Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-03-2010, 12:32   #1
suuva
Junior Member
 
suuva's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Dublin
Posts: 21
Default Hierarchie

Zdravim vsechny chovatele vlcaku. Chci se na vas obratit s otazkou, jake kdo mate zkusenosti s prosazovanim postaveni ve smecce. Konkretne me zajima, jestli se feny pokousi "porvat" s lidskou "sokyni" o alfa misto, jestli jsou takove utoky normalni, prestoze vychova probehne bez vetsich chyb (vynasnazime se). Pisu v budoucim case, protoze stene teprve prijde. Jen chci vedet na co se pripravit. Porizujeme si stene s pritelem, predpokladam, ze ho fena uzna jako vudce, tak jestli ji pak najednou nebudu mit za krkem.

Dekuji
suuva jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 12:55   #2
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Mam dvouletou fenu a nezaznamenala jsem,ze by to na me zkusila anebo o tom vubec uvazovala. je prave v plne puberte,jeste se teda neharala,takze me muze treba jeste prekvapit,ale nemyslim si to. odmalinka je mezi psama a lidma,necha si ode me vzit vsechno,ale zbytecne ji netrapim preventivnim odebiranim misky nebo tak.necha sebou manipulovat.nerikam,ze slape jako hodinky,na to jsem prilis nedusledna,ale neni to zase takova hruza,ze by byla nejaka nesnesitelna.u psu samcu X lidskych chlapu se to mozna stat muze,ale o tom at poreferuje nekdo,kdo ma zkusenost...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 13:05   #3
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Určitě to někdy zkusí, ale jde o to jaký spolu budete mít vztah. Třeba to bude jen tak "lehce". Pokud jste "normální", tak bude taková i vaše fenka. "Za krkem" bych viděla fenku nějakých labilních, "měkkých" majitelů. Když bude denně vidět, že ona je ta poslední a z celého vašeho soužití pro ní vyplyne, že její místo je "někde vzadu", tak k tomu ani nemusí dojít. Nebojte se toho.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 13:08   #4
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

No já mám roční puberťačku, po hárání a taky se o mé místo nesnaží. Je fakt, že já si přítele pořídila až v jejím 4 měsíci, takže pro ni byl můj partnr novinka, to spíše on ji musel ukázat že je výš než ona. Nejvíc problémů sme měla asi první měsíc, při vymezování hranic. Dneska není problém, jídlo si bez tréninku nechá vzít a na pusť ho i pustí.Když sem kousek od ní. Ale máme před sebou ještě měsíce puberty, takže se vše může o 100% změnit a obrátit. Zatím to ale nesleduji.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 13:11   #5
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by suuva View Post
Porizujeme si stene s pritelem, predpokladam, ze ho fena uzna jako vudce, tak jestli ji pak najednou nebudu mit za krkem.

Dekuji
no a Fenku za krkem má můj otec, ale je to z lásky

sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 13:11   #6
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Mam dvouletou fenu a nezaznamenala jsem,ze by to na me zkusila anebo o tom vubec uvazovala. je prave v plne puberte,jeste se teda neharala,takze me muze treba jeste prekvapit,ale nemyslim si to. odmalinka je mezi psama a lidma,necha si ode me vzit vsechno,ale zbytecne ji netrapim preventivnim odebiranim misky nebo tak.necha sebou manipulovat.nerikam,ze slape jako hodinky,na to jsem prilis nedusledna,ale neni to zase takova hruza,ze by byla nejaka nesnesitelna.u psu samcu X lidskych chlapu se to mozna stat muze,ale o tom at poreferuje nekdo,kdo ma zkusenost...
ahoj,
mám 11 letého psa, 5měsíců štěně a k tomu 2 letou kříženou jezevčici nemám v tomhle problém ani u jednoho naopak Ben si mě nikdy nedovolil vzít ani ve hře za ruku, Aschere (štěně) mě okusuje velmi opatrně. A co se týká manžela Ben ho naprosto ignoruje, ale dominanci si na něj nikdy nezkoušel. A pro Aschera je to skvělá hračka na okusování, uvidíme co bude až doroste do puberty, ale povaha se jeví plně po Benovi...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 14:42   #7
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

