Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-12-2008, 01:35   #1
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default Kolejne "genialne" pytanie laika - ile waży wilczak? :)

Witam.
Na samym początku chcę zaznaczyc, że zanim rozpoczęłam ten wątek szukałam odpowiedzi, jednak z marnym skutkiem...
Pytanie moje brzmi- ile waży wilczak?
We wzorcu jest tylko minimalna waga- 20 kg dla suki i 26 kg dla psa.
Biorąc pod uwagę, że waga idzie zazwyczaj w parze z wysokością... a we wzorcu nie mamy górnej granicy i wiem, że większośc wilczaków ma więcej niż 60 czy 65 cm w kłębie- stad moje pytanie. Szczerze mówiąc trudno mi sobie wyobrazic 20 kg sukę CZW.
Interesuje mnie standardowa waga nie-chudego i nie-otyłego wilczaka, wyższego niż minimum wzorcowe.
Czy waga zmienia się wraz z porą roku (linieniem)? Czy wilczak w zimowej szacie jest zauważalnie cięższy?
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 09:14   #2
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Jak dla mnie normalna suka wyzsza niz minimum we wzorcu wazy ok 30 kg. Ciri nie jest ani chuda ani gruba i taka wage trzyma :-)
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 09:59   #3
Marcin L.
Junior Member
 
Marcin L.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Wlkp.
Posts: 168
Default

Barina ma pół roku - jest dość duża nie jest otyła a juz waży 29 kg. Czy to normalne ?
Marcin L. jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 13:56   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Nie sądzę aby futro zmieniało wagę Natomiast sam wzrost nie jest wyznacznikiem. Pomijając kluskowate misie i anorektyczne szkielety obciągnięte skórą nadal mamy całkiem szeroki "przedział średni", w którym poszczególne osobniki mogą się znacznie różnić wagą. Zależy to od typu budowy (mocniejsza lub słabsza kość) oraz masy mięśniowej.
Księciunio przy suchej budowie, mocnej kości i świetnie rozwiniętych mięśniach waży ok 41-42 kg. Żeberka ma pod samą skórą i ani grama tłuszczu...(jak dla mnie to mógłby troszkę ciałka złapać).
Waga to sprawa dość osobnicza i zależna od wielu zmiennych.
Chyba gdzieś na angielskim forum były podawane wagi psów, może uda Ci się znaleźć?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 14:52   #5
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Imbus przy 71 cm w kłębie i mocnej budowie ( + odrobina tłuszczyku ) waży około 40 kg.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 15:06   #6
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Zależy to od typu budowy (mocniejsza lub słabsza kość) oraz masy mięśniowej.
Księciunio przy suchej budowie, mocnej kości i świetnie rozwiniętych mięśniach waży ok 41-42 kg.
Aby dane byly pelne trzeba dodac, ze Ksieciunio to konkretny wilczak i ma 70cm (+ jakies 1-2cm, bo to dane z przegladu mlodych).

I nas suki: Ali ma jakies 28-29 kg (wzrost 62 cm), Jolka 32kg (kawal suki i wzrost 64 cm). Psy 68-69 cm wzrostu i okolo 35-37kg - ale tez same miesnie i to bardzo dobrze rozwiniete. Belcia, ktora nie jest mocniejszej kosci, ale lubi miec "zapas" ma 35kg, a potrafi wiecej... A wzrost... 60 cm... Z tym, ze energii ma odpowiednio do wzrostu...

Wiecej waza psy o ciezkiej budowie - Bolton byl BARDZO konkretnym psem, trzymanym w normalnej formie (nie byl chudy - zawsze bylo cos na zebrach) - mial ok 47-55kg w zaleznosci od pory roku...
I teraz dla porownania wagi dwoch psow, ktore widzialam w Czechach - pies 68 cm i 60 kg wagi i drugi 72 cm i 65 kg wagi... Wlasciciele sie tym szczycili, ale trzeba przyznac, ze byly to juz psy kalekie - zero energii i oczywiscie standard przy ciezkich psach, czyli dysplazja...

