Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-06-2010, 19:41   #1
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default Enostoza?

4-miesieczny, szybko rosnacy szczeniak (6 kg przez ostatni miesiac, ale zebra stercza), ktory mi dzisiaj nagle okulał - pogoda dzisiaj deszczowa, wczorajsze spacery byly raczej emeryckie (nie spotkalismy zadnego towarzystwa do biegania). Na wizycie u weterynarza badanie lap nie wykazalo obrzeku, jedynie nadwrazliwosc kosci dlugich. Po zastrzyku przeciwbolowym jest mu lepiej, ale wet zalecil rtg gdyz podejrzewa mlodziencze zapalenie kosci. Mam w zw. z tym dwa pytania:

1. Czy ta przypadlosc jest czesta u CzW, szczegolnie czy moze wystapic u zaledwie 4-miesiecznego szczeniora

2. Nie umniejszam nic mojej pani weterynarz, ale...
to jest jej pierwszy wilczak, wiec mam pytanie o dobrego weta majacego juz czeweczki "w dorobku" - mieszkam kolo Warszawy na pln. wylotówce, wiec lubilabym Bielany, Zoliborz, Wola, Centrum, Ursynow juz mniej (zeby psiura nie wozic za dlugo samochodem). Chcialabym po prostu skonsultowac ta dziwna kulawizne u kogos jeszcze... Jesli macie takich lekarzy godnych polecenia, prosze o namiary na priv...

P.S. Biesu żre Eukanube puppy large breed, wiec niedoborow chyba nie ma
anula jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 20:14   #2
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

hmm...niewiem jak u wilczaków, ale u Mati stwierdzono że za szybko rośnie a miała chyba z pół roku, jak zaczeła kuleć na obie przednie łapy i mieć problemy ze wstawaniem.Teraz ma 1,5 roku i czasm jej się zdaza niespodziewanie okuleć na którąś łape.Więc dobrze by było gdybyś znałazła naprawde dobrego weta i zrobiła jeszcze raz przeswietlenie.Bo tak jak w przypadku byłych włascicieli Mati oni nic nie robili i pies cierpiał.Mati to ON.
Ps.Możliwe że mały naciongnoł mięśnie i to nic poważnego.
Pps.Szybkiego powrotu do zdrowia dla malego diabełka.
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 20:24   #3
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
hmm...niewiem jak u wilczaków, ale u Mati stwierdzono że za szybko rośnie a miała chyba z pół roku, jak zaczeła kuleć na obie przednie łapy i mieć problemy ze wstawaniem.Teraz ma 1,5 roku i czasm jej się zdaza niespodziewanie okuleć na którąś łape.Więc dobrze by było gdybyś znałazła naprawde dobrego weta i zrobiła jeszcze raz przeswietlenie.Bo tak jak w przypadku byłych włascicieli Mati oni nic nie robili i pies cierpiał.Mati to ON.
Ps.Możliwe że mały naciongnoł mięśnie i to nic poważnego.
Pps.Szybkiego powrotu do zdrowia dla malego diabełka.
RTG jeszcze nie zrobione, dopiero we srode, wtedy tez umowiona kosultacja u dr Bisenika. Hmm, nie znam sie, ale on konsultowal zwyrodnieniowe historie mojego poprzedniego psa i podobno dobry jest...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 21:29   #4
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Znam bardzo podobny przypadek u BC, bardzo długo weci nie mogli zdiagnozować co to, okazało się to być OCD - ale w życiu nie słyszałam, żeby wystąpiło to u jakiegoś wilczaka. To pewnie nic poważnego i wątpię w OCD, ale objawy takie same i wiek podobny.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 21:41   #5
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Znam bardzo podobny przypadek u BC, bardzo długo weci nie mogli zdiagnozować co to, okazało się to być OCD - ale w życiu nie słyszałam, żeby wystąpiło to u jakiegoś wilczaka. To pewnie nic poważnego i wątpię w OCD, ale objawy takie same i wiek podobny.
Gia, chyba mnie przeceniasz, bladego pojecia nie mam, co to jest OCD
Chyba nie masz na mysli Obsessive-Compulsive Disorder???
anula jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 21:47   #6
Miru
Junior Member
 
Miru's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Krosno
Posts: 375
Send Message via Gadu Gadu to Miru
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Znam bardzo podobny przypadek u BC, bardzo długo weci nie mogli zdiagnozować co to, okazało się to być OCD - ale w życiu nie słyszałam, żeby wystąpiło to u jakiegoś wilczaka. To pewnie nic poważnego i wątpię w OCD, ale objawy takie same i wiek podobny.
Co to OCD?
__________________
gryzły jak aligatory, szczekały jak suchotnicy
Miru jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 21:51   #7
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

http://www.golden.retriever.com.pl/osteochondroza.html

Brzmi strasznie i to pewnie nie to, więc nie zamartwiaj się
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 22:02   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
RTG jeszcze nie zrobione, dopiero we srode, wtedy tez umowiona kosultacja u dr Bisenika. Hmm, nie znam sie, ale on konsultowal zwyrodnieniowe historie mojego poprzedniego psa i podobno dobry jest...

Dr Bissenik na pewno nie będzie debiutował z wilczakiem
Prowadził moja ONKę i przerabiał enostozę u Cheya
Będzie dobrze- to MIJA (choć może powracać do ok. roku).
I przyzwyczajaj się do emeryckich spacerów bo to jedyne wyjście w takich przypadkach.

