) s kopiou na FCI a SKJ.
Sona_Bognarova jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:55   #55
Pavol1217
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Dubnica nad Váhom
Posts: 105
Default

nuž neviem, možno je to len môj zaslepený pohľad, avšak ja nevydím význam SVP pre chov, pokiaľ hovoríme o obligatórnej podmienke k uchovneniu psa. Nevidím výhody tejto skúšky, ktoré by mohli byť v chove využiteľné... Predpokladám že iste len náhodou tento prínos nevidia ostatné krajiny na planéte Zem, v ktorých sa čsv chovajú a preto je naša malá krajinka opäť niečím výnimočná
Pavol1217 jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:58   #56
Pavol1217
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Dubnica nad Váhom
Posts: 105
Default

Quote:
Originally Posted by Miki
Zopakujem otázku:
Prosím, napíšte mi, kam zaradíte čsv, ak nebude mať skúšku z výkonu tak ako je to teraz: Klasifikácia FCI
Skupina 1 – ovčiarske a pastierske psy
Sekcia 1 – ovčiarske psy so skúškou z výkonu
Skúška z výkonu je to čo drží plemeno v FCI I, Sekcia 1.
kto chce behať môže, ja hovorím o obligatórnej podmienke, ak by skúška SVP bola podmienka fakultatívna, nemám s ňou problém... prečo nebehajú aj ostatné krajiny?
Pavol1217 jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 14:59   #57
JanaM.
Junior Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 23
Default

a siel by si, ak by bola fakultativna? lebo ak nie, tak chapem, preco s nou problem nemas
JanaM. jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 15:19   #58
Pavol1217
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Dubnica nad Váhom
Posts: 105
Default

urcite by som siel, ale urcite nie s kazdym psom, to hovorím narovinu...
Pavol1217 jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 15:19   #59
Pavol1217
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Dubnica nad Váhom
Posts: 105
Default

Quote:
Originally Posted by Miki
obligatórna, fakultatívna - mne to nič nehovorí, nie je to cochcáreň, kde si každý robí čo chce -je to môj zaslepený a účelový pohľad ako nechovateľa, čím navrhujete nahradiť skúšku z výkonu v súčasnosti SVP tak, aby plemeno zostalo zaradené tam, kde je teraz. Alebo máte ambície medzinárodne preregistrovať plemeno do inej sekcie, inej skupiny FCI? Čo potom s tými psami, čo sú registrovaní podľa platných poriadkov v súčasnosti? Rozpustiť ich po svete, zbaviť sa ich a začať od začiatku?
iné krajiny to vidia tiež takýmito okuliarami?
Pavol1217 jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 15:20   #60
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

iné krajiny nie sú garant plemena...
leila jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org