Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-11-2006, 11:01   #1
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ahoj, mam jednu otazku, netyka sa priamo merania, ale ma daco spolocne s proporciami psa.
chcela by som vediet, ako je to s rychlostou rastu vysky a vahy psa (reps.konkretne u feny). prvy rok je najdolezitejsi, a preto by ma zaujimalo, ako rychlo ma pes rast do vysky a priberat na vahe, aby to neublizilo jeho klbom, aby to bol pozvolny a primerany rast... dufam, ze som sa zrozumitelne vyjadrila a dakto ma pochopi
niekto tu pisal (naozaj si nespomeniem, dufam ze sa nepletiem), ze za tyzden mu stenidlo narastlo o 6 cm... podla coho sa mam teda riadit, aby som vedela ze pes mi rastie "dostatocne rychlo" resp. pozvolna?

dakujem, zdravi Petra
leila jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2006, 12:36   #2
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ahoj leila,
napiš mi na mejlík, pošlu ti, jak rostl můj pes po měsících, i s fotkama. Ale je to jen jeden , to není reprezentativní vzorek
[email protected]
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2006, 17:05   #3
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by leila
prvy rok je najdolezitejsi, a preto by ma zaujimalo, ako rychlo ma pes rast do vysky a priberat na vahe, aby to neublizilo jeho klbom, aby to bol pozvolny a primerany rast... dufam, ze som sa zrozumitelne vyjadrila a dakto ma pochopi
niekto tu pisal (naozaj si nespomeniem, dufam ze sa nepletiem), ze za tyzden mu stenidlo narastlo o 6 cm... podla coho sa mam teda riadit, aby som vedela ze pes mi rastie "dostatocne rychlo" resp. pozvolna?
Najrychlejsi rast je cca v prvom polroku zivota, potom sa to v principe spomali a psik uz len dorasta. S rychlostou rastu toho vela neurobis (teda pokial nenechas stena podvyzivene), dolezite je preto sledovat, ci sa vyvija dobre. Odporucila by som ti najst si dobreho veterinara, ktoremu nevadi ked obcas prides len pozriet a pokecat, aby ho obzrel odbornym okom. Dolezite je zabezpecit spravnu vyzivu - dostatok bielkovin, aby malo stena z coho rast, a dostatok zelatiny, chrupaviek, vitaminov a mineralov, aby kosti stihali osifikovat spravnou rychlostou a chrupky dorastat.

Ja som od malicka zaviedla ako doplnok stravy Canvit Chondro MAXI 0,5 kg, sluzi ako pamlsok (ide sa za nim utrhnut) a zaroven ako doplnok vyzivy. Sucinda ma teraz necelych 8 mesiacov, velka skoro ako dospele a klby aj pohyb ma v poriadku (este uvidime ako dopadne rentgen az dopadne).[/quote]
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 07-11-2006, 22:14   #4
livia
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Senec
Posts: 20
Default

Ahoj leila,

suhlasim so Sasou, sucke musis zabezpecit kvalitne zradlo, ci uz krmis masom alebo granulami, aspon do prveho roku zivota by mala byt vyvazena strava (jasne , ze aj potom).
Vela vsak zavazia aj geny, po akych rodicoch je.
Porovnavam:
Moja prva suka bola chovana este v 89 roku klasickym komunistickym zradielkom- co bolo to spolkla, pridavali sa vitaminy ak nejake boli a zhanalo sa maso, ak nebolo, bolo dobre vsetko od cestovin cez ryzu a podobne. Suka rastla do 8 mesiacov a potom po centimetroch , az mala 63cm. Akosi sa nik na tym nezamyslal. Jej dcera po kvalitnych rodicoch bola uz mensieho vzrastu a to som ju krmila skutocne tym najlepsim, chodili sme kupovat maso do specialneho obchodu vo Svajci, divina, hovadzina a podobne, dosiahla 60cm...
Moja teraz 10 rocna suka, vychovana na granulach, mase a samozrejme spagetach, ktore miluje.... a podobne, mala v 1,5 roku 63 (mozno ma aj o 1 cm naviac, zalezi ako sa postavi)
No a moja mala suka, ktoru mam teraz hlavne koli krvi, bude mensia aj keby som do nej ladovala vsetko na svete.
A preto to aj trosku porovnavam.
Kamaratova sucka vsak od cca 8. mesiaca sa vyhupla, vyrastla este o 3 cm. Je to skutocne idividualne.
....ak sucku nebudes zanedbavat, co urcite nerobis, lebo sa zaujimas o jej vyvin v jej najdolezitejsom roku zivota, ladujes do nej to, co dostat ma, ak neprehanas prisun vitaminov (niekedy nadmerny prisun moze urobit horsie ), dosiahne presne taku vysku, aku ma mat.
Prajem vsetko dobre!..

