Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-05-2009, 10:16   #21
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Tak to już jest, że cena karmy to w 70-ciu procentach koszty opakowania, transportu, marketingu, marży, a 30% to koszt wyprodukowania samej karmy Każda jest super premium, z najwyżej półki i bezkonkurencyjna, ale i tak 90% najbardziej znanych marek jest produkowana w tej samej fabryce :P (przykładowo Menu Foods produkuje karmę dla Eukanuby, Best Choice i Nutro). Tak więc lepiej czytać opisy z przymrużeniem oka i po prostu obserwować, jak nasz pies znosi dane granule.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 10:26   #22
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
Tak więc lepiej czytać opisy z przymrużeniem oka i po prostu obserwować, jak nasz pies znosi dane granule.
To skoro już jesteśmy przy temacie, chętnie bym poznała Twoje zdanie, na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę.
Czyli co masz na myśli pisząc "jak pies znosi".

Bo rozumiem, że chyba nie chodzi Ci o to; czy pies je "lubi".
Np. Łowca i Gacek (kot) nie przepadają za Fish4Dogs i Fish4Cats, ale to jak mniemam, nie pokazuje wcale, że karma jest zła, tylko może np. znaczyć, że właśnie dobra, bo nie ma w niej składników "dosmaczających".

Jeżeli natomiast chodzi o wygląd i kondycję psa, to przyznam, że próbowałam w sumie trzech karm z listy Margo i różnicy żadnej nie widzę. Ale to może świadczyć np. o tym, że "poziom" tych karm jest porównywalny (albo o moim małym doświadczeniu, co wielce prawdopodobne :P ) (?)

Last edited by Grin; 08-05-2009 at 10:30. Reason: dopisek w nawiasie ;)
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 10:34   #23
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Może Przemkowi chodziło to to co ja nazwałam "obtłuszczaniem", a do tego dołożyć można wygląd sierści np.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 10:57   #24
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
Tak to już jest, że cena karmy to w 70-ciu procentach koszty opakowania, transportu, marketingu, marży, a 30% to koszt wyprodukowania samej karmy Każda jest super premium, z najwyżej półki i bezkonkurencyjna, ale i tak 90% najbardziej znanych marek jest produkowana w tej samej fabryce :P (przykładowo Menu Foods produkuje karmę dla Eukanuby, Best Choice i Nutro). Tak więc lepiej czytać opisy z przymrużeniem oka i po prostu obserwować, jak nasz pies znosi dane granule.
Cena karmy zależy też od tego, na której półce producent chce ją położyć Czysty marketing bez dosmaczaczy

A i tak karmy "traktowane" są przez psy bardzo indywidualnie: poziom energii, zachowanie sylwetki, prawidłowość całego procesu trawiennego itp.
Wielkość kulek tez nie jest bez znaczenia, bo jeden pies łyka a drugi gryzie.
Najlepszym sposobem wyboru jest obserwacja, która nie trwa 3 dni, więc próbki na niewiele nam się zdadzą.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 11:31   #25
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Czy ktoś z Was zna te karmy????

http://www.wolfsblut.pl/probki/

Ciekawa jestem. Reklamowane były na dogomanii. Biorąc od uwagę region występowania może Margo i Przemku coś o nich wiecie?

Pozdrawim
Bożena
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 11:34   #26
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Dla maluchów tych karm z mojego poprzedniego postu pewnie nie ma więc sorry za post w tym miejscu. Ale szczeniaczki szybko będą DUUUŻEEE więc może w przyszłości
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 11:47   #27
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by konek View Post
Czy ktoś z Was zna te karmy????

http://www.wolfsblut.pl/probki/

Ciekawa jestem. Reklamowane były na dogomanii. Biorąc od uwagę region występowania może Margo i Przemku coś o nich wiecie?

Pozdrawim
Bożena
Hihihi, ja mogę w pewnym sensie odpowiedzieć.

