Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-09-2009, 23:07   #41
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Ti dva podloudníci si ani sáňky nezaslouží. Leda za trest!. Zatím používám staré dětské boby. Jak jsi Hanko na svých stránkách popisovala způsob výchovy tak u nás se některé odvíjejí trochu jinak. Jenomže mam jen dvojici.
Hafan trochu táhne, zato holka to sabotuje a ještě mu to znepříjemňuje tahem za spojku mezi obojky dozadu. Jo a v okamžiku kdy se objeví na obzoru člověk začne obzvlášť vypečené číslo: výstup týraných zvířat-zastavování, tah do stran, panické otočky. Zkrátka počítají s tím, že před lidma se "po vlčím" netrestá/to zná jak jsem zjistil nejeden vlčák/. Když jedeme ve stopách nějakých soukmenovců, tak to je nádhera a opravdu adrenalin. Možná kdybych je přidal někomu do početnějšího zápřahu tak by to vypadalo zase trochu jinak.

K tomu co psala Orka/neumím sem dát citace/
Myslím, že jsem pochopil jak byla myšlena motivace u Čsv a moje historka s tím souvisí/byla to smrková monokultura /. Kdo má Čsv tak myslím pochopil. Oni to udělali ze zlomyslnosti. Taky nezapomenu jak Akeenah v zimě opakovaně naváděl sáně v plné rychlosti z kopce na jediný strom široko daleko a těsným úhybem se je snažil o něj rozstřískat i s posádkou.
Tažný pes má práci v tahu v genech po tisíce let, vlk zase neplýtvání silami a jistou svobodomyslnost. Pokud by nějaký Čsv při práci umřel tak by to udělal pouze a jen pro svého průvodce nikoliv pro práci samotnou.

Systém který jsem popsal praktikují třeba eskymáci kteří udržují psy polodivoké a každý výjezd je v podstatě cesta za jídlem. Nějaké Čsv takto taky naučili tahat/nic víc umět nepotřeboval/. Nevím jestli je to týrání. Otázka co si pod tím představit. Někteří psi jsou prostě pořízeni čistě na práci a podle toho se s nima zachází/Osobně považuju za týrání třeba výcvik slepeckých psů-ač zvolna směřuju do kategorie potřebných, ale to je jen a jen můj subjektivní názor/. Jestli máš 20 psů asi k nim budeš muset mít pochopitelně jiný přístup než kdyby jsi měla 2-3. Čsv tady v Čechách snad nikdo nemá víc než 10/s vyjímkou "pana doktora"/.
Ale jo, když se na to ptáš znám pár musherů/a to určitě nejsou všichni / jejichž přístup považuju za podivný. Třeba když někdo stahuje tažné psy ze všech útulků v kraji a zároveň celkem pravidelně vodí zvířata na uspání. Taky jsem mockrát neslyšel, že by měl někdo doma "domov důchodců" ze svých několika desítek tažných psů/a když ano tak to klobouk dolů-nedovedu si to představit/. Zato občas potkávám bývalé mushery kteří vyprávějí o svých velkých smečkách před pár lety, které již dnes nemají/to asi nebude nic snadného zbavit se takové party dospělých psů?/ a inzeráty na prodej závodních šampionů/hlavně ESP/ za vrcholem taky o majiteli ledasco vypovídají.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 06:33   #42
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No...to se tak nějak obecně ví, jak to je u "musherů" se starými psy. Povětšinou se rozdají začátečníkům a ti, které nikdo nechce.......
Zrovna tak s mladými. Nechá se celý vrh "evropských saňových psů" , po sezóně nebo ještě v tréninku se nechají doma jen ta nejlepší zvířata a zbytek se rozdá. Ale o mladé je ještě aspoň nějaký zájem. Ale u těch starých to moc nechápu. Já jsem se jednou jedinkrát octla v situaci, kdy jsem se musela rozhodnout, kterou ze dvou starých fen si nechat, protože situace ohledně jejich vzájemné averze už byla neúnosná a na mojí minizahradě se to nedalo řešit.....Nikomu to nepřeju. Ale zase mě nakonec hřálo vědomí, že si 10letá kotcová fenka rychle zvykla na nové lidi a na válení v domě . Žila ještě 3 klidné roky. Tohle jsem opravdu dlouho nemohla rozdejchat.....
Taky jsem někde četla, že někde na severu nechávali štěňata bez socializace v nějaké vykopané velké díře a teprve až je chtěli zapřáhnout tak je vytáhli ven a okšírovali. Prej potom rychle běželi . Ale s čsv by tento "způsob motivace" asi nešel
Jo jo, každý čsv je unikát a na každého platí jiný způsob. Já už teď mám perpetum mobile, každej novej člen mého "saňového týmu" se tak nějak automaticky zařadí mezi zbytek zkušených a nijak neplaší a nevymýšlí neb je smýkán ostatními běžícími a pak už raději běží sám a nakonec tomu přijde rychle na chuť a táhne. Obzvlášť, když je každej výlet "cestou za potravou", jak jsi tu psal, protože po cestě krmím a chválím .
Neumím sem vkládat fotky, tak aspoň jeden odkaz:
http://wolfdog.wbs.cz/Mushing38.html?fotka=62#foto
Pro mě je důležité, že je to baví a běhají s chutí (což je snad vidět na jejich ksichtících na fotce) , bez donucení. Není to na žádné závody, stejně bychom neměli šanci a ani nejsem soutěživý typ
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 08:01   #43
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Hanko bylo by super kdyby to šlo třeba naše psy zapřáhnout k tvým, aby se naučili.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 08:27   #44
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Nevím nevím, museli by tu být delší dobu, aby byli nejdřív součástí smečky a chtěli být spolu. Jenže začlenit nové psy....Klukům by se asi nelíbil nový pes a holkám nová fena. Nicméně to není vyloučené a můžeme něco v zimě zkusit .
Teď budu před sněhem prohánět tříkolku, takže by budeme začínat už skoro teď, aby byli na zimu trochu v kondici. Od loňska mi tu přibyly dvě vrácené fenky, takže ty budou začínat od nuly...
Jen nějak nevím co dřív, jestli jezdit na krytí, cvičit ty "navrátilky" nebo běhat kolem štěňátek . Ještě, že na to nejsem sama.......
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 10:51   #45
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Ty díry ve sněhu, to dělají v Gronsku/a asi i jinde kde je dost sněhu, je to docela vtipně řešený kotec/. Bývalý Čsv musheři ze Slovenska mi říkali, že lze zapřahat i psy kteří se vyloženě nesnáší/to věřím, že to pak musí svištět, ale představit si to nedokážu/.
Já teď dám hafanům s kolem na týden pokoj/jedeme na Velkou fatru/. Jezdíme hodně po asfaltu a polních cestách a ty tlapky potřebují oraz.

