Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Kluby CzW i prawo

Kluby CzW i prawo Kluby CzW w Polsce i za granicą, informacje na temat grupy inicjatywnej Klubu Czechosłowackiego Wilczaka, przepisy dotyczące rasy...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-10-2009, 15:31   #1
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default Wilczak a polskie prawo

Witam!
Piszę do Was z, być może, banalnym pytaniem. Może jest coś na ten temat na wolfdogu-proszę o wskazanie.
Sprawa dotyczy umiejscowienia wilczaka w polskich przepisach.
Czy, będąc połączeniem owczarka niemieckiego i wilka, wilczak podlega pod listę ras niebezpiecznych. Wykaz "mówi" o rasach niebezpiecznych i ich mieszańcach. Na liście tej, z I gr FCI, są psy obronne,pasterskie i stróżujące /6,w porywach do 7 ras/. Dla złośliwych urzędasów wilczak może zostać potraktowany nie jak oddzielna rasa-chybryda,ale jak zwykły mieszaniec owczarka z wilkiem-taka jest nasza Polska,niestety...
Będę wdzięczna za informacje.
A-ha:sprawa z pozoru może wydawać się śmieszna.Za charty /będące obecnie w większości kanapowymi sybarytami/ właśnie wziął się
PZŁ /muszę załatwić pozwolenie,bo mogą mi w sytuacji ekstremalnej wilczarza odebrać/. Ponieważ u nasz na wiosce,Laila uważana jest za wilka, a wielu sąsiadów to złośliwa chołota-chciałabym się upewnić,czy mam załatwiać jakieś papierkowe sprawy.
Pozdrawiam
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 15:41   #2
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

wilczak to NIE JEST mieszaniec owczarka niemieckiego (FCI No. 166) tylko Československý vlčiak (FCI No.332). Osobna rasa i rasy użyte do jej tworzenia nie mają znaczenia.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 15:54   #3
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Złośliwemu urzędasowi pokazujesz rodowód i jakiej rasy jest pies i koniec. Nie ma żadnych uprawnień żeby podważać papier ze zk.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 16:22   #4
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
tylko Československý vlčiak (FCI No.332). Osobna rasa i rasy użyte do jej tworzenia nie mają znaczenia.
To co napisała Jefta się zgadza.
Masz wszystkie potrzebne papiery na psa i nic dodatkowego przynajmniej w tym momencie nie jest Ci potrzebne.
Generalnie nie zdarzyło mi się jeszcze aby przypadkowo spotkany patrol policji czy straży mnie zaczepił i chciał jakies papiery. Raz we Wrocławiu zwrócono mi uwagę odnośnie kagańca i na tym się skończyło. Wynikało to bardziej z faktu, że policjanci byli zaintrygowani psami jakie z nami szły.
Nikt nie ma prawa doczepić sie, że jest to hybryda i na tej podstawie wszcząć postępowanie.

Inaczej troszkę wygląda sytuacja jeśli mieszka się na wsi i jeszcze przy terenach łowieckich,lęgowych czy nieopodal Parków .
Wtedy poprostu mogą psa zastrzelić.

To pozwolenie nie jest chyba jakimś większym problemem i bardziej chyba chodzi o obowiązek rejestracji i kontroli.

Jeśli wilczarz zacznie polować na wilczaka bo mu się coś pomyliło to wtedy nie wiem jakie zezwolenia będą potrzebne.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 16:26   #5
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Złośliwemu urzędasowi pokazujesz rodowód i jakiej rasy jest pies i koniec. Nie ma żadnych uprawnień żeby podważać papier ze zk.
Ja mam czeski rodowód, a Puchatek pewnie litewski.
Czy urzędas coś w nim przeczyta nie wiem.
Zresztą nie noszę przy sobie rodowodu.
Zresztą urzędas aby cokolwiek mógł zrobić musi mieć do tego podstawy.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 20:12   #6
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

>wilczak to NIE JEST mieszaniec owczarka niemieckiego (FCI No. 166) tylko Československý vlčiak (FCI No.332). Osobna rasa i rasy użyte do jej tworzenia nie mają znaczenia<
Mi nie musisz o tym mówić,ja to wiem, i wiedziałam od zawsze. Ale chodzi mi o polskie prawo-ja chyba jego boję się ostatnio najbardziej.
Choćby to:w wykazie ras niebezpiecznych jest jużak /tzw. moskiewski strużujący/. Czy ktoś może mi powiedzieć jakie jest jego FCI? O ile mi wiadomo,pies ten jest uznany tylko w Rosji,to czemu jest w polskim wykazie RAS?
I właśnie z powodu takich perełek i reakcji wsi na Lailę wyszłam do Was z pytaniem.
Dzięki za informacje.

