Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-12-2010, 16:18   #1
DORA
Member
 
DORA's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 993
Default Siersc wilczakow

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Artykuł o wilkach:
[url]http://wyborcza.pl/1,87710,8780595,Jak_przywolalem_wilki.html[/url
Te wilki to jak nasz Biesio takie ciemne
DORA jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 17:39   #2
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by DORA View Post
Te wilki to jak nasz Biesio takie ciemne
Biesio teraz siedzi sobie na dywanie i obgryza wołowe prącie

Troszke zazdroszczę temu Wajraku takiego spotkania... Co na żywo, to na żywo, a nie na zdjeciach albo w Kadzidłowie
anula jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2010, 17:32   #3
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by DORA View Post
Te wilki to jak nasz Biesio takie ciemne
Zgadza sie... Dlatego tak umaszczone psy sa w hodowli "na wage zlota"....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2010, 17:35   #4
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Zgadza sie... Dlatego tak umaszczone psy sa w hodowli "na wage zlota"....
hmm to zkat teras ta moda na prawe biale wilczaki? za malo fotek i video o wilkach liudzi maja przed oczami?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 15-12-2010, 20:00   #5
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

hi, a ja sie martwilam, ze Bies na śniegu się nie maskuje... dopóki nie zobaczylam go na zimowej łące pełnej suchych badyli, krzaków, rachitycznych drzewinek - tam ledwo go było widać - wiec natura jednak chyba wie, co robi, dając niektórym ciemne futro...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 14:41   #6
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
hi, a ja sie martwilam, ze Bies na śniegu się nie maskuje... dopóki nie zobaczylam go na zimowej łące pełnej suchych badyli, krzaków, rachitycznych drzewinek - tam ledwo go było widać - wiec natura jednak chyba wie, co robi, dając niektórym ciemne futro...
DOKLADNIE. To najlepszy test na poprawnosc koloru wilczaka - wpuscic go w krzaki...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 14:47   #7
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
DOKLADNIE. To najlepszy test na poprawnosc koloru wilczaka - wpuscic go w krzaki...
oi nie mow- ja z tych krzakow kedys mailam duzo hysterii bo mi pies .. stal i znikl ale potem jakos czary mary i znowu byl u mnie
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 14:50   #8
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
DOKLADNIE. To najlepszy test na poprawnosc koloru wilczaka - wpuscic go w krzaki...
Ja też rok temu zachodziłam w głowę, dlaczego na zimę wilczaki ciemnieją, przecież na śniegu ciemne futro będzie bardziej widoczne...
do momentu aż faktycznie spadł śnieg i pooglądałam zdjęcia. Okazało się, że białe łapy i podbrzusze idealnie współgrają z jego bielą a ciemniejsza góra z kolorem krzaczorów. Ot przykład:

Last edited by Grin; 16-12-2010 at 14:53.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 08:12   #9
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
hmm to zkat teras ta moda na prawe biale wilczaki? za malo fotek i video o wilkach liudzi maja przed oczami?
Ta moda to jest wymyślona pzrez ludzi - wilki nic sobie z tych trendów nie robia Będą tak wygladały - aby sie nie wyróżniać na tle lasu - poprostu natura!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 21:20   #10
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Ta moda to jest wymyślona pzrez ludzi - wilki nic sobie z tych trendów nie robia Będą tak wygladały - aby sie nie wyróżniać na tle lasu - poprostu natura!!
I selekcja.... Ktory wilk bedzie za jasny ten bedzie widoczny. A jak bedzie widoczny to zginie i nie przekazy swoich genow dalej....

Co jest ciekawe u wilczakow - w pewnym zakresie potrafia zmieniac swoj kolor. Szczeniaki z wiekiem staja sie same z siebie ciemniejsze. Ale i dorosly wilczak przestawiony do innego "stada" bedzie staral sie do niego upodobnic...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 11:06   #11
Skrzat&Bow
Junior Member
 
Skrzat&Bow's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Gdańsk
Posts: 314
Send a message via Skype™ to Skrzat&Bow
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
hmm to zkat teras ta moda na prawe biale wilczaki?
Tez sie wlasnie nad tym zastanawialam....
Skrzat&Bow jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 21:48   #12
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
hmm to zkat teras ta moda na prawe biale wilczaki? za malo fotek i video o wilkach liudzi maja przed oczami?
Pewnie tak - tym bardziej, ze w niektorych hodowlach rzeczywiscie widac wrecz "selekcje" na jasne, wrecz biale CzW. Moze zawinila za duza ilosc lektury "Bialego kla"...