Nicméně mě nedávno docela udivilo, že po 40km průzkumu Pražských cyklostezek/většinou dlažba, asfalt/, byly zvířáci úplně v pohodě/tlapy nebylo třeba nijak zvlášť ošetřit/, a ještě doma dělali binec, kdežto ZVP1 v Letovicích odskákali rozervanými polštářky a dvoudenní neschopností ujít víc jak 10 metrů v kuse.
Nevím co Trenéra Jílka na tomto podniku z pohledu diváka tak pobavilo/jak píše ve zpravodaji KCHČSV/, ale většině účastníků do smíchu nebylo.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 10:55   #46
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Kdybys potřebovala s něčím pomoct, stačí napsat. Seznamování s tvojí smečkou bych určitě taky přivítal. Když to po tom mým puberťákovi starší fenka nebo pes chce, podřizuje se zatím celkem ochotně.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 11:10   #47
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Díky za nabídku, psíky zatím stíhám (taky by bylo blbý kdyby ne), holt to ošidím jinde .
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 11:37   #48
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Na svých stránkách Hanko varuješ před užíváním "Guard" postrojů. Ale to platí předpokládám jen pro sáně? Při cannicrosu nebo Bikejöringu vede tažná šňůra směrem nahoru a to by byl asi u saňového postroje problém, nebo ne? I když jinak vypadá pohodleněji

Last edited by Adrian; 17-09-2009 at 11:48.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 11:47   #49
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Jasně, ale to asi nevaruji před Guardem? Tos asi blbě pochopil. Tam je to napsané myslím tak, že do saní SLED a u kola GUARD? Teď si nejsem jistá jak je to tam formulované, já tam ty postroje jmenuji vícekrát, pro každou aktivitu je vhodnější něco jiného.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 11:56   #50
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Díky za nabídku, psíky zatím stíhám (taky by bylo blbý kdyby ne), holt to ošidím jinde .
Nápodobně, potřebovala bych ale umýt okna
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 12:03   #51
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No, to je přesně to, co budu šidit. Tak aspoň vím, na koho se před Vánocemi obrátím
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 13:03   #52
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Právě proto na vánoce už léta zamykáme příbytek a jedeme oslavovat slunovrat do hvozdů.
To jsou ty vzpomínky na vánoční přípravy z dětství. Šílící matky a otcové prchající z dosahu rodinného krbu.

No ale zpátky k postrojům. Všimnul jsem si, že docela dost lidí používá SLED i na ostatní tažné sporty. Fakt je, že Guard dokáže docela nepříjemně odřít podpaždí předních nohou a musí se zašívat proti posunu.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 13:22   #53
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

A taky se změnila plemena, která tyhle postroje v současnosti používají. Ti ohařoidi mají úplně jiné hrudníky, postroje se pod krkem pošoupávají do strany....proto třeba Dáša Nešněrová šije vše na míru, člověk si tam může objednat cokoliv a ona to ušije. A ty nové postroje na ohaře a ESP vypadají úplně jinak.
Já mám Sled i Guard, ale guardy v podstatě leží pořád ve skříni. Mám dlouhé šňůry, takže ten tah jde dozadu a dolů i když jedu na kolobrndě nebo tříkolce . Běhací sporty neprovozuji neb nemůžu , takže se zpravidla na něčem vezu.
A nevím, mně se prostě ten Sled zdá takovej šetrnější ke psům.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 13:27   #54
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Právě proto na vánoce už léta zamykáme příbytek a jedeme oslavovat slunovrat do hvozdů.
To jsou ty vzpomínky na vánoční přípravy z dětství. Šílící matky a otcové prchající z dosahu rodinného krbu.
No jo, a co člověk který právě v těch hvozdech bydlí
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 13:44   #55
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Ten jenom haluzí vymete jeskyni a má na Vánoce uklizeno.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 14:01   #56
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

A pak vezme kožešiny, práskne do zápřahu a jede je prokalit do bahna vánočního velkoměsta.

