Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-05-2009, 22:02   #1
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default Chody i inochody

Nie umniejszając dzisiejszych zdobyczy - których bardzo gratuluję i robiąc to za co ganiłem innych: sędzia wyjątkowo obsysał.
Słuchając co mówił to wzorzec rasy chyba nawet nie pojawił się w zasięgu ręki:
przy Czamborze wołał że co to ma być że przy pewnej prędkości szedł inochodem a tak nie może być. A o ile mi wiadomo to nie jest wada, tylko wilczak tak potrafi chodzić. Z kolei na prawidłowe ułożenie łap Ciri - lekko na zewnątrz stwierdził że ma francuskie łapki co też być nie może. A no i zanim przyznał tytuły musiał dowiedzieć się, cytuję 'a ona to kiedy dostała ostatnie cwc?' Przepraszam, co to ma do rzeczy? Facet ocenia czy tak sobie przyznaje oceny? Szkoda, bo to w głupiej sytuacji stawia zwycięzców.

Cóż, może lepiej jakby został przy ONkach?

Jutro wrzucę linka do fotek.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 22:32   #2
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Według wzorca inochód jest dopuszczalny w stępie, w kłusie już nie za bardzo. Jeśli sędzia każe biegać, to trzeba tak poprowadzić psa, aby wyszedł z inochodu... Jeśli pies ma tendencje do inochodu podczas kłusu, to warto nad tym popracować - można go oduczyć.

A co do francuskiej postawy, to rzeczywiście we wzorcu jest wzmianka "przednie kończyny ... ustawione dość blisko siebie z lekko ustawionymi na zewnątrz łapami", ale znów od sędziego zależy, co dla niego oznacza "lekko"
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 22:33   #3
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
przy Czamborze wołał że co to ma być że przy pewnej prędkości szedł inochodem a tak nie może być.
Sedzia ocenial ruch w klusie czy w stepie?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 22:41   #4
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Najpierw był stęp a potem kłus. I było tak jak napisałeś Przemku. W stępie nie podobało się, to było szybciej i już nie było problemu.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 22:46   #5
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

To drugi sedzia po Oskarze, ktory ocenia psy w stepie. idzie nowe
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 23:02   #6
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
Według wzorca inochód jest dopuszczalny w stępie, w kłusie już nie za bardzo. Jeśli sędzia każe biegać, to trzeba tak poprowadzić psa, aby wyszedł z inochodu... Jeśli pies ma tendencje do inochodu podczas kłusu, to warto nad tym popracować - można go oduczyć.

A co do francuskiej postawy, to rzeczywiście we wzorcu jest wzmianka "przednie kończyny ... ustawione dość blisko siebie z lekko ustawionymi na zewnątrz łapami", ale znów od sędziego zależy, co dla niego oznacza "lekko"
Więc sędzia nie doczytał. My zaczeliśmy biec i trudno wymagać od wilczaka aby wchodził w kłus automatycznie po 2 metrach. Po paru krokach mieliśmy stop i zostało powiedziane, ze wilczak nie moze biec inochodem. Więc pobiegliśmy szybciej i kłusem. No ale jak dla mnie to pies ma się rozpędzić bo ja nie umiem startować jak rakieta. Zresztą nie wiem czy sędzia chce podziwiać inochód czy stęp czy cokolwiek innego. No sedzia był faktycznie dosć dociekliwy bo mnie wypytał o wszystkie osiągniecia psa więc mu wymieniłem. Zapytał też o wiek i stwierdził tak dużo.
No a na temat stwierdzenia lekko nie będe dyskutował. Opis psa mam bardzo dobry.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 23:05   #7
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
To drugi sedzia po Oskarze, ktory ocenia psy w stepie. idzie nowe
No nie za bardzo bo sedzia nie poprosił abym biegł szybciej tylko stwierdził, ze wilczak nie moze biec inochodem. Więc pobiegłem szybciej i wprowadziłem psa w kłus.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 23:09   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Więc sędzia nie doczytał. My zaczeliśmy biec i trudno wymagać od wilczaka aby wchodził w kłus automatycznie po 2 metrach. Po paru krokach mieliśmy stop i zostało powiedziane, ze wilczak nie moze biec inochodem. Więc pobiegliśmy szybciej i kłusem. No ale jak dla mnie to pies ma się rozpędzić bo ja nie umiem startować jak rakieta. Zresztą nie wiem czy sędzia chce podziwiać inochód czy stęp czy cokolwiek innego.

Jak Oskar kazał iść stępa to mówił wyraźnie, że to ma być stęp, bez wchodzenia w kłus. Kłus to juz bieg.
Przed chwila miałam jasna odpowiedź,że ocena była i w stępie i w kłusie (co jest miłym ale ewenementem na naszych ringach).
Jedno mi pasuje- wilczak faktycznie nie może biec inochodem. Ale ocena inochodu w stępie powinna być jak najbardziej OK.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 23:12   #9
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Przed chwila miałam jasna odpowiedź,że ocena była i w stępie i w kłusie (co jest miłym ale ewenementem na naszych ringach).
Jedno mi pasuje- wilczak faktycznie nie może biec inochodem. Ale ocena inochodu w stępie powinna być jak najbardziej OK.
No właśnie dla sedziego inochód w stępie był czymś niedopuszczalnym. Jak pobiegłem szybciej i wprowadziłem psa w kłus to było wtedy OK. No ale sędzia chciał zobaczyć ten kłus z marszu albo co bo ja zdębiałem.