Ale serio: sprawa jest trudna. Znalezc na serio "wilczastego" psa jest ciezko. Z jednej strony w niektorych krajach cale populacje wilczakow sa o wiele za jasne - czasem mimo setek psow zyjacych w danym kraju trudno znalezc choc kilka wilczakow, ktore by mialy ladny kolor i byly dodatkowo dobrze zbudowane i zdrowe.

Druga sprawa: jesli juz sie takiego znajdzie to zwykle szczeniaki i tak prezentuja cala skale kolorow... To na serio zadanie na kilka pokolen - trzeba po prostu zwracac uwage, aby wilczaki z generacji na generacje w miare mozliwosci "sciemniac", a nie "rozjasniac".

Czasem tez mamy psy, ktore same sa dosyc jasne, ale pochodza z "ciemnych" linii. Wiec i takie warto "wychwytywac", bo moga niesc ladny kolor...

Coz... jedyne co by rzeczywiscie moglo pomoc to "propagowanie" wilczego koloru. Wtedy cala populacja stopniowo bedzie ciemniec...

Pierwsze jaskolki juz sa... Ja pewnie wiecie najjasniejsze psy byly dotad we Wloszech. Aby psy byly jeszcze jasniejsze wlasciciele pudrowali je przed wystawami bialym pudrem.
Jakis czas temu zaczeto tam organizowac wycieczki do zoo i wolfparkow. Ludzie na wlasne oczy przekonali sie, ze "nie tedy droga" i ze wilk ma byc wilczasty... Nastapila tez widoczna zmiana w hodowli - coraz czesciej jako "piekne" wskazywano juz nie szare "husky" czy wrecz "saarloosy", ale rzeczywiscie psy o ladnym "dzikim" kolorze. Nie tak dawno widzialam wlasciciela z Wloch pudrujacego psa przed prezentacja. Puder byl....brazowy...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 22:07   #13
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Margo, a powiedź bo mnie zastanawia w kontekście wzorca - czasem zdarzają się wilki czarne, bądź jednolite bardzo ciemno brązowe i co jeśli w jakimś miocie trafi się taki wilczak - jest odstępstwem od wzorca? i ten "dziki" kolor, to taki bardziej rudawy? moja młoda latem była jaśniutka, ale teraz jest coraz bardziej ruda, nie wiem czy to wpływ jedynie zmiany futra na cieplejsze, czy po prostu wilczak "ciemnieje" do jakiegoś momentu rozwoju?
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 22:26   #14
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
czasem zdarzają się wilki czarne,
Ja nie Margo, ale czarny wilk... to te amerykanskie raczej, wiec z naszymi burkami nie maja nic wspolnego.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 16-12-2010, 22:30   #15
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
Margo, a powiedź bo mnie zastanawia w kontekście wzorca - czasem zdarzają się wilki czarne, bądź jednolite bardzo ciemno brązowe i co jeśli w jakimś miocie trafi się taki wilczak - jest odstępstwem od wzorca? i ten "dziki" kolor, to taki bardziej rudawy? moja młoda latem była jaśniutka, ale teraz jest coraz bardziej ruda, nie wiem czy to wpływ jedynie zmiany futra na cieplejsze, czy po prostu wilczak "ciemnieje" do jakiegoś momentu rozwoju?
to sa amerikanskie wilki - tez sa i biale tam
ale one nie sa wilkami z karpat i z wilczakami niema nic wspolnego ale... chyba jesli zerkne sie na kolory u sarlosow- tam widac ze maja tego wilka, ktorego nie ma nasze wilczaki ( sarlosy bywa i biale)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-12-2010, 02:24   #16
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
moja młoda latem była jaśniutka, ale teraz jest coraz bardziej ruda, nie wiem czy to wpływ jedynie zmiany futra na cieplejsze, czy po prostu wilczak "ciemnieje" do jakiegoś momentu rozwoju?
Roznie z tym bywa... Wilczaki rzeczywiscie ciemnieja, ale do jakiego wieku i jak bardzo - ciezko powiedziec... Nigdy tego nie "badalam"