Ogolnie trudno wyznaczac jakies normy - bo czasem pies jest chudy, a dobrze umiesniony i wazy wiecej niz pies wygladajacy na ciezszego, bo w typie "molosowatym". Ale suki maja ok. 28-32 kg. Psy 34-45kg (wieksze widelki, bo u psow jest tez wieksza roznica wzrostu).
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 15:54   #7
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Pomijając kluskowate misie i anorektyczne szkielety obciągnięte skórą nadal mamy całkiem szeroki "przedział średni", w którym poszczególne osobniki mogą się znacznie różnić wagą. Zależy to od typu budowy (mocniejsza lub słabsza kość) oraz masy mięśniowej.
Rozumiem, chyba źle sprecyzowałam pytanie ale chciałam zapytac o wagę TYPOWEGO wilczaka, takiego suchego, wilczego a nie "owczego" (czytaj owczarkowatego)
Przeglądając zdjęcia z wystaw widziałam kilka takich misiów z obwisłymi faflami i pomarszczonym czołem... Ale to chyba inna historia
Dziekuje za odpowiedzi!
Pozdrawiam
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 16:00   #8
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Czambor bardzo długo trzymał wagę w przedziale 30-35 kg. Na przeglądzie miał już 70 cm i wage 33 kg. W tej chwili jego waga to przedział 35-37 kg no i ja mam wrażenie, ze jeszcze rośnie. Waga wacha się bo on często przez cały dzień nic nie je, a potem dostaje wilczego apetytu. Zjada wszystko co się da zjeść i znowu nie je. Na razie nie ważył więcej niż 37 kg. Choć ja bym wolał jak by trochę przybrał bo taki jakiś jest smukły i przez to długi.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 16:03   #9
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Rozumiem, chyba źle sprecyzowałam pytanie ale chciałam zapytac o wagę TYPOWEGO wilczaka, takiego suchego, wilczego a nie "owczego" (czytaj owczarkowatego)
Przeglądając zdjęcia z wystaw widziałam kilka takich misiów z obwisłymi faflami i pomarszczonym czołem... Ale to chyba inna historia
Dziekuje za odpowiedzi!
Pozdrawiam
Czambor w wieku 6 -9 miesięcy wyglądał jak taki misiu z obwisłymi faflami. Wszyscy pytali się mnie ile ten pies je i ile waży i nikt nie chciał wierzyć, ze je mało i waży tylko 26-30 kg. Wygląd nie jest wyznacznikiem wagi bo oko ludzkie moze nas tu często zmylić.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 16:03   #10
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

To jest historia, na którą poniekąd odpowiedziała Margo Czyli jak powinien wyglądać a jak NIE powinien wyglądać typowy wilczak.
Ja się odniosłam do typowych ale zbyt grubych lub zbyt chudych i bez mięśni.
Nie ma chyba smutniejszego widoku niż skóra na kościach i absolutny brak pracy mięśni.. taki szkielecik ze schronu;/ Zresztą pulpecik na cienkich nóżkach tez nie wygląda fajnie :P W każdym z tych dwóch przypadków coś jest nie tak z aktywnością psa, psa z rasy bardzo aktywnej, wyposażonej przez naturę do dużych wysiłków

generalnie ja bym się nie przywiązywała do wagi psa (tak samo jak do wzrostu:P), test żeberek, aktywność, pięknie wyrzeźbione mięśnie i wiesz, że wszystko jest tak, jak być powinno
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 16:56   #11
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Ereshka jest nnieodrodną córeczka swojej mamy JOLLKI - 64 cm i 32 kg obecnie, bo zwykle waży 30 ale mamy teraz bardzoooo dużyyy apetyt. mMax ma 68 cm i waży 41 kg. Równiez teraz trochę nabrał ciałka na zimę, za to tradycyjnie na zimę jest lysy.
Żeberek niestety im nie widać
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 17:33   #12
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Ja kocham takie " genialne " pytania laika. Bo moze laik z odpowiedzi wyniesie niewiele, za to ile ja sam sie dowiedziałem.
Rybka poproszę więcej takich pytań dla laików.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 17:50   #13
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