DOporučovala bych Vám naštívit nějakou naši akci - pořádanou klubem chovatelů čsv. tzn. BOnitaci a svod, výstavu... Sejde se tu plno lidí a vy uvidíte vlčáky na vlastní oči a taky si tu můžete s každým popovídat osobně....
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 16-03-2010, 14:58   #8
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by suuva View Post
Zdravim vsechny chovatele vlcaku. Chci se na vas obratit s otazkou, jake kdo mate zkusenosti s prosazovanim postaveni ve smecce. Konkretne me zajima, jestli se feny pokousi "porvat" s lidskou "sokyni" o alfa misto, jestli jsou takove utoky normalni, prestoze vychova probehne bez vetsich chyb (vynasnazime se).
Takové útoky nejsou normální. Máme psy, ne vlky
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2010, 02:31   #9
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Já mám psisko 16 měsíců, mezi psy žádný extra submisiv, ale já s ním mám problém pouze při odčervování, stříhání drápů a podobných záležitostech. Naznačuje kousání, strašně u toho kecá, ale má smůlu. Sám od sebe ale na rvaní se mnou nikdy nepomyslel (neříkám, že to nemůže přijít). Vím ale o jednom psovi, který to zkusil a snažím se tomu sám vyhnout. Řekl bych, že tím, že trávím se psem prakticky všechen volný čas a neustále mu dokazuju jeho neschopnost se to zatím daří.
Co se fenek týká, tak si myslim, že vzhledem k lidem není rovnání pozic tak časté nebo spíš náročné jako u samců.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2010, 09:49   #10
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by Stela View Post
DOporučovala bych Vám naštívit nějakou naši akci - pořádanou klubem chovatelů čsv. tzn. BOnitaci a svod, výstavu... Sejde se tu plno lidí a vy uvidíte vlčáky na vlastní oči a taky si tu můžete s každým popovídat osobně....
jeste podotknu,ze se poradaji i akce jako je spolecne venceni v praze,treba v Sarce nebo se jde i hromadne do ZOO.sice to neporada klub,ale k videni je toho taky dost
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 17-03-2010, 13:14   #11
Dušan
Junior Member
 
Dušan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Veselí nad Moravou
Posts: 65
Default

Ahoj, měl jsem postupně 4 feny čsv, se třemi měla manželka problém, kdy feny prostě odmítaly se s ní spřátelit. Přitom manželka je typ, kterému zvířata rozumí, na rozdíl ode mě. Teď máme štěně - fenku, ale žena k ní moc nechodí. S dcerou si fenka rozumí bezvadně. Velké problémy měly obě dcery, žena i tchyně se psem ridgebacka. Se psem čsv naprosto bez problémů. Když si promítnu zpětně všechny povahy psů, co jsem měl, rozhodně bych si netroufl tvrdit, že jaký pán, takový pes. Jsou tak rozdílní, už si myslíš, že je znáš, a překvapí tě. Naprosto souhlasím s kolegou (kolegyní?) výše, že čévéčka jsou mnohem víc psi než vlci, a to i přes jejich výraznou povahovou odlišnost od běžných psů. Člověk by tomu rád věřil, vypadají podobně, v určitém chování se projevují opravdu jinak než psi, ale vlci jsou fakt někde úplně jinde. Výjimky potvrzují pravidlo. Tolik moje osobní zkušenosti, které prosím nepovažujte za nějaké dogma )
Dušan jest offline   Reply With Quote
Old 18-03-2010, 22:41   #12
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Cau, ja som mala prvu suku vylozene dominantnu, obcas sme si museli vysvetlit kto je sef, ale to len v situaciach ked ja som chcela nieco, co ona vylozene nie (napriklad vycesat chlpy pri plznuti - to neznasala), alebo ze chcela ist otlkat nejaku suku, co som zas neznasala ja. To boli jedine casy, ked som ju musela "servat", cize vacsinou dvihnut do vzduchu a potom zlozit na zem a priklaknut, a nikdy ma pritom naozaj nepokusala, vacsinou len vrcala, cerila zubu a pripadne chnapala (to uz v ramci obrany), ale ani raz ma pritom neporanila. Mimo takychto ojedinelych situacii, ktore boli z jej strany nie tak utokom na moju poziciu, ako skor obhajovanim vlastneho nazoru, sme nemali ziaden konflikt. Nikdy som sa ani ja, ani ziadna zena v nasej rodine, nemuseli bat ziadneho utoku. Mojim babickam obcas robila neplechu na sposob kradnutia topanok, ovocia a prenikania do domu, ale vylozene bolo na nej vidno ze sa tym len zabava, a ked jej isli dat nejaku dobrotku tak aj ich posluchla a sadla si k miske. A niekedy aj doniesla nazad ukradnutu topanku, ked pekne poprosili ;o)
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 03:54   #13
suuva
Junior Member
 
