Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wilki i wolfdogi

Wilki i wolfdogi Wszystko na temat tych najblizszych braci CzW... A do tego informacje na temat innych wilczych ras: Saarloosów, Lupo Italiano...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-09-2007, 16:16   #1
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default 'Dzikie wariacje' H. Grimaud

Przeczytałam ostatnio ciekawą książkę - autobiografię Helene Grimaud pt. "Dzikie wariacje". Helene Grimaud jest znaną pianistką francuską, która od wielu lat mieszka w USA. W swojej posiadłości k/N. Jorku hoduje wilki, jest też współzałożycielką Wolf Conservation Center. Grimaud - to niezwykła kobieta, piękna i niesamowicie niezależna, a jej spotkanie z wilczycą Alawą całkowicie odmieniło jej życie.

W książce jest kilka wątków: oprócz czysto muzycznych (w których tłumaczka niestety, nie popisała się znajomością terminologii ) i związanych z rozwojem Helen Grimaud jako muzyka, przewija się jakby wykład z antropologii relacji człowiek-wilk na przestrzeni wieków.

Nie jest to książka typu "zabili go i uciekł", ale warto ją przeczytać, jeśli ktoś interesuje się wilkami, a jeszcze lepiej - wilkami i muzyką (Narvana? )
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 19-09-2007, 16:52   #2
Manu
Junior Member
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 323
Send Message via Gadu Gadu to Manu
Default

Też mam tę książkę - super się ją czyta
Manu jest offline   Reply With Quote
Old 19-09-2007, 17:46   #3
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Nie jest to książka typu "zabili go i uciekł", ale warto ją przeczytać, jeśli ktoś interesuje się wilkami, a jeszcze lepiej - wilkami i muzyką (Narvana? )
no no...
jestem zainteresowana
poszukam w EMPIKu... bo watpie, zeby u nas w bibliotece byla
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 19-09-2007, 18:11   #4
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Jako, że nie nauczyłam się zakładać nowych wątków podpinam się Ronka pod Twój z informacją że w czwartek czyli jutro o godz. 21.00 i o północy na National Geographic będzie film o człowieku zwanym wilkiem. Czyli o człowieku żyjącym razem ze stadem wilków. Urywki widziałam, wygląda nieżle. Może ktoś nagra, bo ja odkąd syn w Anglii mam dwie lewe ręce do techniki.
Sorry Ronka za zakłócenie tematu. Przy okazji Ronka poproszę o krótki instruktaż jak załąożyć nowy wątek, bo jak widać świtnie Ci to wychodzi.
Pozdrawiam
Bożena
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 19-09-2007, 18:30   #5
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by konek View Post
Jako, że nie nauczyłam się zakładać nowych wątków podpinam się Ronka pod Twój z informacją że w czwartek czyli jutro o godz. 21.00 i o północy na National Geographic będzie film o człowieku zwanym wilkiem. Czyli o człowieku żyjącym razem ze stadem wilków. Urywki widziałam, wygląda nieżle. Może ktoś nagra, bo ja odkąd syn w Anglii mam dwie lewe ręce do techniki.
Dzięki za informacje, pewnie nie nagram, ale warto zobaczyć.

Quote:
Originally Posted by konek View Post
Przy okazji Ronka poproszę o krótki instruktaż jak załąożyć nowy wątek, bo jak widać świtnie Ci to wychodzi.
Wchodzisz na forum, klikasz na temat, np. 'Hodowla' a potem w lewym górnym rogu masz "new thread". Powodzenia
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 19-09-2007, 18:56   #6
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default

Muszę obejrzeć ten film, tylko żebym nie zapomniała, bo na pewno fajny będzie
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 19-09-2007, 21:00   #7
Macia
Junior Member
 
Macia's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 154
Default

Mam ten film nagrany tylko jeszcze nie zdążyłam go obejrzeć.
Macia jest offline   Reply With Quote
Old 21-09-2007, 20:58   #8
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Bardzo chciałabym zobaczyć ten film, ale nie mam takich wynalazków jak National Geographic Może ktoś, kiedyś, jakoś mi pożyczy
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 22-09-2007, 00:49   #9
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

hmm a moze jakos w internecie dalo by sie go zamiescic i by link znajdowal sie na wolfdogu? Tez bym z checia obejrzaa,bo ostatnio jestem niezywa... dzis pierwszy raz od dawna wstalam z lozka.. wiec nawet nie mialam szansy obejrzec tego filmu choc jego temat mnie zainteresowal,nie powiem...
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 16-08-2012, 07:30   #10
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Ostatnio wpadła mi ręce książka Farley Mowat’a pt.: „Nie taki straszny wilk” wydana przez wydawnictwo ISKRY w 1986 roku; tytuł oryginalny - „New Cry Wolf”. Książka wydana w Kandzie w 1963 roku została napisana przez badacza wilków, który przez blisko rok śledził życie wilczej rodziny na arktycznych terenach Kanady i jako jeden z pierwszych obalił powszechne wówczas mity na temat wilków - krwiożerczych bestii.
Od tego czasu zarówno badania nad życiem społecznym wilków jak i nasza wiedza o nich posunęły się bardzo do przodu, dlatego czytając trzeba uwzględnić aspekt historyczny i mieć świadomość, że autor zaczynał swe badania w rzeczywistości reprezentującej zupełnie inny punkt widzenia „człowieka zachodu”.

Książka o tyle różni się od innych tego typu, że autor ma świetne poczucie humoru i jest mistrzem autoironii – ktokolwiek zaczyna ją czytać po chwili wybucha salwami śmiechu. Groteskowe przedstawienie mentalności ograniczonych urzędników kanadyjskiej Służby Zwierzostanu, czy snobistycznych naukowców-zoologów może rozśmieszyć do łez. Jednak opis przygody, gdy uzbrojony po zęby autor przez cały dzień bezskutecznie obserwował wilczą jamę aby pod koniec dnia przekonać się, że to jego poczynania były spokojnie śledzone z odległości ok. 20 m przez wilczą rodzinę powinien chyba wejść do kanonu monologów kabaretowych.

Opisy zachowań społecznych wilków, ich powitań i pożegnań, zabaw, zalotów, strategii polowań, edukacji młodych, sposobów porozumiewania się i niezwykłej empatii, także scen z życia rodzinnego itd. bardzo, ale to bardzo przypominają mi zachowania naszych burych i …nasze.

Opracowanie pokazuje moc ludzkich uwarunkowań kulturowych, czasem nawet silniejszych niż realne doświadczenia. Pokazuje też jak okrutni, bezwzględni i zdeterminowani bywają ludzie w dążeniu do realizacji swoich często bezsensownych celów. Dlatego pomimo swej warstwy komicznej – ksiązka jest w sumie poważna w swojej wymowie, a momentami smutna, a nawet tragiczna. Jeśli ktoś nie miał okazji jej dotąd przeczytać – gorąco polecam!
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 22:24   #11
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Farley Mowat „Nie taki straszny wilk”
Jeśli ktoś nie miał okazji jej dotąd przeczytać – gorąco polecam!
Czytałam wiele lat temu, mam do niej wielki sentyment.
Też gorąco polecam.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org