No, no, no...
Takim zupełnym laikiem to ja nie jestem i po to zadje pytania, żeby również coś wynieśc, więc proszę bez takich bo strzelę focha
A co do genialnych pytań to na pewno jeszcze jakieś mi się nasuną ale do tego trzeba czasu... Wiesz, to jak olśnienie- nigdy nie wiesz kiedy ci do głowy wpadnie
Pozdrawiam!
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 18:00   #14
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Marcin L. View Post
Barina ma pół roku - jest dość duża nie jest otyła a juz waży 29 kg. Czy to normalne ?
Myśle, ze tak bo u szczeniaczka ta waga zmienia się i bywa z nią różnie. Czambor kiedy miał 5 miesięcy i postanowił być wyższy niż jego pan jad i rósł na potęge. Na szczęscie wybiłem mu to z głowy jako pomysł nierealny . Wtedy ważył jako 5 miesięczny szczeniak 30 kg i miał 60 cm wzrostu.. Jednak szybko przez dużą dawkę ruchu fizycznego waga wróciła do normy, a maluch stwierdził, ze właściwie to nie musi prosić o jedzenie 8 razy dziennie. Teraz czasami mu się to też zdarza ale po 2 dniach nie ma ochoty nawet na soczystą wołowinę. Oczywiście na zime zawsze wilczaki robią większe zapasy i wtedy należy im to rekompensować większą dawką ruchu, aby nie pozwolić im utyć. Ja już od 6 miesiąca wprowadziłem zasade stałej pory posiłku i tylko 2 razy dziennie. Ta zasada obowiazuje do dzisiaj i jeśli mysza nie jest głodna to pierwszy posiłek pomijamy. Niestety nawet jak mu się przypomni za 2 godziny i się upomina to musi czekać do następnego. Bardzo szybko się do tego przyzwyczaił, choć czasami jest zły, ze nie dostaje jedzenia wtedy kiedy on chce, a jak go potem dostaje to potrafi się obrazić i stwierdzić, ze teraz to nie będe już jadł.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 18:05   #15
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
No, no, no...
Takim zupełnym laikiem to ja nie jestem i po to zadje pytania, żeby również coś wynieśc, więc proszę bez takich bo strzelę focha
A co do genialnych pytań to na pewno jeszcze jakieś mi się nasuną ale do tego trzeba czasu... Wiesz, to jak olśnienie- nigdy nie wiesz kiedy ci do głowy wpadnie
Pozdrawiam!
Rybka ja kocham fochy.
Strzelmy sobie takiego i powieśmy gdzieś na widocznym miejscu.
Włąśnie takie pytania są bardzo potrzebne bo takich spraw nikt nigdzie nie opisuje, a nawet to opiera sie na jakiejś części prawdy.
Szersze spojrzenie na różne psy daje nam obraz, ze może właściwie to nasz wilczak wcale nie musi być " niepasujący " do reszty jaką widzieliśmy.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 18:13   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

z jedzeniem to bywa.. czasem zadziwiająco .. Chey w okresie wzrostu jadł wszystko i w każdej ilości. Grubaskiem nie był nigdy. Za to w wieku pół roku dobrał się do puszki z karmą i jednorazowo wciągnął 4 kg karmy Wyglądał jak krowa w ciąży...
W tym samym czasie frykasem ulubionym były suche bułki
za to teraz, przy naprawę sporej aktywności zjada bardzo mało. Za chwilę opatentuję mega ekonomiczną wersję wilczaka, który:
- jest wielki
- ma duzo energii
- nie potrzebuje jedzenia

