Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-09-2006, 20:25   #1
Leśna
Junior Member
 
Leśna's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: ndg
Posts: 58
Default wzorzec + zdjęcia

czytam sobie wzorzec i próbuję porównać do zdjęć reproduktorów, o tych:

BOLTON EDEN severu


Max z Litavské kotliny


jak na moje zepsute krótkowzroczne oko, psy trochę różne

no i wzorzec o grzbiecie i ogonie, wiadomo, grzbiet prosty, ogon wysoko osadzony - jak na pierwszym zdjęciu

czy linia grzbietu i osadzenie ogona taka jak na drugim udjęciu to taka 'cecha w typie owczarka'? czy pies na 1. zdjęciu ma dobrą długość, czy mógłby być krótszy? (nie znam się, więc mi to10:9 ciężko ocenić na oko)
__________________
http://rotten.forest.w.interia.pl

Dzi¶ jestem Pani± ze Zgni³ego Lasu. Jutro bêdê py³em na drodze... mo¿e pewnego dnia wpadnê Wam do oczu...
Leśna jest offline   Reply With Quote
Old 20-09-2006, 21:46   #2
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Re: wzorzec + zdjęcia

Quote:
Originally Posted by Leśna
czytam sobie wzorzec i próbuję porównać do zdjęć reproduktorów, o tych:
Ehhh... juz od dawna szykuje sie do opracowania wiekszego (ilustrowanego) komentarza do wzorca bazujacego na tekstach i wypowiedziach Rosika, Hartla i innych slaw tej rasy... Bo zawsze lepiej pokazac niz opisac...

Quote:
Originally Posted by Leśna
jak na moje zepsute krótkowzroczne oko, psy trochę różne
Zgadza sie.... A Max i Bolton sa do siebie jeszcze dosyc podobne... Czasem jak sie widzi psy w ringu to czlowiek jest PEWIEN, ze ma przed soba przedstawicieli dwoch roznych ras...

Quote:
Originally Posted by Leśna
no i wzorzec o grzbiecie i ogonie, wiadomo, grzbiet prosty, ogon wysoko osadzony - jak na pierwszym zdjęciu

czy linia grzbietu i osadzenie ogona taka jak na drugim udjęciu to taka 'cecha w typie owczarka'?
Tzn tutaj obie fotki moglyby byc lepsze.... U Boltona tyl stoi zbyt wysoko. Maxa fotka powinny byc robiona z nizszego punktu...
Ale prawda jest to co piszesz: grzbiet powinien byc prosty, ale tez lekko opadajacy... tzn w okolicach ledzwi powinien zaczynac schodzic w dol (czyli nie tak jak u ONow, ze caly grzbiet ma byc opadajacy, ale jedynie jego koncowka). W tym wypadku oba psy dobrze ustawione beda mialy gorna linie OK... Ale na fotkach linia Bola idzie na tyle troche zbyt do gory, a Maxa troche zbyt na dol. To tez ma wplyw na ogon (i w droga strone - trzymanie ogona ma wplyw na wyglad zadu) - Max ma spuszczony mocno w gol, wiec ogon wydaje sie nisko osadzony (w rzeczywistosci jest OK) i dluzszy niz jest w rzeczywistosci. Od sedziego "speca" dostalybysmy z Bozena nakaz poprawienia psow : ja ustawienia lap u Bola, a Bozena nakaz "pobawiania sie ogonem Maxa"

Quote:
Originally Posted by Leśna
czy pies na 1. zdjęciu ma dobrą długość, czy mógłby być krótszy? (nie znam się, więc mi to10:9 ciężko ocenić na oko)
Zgadza sie... Ogolnie to 10:9 (czyli indeks formatu 111) wyznacza sie jako maksimum, bo kolo tej wartosci zaczyna byc widac krotkie lapy u CzW... Za ideal podaje sie 108, bo takie psy maja odpowiednie indeksy wysokosci... Wlasnie ta krotkonoznosc (idaca w parze w glebokimi klatkami siegajacymi za lokcie) to bardzo czesta bolaczka psow spotykanych na naszych wystawach (a wprost zmora tych slawnych wloskich CzW, gdzie formaty siegaja nawet 120).