Liv
livia jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2006, 19:13   #5
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Strava by měla být co nejvyváženější - nemusí být ale nutně vyvážená každá krmná dávka, ale musí být vyvážená z dlouhodobého hlediska. Vlci taky nemají každý den všechno. Co se týká bílkovin, musí jich být "tak akorát". Strava s velkým množstvím bílkovin (případ většiny granulí pro štěňata - proto pokud granule, tak jedině kvalitní a raději pro štěňata velkých plemen - large breed) žene růst rychleji, pes nabývá rychle hmotu a tomu se nestíhá přizpůsobit vývoj kostry, což může vést k problémům. Nedávno jsem někde četl, že průměrné množství bílkovin ve stravě vlků je cca 18%. Některé štěněcí granule ale mají třeba i 35% bílkovin! Výše uvedené large breed mají většinou tak kolem 25 - 27%.

Jinak souhlasím s tím, že pokud štěně nepodvyživíš, tak konečnou výšku, která je dána geneticky, asi moc neovlivníš. Buď pes vyroste o něco rychleji nebo o něco pomaleji. Snaž se držet štěně v optimální kondici, tzn. aby bylo lehké a štíhlé, ne však vychrtlé. Výrazná nadváha také nadměrně zatěžuje kostru psa. Pro kostru štěněte je to o to horší, že ještě není "hotová".

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2006, 09:30   #6
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ahoj.
este mam jednu otazku. na tunajsom nemeckom fore som citala celkom zaujimavu temu - pes sam doma. ako ste na to pripravovali vasich vlkov? kedze byvam v byte chcela by som si aspon zo zaciatku zadovazit nejaku tu klietku. znie to hrozne, ale aj pre stena to bude asi najlepsie a aj pre mna ked nebudem chvilu doma. rozmery priblizne 85*65cm (o nejakych 5-10cm sa da este pridat) a vyska je bez obmedzeni... da sa aj alternativa v druhej izbe, tam by boli romery 105*75cm (to by bolo pri pocitaci, kde sa asi najviac zdrziavam a pravdepodobne sa rozhodnem pre tuto moznost)... neviem ci su to idealne rozmery, ale myslim ze pre male stena a mladeho niekolko mesacneho psa je to celkom okay. samo, je to len prechodna zalezitost, kym naucim pesana byt sameho doma a okrem tej klietky bude mat vlastny pelech.
takze spat k mojej povodnej otazke ako ste ucili svojho psa zostat sameho doma a nic neznicit, resp. vela toho neznicit?
leila jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2006, 11:23   #7
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Leila,neznie to hrozně,naopak.Klec nebo ohrádka je pro malé štěně bezpečné řešení v době tvé nepřítomnosti.Pochopitelně čím větší,tím lepší.Volný pohyb po bytě může pro malé štěně skýtat mnohá nebezpečí.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2006, 12:10   #8
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Souhlas

Souhlas s předchozím příspěvkem. Ohrádka nebo klec je bomba, protože se naučí zvíře vegetovat i jinde a pochopí, že klec nebo ohrádka je jeho království. Ty má pohodu v tom, že Ti zvíře nic nezničí, nemusíš mít stres, zvíře se naučí mít svou klec nebo ohrádku rádo. Závisí jen, jak to tomu zvářeti podáš. Pokud mu to budeš spojovat s něčím příjemným, umístíš ji buď do místa, kde bude největší klid nebo do místa, kde je rušno (závisí na temperamentu psa, jeho myšlení, co má radši, jestli vzrůšo nebo klídek) a NIKDY ho tam nezavřeš za trest, dáš mu tam hračky nebo klacky nebo prostě něco, co ho baví, tak máš pohodu a vystaráno....Nemusíš se bát...Spíše legrace přijde, až zjistíš, že Ti miláček klícku otevřel...Oni ta čvčka jsou potvory v tomto vynalézaví a když se nudí, tak neuvěříš, co dokáží, dokud to nezažiješ!:-) Spolehlivě ale se můžeš těšit, že pro ně platí heslo - Nic není nemožné!)
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2006, 12:14   #9
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default A na co nezapomenout!!