P.S. Wilczakrew- na ostre walki wilczarza z wilczakiem nie pytam o pozwolenia /mam karnet wieloletni/: walki są co drugi dzień /z krwią, ranami itd./. I już wiem,dlaczego Irlandczycy stworzyli wilczarza- w konfrontacji z nim,wilczak nie ma szans...
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 20:48   #7
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Puchatek View Post
>wilczak to NIE JEST mieszaniec owczarka niemieckiego (FCI No. 166) tylko Československý vlčiak (FCI No.332). Osobna rasa i rasy użyte do jej tworzenia nie mają znaczenia<
Mi nie musisz o tym mówić,ja to wiem, i wiedziałam od zawsze. Ale chodzi mi o polskie prawo-ja chyba jego boję się ostatnio najbardziej.
Choćby to:w wykazie ras niebezpiecznych jest jużak /tzw. moskiewski strużujący/. Czy ktoś może mi powiedzieć jakie jest jego FCI? O ile mi wiadomo,pies ten jest uznany tylko w Rosji,to czemu jest w polskim wykazie RAS?
Prawdopodobnie dlatego, że jest nie uznany przez FCI i lepiej było wpisać niż się potem zastanawiać co z tym zrobić. Polscy urzędnicy myślą często inaczej. ( czytaj aparat do myślenia noszą w kieszeni )
Quote:
Originally Posted by Puchatek
I właśnie z powodu takich perełek i reakcji wsi na Lailę wyszłam do Was z pytaniem.
Dzięki za informacje.
To jest fakt, ze reakcja polskiej wsi na wilczaka jest bynajmniej śmieszna.
Ja jak jadę do mamy to zawsze mam zabawne sytuacje.
Ostatnio jak podjechałem pod dom to ludzie ze sklepu uciekli. Jak idą to patrzą czy Czambor siedzi przed domem.
Najlepszy był raz facet na rowerze bo jak nas zobaczył to wjechał w ogrodzenie. Mało brakowało, a by je przeskoczył.

Quote:
Originally Posted by Puchatek
P.S. Wilczakrew- na ostre walki wilczarza z wilczakiem nie pytam o pozwolenia /mam karnet wieloletni/: walki są co drugi dzień /z krwią, ranami itd./. I już wiem,dlaczego Irlandczycy stworzyli wilczarza- w konfrontacji z nim,wilczak nie ma szans...
Coś mnie wkręcasz. Z tym karnetem to ja jeszcze uwierzę ale w te rany i krew to już nie. Wilczaki to robią bezkrwawo. Musisz mi powiedzieć czy lepiej walcza w parzyste czy nieparzyste dni. Czambor nie lubi parzystych - wtedy odpoczywa.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 21:05   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

jużak to owczarek południowo-rosyjski a moskiewski stróżujący to całkiem inny pies,kaukaz z domieszką bernardyna. Dwie kompletnie inne bajki.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 27-10-2009 at 21:08.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 21:14   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default



jużak

i

moskiewski stróżujący
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 21:23   #10
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

" Jacek Sońta z MSWiA podkreśla, że ministerstwo jest zobowiązane do zasięgania w tej sprawie opinii z zewnątrz, nie ma bowiem własnych ekspertów znających się na psach. "

" W przeszłości, wskutek lobbingu hodowców, Związek skrócił wykaz ras agresywnych z ponad trzydziestu do jedenastu. Nie umieścił też na niej mieszańców. "

" W praktyce listę ustala jednak Polski Związek Kynologiczny. "
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 22:16   #11
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

