Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-02-2006, 13:30   #1
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default Mushing s čsv

Ahoj, chtěla jsem vědět, jestli někteří majitelé dělají s čévéčky mushing nebo jiné psí sporty. Naše psiska tahají sáně. Holky to vyloženě baví. Když vidí, že se na auto nakládají sáně a chrastí se s postrojema, tak bourají kotce. Pes to bere s rezervou. Sice je rád, že se bude něco dít, ale že by zrovna jásal, to ne. Letos je mu deset, takže tahá jen tak lehkým klusem aby se moc nezadýchal . Holky lítají jak trefený. Teď se chystáme koupit nějaké závodní kolobrndy a budeme stavět tříkolku, abychom mohli jezdit i když není sníh. Vídám na fotkách ze závodů i nějaká čsv, tak jsem chtěla vědět, jak jejich majitelé trénují, jak to jejich psy baví. A taky jestli je mezi čévéčkáři více takových nadšenců. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2006, 10:19   #2
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Ahoj Hanko a všichni kdo zapřaháte čsv. Jezdíme s Alfíkem celkem dost, hlavně na kole a na běžkách, používáme výbavu manmat. Nevím jak ostatní, ale kdybych měl soudit podle našeho pejska tak si nemyslím, že je to ideální tahoun, kterého zapřáhneš a letí dokud nepadne, myslím že jako v ostatních činnostech, které od něj člověk vyžaduje (např. aportování, kousačky atd.)se u něj projevuje ta známá nechuť k něčemu co by měl opakovat bez vidiny potravy, nechuť k činnosti která mu něco nepřinese, myslím že na tento sport je až příliš inteligentní než aby se štval bez efektu. Možná je to i špatným přístupem z naší strany nebo spíše neuměním ho lépe motivovat k výkonu, bohužel je ale fakt že chrastění postroje není zrovna jeho oblíbeným zvukem jako třeba cinknutí misky se žrádlem. Jinak do hor a do přírody obecně je to ale nenahraditelný společník a člen rodiny.
Ahoj Dan a Alfík
artus jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2006, 20:08   #3
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

No, my jsme na tom dost podobně, tahání mého psa baví jen chvíli, nebo má-li před sebou psy jiné (tj. na dogtreku táhne výborně). Asi je to ale i dost o tom výcviku a schopnosti psa motivovat, protože třeba Kamča Nováková závodila na kole s Vlkem i s Ohniváčkem a předpokládám, že závodit se psem, který nechce tahat, se prostě nedá.
Stejně tak našemu veleúspěšnému dogtrekaři Václavu Pudilovi pes celou cestu táhne...(tímto smekám Vaše blahorodí a doufám, že se potkáme v Kruškách).
Je pravda, že kamarádky kříženka NO a huskyho tahání pochopila při prvním zapřažení, takže pořizovat si Čsv jen na tah je asi nesmysl, jsou-li k tomu vyšlechtěna lepší plemena. Ale zase jí fenka utíká, vůbec si jí nehlídá ...a prostě je čsv nej nej nej
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2006, 20:13   #4
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

A ještě jedna pozvánka - tento víkend je neofic. trénink na dogtrek v Kruškách, takže zvu všechny, komu psi táhnou i netáhnou v sobotu do Krušných hor - sraz 8:45 v Nejdku - viz www.dogtrekking.info, sekce výlety
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2006, 20:15   #5
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

jo a pro ty z druhého konce republiky je tam v neděli výlet na Helfštýn
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2006, 21:37   #6
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

A máte taky tu zkušenost, že je těžké motivovat pro běh a tahání psa, ale čubu ne?
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 28-02-2006, 22:45   #7
livia
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Senec
Posts: 20
Default

Ahoj Hanka,
velmi ti fandim, uz preto, ze ti cevecka, tak tahaju. Moju suku som na 40km na kole tahala ja a po dvacine ma vystriedal moj manzel...totiz som nevladala...a to som ju trenovala...papkanicko po behu a podobne srandy...
Pri mojom psovi to bola pohodicka...ale ziadne tahunske fofry...pianko dalej zajdes...
Zato mam skusenost s mojou suckou...bolo to davno, uz nezije...moj znamy mal dobrmana, ktory tahal ci kolo, ci bezky, bolo to jedno, vzal moju suku do sani a potom to skusil aj s bicyklom, bola to parada...len ked som to rano isla skusit sama s nou, bola to hruza...
ved dvou se to lepe tahne....mozno ked to je skuseny pes, toho druheho to inspiruje...inac csv je primudre na to, aby tahalo len tak, takze v podstate mas stastie....drzim palec..
liv
livia jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2006, 08:47   #8
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