Przy tych fotkach warto sie kierowac budowa Maxa, bo jego index to 107, wiec bliski idealu...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 20-09-2006, 22:12   #3
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Nie odbierz tego co napiszę źle. Nie mam absolutnie ochoty na atak. Swietnie, że tak interesujesz sę wzorcm rasy, gdyż wielu z właścicieli nie zna go doskonale. Sama złapałam się na tym na jesnej z wystaw i gdyby nie pomoc Margo to Eresh zeszłaby z ringu jako szczeniak z oceną obiecująca zamiast wybitnie obiecującej.
Jako właścicielka Maxa odsyłam przy ocenie konkretnych psów do kodu bonitacyjnego, który określa stopień zgodności ze wzorcem rasy. Max ma np ogon za długi co kod uwzględnia.
Max przechodził zarówno przegląd młodych jak i bonitację jako dorosły pies. W obu przypadkach otrzymał po dosyć dokładnej ocenie całkiem niezłą zgodność ze wzorcem rasy czyli doskonałą. Jak na wilczaka należy chyba do tych mniej podobnych do ONów. Jest jednak w typie różniącym się od niektórych osobników tej rasy. I nie jest to wadą.
Wystawy i zawsze doskonałą ocenę sędziów pomimo uznania jakie w ich oczach Max zawsze znajdował stawiam trochę za przeglądem hodowlanym.
Uważam, że każdy przedstawiciel tej rasy powinien przejść test pod nazwą "przegląd bonitacyjny". Zdjęcia nie zawsze wszystko oddają tak wiernie i dokładnie jak miarka sędziego bonitującego i jego znajomość wzorca.
Nie uważam że nie ma piękniejszych psów niż Max czy absolutnie odpowiadajacych wzorcowi rasy ale ocena psa na podstawie zdjęcia to tak jak ocena narzeczonej księcia w czasach Średniowiecza na podstawie nie zawsze wiernego portretu.
Nie rzucam się nigdy na nikogo jeżeli mu się mój pies nie podoba, nie winię sędziów jeżeli wygrywa inny, jednak uważam, że analiza zdjęć to tylko ułamek drogi do tego co można zrobić aby ocenić zgodność psa z wzorcem i to drogi nie najlepiej obranej. Wzorzec to także ruch i charakter. I te (szczególnie charakter) u Maxa cenię sobie najbardziej. A Bolton - to właśnie w nim zakochałam się parę lat temu a tym samym w tej rasie
Pozdrawiam serdecznie
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2006, 09:09   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

hej Leśna,
powodzenai zycze w szacowaniu "na oko" psow wg fotek To moje ulubione zajecie ale w polaczeniu z ogladaniem psow na zywo. Bo jednak fotki potrafia klamac
Z czasem jednak lapie sie relacje pomiedzy zdjeciem a rzeczywistoscia. Ale to juz jak sie obejrzy iles osobnikow w realu. Po takich przegladach wyrabia sie gust, wlasny oczywiscie i czlowiek mniej wiecej wie co mu sie podoba
Mistrzynia w dostrzeganiu mini-elementow charakterystycznych jest Aga od Oskara (ale ostatnio rzadziej chyba zaglada ).
Zabawa w ogladanie fotek jest przednia ale musisz brac pod uwage wiele rzeczy..ustawienie psa, swiatlo, okolicznosci, wiek itp...
Ale powodzenia... dobra droga do nauczenia sie rasy
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2006, 09:16   #5
Canis_lupus_husky
Junior Member
 
Canis_lupus_husky's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Malbork
Posts: 208
Send a message via AIM to Canis_lupus_husky
Default

Taka analiza wzroca wraz ze zdjęciami bardzo by się przydała... u husky takie coś jest - opracowało go trzech amerykańskich hodowców "od lat" (dlaczego taka a taka szata, dlaczego takie kątpowanie, dlaczego takie proporcje, dlaczego taka głowa, taki ruch, itp. plus zdjęcia prawidłowych i wadliwych przykładów) i myślę, że wilczakom takie coś bardzo by się przydało... trzeba by zacząć zbierać materiały i zdjęcia, a znając życie, efekt będzie przewyższał najśmielsze oczekiwania a wszystko dla dobra rasy.
Pozdrawiam
__________________
"Masz ¶wira to go hoduj." John Irving-Hotel New Hampshire

Człowiek-wilk.
Canis_lupus_husky jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2006, 11:30   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A mozesz podac link to tego zilustrowanego wzorca?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2006, 11:32   #7
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by Canis_lupus_husky
Taka analiza wzroca wraz ze zdjęciami bardzo by się przydała... u husky takie coś jest - opracowało go trzech amerykańskich hodowców "od lat" (dlaczego taka a taka szata, dlaczego takie kątpowanie, dlaczego takie proporcje, dlaczego taka głowa, taki ruch, itp. plus zdjęcia prawidłowych i wadliwych przykładów) i myślę, że wilczakom takie coś bardzo by się przydało... trzeba by zacząć zbierać materiały i zdjęcia, a znając życie, efekt będzie przewyższał najśmielsze oczekiwania a wszystko dla dobra rasy.
We wzorcu można przeczytać np. "głębokością klatka piersiowa nie sięga łokcia", a nie tylko wśród hodowców, ale i wśród sędziów czyta się opisy "zbyt mała klatka piersiowa". A w przypadku tej rasy nie chodzi o szczególik, ale o poważną wadę. Wilczak z głęboką klatką piersiową traci swoje walory użytkowe.