Właśnie w "wyprawce" jaką dostaliśmy dla Łowcy od Margo i Przemka, była m.in. ta właśnie karma.

Łowca jej już wciął całkiem sporo, bo potem kupowaliśmy jeszcze.

Co do tego, że nie ma w niej podziału na szczeniaki, dorosłe itd.;
Otóż z tego co słyszę (m.in. od człowieka, który nam karmy dowozi do domu) obecnie występuje taka tendencja, że producenci lepszych karm wycofują się z tych podziałów, bo jakoby jest to głównie chwyt marketingowy, niż cokolwiek innego.

Tyle mogę powiedzieć.

Last edited by Grin; 08-05-2009 at 11:49. Reason: literówka
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 11:57   #28
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by konek View Post
Czy ktoś z Was zna te karmy????

http://www.wolfsblut.pl/probki/

Ciekawa jestem. Reklamowane były na dogomanii. Biorąc od uwagę region występowania może Margo i Przemku coś o nich wiecie?

Pozdrawim
Bożena
hmm... a może mi ktoś powiedzieć czym się różnią poszczególne karmy z tej firmy? Bo ja nie widzę jakieś szczególnej różnicy... I nie wiem którą miałabym wybrać dla naszej małej.
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 13:14   #29
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Hihihi, ja mogę w pewnym sensie odpowiedzieć.



Co do tego, że nie ma w niej podziału na szczeniaki, dorosłe itd.;
Otóż z tego co słyszę (m.in. od człowieka, który nam karmy dowozi do domu) obecnie występuje taka tendencja, że producenci lepszych karm wycofują się z tych podziałów, bo jakoby jest to głównie chwyt marketingowy, niż cokolwiek innego.

Tyle mogę powiedzieć.
Właśnie wróciliśmy od weterynarza i Pani vet powiedziała, że szczeniaki muszą mieć inna karmę, ze względu na ich wzrost. I jest to też zdanie psich dietetyków, bo niedawno była na wykładach na ten temat.
I mnie się to wydaje logiczne
Witek jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 13:30   #30
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
Właśnie wróciliśmy od weterynarza i Pani vet powiedziała, że szczeniaki muszą mieć inna karmę, ze względu na ich wzrost. I jest to też zdanie psich dietetyków, bo niedawno była na wykładach na ten temat.
I mnie się to wydaje logiczne
A zadałaś jej pytanie, skąd wilki w lesie biorą swoich dietetyków, którzy by im przygotowywali specjalną strawę?
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 13:33   #31
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

My mieliśmy też kilka próbek wolfsbluta i smakowało burej - ale jej smakuje wszystko
Długi czas karmiliśmy Fish4dogiem, wcześniej Hill'sem jagnięcina z ryżem dla szczeniąt dużych ras - ale sucz zaczęła tyć po tej karmie, mimo zmniejszenia dawek do minimum. F4D był ok, ale aby urozmaicić suce jadłospis postanowiłam zmienić karmę i trafiłam w dziesiątkę
Teraz jemy Taste of the Wild - High Praire Canine Formula (mięso bizona i dziczyzny) Kurczaków unikamy ze wzgl. na uczulenie, które K-lee miała w dzieciństwie, poza tym nie ufam kurczakom/to chyba najgorsze z możliwych mięso Sucz jest bardzo zadowolona, wsuwa ze smakiem, kupony małe, zbite, mniej śmierdzące Przyznam, że sama skosztowałam tej karmy i jak na suchą karmę nieźle smakuje
W tej karmie także nie ma podziału dla szczeniąt/dorosłych/seniorów.
I całkowicie zgadzam się z opinią, że karma dla szczeniąt to tylko chwyt marketingowy, zazwyczaj granule są mniejsza bo dla szczeniaczków, ale skłąd ten sam... Czego potrzebuje szczeniak, czego nie potrzebuje dorosły pies??
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...