Vzhledem k tomu, že DKK se v populaci čsv rozvíjí a zvířata je více než vhodné podávat štěněti odpočátku kloubní výživu a dbát na zdravý cyklus jako u ostatních velkých plemen!! Rozhodně to má smysl!!
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 20-11-2006, 12:17   #10
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Pardon

zlobí mne klávesnice..
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 18:44   #11
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default Kolik masa

Ahojte, jenom bych se chtela zeptat, kolik kg masa cca by melo zbodnout asi 10mesicni stene? Ten muj drobec co se tyce masa by klidne slupnul celou slepici, vnitrnosti nebo jine maso o vaze 1kg za den a stejne mam pocit ze je mu to malo... Neni to na tak male stene moc? Nezda se mi ale, ze by byl jako prasatko, dokonce obcas vypada kousek vychrtlo
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 19:07   #12
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

A kolik váží? Třicetikilovému hubenému výrostkovi bych klidně dávala cca 600gr masa (tj svaloviny) a 400gr masitých kostí (třeba skeletů) denně. K tomu denně klidně cca 300 gr zeleniny.

Navíc dávám štěněti cca 2x týdně mléčný výrobky, cca 2x týdně ovoce a 2x týdně navíc svalovinu nebo vnitřnosti (všechno bych třicetikilovýmu pacholkovi dávala kolem 250 gr)

S masem bych to zase nepřeháněla, dávej maso a hlavně I kosti, ať nemá příliš fosforu

PS Mluvím o psovi v růstu, ten toho sežere víc než dospělý

Last edited by Bára; 10-04-2010 at 19:22.
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 19:13   #13
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

heh, tak ja se sekla... ne 10mesicni ale 10 tydenni
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 19:18   #14
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

To fakt záleží, kolik váží...moje mrně v tolika vážilo asi deset kilo a dostávalo ráno 150 gr skeletů, v poledne to ovoce, mléčné výrobky nebo maso (cca 100 gr) a večer 200gr masa a 100gr zeleninky.

Hodně mě inspirovaly tyto stránky http://www.manwe.eu/ Obšlehla jsem z nich jídelníčky.
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 19:26   #15
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

hm, asi je na case drobce odvazit... ale tak do tech 10kg to bude...
ted mam z tech cisel pocit ze ho prekrmuju a presto se mi nezda tlustej
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 19:43   #16
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Tak já dávám štěněti o něco víc (prostě to striktně nevážím, sem tam přidám).. taky je žravé a taky se mi zdá dost štíhlé Ale kilo masa bych mu fakt v jeho věku nedávala, to se mi zdá hodně..to víš, jestli je to žrout jako ta moje, tak by to s přehledem ztláskal, ale mohl bys mu tak způsobit velké problémy

Myslím si, že vlčáci prostě nejsou labradoři a vypadají vždycky spíš štíhleji...(často to musím vysvětlovat své babičce )
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2010, 17:14   #17
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

Tak jsem drobcovi snizila prijem masa (co na mne naslede koukal jako> a to ma byt vse?) a dnes dostal na obed poprve plnou misu jenom zeleniny a ovoce s tvarohem nac na mne zase koukal jako ze on neni bylinozravec a zrat to nebude. Nakonec to stejne temer cele spraskal, jelikoz nic jineho nebylo

A jeste mam takovej dotaz, jelikoz jsem se s tim nejak nikde nesetkala - jaky je vztah vlcaku k houbam? muzou, nemuzou...?
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2010, 17:53   #18
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Já myslím, že houby jsou asi z 90% jen voda, takže psovi snad neuškodí. Jen nevím, zda jsou pro něj nějak výživově hodnotné.

Já dávám mrněti hlavně natrhaný salát, nastrouhanou mrkev nebo papriku na kostičky...a docela v pohodě se tím prožere. Jen na tu papriku se dívá hodně divně, tu teda nemusíme

Teď máme nový neplánovaný doplněk stravy - papáme po zemi se válící zbytky skořápek z Velikonoc
Bára jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2010, 10:55   #19
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Moje fenka má v půl roce nějakých 54 cm, téměř po celou dobu byla krmena granulemi pro štěňata velkých plemen, jak mi velmi doporučoval veterinář, takže její růst byl záměrně zpomalený. Sice těch 54 cenťáků se mi v půl roce zdá málo, ale i výměna zubů začala až ve 4,5 měsících. Z toho usuzuju, že se ještě vytáhne a na těch 60 snad doroste. Za poslední měsíc se vytáhla o nějaké 3 cm.
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 10-05-2010, 22:32   #20
Bára
Junior Member
 
Bára's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Prague
Posts: 137
Default

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat, zda je normální, že skoro v pěti měsících váží moje čubinka jen 17 kilo? Není vůbec hubená či vychrtlá, naopak jí dávám žrádlo, jakoby už vážila aspoň 20 kilo.

Počítala jsem, že pes roste hlavně do půl roka, takže jsem si myslela, že v pěti měsících už by mohla mít teda tak 25 kilo (s tím, že dospělá bude vážit kolem 30ti)
Bára jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org