Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wilki i wolfdogi

Wilki i wolfdogi Wszystko na temat tych najblizszych braci CzW... A do tego informacje na temat innych wilczych ras: Saarloosów, Lupo Italiano...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-11-2008, 13:13   #1
admin
Moderator
 
admin's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 583
Default Jak ochronić bezbronne owieczki przed wilczymi kłami?

Na razie w strachu żyją bacowie, którzy wypasają owce na beskidzkich halach. Wilki czyniące szkody w stadach spędzają im sen z powiek. Jakiś czas temu w Korbielowie wilcza wataha u jednego z baców zagryzła kilkanaście sztuk.

- Do takich przypadków dochodzi jednak głównie wtedy, gdy owce nie są odpowiednio zabezpieczone przed wilkami - tłumaczy dr Sabina Pierużek-Nowak, szefowa Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki na Żywiecczyźnie. Jej zdaniem są dwa sposoby ochrony. Pierwszym są psy, najlepiej owczarki podhalańskie, które potrafią strzec stad. Drugim zaś fladry, czyli czerwone wstążki przymocowane gęsto do długich sznurów, którymi otacza się zagrody z owcami. Intensywny kolor i ruszające się skrawki materiału skutecznie odstraszają drapieżniki. Fladry można spotkać w wielu miejscach Beskidów. Członkowie SdN "Wilk" rozdają wstążki oraz owczarki hodowcom, aby zapobiegać atakom wilków i zmienić stosunek ludzi do tych drapieżników.


Jednak gdy ostatnio wybrali się w okolice Sopotni w gminie Jeleśnia, ich oczom ukazał się niecodzienny widok. Pasące się na łące stadko było szczelnie otoczone fladrami wykonanymi z naciętych transparentów, które doskonale są znane z minionej epoki. Na intensywnie czerwonym tle bieleją wielkie litery: PZPR. W ten sposób postanowił poradzić sobie baca Piotr Chrząszcz, wypasający 250 owiec. - Zobaczyłem to kiedyś na dzikim wysypisku i zabrałem. Ponieważ nie miałem oryginalnych fladr, a chciałem ochronić owce, postanowiłem wykorzystać transparenty. Przynajmniej do czegoś jeszcze się przydadzą - opowiada pan Piotr.

Choć stowarzyszenie dało mu już nowe fladry, niechętnie chce je wymienić. Pomysł ze skrawkami transparentów okazał się bowiem strzałem w dziesiątkę. - Te partyjne fladry są lepsze od oryginalnych. Nie miałem żadnego ataku na owce. Wilki podchodzą, ale transparentów nie przekroczą. Widać dalej boją się PZPR - śmieje się baca.


admin jest offline   Reply With Quote
Old 21-11-2008, 13:25   #2
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

buahahahaha
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 21-11-2008, 14:18   #3
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Nooo, jak partia wzięła owieczki pod swoje skrzydła, to na pewno żaden "wołk" nie odważy się podejść.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 21-11-2008, 16:19   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A ja odbiegnę od politycznych barier i potwierdze, że nia ma nic lepszego niz podhalany pilnujące stad owiec. Na własnej skórze doświadczyliśmy możliwości takich strazników. W życiu swoim tak nie zwiewaliśmy.
W tym roku w Pieninach, zaatakowało nas stadko 4 podhalanów, po odparciu pierwszego ataku wzieliśmy nogi za pas (przy czynnym oporze Cheya, który postanowił jednak walczyć). Udało sie jednak zwiać w krzaki i tam białe miski nam odpuściły..uf ale adrenalina!!
W życiu nie uwierze, że wilki wpadają w tak pilnowane stado - po prostu nie ma opcji!
Co ciekawe, od rzeczywistych znawców tematu dowiedziałam się, że ochrona stada owiec przeprowadzana jest wg pewnej strategii, do akcji rusza część stada podhalanów ale na miejscu pozostaje przynajmniej jeden wiec nawet jesli napastnik sie przedrze to i tak na koniec zamaist baranka polanego keczupem..czeka go niespodzianka
naprawde wielki szacunek dla tych psów, genialni stróże !!
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-11-2008, 20:34   #5
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

No ta swój wyjazd w Pieniny muszę odwołac bo bierny ze mnie biegacz.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org