Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-07-2008, 12:21   #21
Konrad:)
Member
 
Konrad:)'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Warszawa
Posts: 747
Send a message via Skype™ to Konrad:)
Default

Quote:
Originally Posted by Admin View Post
W wypadku fotek psow np z wystawy jest sie PELNYM wlasciciele praw do tego zdjecia, bo jest ono zrobione w miejscu publicznym.. Nikogo o zadna zgode pytac nie trzeba... Jesli ktos sobie nie zyczy fotografowania ma pelne prawo nie uczesniczyc w wystawach.

Jesli chodzi o ludzi to tu jest troche inaczej - wedlug polskiego prawa bez zadnych ograniczen fotografowane moga byc osoby pelniace funkcje publiczne (np. policja, straz miejska , politycy, itede) jednak tylko w czasie pelnienia przez nie tych funkcji (np. policjant bez munduru jest juz osoba prywatna.. albo tajniakiem, ale tych nie radze fotografowac). Zdjecia te moga byc też bez zadanych ograniczen publikowane. Co do osob prywatnych, sa dwie opinie: 1. nie mozna fotografowac ich bez ich zgody, 2. mozna je fotografowac, ale nie mozna zdjec publikowac bez ich zgody. Nie dotyczy to oczywiscie sytuacji, kiedy dana osoba jest 'elementem tla', np.: podczas imprez masowych (jak no wystawy).
Ponieważ powstało pewne zamieszanie w tej sprawie, potwierdzając zawarte wyżej informacje przekazane przez Margo, troszeczkę temat rozszerzę i przybliżę od strony formalnej.
Otóż, zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 23) ochronie podlega tylko wizerunek OSOBY (w zw. z art 43 także prawnej) - NIUNIUSIE pod to pojęcie nie podpadają. W tym stanie rzeczy bez żadnych ograniczeń można publikować własne zdjęcia cudzych zwierząt - także zrobione poza tzw. imprezami masowymi itp, itd.

Prawo autorskie (jeśli chodzi o zgodę na publikację "wizerunku") - podobnie jak prawo cywilne - odnosi sie tylko do OSóB; więc nie ma potrzeby tego rozwijać.
Prawo prasowe - w zakresie jaki może nas interesować - też nie wprowadza innych ograniczeń, niż związane z ochroną OSOBY widniejącej na zdjęciu razem ze zwierzęciem; to OSOBY nie można ośmieszać publikując jej wizerunek w niekorzystnym ujęciu ze zwierzęciem. Przy okazji prawo prasowe nie ma nic do tematu wywołanego przez Daivę, chyba że chciałaby swoją pracę opublikować w prasie.

Wracając do prawa autorskiego. Zgodnie z art. 29 tej ustawy wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości,a w myśl art 34 można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.
W świetle tych przepisu Daiva może skorzystać z "opublikowanych" cudzych zdjęć, bez zgody ich autorów (opublikowanych - pod tym pojęciem należy rozumieć także cudze zdjęcia umieszczone w internecie), dla celów, o których pisze.

Tyle w skrócie o przepisach. Inna rzecz - i Daiva postąpiła właściwie - że niezależnie od przepisów, są jeszcze dobre obyczaje, które nakazują poprosić właściciela zdjęcia (nawet opublikowanego) o zgodę na jego wykorzystanie. Swoją oczywiście tu deklarujemy.

Całkowicie zgadzam się poglądami, prezentowanym przez kilka osób, że celowe byłoby przedstawienie komentarza do zdjęcia - bo o to przecież chodzi, a nie o samo zamieszczenie fotki (także cudzej) - właścicielowi psa przed upublicznieniem tej informacji, z ewentualnym uzupełnieniem opisu, o stanowisko tej osoby. Wiadomo, że delikatnie rzecz ujmując, nie wszyscy ze wszystkimi w nasze "grupie społecznej" się zgadzają, lubią - nie będę tego rozwijał - więc sporo osób może obawiać się tendencyjnego potraktowania ich milusiński i "ich", jako takich.
__________________
Eury z Peronówki
http://eury.zperonowki.com/
Konrad:) jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 12:26   #22
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Daiva, w dyskusji o fotkach i prawach do nich umknęło Ci moje pytanie
Powtarzam więc: czy mogłabyś podać zespół, który pracuje nad tym komentarzem do wzorca?
Czy to ma cos wspólnego z materiałami, które zbieral Oskar Dóra? Kontynuacja prezentacji zrobionej przez Sonie Bognarova czy calkiem inne przesięwzięcie?
mozna powiedziec ze cd. albo konkretnejszy . bo Sonja ma bardzo gruby pokaz a jest potrzebny wiekszy . tz.
oko- jakie musi byc jakie jest- i warianty fotek oka - prawidlowy nie prawidlowy.
ucho- jaki musi byc - jakie moze byc tolerowany jak doskonaly, jaki juz jiest nie dostateczny - i znowu fotki.

poprostu jest potrzeby wiekszy niz jest teras zrobiony.

a kto pomaga - ta sama ekipa
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 12:30   #23
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

p.s. moze musialam napisac po co to jest potrzebne- a do szkolenia sedziow. bo teras same widzi cie ze ... z 10 ich jakis 1 moze i wie o co gada wzorziec.

a jak wiemi - sam text bez obrazkow nie zabardzo jest fajny do czytania

a taki komentarz to pomoc medialna zeby lepej do mozgu wpadlo co i jak musi byc
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 13:19   #24
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
mozna powiedziec ze cd. albo konkretnejszy . bo Sonja ma bardzo gruby pokaz a jest potrzebny wiekszy . tz.
oko- jakie musi byc jakie jest- i warianty fotek oka - prawidlowy nie prawidlowy.
ucho- jaki musi byc - jakie moze byc tolerowany jak doskonaly, jaki juz jiest nie dostateczny - i znowu fotki.