Já mám havěť mimo sáňky uvázanou vždycky na opasku. Je to sice trochu plachtařina/jako posledně/, ale raději já než li zboulovaný cizí raťafák. Mám už sledy doma asi 4 od dobrodušných musherů, ale na mé halamy jsou malé/tak kdyby měl někdo zájem s drobnou vlčandou-zdarma/ a tak jsem je nikdy nemohl ozkoušet. Asi pošlu Hrobníka na nákup do Manmatu/škoda že tam byl včera/.

Blbý je, že zkoušky ZVP vyžadují vodítka max 2 metry.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 17-09-2009, 16:02   #57
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Tak já zrovna včera kupoval i sled XXL Jinak není problém se tam někdy zastavit znovu, stačí se ozvat.

N těch zkouškách uvidim, ale měl jsem šňůru 2m a teď sem si nechl ušít třímetrovku. Jednoduše od postroje po ocas skoro metr a od opasku ke kolu v podstatě to samý a když líné psisko z kopce běží pomalu, musím brzdit
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2009, 09:52   #58
orka
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Default

To Adrian: Vlastníkem 1 ČsV (Orka z Molu es) jsem a dokonce toto ČsV je momentálně jediné, které běhá závodně ve spřežení (nepočítám individuály Kamilu Novákovou a Pavla Janovského), takže si myslím, že o motivaci a zapřahání trochu něco vím...... Netvrdím, že všichni musheři se chovají ke psům korektně (ostatně někteří majitelé ČsV se také nechovají, tak jak by měli), ale neházej nás prosím všechny do jednoho pytle. Znám spoustu těchto lidí, kteří tzv. "domov důchodců" doma mají a nezbaví se psa jenom proto, že už nemůže běhat. Třeba my máme doma 3!!!! Samozřejmě, když máš více psů, nemůžeš se jim jednotlivě věnovat, tak jako kdybych měla 2-3, ale neznamená to, že na ně kašlu!!! Přijeď se prosím podívat někam na závody, ať vidíš, jak to chodí, než někoho začneš napadat. Můžeš začít třeba Hrobskou jízdou 3. - 4.10. Tímto bych chtěla pozvat všechny, co by se chtěli přijet podívat. Závody se konají v Hrobě u Teplic u hřbitova
Co se týče postrojů, mě se osvědčil od Zero DC. Manmat a Polar mi po nějakém čase začal psa odírat. Také jsou dobré od P. Pfeifera.
orka jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2009, 10:20   #59
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Pro Orka: akorát nevím, na koho takhle reaguješ?
Jestli na mě, tak jen vím, jak to chodí. Nepsala jsem nikde, že u všech, nikoho do žádného pytle nikam neházím, atd. atd. Psala jsem, u "musherů", uvozovky jsou vidět.....
Prostě to je "problém", o kterém se ví a nikdo o něm nemluví. jen namátkou první odkaz, který mi padl pod ruku:
http://www.tombru.com/mushing/index.php?topic=613.0
Pokud tvá odpověď nebyla mě, tak se omlouvám....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2009, 11:13   #60
orka
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Default

Hanko, hned v úvodu bylo napsáno to Adrian, takže reakce byla na Adriana, ne na Tebe. Ale jinak k tomu příspěvku, který si sem vložila (a je vytržený z kontextu....). Jednalo se o psy, které dával jistý člověk z důvodu, že mu jich několik ze smečky někdo otrávil fridexem a chtěl zbytku zachránit život, jelikož dostával výhružný dopisy a nebylo to poprvý, co se mu to stalo. V takovémto případě bych to asi i pochopila. To že někdo dá inzerát, že daruje psa z důvodu toho, že se mu do spřežení úplně nehodí, není nic k odsouzení. Pokud pro něj nemá uplatnění, tak je pro toho psa lepší, když je u někoho jiného, kdo s ním bude běhat, než když nebude dělat nic (pro závodního psa je to utrpení). I na těchto stránkách jsou psi, kteří hledají svého pána z nějakého důvodu. Já jsem třeba také už 3. majitel svého ČsV.... Konkrétně ty to do Hrobu nemáš daleko, tak se přijeď podívat a můžeme si o tom popovídat. Případně se můžeš přijet podívat i k nám domů, bydlím v Petrohradu u Podbořan. To je z Kadaně taky co by kamenem dohodil
orka jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org