Dodam, że karmy jada różne, wszystkie toleruje świetnie i nie wybrzydza. Po prostu nie potrzebuje duzo jeść Przerwy jedniodniowe w jedzeniu to normalka (skarmiamy wtedy szczury nadwiślańskie tym, czego nie raczył zjeść)
Próbowałam przestawić go już dawno na dwie pory karmienia (tak zawsze jadła u nas Giga) ale wilczak jak zwykle ma własne wizje.. więc musiałam się poddać
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 19:54   #17
Konrad:)
Member
 
Konrad:)'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Warszawa
Posts: 747
Send a message via Skype™ to Konrad:)
Default

Quote:
Originally Posted by Marcin L. View Post
Barina ma pół roku - jest dość duża nie jest otyła a juz waży 29 kg. Czy to normalne ?
Ja bym jednak Barinie trochę "michę przykróciła". 30-32 kg to waga dorosłej suczki csv, a Barinka ma dopiero 6 i pół miesiąca, i żeby nie wiem jak była ofutrzona - to futerko aż tyle nie waży.

Nawet jeśli założymy, że osiągnęła już parametry prawie "docelowe", to trzeba pamiętać, że jest ona teraz w okresie intensywnej mineralizacji kośćca i jakakolwiek nadwaga może wpłynąc niekorzystnie na nieukształtowane jeszcze w pełni stawy.

Jeśli wierzyć broszurom dołączanym do różnych karm, to między 5 a 8 miesiącem życia waga szczeniąt dochodzi do 90% wagi dorosłego psa, więc Barina "trzyma" normę, ale ... lepiej dmuchać na zimne - dysplazja to jednak nie jest zwykły katar.
__________________
Eury z Peronówki
http://eury.zperonowki.com/
Konrad:) jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 20:08   #18
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Wszyscy wiedzą jaka jest Hera kawał z niej baby ale jak czytam to w cale nie jest gruba przy wzroście 65 cm 31 kg waga odpowiednia do wzrostu a porównując np.Ciril z herą to widać ogromną różnicę miedzy nimi. A waga wskazuje tylko 1kg różnicy
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 20:38   #19
konek
Member
 
konek's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bystrzejowice
Posts: 712
Send a message via Skype™ to konek
Default

Co do jedzenia to mam niezłą zabawę bo Max preferuje jeść rano a Ereshka wieczorem. Ale jak Ereshka dostaje jeść to i zaraz Max się robi głodny. próbowałam Ereshkę przestawić na rano ale nawet jak nie dawałam jej za dużo wieczorem aby głodna rzuciła się rano na jedzenie razem z innymi, to zjadała troszeczkę i znów wieczorem "sępiła". Ereshka uwielbia wprost jako najlepszy smaczek chleb z masłem i chyba tylko dlatego, że ma odpowiedni rytuał wygryzania środka kromki i zostawiania skórek jak stara babcia. Skwapliwie z tych skórek korzysta mój mix Raueczka, o której wadze wolę głośno nie mówić
Max natomias jak każdy niedźwiadek uwielbia miód.
Suche jedzenie w zależności od tego jakie, jest albo jedzone albo obsiusiane przez Maxa. Swoją drogą czego producenci muszą tam dodawać, że powoduje to u Maxa odruch podnoszenia nogi.
__________________
http://henrykowka.wolfdog.org/
konek jest offline   Reply With Quote
Old 06-12-2008, 22:18   #20
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

moj 3 :
jeden za malo, 2 troche za grube- starami sie zmienic i zrobic 3 doskonale wagy

co do karmienia - 1 raz w dzien.

Konek, a jak myslis dla czego psy jiedza sucha karme... bo to nienaturalne, jakis proszek spresowany, to i jedza dla tego ze sa dobawki ktore dodaja smak i pies je.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org