poprostu jest potrzeby wiekszy niz jest teras zrobiony.

a kto pomaga - ta sama ekipa
OK, idee rozumiemi jak najbardziej jestem "za", bo wiedzy nigdy dośc a obrazy faktycznie lepiej przemawiają czasem niz teskt
- ta sama ekipa, czyli będzie to praca zbiorowa: Daiva , Oskar, Sonia tak? Jako współautorzy komentarza do wzorca?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 15:35   #25
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

wieciej mozna powiedziec ze jako krytycy bo oni teras sa bardzo zajete i to ja robie a oni tylko beda komentowac czy dobrze

ale mozna mowic ze tak
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 17:23   #26
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Nie rozumiem.. powiedz wprost. Napisałas, że Ty i inni sędziowie, wspólnie tworzycie ilustrowany komentarz do wzorca. Stąd pytanie kim sa owi inni sędziowie.. "mozna powiedzieć, że tak" to nie jest to samo co "tak, Sonia i Oskar razem ze mna tworzą ów dokument".
Autor to autor a recenzent to recenzent.
To dwie rózne osoby.
Pytasz o zgode na publikacje zdjęc więc naturalne jest pytanie KTO jest autorem...

Innymi słowy, kto będzie podpisany pod tym komentarzem?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 17:35   #27
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

gaga, mysle ze nie ma roznicy kto. ja i sama bez nich moglam to robic i uzywac swoje fotki albo fotki ktych ktore pozwolili.

moze lepej nie szukami czegos a wybierami fotki ktore mozna uzyc.
__________________

Last edited by wolfin; 17-07-2008 at 17:38. Reason: zmiana
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 17:41   #28
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Juz tlumacze Nic zlego na mysli nie mam. napisalam, ze jestem "ZA", nie mam nic przeciwko. Przyzwyczajona jestem do "autoryzacji" wiec o nia prosze na wypadek uzycia moich fotek czy mojego psa Nic wiecej
Nie byloby w ogole pytania o autorow gdybys na poczatku napisala, ze robisz "razem z innynmi sedziami"/ Ciekawa jestem zatem jacy sedziowie wspoltwiorza ten dokument. To jasne i proste pytanie I nadal prosze o odpowiedz na nie.

Nigdzie nie napisala, ze ja zdjec swoiego psa nie dam :P
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 17:54   #29
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

to pise jescze raz- ze bedzie slowackie sedziowe oraz... jesli bedzie potrzebna pomoc i inne. bo jesli juz robic mocno to nie jeden czlowiek do tego jest potrzebny.

odpowiedzialam

choc wieciej bedzie posle Hronca- tam spotkam sie z nie ktorymi z nich i juz bedzie pierwsze poprawki

posle obozu dam znac co i jak
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 18:01   #30
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

moze komus jest trudne wyobrazac sobie jak to by wygliadalo:

pokaze jeden z wariantow:

http://www.malamuty.om.pl/html/-_wzorzec.html
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 18:32   #31
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
to pise jescze raz- ze bedzie slowackie sedziowe oraz... jesli bedzie potrzebna pomoc i inne. bo jesli juz robic mocno to nie jeden czlowiek do tego jest potrzebny.

odpowiedzialam

choc wieciej bedzie posle Hronca- tam spotkam sie z nie ktorymi z nich i juz bedzie pierwsze poprawki

posle obozu dam znac co i jak

OKi, wszystko jasne
Myslałam, ze "ukrywasz" w zanadrzu jeszcze innych sedziów.. byłam ciekawa
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 18:34   #32
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Rozumiem, że pies nie będzie podpisany pod zdjęciem?
A w razie uzycia zdjęcia- zamierzasz podawc autorow zdjec?
Jestem takze za pomyslem Gagi, aby material przed ukazaniem zostal wyslany do wlasciciela psa.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 20:14   #33
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

autory beda. psy nie beda podpisywanie po pokazujemi wady i zalety a nie konkretne psy. nikomu reklamy czy antireklamy nie robimi.
a pokaz bedzie na forumie i od razu
__________________

Last edited by wolfin; 17-07-2008 at 20:16. Reason: p.s.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 07:02   #34
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

A czy pokazując np. krzywe nogi obetniecie psu głowę tak jak pokazane jest to w malamutach wydaje mi się że tak by było najlepiej
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 11:31   #35
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by aneta1 View Post
A czy pokazując np. krzywe nogi obetniecie psu głowę tak jak pokazane jest to w malamutach wydaje mi się że tak by było najlepiej
to tak i chce zrobic bo pokazujemi nogi a nie glowe. kedy bedzie pokaz glowy to bedzie tylko ona kedy ogon - to kawalki "dupki" i ogonek. kedy brzuch to korpus bez glowy i tak dalej .
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 14:10   #36
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Łomatko!! Posiekaja biedne pieski
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 14:57   #37
DORA
Member
 
DORA's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 993
Default

najpierw pokroją na lepsze i gorsze kawałki nasze bure a potem posklejają i zrobią nowego albo superowego wilczaka bez żadnych wad albo paskuda jakiegoś ale sam pomysł z fotkami jest jak najbardziej trafny -jestem za ...
DORA jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 16:38   #38
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

aha dawaj cie zrobmi WilkoFrankensteina
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 20:52   #39
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Po za legalnymi wątpliwościami z fotkami, ciekawy jestem jak to wyjdzie.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 18-07-2008, 22:34   #40
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Po za legalnymi wątpliwościami z fotkami, ciekawy jestem jak to wyjdzie.
aha i mnie interesuje jak to bedzie wygliadac
__________________

Last edited by wolfin; 18-07-2008 at 23:04.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org