Last edited by Gia; 08-05-2009 at 13:35.
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 13:38   #32
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
A zadałaś jej pytanie, skąd wilki w lesie biorą swoich dietetyków, którzy by im przygotowywali specjalną strawę?
Dobre pytanie Grin

Tylko jak wszystko - ta sprawa również ma dwa końce, lub swoje dwie strony. W lesie młode jadły to co inne wilki. I nie miały dysplazji i na nic innego nie chorowały. Ale dlatego że natura eliminowała osobniki słabsze np. z dysplazją.
A my teraz chcemy aby wszystkie szczenieta przezyły i jako dorosłe żyły jak najdłużej. I te chorowite i te słabe i te z dysplazją.

Natomiast co do wetów to podchodziłabym do nich z"ostroznością".
Odwiedziłam kilku i każdy mówił co innego. I zawsze radził aby kupić karmę która stoi u niego na pólce. Tylko jeden miał puste pólki - i u tego zostałam
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 13:42   #33
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Dostałam próbki Wolfsbluta - o dziwo Imbus na nie nawet ćwiczył!!!
Tak mu smakowały!!!! To chyba ta dziczyzna
Zatem na urlop zakupimy mu cała pakę granuli z dziczyzną i małody będzie wsuwał.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 13:52   #34
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Dostałam próbki Wolfsbluta - o dziwo Imbus na nie nawet ćwiczył!!!
Tak mu smakowały!!!! To chyba ta dziczyzna
Zatem na urlop zakupimy mu cała pakę granuli z dziczyzną i małody będzie wsuwał.
U nas Łowca wolfsblut wsuwa, a mnie się podoba jego zapach.
Natomiast bardziej łapczywie pochłania Orijena.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 14:11   #35
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Ja wychodze z zalozenia, ze nie liczy sie cena i sklad karmy tylko to, jak sluzy psu.
My mielismy niezla szkole z Jabberem. Po pierwsze mial uczulenie, ale z czasem wyszlo, ze nie na kurczaka, ale na Eukanube Po drugie od poczatku byl niejadkiem.
Przetestowalismy chyba z 15 karm - od najtanszych hipermarketowych, przez Fitmin, Acane, Brita, Nutre, Hillsa, Royala i wiele innych, do Orijena i Fish4Dogs.
Najchetniej jedzony byl Orijen i Acana.
Fitmin szybko sie znudzil, a Fish4Dogs zjadl kot Jabber nie chcial.
Po Eukanubie wystapilo uczulenie.
W sumie pies po wszystkich karmach (oprocz Eukanuby) wygladal dobrze, ale ciezko bylo mu dogodzic smakowo.
Najdluzej chyba jadl Acane i Orijen.
Potem przeszlismy na BARF.

Wolfsbluta dostalismy w wyprawce dla Strzygi.
Psy nie bardzo chca go jesc. Sabat i Zmora czasami podzeraja, ale oni zjedza wszystko. Koty za to lubia Wiec jak widac zalezy od podniebienia

Obecnie psy karmione sa czyms pomiedzy BARFem, a RAWem. Dostaja mieso i kosci, podroby, czasami jajka, warzywa lub nabial. Dodatkowo maja staly dostep do suchej karmy. Wiec jesli maja ochote to podjadaja.
Karma to Nutra Gold Breeders Bag - bardzo energetyczna - dla suk karmiacych, aktywnych psow i szczeniakow. Pierwszy worek zniknal momentalnie. Karma jest pochlaniana przez psy i koty. Ku mojemu zdziwieniu nawet Jabber wsuwa ja z predkoscia swiatla. Podajemy ja od listopada i psy wygladaja super i czuja sie super.
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Last edited by sssmok; 08-05-2009 at 14:13. Reason: Literówka :P
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 14:37   #36
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

No właśnie BARF/RAW to jest to!!!! Imbus jak skończył 15 miesięcy to przeszliśmy na BARF i bardzo sobie chwalimY!! tzn Imbus

Jest zdrowy - zadnych przeziębień i co najważniejsze nie ma problemów z gruczołami okołoodbytniczymi ( jakoś tak??). Na suchej miał problemy i kilka razy byliśmy z tym u weta a na Barfie jak ręką odjął!!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 16:39   #37
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
To skoro już jesteśmy przy temacie, chętnie bym poznała Twoje zdanie, na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę.
Czyli co masz na myśli pisząc "jak pies znosi".