14. -15. 10. v Jevišovicích budou vytrvalostní běhy, víc nevím.
Já když jsem to naše psy učila, tak jsem využila žárlivost našich fenek. Psa jsem dala na nejdelší šňůru, aby byl nejvíc vpředu a holky na kratší, aby mu běžely u zadku. Psovi jsem dala povel, aby běžel. Tak běžel, protože musel, na druhou stranu byl pochopitelně rád, že on jakožto šéf běží první. Holky se za ním mohly přetrhnout, aby ho doběhly a ještě soupeřily, která že poběží vedle něj. No a tak vzniklo perpetum mobile. Brzy pochopily, co se po nich chce, takže pak už bylo jedno, kde běží. Akorát zjišťuji, že po zimě, kdy po nich chci jenom aby táhli ( ne doslovně ), tak na jaře jsou úplně tupí, co se poslušnosti týče. Tak bude zase jarní připomínání poslušnosti.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2006, 13:55   #9
orka
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Default

Ahoj,
Kamča Nováková stále závodí, jen přesedlala spíše na skijöring a momentálně jezdí s Ohniváčkem a s jeho sestrou Orinkou, kterou ji půjčuji. Zrovna o víkendu jsme byly na závodech v Jáchymově. Jinak nejdůležitější je pejsky správně motivovat, protože zadarmo rozhodně nic nedělají V praxi to vypadá tak, že Kamila je s pejskama někde na trati a já na na ně čekám v cíli s pořádnou porcí masíčka No musim říct, že na závodech máme jednoznačně nejlepší dojezd do cíle...
Pokud se někdo chcete podívat na nějaké fotky ze závodů, jsou k vidění na www.mushing.cz nebo je pošlu mailem.
Jana
orka jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2006, 13:57   #10
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Na mushing se dívám denně, ale mohli byste něco poslat taky někam, aby to vidělo víc čévéčkářů. Tam se to blbě hledá.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2006, 14:37   #11
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Myslím, že pisatel ORKA to trefil přesně na hlavičku, u čsv jde pouze o dostatečnou motivaci a to je u nich pudově pouze potrava. Obecně jsou ve svém chování, pohybu a ostatním velmi spořiví, nejlépe by to asi dokázal vysvětlit nějaký s čsv zkušenosti mající výcvikář. Při splnění podmínky potrava jsou ale nadprůměrně silní, rychlí i vytrvalí. Dalším problémem může být i jejich vrozená nechuť opakovat věci se kterými nemají dobrou zkušenost, např.to může být šlápnutí, vjetí kolem či lyží na tlapu, dření postroje nebo třeba přílišná únava při předchozím zápřahu. Osobně si myslím, že vycvičit z čsv dobrého psa pro tento sport je tvrdší oříšek vyžadující nejen znalosti sportovního charakteru ale i dokonalou znalost vzorců chování tohoto plemene.
Ahoj Dan (majitel jednoho takového oříšku)
artus jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2006, 18:36   #12
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

To je pravda. Čsv jsou opravdu těžko motivovatelní. Opravdu platí jen to žrádlo. Všichni čsv takoví jsou. Ale přesto existují i čsv, kteří jsou jiní. Takoví, kteří pracují pro vaši radost a přetrhli by se, jen aby se vám zavděčili. Při poslušností vás očima hypnotizují a jen jen čekají na další povel od vás, aby ho o překot splnili. Neslýchané? To věřím. Takovou čubu mám. Jmenuje se Ko-ko z Molu Es. Záměrem chovatelky bylo "udělat pracovní vrh" a to se aspoň u mé feny povedlo na 200%. Kamil Horák s Keltem bude mít asi podobné zkušenosti. Ať chci po Konynce jakoukoliv aktivitu, tak jí okamžitě zajímá a baví a dělá ji do úmoru, včetně stokrát opakovaného aportu. Takhle i tahá sáně. Nasadí cval a bejčí jako kůň i několik kilometrů. Žádný vlčáčí klus. Takže motivace u ní nemusí být v cíli. Já pak holky zastavím a dávám piškoty. Dělám přestávky kvůli ní, protože si myslím, že by dřív padla, než by zastavila.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2006, 11:38   #13
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Hanko a co její štěňata, mají podobné povahy?
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 02-03-2006, 17:26   #14
Sona_Bognarova
Junior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Adelaide
Posts: 26
Default

Ahojte vsetci!

My sme pred mnohymi rokmi CSV kupovali prave so zamerom robit mushing. V osemdesiatych rokoch sa v Cechach uz robili preteky, na Slovensku ich v rokoch 1987 a 1988 prvykrat usporiadal prave KCHCSV - na to sa dnes uz zabudlo. CSV v zaprahu maju vsetky predpoklady byt medzi najlepsimi - az na to, co sa deje v hlave. CSV je na takyto sport prilis prespekulovany. Rad si setri sily a ulieva sa (jednotlivi psi sa dokonca naucili v zaprahu napnut lano tal, aby bolo naozaj napnute, ale aby nemuseli tahat). Motivacia, ako aj vy vsetci mate skusenost, je dolezita. Lenze motivovat tim CSV na dosiahnutie urovne dostacujucej na preteky v mushingu je naozaj velmi, velmi tazke. Neverili by ste, kolki z dnesnych pretekarov zacinali povodne s CSV. Nechali to prave preto, ze to bolo prilis zdlhave, narocne a siahli po osvedcenych plemenach. My sme nezaznamenali rozdiel medzi psami a suckami, skor medzi mladymi psami a starsimi. Mladi boli nadsenci, pracanti a starsi sa uliali, kde sa dalo. Mushing s CSV uz davno, davno nerobime, ale stale si ale myslim, ze by sa mushing s CSV dal robit - ako rekreacia, mozno expedicne, nie ako rychlostne preteky.
Sona_Bognarova jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 11:58   #15
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