Osobiście wyrzuciłabym eukanubę ;/ Dwa psy na eukanubie, dwie enostozy.. może to przypadek ale.....

p.s. przy okazji możesz pozdrowić od nas pana doktora i powiedziec, że nie zamierzamy się do niego wybierać...oby jak najdłużej
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 24-06-2010 at 22:06.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 22:04   #9
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Na wizycie u weterynarza badanie lap nie wykazalo obrzeku, jedynie nadwrazliwosc kosci dlugich. Po zastrzyku przeciwbolowym jest mu lepiej, ale wet zalecil rtg gdyz podejrzewa mlodziencze zapalenie kosci. Mam w zw. z tym dwa pytania:

1. Czy ta przypadlosc jest czesta u CzW, szczegolnie czy moze wystapic u zaledwie 4-miesiecznego szczeniora
Sporadycznie ale zdarza sie.... Z tym, ze u wilczakow zwykle nie powraca juz nigdy....

Quote:
Originally Posted by anula View Post
P.S. Biesu żre Eukanube puppy large breed, wiec niedoborow chyba nie ma
Eukanuba to fajna karma, ale miesa za wiele nie ma... Inna sprawa., ze co wilczak to inne "preferencje" - czasem dobre karmy sie nie sprawdzaja... Moze lepiej sprawdzi sie jakas karma miesna + solidny srodek na stawy?

Samo zapalenie pojawia sie czesto "znikad"... Poczekajcie na wynik rtg. Jesli nic nie wykryja to trzeba bedzie kombinowac z dieta...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 24-06-2010, 22:08   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Tylko broń Was Panie Boże robić rtg w klinice na Niepodległości. jak już- jedźcie na SGGW- zupełnie inna jakość aparatury.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 21:24   #11
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Sprawy maja sie nastepujaco:

1. Lekka anemia (obnizony hematokryt, erytrocyty i hemoglobina - wskazanie do przyjmowania zelaza i kw. foliowego)
2. za niska kreatynina i mocznik, nieco podwyzszone fosforany( nie suplementujemy wapnia, nie wiem czy dobrze, moja pani wet kaze, ale ja troszke sabotuje to zalecenie) - cos z watroba?
3. zamowiona inna karma (Whitewolf)

Na razie nie przepisano sterydow , tylko niesterydowe przeciwzapalne

w poniedzialek konsultacja u drugiego weta, mozliwe rtg
w srode kosultacja z Bisenikiem (ortopeda) i zobaczymy, co dalej.
Na razie maly poleguje, nudzi sie jak mops i delektuje drapaniem w chude boczki. Na siku i kupe jest paniczyk wynoszony w lektyce czyli na rekach (dżizas, prawie 18 kilo!!!)
Goraczki brak, a apetyt dopisuje

No i mamy chwilowo z glowy problem kaprofagii na spacerach i tarzanka w padlinie
anula jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 22:21   #12
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Nie takie chude te boczki jak 18 kilo ważą

To niech mały wypoczywa i poddaje się pieszczotom, jak będzie wiadomo wszystko po konsultacjach to zawitamy z ciocią Wonder i jej specjałami: pasztetem drobiowym i ciasteczkami marchewkowymi w nagrodę za cierpliwość

A póki co trzymamy kciuki za Was wszystkich i życzymy duuuuużo zdrówka Bieskowi i Wam wytrwałości i siły!!!
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 22:42   #13
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
Nie takie chude te boczki jak 18 kilo ważą

To niech mały wypoczywa i poddaje się pieszczotom, jak będzie wiadomo wszystko po konsultacjach to zawitamy z ciocią Wonder i jej specjałami: pasztetem drobiowym i ciasteczkami marchewkowymi w nagrodę za cierpliwość

A póki co trzymamy kciuki za Was wszystkich i życzymy duuuuużo zdrówka Bieskowi i Wam wytrwałości i siły!!!
mniam mniam, ale zebra i tak stercza. ta waga chyba w nogi poszla i glowe, bo tulow zabiedzony jakis
anula jest offline   Reply With Quote
Old 25-06-2010, 23:03   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
mniam mniam, ale zebra i tak stercza. ta waga chyba w nogi poszla i glowe, bo tulow zabiedzony jakis
A może w mózg?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2010, 12:58   #15
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A może w mózg?
toż piszę, ze w głowe (choć nie tylko w zęby i jęzor )
anula jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2010, 13:43   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
toż piszę, ze w głowe
To nie jest tożsame Nigdy nie wiesz jaki jest współczynnik wypełnienia czaszki pożądana zawartością :P
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2010, 13:57   #17
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
To nie jest tożsame Nigdy nie wiesz jaki jest współczynnik wypełnienia czaszki pożądana zawartością :P
mam cicha nadzieje, ze to idzie rowniez w zwoje mozgowe - Bies rokuje, choc czasem wyglada na to, ze nie jest zainteresowany uznaniem go za inteligentnego psa...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 27-06-2010, 13:59   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Jeśli właśnie postawił na rozwój intelektualny to masz odpowiedź: zabrakło budulca dla nóg. laską być nie musi- ale macho? To pewnie jego cel (a wiadomo, że najseksowniejszy u mężczyzny jest...intelekt)
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 30-06-2010, 20:58   #19
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Niestety, autorytet medyczny potwierdzil cechy enostozy, pocieszajace jest to, ze z tego sie wyrasta. No wiec mam 4-miesiecznego emeryta na Artroflexie
anula jest offline   Reply With Quote
Old 30-06-2010, 21:21   #20
Witek
Plessowy wilczak
 
Witek's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Pszczyna
Posts: 1,200
Default

oj joj... Trzymamy kciuki za szybką poprawę!
__________________
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
Witek jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org