Bo rozumiem, że chyba nie chodzi Ci o to; czy pies je "lubi".
Np. Łowca i Gacek (kot) nie przepadają za Fish4Dogs i Fish4Cats, ale to jak mniemam, nie pokazuje wcale, że karma jest zła, tylko może np. znaczyć, że właśnie dobra, bo nie ma w niej składników "dosmaczających".

Jeżeli natomiast chodzi o wygląd i kondycję psa, to przyznam, że próbowałam w sumie trzech karm z listy Margo i różnicy żadnej nie widzę. Ale to może świadczyć np. o tym, że "poziom" tych karm jest porównywalny (albo o moim małym doświadczeniu, co wielce prawdopodobne :P ) (?)
Dokładnie Grin o to chodzi co zawiera karma. W składzie nie masz zazwyczaj podanej większosci ulepszaczy jakie tam się znajfują. Pies zjada ją bardzo chętnie i praktycznie innej nie chce. Tak jest właśnie z wieloma karmami.
Parę lat temu pokusiłem sie o zrobienie takiej analizy na postawie składu karm, predyspozycji klientów i tego jakie ma ona oddziaływanie na zwierzęta. To co uzyskałem dało mi wiele do myślenia. 80 % karm sprzedawanych praktycznie sie od siebie nie różni . Jedyna różnica to zakres i zawartosć ulepszaczy smakowych. Od tamtej pory testuje na klientach różne karmy i zbieram od nich informacje na ten temat.
Dlatego Przemkowi chodzi o to aby psiaka uważnie obserwować jakie ma reakcje po podawanej karmie, czy ma wzdęcia, zaparcia, biegunki. Jak kształtuje sie jego aktywność i w jaki sposób następuje jego rozwój fizyczny. Musimy też zwracać uwagę na skórę i siersć oraz zęby. Tam najszybciej można zauważyć efekty dobrego czy złego odżywiania.
Ja sam nie powiem Ci z mojego doswiadczenia jaka karma jest najlepsza ale wiem po jakiej psu nic nie jest, albo jest zupełnie odwrotnie.
Oczywiście to wszystko zalezy jeszcze jakie ma predyspozycje dany pies bo jeden będzie bardzo dobrze rozwijał sie na danej karmie, a inny zupełnie odwrotnie.

Czambor przetestował kilkadziesiąt rodzaji granulatu i z pewnoscią nie był dla niego odpowiedni ani Royal, czy Eukanuba. Nie zbyt dobrze toleruje inne karmy na bazie ryżu i drobiu. Natomiast nic mu nie jest jesli dostanie taki posiłek przygotowany . Bardzo dobrze sprawdziły sie w naszym przypadku pewne karmy na bazie ryby czy jagnieciny. Jednak 70 % jego diety stanowiło w tym okresie surowa wołowina, jagnięcina, posiłki gotowane ( dorsz, jagniecina, wołowina, kozina ), z dodatkiem warzyw, ryżu i czasami drobnej kaszy.

P.S.
Obecnie 99 % jego diety to jest wołowina, dorsz, kozina, strusina w różnej formie.
Ma dostęp do przynajmniej kilkudziesięciu rodzajów granulek w sklepie i sięga po nie niechetnie. Jak jest głodny to woli zaprowadzić pańcia do mięsnego po golen wołową.
Barfa też sam sprzedaje ale psu go nie daje. Zresztą on sam go zjada niechętnie bo to właściwie same mielone kości z malą iloscią mięsa.