tak tohle dobře znám - Wami používá termín "chůze na konci vodítka" - to je sice napjaté, ale pes spíš netáhne než táhne
A Jani prosím pošli mi třeba na mail spojení na Kamču, asi mám staré číslo...můj je [email protected]
A že pozdravujeme a držíme moc palce!
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 14:13   #16
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Já sem přidám ještě jednoho čsv, který pravidelné jezdí na závody - Anaxe Pavla Janovského.
Pavel si ho bral už s tím, že se bude se psem věnovat mushingu, a to závodům v kategorii mid (střední tratě). Vím, že od malička ho učí chodit před sebou a v tahu a v podstatě se s ním moc nechce věnovat jiným aktivitám, než při kterých podporuje u psa přiměřenou samostatnost (pes, který se otáčí neustále dozadu, aby zjistil, co na to psovod, asi moc práce v tahu neudělá) a zájem o běhání.
Kluci závodí na koloběžce, kole nebo i na lyžích a na to, že se midy jezdí se dvěma psy - tudíž mají handicap, si nevedou nejhůř (letos byli 2x třetí).
Každopádně z toho ale asi plyne, že pokud to chce někdo s čsv dělat vážně, musí psa vést čistě k této aktivitě a tomuto sportu asi zcela podřídit způsob výchovy a vedení psa. Tedy zrovna nic moc pro mě - já se raději proháním po cvičáku - i když s Aldíkem jsem si vyzkoušela tahání na běžkách a bylo to hrozně prima! Ale pro mě opravdu jen tak na spestření zimních aktivit. Ovšem holky bych si zapřáhnout netroufla - živě se vidím rozpláclá o první smrk, jak by nám přes cestu vyskočila srnka nebo zajíc (nejsem žádný superlyžař ).
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2006, 18:01   #17
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Štěňata po Konyně jsou normální i praštěná. Ale hlavně nejsem schopná to u nich poznat, dokud jsou u nás. Až když je má nějakou dobu majitel, tak z mejlíků poznám, že je štěně stejně ráchlý jako jeho matka. Já mám po ní jednu čubinku a ta je normální. V porovnání s mamkou je to balzám na duši. Ona je taková jemná, klidná. Kony je živel, kterej nejdřív letí pro aport a pak až se podívá kam. Nejdřív jedná a pak až myslí. Ale zase je to dobrý, že bez přemýšlení udělá o překot, co se po ní chce. Pro její spokojený život jí musíme pořád vymýšlet nějakou činnost, prostě je to workoholik. Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2006, 22:51   #18
wami
Junior Member
 
wami's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Stonava
Posts: 35
Send a message via ICQ to wami
Default

Jazzinko - presne tak...

Jinak se podle meho da venovat jak tahani, tak jinym sportum, ale je treba to ucit stendo uz odmala. A naucit ho rozlisovat, kdy se po nem chce jaka cinnost - tazny postroj je signalem pro tahani podobne, jako treba voditko provlecene pod nohou je signalem pro stopovani...

A ani severani, se kteryma se delaji solo discipliny (skijoring, canicross, scootering) se pri beznem treninku nijak nepredrou. Makaji az na zavodech, myslim, ze ta motivace "cizimi psy" muze castecne fungovat i u cevecek...
wami jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2006, 10:20   #19
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já s našima psiskama na žádné závody nejezdím. jednak mám psa, který kolem sebe nesnese jinýho psa no a v konkurenci evropského saňového psa a jemu podobných to stejně nemá cenu. Holky by se sice asi nepraly, ale zase bychom přišli o ty přestávky, kdy se zastaví někde kde je hluboký sníh, já je pustím a holky jak jsou uřícené, tak se vrtají hlavama pod závějema jak krtci, válej se a lebeděj. Prostě je to takový v klídku a tak, aby se to líbilo hlavně psům.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 06-03-2006, 11:55   #20
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by wami
Jinak se podle meho da venovat jak tahani, tak jinym sportum, ale je treba to ucit stendo uz odmala. A naucit ho rozlisovat, kdy se po nem chce jaka cinnost - tazny postroj je signalem pro tahani podobne, jako treba voditko provlecene pod nohou je signalem pro stopovani...

Přesně tak.Kamila s Ohnivákem mimo to "tahání" loni složila IPO 1.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org