Możemy znaleźć również informacje o tym, że wilczak ma głowę "symetryczną, dobrze umieśnioną", a kufę "suchą", a to oznacza przylegające kąciki warg i brak zmarszek na głowie, a nie skóre zwisającą jak u sharpeia. Wilczak ma mieć oczy "Małe, skośne; w kolorze bursztynowym. Dobrze przylegające powieki", a nie ciemne, okrągłe oczy z opadającymi powiekami.

Wilczak według wzorca ma być "żywy, aktywny, wytrzymały, posłuszny, szybko reagujący, nieustraszony i odważny", więc trudno podciągać pod to psy strachliwe i takie, które po 5km dostają zadyszki na spacerach z właścicielem.

itd. , itd. ...

niestety na temat wzorca można rozmawiać z co bardziej doświadczonymi hodowcami w krajach pochodzenia, bo w Polsce polemika kończy się na tym, że słyszysz, że się manipuluje wzorcem i źle go interpretuje, ale trudno czekać na argumenty i cytaty ze wzorca. A porównywanie psów kończy się na tym co można usłyszeć na koreańskim rynku: który pies waży więcej i który szybciej przybiera na wadze.

Masz rację. Nie ma to jak wytłumaczyć wszystko na obrazkach (w przypadku husky zostało to wszystko bardzo fajnie zrobione), bo niestety na zrozumienie wzorca przez niektórych sędziów, czy hodowców poprzez jego czytanie nie ma co liczyć, ale nie wiem, czy same obrazki pomogą skoro nie ma nawet woli by się tego wzorca trzymać. W tym wypadku należy trzymać się zasady, która jest znana większości polskich wystawców/hodowców pochodząca od znanej działaczki ZKwP, profesjonalnej handlerki i hodowczyni: "Pozwólmy ludziom hodować potworki". Kto jest zainteresowany rasą ten będzie się uczyć, kto nie, tego nie będzie się zmuszać.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2006, 11:49   #8
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Przemek
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2006, 17:49   #9
Leśna
Junior Member
 
Leśna's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: ndg
Posts: 58
Default

po pierwsze dziękuję za wszytskie odpowiedzi

Quote:
Ehhh... juz od dawna szykuje sie do opracowania wiekszego (ilustrowanego) komentarza do wzorca bazujacego na tekstach i wypowiedziach Rosika, Hartla i innych slaw tej rasy... Bo zawsze lepiej pokazac niz opisac...
ja bym była zachwycona

Quote:
Ale na fotkach linia Bola idzie na tyle troche zbyt do gory, a Maxa troche zbyt na dol. To tez ma wplyw na ogon (i w droga strone - trzymanie ogona ma wplyw na wyglad zadu)
no właśnie miałam takie wrażenie... i jak się patrzy na wilki w końcu, to grzbiet jest taki bardziej pośredni - nie maksymalnie prosty przecież

Quote:
Nie uważam że nie ma piękniejszych psów niż Max czy absolutnie odpowiadajacych wzorcowi rasy ale ocena psa na podstawie zdjęcia to tak jak ocena narzeczonej księcia w czasach Średniowiecza na podstawie nie zawsze wiernego portretu.
akurat uważam, że max jest bardzo ładny co do zdjęć - zgadzam się z Tobą, ale innej możliwości nie mam

pozdrawiam również

Quote:
kolo tej wartosci zaczyna byc widac krotkie lapy u CzW...
właśnie... wzorca na pamięć nie znam, ale patrząc na psa, porównuję go sobie do wilka, który przecież nie ma krótkich łap!

i jak mi coś nie pasuje, to zerkam do wzorca właśnie
__________________
http://rotten.forest.w.interia.pl

Dzi¶ jestem Pani± ze Zgni³ego Lasu. Jutro bêdê py³em na drodze... mo¿e pewnego dnia wpadnê Wam do oczu...
Leśna jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org