Last edited by wilczakrew; 08-05-2009 at 16:51.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 19:30   #38
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by konek View Post
Czy ktoś z Was zna te karmy????
http://www.wolfsblut.pl/probki/
Ciekawa jestem. Reklamowane były na dogomanii. Biorąc od uwagę region występowania może Margo i Przemku coś o nich wiecie?
Jasne... sprowadza ja z Niemiec Darek od kangali. Glownym dystrybutorem na Europe jest firma, ktora wczesniej z USA sprowadzala Timberwolfa... Teraz wyrobili sobie swoja wlasna marke. Ale sklad w zasadzie ten sam co wlasnie Timber Wolf czy Taste of the Wild...

Jak wszystkie "wilcze" karmy ma duza zawarosci miesa i zero zboz. Dzieli sie na trzy wersje: Blue Mountain (dziczyzna), Green Valley (jagniecina i losos) i Wild Pacific(ryby i owoce morza). Nie ma tez podzialu na wiek...

Ja osobiscie przekonalam sie po pierwszym worku - zabralam worek przed rokiem do Lazne Belohrad (zapomnialam zamowic inna, ata byla doslownie pod reke) i.... pierwszy raz nie musialam co rano latac do sklepu po serduszka i inne "dosmaczacze" - psy jadly ja sama... Choc kazdy preferuje inne smaki...

Moje ogolnie lubia ryby, wiec co jakis czas kupuje tez Fish4Dogs. Chetnie tez jedza karmy (tluste) jak chocby Acana Sport (wysokokaloryczna).
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 19:42   #39
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by trunksia&witgor View Post
hmm... a może mi ktoś powiedzieć czym się różnią poszczególne karmy z tej firmy? Bo ja nie widzę jakieś szczególnej różnicy... I nie wiem którą miałabym wybrać dla naszej małej.
Ja najpierw wybieram typ karmy.... Obecnie ograniczylam sie juz wylacznie do tych bez zboz (choc Royalke tez psy chetnie jadly i dobrze wygladaly... Jednak kupuje ja obecnie sporadycznie...)
Wiec w gre wchodza Orijen, Taste of the Wild, Timberwolf, Wolfsblut i teraz rowniez nowa wersja Acany (pewnie lista nie jest jeszcze pelna, ale to te "popularniejsze").

A potem... potem jest zabawa, aby dobrac taka, ktora najbardziej smakuje i "sluzy" psu.... Wiec najpierw warto kupic maly woreczek, a dopiero potem rzucac sie na 13kg, czy 15kg... Bo nie kazda, nawet najlepsza karma psu przypasuje...

A co do tego czy pies musi sie rzucac na to co dobre...? Niekoniecznie... Za kazdym razem, gdy mamy dostawe grilowanych kaczek (nie mylic z upolowanymi gesiami ) widac stale to samo: pierwszego dnia jest dzika radosc. Drugiego dnia porcje sa jedzone chetnie. Trzeciego tak sobie. Czwartego psy nie chca na nie patrzec. Piatego kradna mieszanke ziarna i zboz przygotowywanych dla kur...no i jedzenie kotow... A kaczki... kaczki czyszcza nasze podworkowe wroble...

PS. Oczywiscie nie samym suchym psy zyja... Dzieki nim na wiosce nic sie nie marnuje - dostaja czesci od zwierzat hodowlanych, oraz resztki, ktore zostawiaja po sobie mysliwi... Myszy tez na podworku nie mamy...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 20:15   #40
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Dzieki nim na wiosce nic sie nie marnuje - dostaja czesci od zwierzat hodowlanych, oraz resztki, ktore zostawiaja po sobie mysliwi... Myszy tez na podworku nie mamy...
Tego zazdroszczę; my te rarytasy musimy specjalnie zamawiać i cieszyć się, jak w ogóle coś jest, bo podobno wszystko idzie na eksport w kierunku Chin. Nie mówiąc nawet o kasie...
O kozinie, jagnięcinie itp., to możemy praktycznie tylko pomarzyć.
Grin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org