Jak chcesz ja w sposob naturalny dodatkowo "dobarwic" to dodaj jej marchewki do jedzenia (to jednak sciemnia tez oczy) - mocniejszy bedzie kolor "czerwony". Na "wybarwienie" swietnie dzialaja algi (o wiele mocniejszy staje sie kolor czarny i brazowy)... Samemu tez mozna tego uzywac - efekt jest taki sam...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 17-12-2010, 14:15   #17
Katka
Junior Member
 
Katka's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Wrocław
Posts: 90
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
Margo, a powiedź bo mnie zastanawia w kontekście wzorca - czasem zdarzają się wilki czarne, bądź jednolite bardzo ciemno brązowe i co jeśli w jakimś miocie trafi się taki wilczak - jest odstępstwem od wzorca? i ten "dziki" kolor, to taki bardziej rudawy? moja młoda latem była jaśniutka, ale teraz jest coraz bardziej ruda, nie wiem czy to wpływ jedynie zmiany futra na cieplejsze, czy po prostu wilczak "ciemnieje" do jakiegoś momentu rozwoju?
Czarny kolor u amerykańskich wilków pochodzi od krzyżowania się ich z psami!!

"Sądziliśmy, że to będą krótkie badania dowodzące, iż wilki i psy dzielą tę samą ewolucyjną cechę determinującą czarny kolor sierści – mówi Tovi Anderson ze Stanford University. – Ale ta historia stała się dużo bardziej interesująca, kiedy odkryliśmy, skąd wilki mają tę genetyczną mutację. Okazało się, że przekazały im ją udomowione psy, ich bliscy krewni. Badania DNA pokazały, że mutacja genetyczna odpowiedzialna za czarną sierść zaszła u psów około 50 tys. lat temu. Do Ameryki przywędrowała 14 – 15 tys. lat temu wraz z czworonogami towarzyszącymi pierwszym ludziom, którzy pokonali zamarzniętą wówczas cieśninę Beringa."

Cały artykuł tu: http://www.rp.pl/artykul/9129,259384...j_skorze_.html
Katka jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2013, 23:15   #18
Emi
Junior Member
 
Emi's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Location: Okolice Poznania
Posts: 173
Default

Super ta prezentacja ze zdjęciami! Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co oznacza że sierść jest "Otwarta na szyji, grzbiecie i ledźwiach"? odstająca?
Emi jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2013, 23:24   #19
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Emi View Post
Super ta prezentacja ze zdjęciami! Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co oznacza że sierść jest "Otwarta na szyji, grzbiecie i ledźwiach"? odstająca?
Tak - chodzi o "sterczaca". Czasem jest ona krecona, ale moze byc tez taka jak u husky...
Jak mowil Hartl - chodzi o to, ze woda nie moze docierac do skory. Siersc musi tworzyc scisla przylagajaca okrywe....
Ladnie jakosc siersci bylo widac jak grupa wilczakow szla sie kapac. Te ktore mialy prawidlowa siersc byly suche chwile po wyjscu z wody. Te, ktore mialy siersc otwarta, albo zbyt miekka schly pol dnia...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2013, 23:45   #20
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
czyli kręcona to tez otwarta?
Tak. Generalnie sa cztery wady siersci:

- niedostateczna okrywa - czyli "lysy" wilczak, ktorego letnia i zimowa siersc w zasadzie sie nie rozni. Nie wiem, czy kiedys to wpisali, bo zawsze mozna sie wylgac, ze pies wlasnie linieje. Ale widac takie wilczaki takze u nas...

- otwarta
krecona, stojaca, z przedzialkami

- miekka
tez nie wiem kiedy to ostatnio wpisali, ale takie psy sa - wlos maja jak aksamit. To one schna najdluzej.

- inne wady
tam wrzucano psy dlugowlose
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org