P.S.
Pierwsze pobiegłem w stępie i własnie inochodem bo tak zazwyczaj chcą sędziowie, lecz ten stwierdził, ze to niedopuszczalne.
Zreszta i tak mnie zdziwiło, ze znał słowo inochód

Last edited by wilczakrew; 17-05-2009 at 23:15.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 23:18   #10
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
To drugi sedzia po Oskarze, ktory ocenia psy w stepie. idzie nowe
Petr Rehanek w Łodzi najpierw kazał nam iść, a dopiero potem biec
U Rosika też chodziłyśmy

A poza tym gratulacje dla wszystkich!!! Szczególnie dla Uni, tak dużo w tak młodym wieku, szalejecie!!!!!
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2009, 23:22   #11
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
P.S.
Pierwsze pobiegłem w stępie
Ale nie da się biec w stępie. Stęp to jest wolny chód. Dlatego dopytuję bo biec i stęp to są przeciwstawne określenia.

Poczekamy na obiecane foty i wtedy chyba będzie jasne o jakim tempie mowa.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2009, 08:37   #12
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Petr Rehanek w Łodzi najpierw kazał nam iść, a dopiero potem biec
U Rosika też chodziłyśmy

A poza tym gratulacje dla wszystkich!!! Szczególnie dla Uni, tak dużo w tak młodym wieku, szalejecie!!!!!
Nie, no tu z całą pewnością nie było prośby z jego strony o chodzenie.
Myślę, że sposób Graby, aby stargować "z kopyta" jest bardzo dobry, zwłaszcza gdy sędzia patrzy na jedno kółeczko biegu zaledwie.
My to definitywnie musimy poprawić, bo Łowca biegł z tyłu za Jackiem.
PS
My też mamy parę zdjęć, może nawet dzisiaj, jak się uda

Last edited by Grin; 18-05-2009 at 08:40. Reason: PS
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2009, 11:57   #13
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Petr Rehanek w Łodzi najpierw kazał nam iść, a dopiero potem biec U Rosika też chodziłyśmy
Tzn co do oceny w ringu to w marszu MUSI byc inochod. W klusie NIE MOZE byc. Dlatego sedziowie 'od rasy' nakazuja i chodzic i biegac.

Tyle teoria - w praktyce czesc psow ma z tym problem. Jesli ring jest maly i nie mozna psa rozpedzic to wilczaki dosyc czesto biegna inochodem. Cos takiego jest ocenianie nie tyle jako wadliwe, ale jako "nieeleganckie", wiec warto wlasnie probowac tego unikac, bo rzeczywiscie wiekszosc sedziow tego nie lubi. Pomaga albo startowanie z buta, aby pies od poczatku biegl klusem. Albo nabranie szybkosci, aby pies musial przejsc w klus.

Oczywiscie widzialam troche wilczakow, ktore rzeczywiscie poruszaja sie nieprawidlowo i STALE biegaja inochodem bez wzgledu na predkosc, czyli albo biegna inochodem, albo przechodza w galop. I to jest juz zdecydowanie wada...

PS: GRABA gratulacje! Nieczesto wilczaki trafiaja na podium! To na serio wielkie osiagniecie!
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2009, 13:45   #14
anetawron
Licho nie śpi...
 
anetawron's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Kanie
Posts: 490
Send a message via ICQ to anetawron
Default

Ogromne gratulacje dla zwycięzców - Graba i Uni

Quote:
Originally Posted by Margo View Post
Oczywiscie widzialam troche wilczakow, ktore rzeczywiscie poruszaja sie nieprawidlowo i STALE biegaja inochodem bez wzgledu na predkosc, czyli albo biegna inochodem, albo przechodza w galop. I to jest juz zdecydowanie wada...
A czy nie jest tak, że psy, które poruszają się głównie inochodem (czyli najbardziej odciążającym chodem) maja mniej lub bardziej widoczne wady postawy?

Nas kiedyś sędzia porządnie przegonił - patrzył, dumał potem poprosił o kółko stępem a potem spytał czy mogłabym jeszcze spróbować zrobić kilka kółek na luźnej ringówce z zachowaniem prostej linii grzbietu i opuszczoną głową bo chce coś wytłumaczyć asystentowi, wykład mu robił a ja "latałam" dookoła z językiem po pas

Nasz sposób na brak inochodu to albo posadzenie (jak jest czas) i z "siadu" ruszenie kłusem albo zrobienie chociaż pół kroku do tyłu - jak pies musi zaangażować zad i się z niego mocno wybić do biegu to będzie ładnie kłusował a ja nie muszę ruszać z kopyta
anetawron jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org