Gaga! Dziękuję Ci !
Serio! Dzisiaj w rozmowie ze znajomą weterynarz wspomniałam o moskiewskim stróżującym,a ona mi na to,że
"a-ha,chodzi o jużaka...". Kurde! Nikomu nie wolno wierzyć!!!
Sorry za pomyłkę!
Ale,tak czy inaczej, na liście jest moskiewski stróżujacy...
Dzięki

Oj,wilczakrew,wilczakrew! Zrobię trochę zdjęć ,to uwierzysz. Dobrze,że mam dobrze owłosione psy,to nie widać ran. I mam dobrą maść na gojenie /działa też na ludzi, chociaż w zasadzie jest dla koni..../.
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 22:18   #12
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by wilczakrew View Post
Prawdopodobnie dlatego, że jest nie uznany przez FCI i lepiej było wpisać niż się potem zastanawiać co z tym zrobić. Polscy urzędnicy myślą często inaczej. ( czytaj aparat do myślenia noszą w kieszeni )
te psy są w Polsce hodowane (pod PKPR) i co za tym idzie mieszkają i stwarzają potencjalne zagrożenie-dlatego znalazły się na liście.

Ja nie widzę żadnego problemu z Polskim prawem jeśli pies ma rodowód/metrykę. Jest wilczakiem, a te na żadnej liście się nie znalazły. Problem mogą mieć właściciele bezpapieraków ewentualnie (trzymanie wilka lub hybrydy)
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 23:33   #13
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by jefta View Post
Jest wilczakiem, a te na żadnej liście się nie znalazły.
Prawda, ale im mniej się będzie o rasie mówiło i pisało, im mniej szumu będzie wokół czeweczków, tym mniejsze niebezpieczeństwo (lub tym później) ktoś wpadnie na pomysł, aby umieszczać nasze psy na jakichś listach...
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 23:36   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Póki rozrastająca się populacja nie pójdzie na układ ze statystyką i nie usłyszymy o ekstremalnych zachowaniach w nieodpowiednich rekach. Wtedy będę pierwsza, która poprze kandydaturę rasy do wejścia na listę.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 00:08   #15
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Ta lista i tak niewiele zmienia... W praktyce człowiek kupuje sobie psa jednej z ras umieszczonych na liście, a dopiero potem występuje o pozwolenie na utrzymywanie psa tej rasy. I dostaje je bez specjalnego trudu...
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 00:10   #16
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

>Problem mogą mieć właściciele bezpapieraków ewentualnie (trzymanie wilka lub hybrydy)<
Hmmm...mam wrażenie,że kogoś uraziłam tymi określeniami,a nie taki był mój zamiar.
"Mieszaniec" i "hybryda", to określenia z którymi spotkałam się w kontekście wilczaka. Nawet mnie to nie zabolało,gdy mówił chłopek /"mieszaniec"/, ale było mi smutno,gdy mówił "pasjonat psów" i "znawca tematu".
.................
A z tych dwóch zdjęć i tak nie zapamiętam który jest który, bo mi się nie chce /ale gafy już nie popełnię i nie będę wierzyć wetom!/.
.................
A swoją drogą,jeśli biorą się już za charty,to tylko patrzeć,kiedy zachaczą okiem o wilczaka....
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 00:38   #17
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Charty objęte są przepisami od dość dawna, może mniej sie o nich słyszy bo rzadko paradują po ulicach. Natomiast nadal np. w Rosji są trzymane właśnie do polowań. Niedawno hodowczyni chartów z Rosji (n.b. systematycznie polujących i do tego hodowanych) zainteresowała się żywo wprowadzeniem do hodowli wilczaka. Mam wielką nadzieję, że po rozmowach zrezygnuje z tego pomysłu.
taki zestaw:borzoj i wilczak ma już swoja historię, w Polsce, niestety tragiczną