suuva's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Dublin
Posts: 21
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Takové útoky nejsou normální. Máme psy, ne vlky
Mno to prave v pripade tohoto stenda je pravda jen z poloviny.
Vysvetlim a bude to trochu delsi, takze mene trpelivi necht radeji prestanou cist:
muj profil na tomto forku byl zalozen daaavno v dobe, kdy jsem se zacala o CSV zajimat a bydlela v Praze. Musela jsem ale pockat na vhodne podminky pro porizeni ctyrnohe kamosky. Osud me zaval do Irska a cas uzral. Jenze se objevila jina zasadni prekazka - irsky zakon uklada povinnost ockovani proti vztekline + krevni testy, ktere 6 mesicu nazpet od prevozu prokazi protilatky. Nejsou-li splneny tyto dve podminky, musi zvire na 6 mesicu do karanteny (tahle moznost nepripada v uvahu). To znamena, ze bych musela minimalne 8 mesicu stravit se stenetem v Cechach, coz jaksi neni momentalne proveditelne (s naplanovanim a velkymi obtizemi by to mozna slo a asi i bude muset, CSV se nehodlam vzdat, na druhou stranu ani dozit v Irsku, ale to je jiny pribeh). Pri mem vyzkumu, jak se ke steneti dostat, vcetne e-mailu na Ministry of Agriculture and Food, kdy jsem zadala o udeleni vyjimky (prece jen CR je v EU a zeme s vymicenou vzteklinou, nehlede na uroven chovatelske stanice a povinna ockovani) jsem pochopila ze nemam sanci. Tady zadne chov. stanice nejsou, v anglii poskrovnu, navic CHS co jsem nasla to semtam "riznou" husky nebo malamutem, takze bych do toho ani nesla stejne tak jako se mi nechce porizovat temer dospelou fenu. Pak mi dosly i takove souvislosti jako je bonitace, srazy a setkani, o ktere bych nejspis prisla, takze porizeni CSV se zase odklada, tentokrat uz jak doufam, ne na dlouho. Rozhodla jsem se zatim tady poridit fenku jine rasy, nebo krizence, protoze jsem stejne chtela fenky dve, at je ve smecce veseleji. Taky me napadlo, ze by tahle prvni vychovana pripadne usmernila a pomohla s vychovou "nuklearni bestie" (vsichni jiste vi na co narazim, ze to neni z moji hlavy) . No a pri prohlidce nabidek jsem narazila na german shepherd/wolf hybrid. Matka je NO, otec vlk. Zblaznili jsme se s pritelem oba, a jeli se na vrh a mamku podivat. Vyborna ovcanda nas olizala od hlavy k patam, stenata nejsou nepodobna CSV mimcum, akorat mi prijde, ze zatim maji tmavsi cumaky. Navsteva jejich taty udajneho vlka nas ceka tento vikend, tak se uvidi. Nebudu se zlobit, kdyz on sam bude hybrid, protoze je mi jasny, ze kdyz to bude cisty vlkous, je na potize s prckem zadelano. Kdyz si ale predstavim, ze by se stene dostalo do rukou nejakemu pozerovi, co o souziti s hybridem nevi ani to mini minimum co mam /priznavam predevsim diky vasim web-strankam/ nastudovano, tak je tu aspon nejakas sance, ze si jeden z tech 6ti prcku zivot uzije a my s nim. Uvidime, za par dni budu moudrejsi a nebo uplne naivne skocim tem jantarovym ocim na spek. To, jestli je v pohode privadet takoveto nerizene vrhy na svet, je vec jina, sama o tom pochybuji.

Jinak diky vsem za odpovedi, doufam, ze se nikdo nepohorsi nad tim, ze se tenhle muj dotaz v tuhle chvili tyka CSV jen okrajove, jestli ano, omlouvam se, v budoucnu vynahradim .

To Alissea - ty fotky jsou naprosto bez chyby, dik za ne.

takhle vypada ten mrnous

Last edited by suuva; 19-03-2010 at 04:18.
suuva jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 07:37   #14
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Nechápu tě, nerozumím tomu PROČ si ho bereš, ale držím palce ať to zvládnete...
Jen mě mrzí, že tím tyhle "chovatele" podporuješ.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 09:21   #15
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

I já držím palce a kéž vám vydrží odvaha, odhodlání a z prcka vyroste fajnovej společník. Já bych si nic takového nikdy nepořídila. Neměla bych na to "povahu"
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 09:58   #16
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by suuva View Post

takhle vypada ten mrnous
Já tedy popravdě řečeno nevěřím, že jde o křížence pes x vlk
Spíš bych řekla pes x čsv. Kde má být vlk-otec "ustájen"?
Vlčího samce mají Anderlovi a ten 100% nekryl psa a druhý je u Desenského a také nepředpokládám, že by byl RD produkoval F1. O jiných v ČR nevím ...
Křížení pes a vlk není tak jednoduché.
Nechápu proč si nevezmeš čsv s PP.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 19-03-2010 at 10:03.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 10:06   #17
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Já tedy popravdě řečeno nevěřím, že jde o křížence pes x vlk
Spíš bych řekla pes x čsv. Kde má být vlk-otec "ustájen"?
Vlčího samce mají Anderlovi a ten 100% nekryl psa a druhý je u Desenského a také nepředpokládám, že by byl RD produkoval F1. O jiných v ČR nevím ...
Křížení pes a vlk není tak jednoduché.
Nechápu proč si nevezmeš čsv s PP.
ale ona je v irsku, ne v čr
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 10:09   #18
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
ale ona je v irsku, ne v čr
aha já jsem nečetla celý příspěvek.
Jsem zvědavá jak vypadá otec tedy.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 10:18   #19
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
aha já jsem nečetla celý příspěvek.
Jsem zvědavá jak vypadá otec tedy.
to sme 2
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 10:19   #20
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Loni jsem ne Speciálce ve Spangenbergu fotila vlčího křížence. Byl krásný, ale ..... Život s takovým zvířetem je dost komplikovaný, práce neskutečná a výsledek nejistý.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org