p.s.Jakoś kilka dni temu pokazali w TV materiał o odebraniu charta człowiekowi, który "nie wiedział" o konieczności pozwolenia na trzymanie tej rasy.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 28-10-2009 at 00:44. Reason: ps
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 00:49   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Ta lista i tak niewiele zmienia... W praktyce człowiek kupuje sobie psa jednej z ras umieszczonych na liście, a dopiero potem występuje o pozwolenie na utrzymywanie psa tej rasy. I dostaje je bez specjalnego trudu...
Co nie znaczy, że jest całkiem bez sensu. Myślę, że parę osób zrezygnowało z wcześniejszego wyboru, właśnie ze względu na istnienie tej listy. Niemcy, dość drastycznie niestety, ale rozwiązali problem z rasami niebezpiecznymi, podobnie kilka innych krajów (patrz: niedawny temat o AST-ce uśpionej w Szwecji chyba). Tam, gdzie działa prawo, tam ludzie się do niego stosują.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 01:45   #19
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

>taki zestaw:borzoj i wilczak ma już swoja historię, w Polsce, niestety tragiczną <
Wszystko jest kwestią ludzi.Żal i wilczaka i borzoja...U nas 3 dziewczynki próbują udowadniać sobie,która ważniejsza-i stąd rany.Najważniejsze, zareagować w porę.A gdy im przechodzi,ładuja sie na posłanie /na waleta/ i po wzajemnej mlaskającej kosmetyce usypiają z pyskami między swoimi łapami. Decydując się na psy /szczególnie taki mix/, nie wpadłam ani razu na pomysł szczucia ich na siebie,aby sobie popatrzeć na walkę, jak to przed wiekami bywało.
....................
>p.s.Jakoś kilka dni temu pokazali w TV materiał o odebraniu charta człowiekowi, który "nie wiedział" o konieczności pozwolenia na trzymanie tej rasy<
Właśnie z powodu tej akcji,zbieramy "siły",aby wpłynąć na władze. Nie,żeby ustawy nie było,ale by była mądra i odpowiadała naszej polskiej rzeczywistości.Ból polega na tym,że odgrzebali przepisy i w dosyć dziwacznej formie,chcą z tego zrobić ustawę.A jak się nasi rodzimi ustawodawcy za coś biorą,to....załatwią nas na cacy...
I rzecz,która boli najbardziej. Nie są w stanie egzekwować ustaw o ochronie zwierząt,lista ras niebezpiecznych istnieje jakby w powietrzu a ministerstwo zabrało się za charty...Brak konsekwencji,brak ujednoliconego prawa,brak pieniędzy na wspieranie prawa /chociażby schroniska/. Psy jak robiły na wielkomiejskich chodnikach,tak robią-a mandaty są świstkami bez znaczenia...o chip-ach nie wspomnę.
I jeszcze jedno:informacja o pozwoleniu na charta,tak na zdrowy rozum,powinna do kupującego "przyjść" od ZKwP czy hodowcy. Bo pomyśl:czy jeśli chcę kupić welsh corgi, to muszę sama pomyśleć,czy są jakieś przepisy w Ministerstwie Rolnictwa,dział:chodowla bydła?
Szczególnie,że charty w Polsce nie "służą" /gros/ do polowań.A jeśli,to nielegalnie rozmnażane mieszańce. Czy wyobrażasz sobie,aby ktoś posiadający za bardzo duże pieniądze psa /obecnie kanapowego/, pozwoliłby mu stanąć oko w oko z rozjuszoną lochą? Mi osobiście,żal byłoby i psa i pieniędzy...
Dobrej nocy
Puchatek jest offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 02:00   #20
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Niestety w każdym przypadku cierpią zwierzęta.
Cała winę za taki stan ponosimy my ludzie kierujac się bezmyślnością i chęcią szybkiego zarobku.
Zwierze nie jest agresywne i nie morduje dla satysfakcji. Nie ma rozumu jak człowiek ale też myśli. Jednak to jak myśli i czego się nauczy zalezy tylko i wyłącznie od nas.
Genetyka stanowi tutaj zaledwie 20 % podłoża i czasami jest lżej czasami ciężej ale i tak reszta jest zależna od nas.

Ustawy, zakazy, listy niczego tutaj nie załatwią bo tak w zasadzie to nie ma świadomości. Małe jest piekne - urosło do schronu lub na ulice. Las pomijam.

Last edited by wilczakrew; 28-10-2009 at 09:46. Reason: literówka
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org