Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-12-2007, 07:43   #1
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default Nietypowe wilczaki

Tak sobie pomyślałam że może być to fajny temat szkoleniowy dla nas laików Mam prośbę do wszystkich którzy się znają i nie znają by pokazywać tu wszystkie wilczaki te mniej i więcej nietypowe odbiegające od normy te dziwne , te co mieszczą sie we wzorcu ale są bynajmniej zastanawiające Będzie to taka przestroga dla nas jakich mieszanek unikać Bo typowego wilczaka znamy ale
Wykorzystam jako 1 zdjęcie które zostało mi pokazane chodzi tutaj o wadliwe umaszczenie




Jeśli naruszyłam jakieś zasady forum lub etyczne ,moralne itp Proszę o szybciutkie usunięcie tego wątku
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 09:21   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Zasady forum to moze i nie ale ja pamietam jak dostalam poteznie po glowie za pokazanie na takim zdjeciu wilczaka bardzo dlugowlosego i z podobnym, jak tu umaszczeniem. Ja tam specjalnie glowy pod topor klasc sie nie boje ale jak nie chcesz oberwac to uwazaj
Klopot w tym, ze KAZDY wilczak cos tam ma i ja sie zgadzam, ze uczyc sie mozna na konkretnych przykladach W dodatku psu sie tym krzywdy nie robi bo jemu samemu to wisi :P
Jesli sie zalozy, ze nasz wlasny pies tez podlega wytknieciu palcem przy omawianiu jakiegos "minusa" , ze nie bedziemy sie denerwowac za takie cos to uwazam, ze pomysl nie jest zly W koncu wszyscy wiemy, ze takie 'rozkladanie na czynniki pierwsze" funkcjonuje na codzien miedzy zainteresowanymi. Ze kazdy pies ma swoich zwolennikow i takich ktorym zupelnie nie pasuje i chcialoby sie spytac czy takie ucho/oko...... jest OK ale czasem nie ma kogo.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 11:03   #3
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

O matko... oj tak Gaga, ja też pamietam, ja dostałam po głownie za pokazanie zdjęcia psa i jeszcze (jak śmiałam) za podpisanie, jak ten pies miał na imię.... Bo przecież bardzo chciałam pokazać jaki ten piesek był brzydki, a jaki mój jest pięęękny....... Oj nie Aneta, niestety ja się boję pokazywać teraz już innych zdjęć, bo znów mi ktoś wytknie, że jestem taka i taka.... Chyba że założymy, że będzie tak, jak pisze Gaga- w tedy prosze bardzo!
Bądź co bądź, gdyby wszyscy Zgromadzeni zgodziliby się nie denerwować, to temat jest super! Ile byśmy mogli się nauczyć (przynajmniej ja)!
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 11:55   #4
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Tzn czego nauczyć? Jak wybierać psa żeby podobał się jak największej liczbie osób? Czy też na podstawie fotek uczyć się jak dobierać pary hodowlane? Jak dla mnie temat wybitnie po to żeby przy najbliższej okazji dostać od kogoś po łbie. Ja mam głęboko w tyłku opinie ogromnej większości osób ale zapewne ktoś będzie zły, ktoś pojedzie kogoś itd. Za spokojnie przed świętami masz?
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 12:40   #5
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Według mnie to jets dobry temat,bo tu nie chodiz o to by się komu.ś podpasowywać,al; by dąrzyć do ulepszania rasy i nie popełniania błedów innych. Zdecydowaliśm się na takiego psa,więc naszym dązeniem powinno byc by był jak najlepszy,a jego błedy wzorcowe,można było poprawić u potomstwa. Dzięki takim tematom możemy zobaczyć jakie powinno być prawiłowe katowanie,umaszczenie,proporcje i reszta,bo chcoć znamy je ze wzorca to czesto go sie nagina,a nie powinno tak byc, wiec jesli zostana ukazane takie wady,to bedzie można je naprawić.
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 13:21   #6
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka View Post
Bądź co bądź, gdyby wszyscy Zgromadzeni zgodziliby się nie denerwować, to temat jest super! Ile byśmy mogli się nauczyć (przynajmniej ja)!
Aga, nie każdy potrafi być tak szczery jak Ty i równie miło i sympatycznie przyjąć uwagi na temat swojego psa albo jego zachowania na ringu. Pamiętam z jak wielką klasą odebrałaś skądinąd życzliwe rady Marii na temat techniki wystawiania Varga....
Inny problem polega na tym, że niektórzy mają mniejszy klub większy deficyt w umiejętności kulturalnego "kodowania" swoich wypowiedzi . Dlatego może faktycznie lepiej nie dotykać drażliwych tematów, jak się koniecznie nie musi
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 13:43   #7
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Shaluka dobrze to ujęłaś o to mi właśnie chodził Ja wiem że każdego pies jest najpiękniejszy naj naj i jest mu przykro że wytyka sie psa wady Na pewno u moich psiaków też coś sie znajdzie i też będzie mi przykro ze pani x coś peprz. na temat mojego psa przecież on jest najpiękniejszy ale nie oto w tym temacie chodzi tylko o to by nie powielać błedów innych o tak jak nauka chemii co się stanie gdy do probówki dolejemy tej substancji a nie tej ( wybuchnie czy nie będzie reakcji)
Quote:
Jak wybierać psa żeby podobał się jak największej liczbie osób?
Nie żeby wygladał jak wilczak i był jak najbardziej do niego podobny

Co do zdjęć to pokazując złe kątowanie możemy pokazać tylko tłów bez głowy , nie podpisywać psa , nie krytykować właścicieli suche fakty bez jakich kolwiek danych
Potraktować to bardziej jak student medycyny na praktyce w kostnicy
Ale czy wszyscy potrafimy wytrzymać krytykę ? I tu jest właśnie pies pogrzebany
Quote:
Ze kazdy pies ma swoich zwolennikow i takich ktorym zupelnie nie pasuje i chcialoby sie spytac czy takie ucho/oko...... jest OK ale czasem nie ma kogo.
O to też mi chodzi mamy wzorzec i jego sie trzeba trzymać ale jak nie ma porównania to nie fachowe oko nie jest wstanie wychwycić wady lub je wyeliminować

Ale jeśli wolicie to nie będziemy o tym rozmawiać na forum przynajmniej ja już nie zacznę Co do naocznych porównań można by użyć starych zdjęć lub zdjęć osób mniej lub wcale udzielających się na forum

Podam wam przykład mojej nauki gdyby nie to ze lubię zadawać dużo pytań i jestem upierdliwa to na pewno bym tego nie wiedziała i może w przyszłości popełniłabym ten błąd Dzięki doświadczonej osobie która mi o tym powiedział do tego nie dojdzie Mianowicie :
Nigdy nie kryj jasnej suki jasnym psem
Banalne prawda?
ale dla lalika który nie zobaczy wyniku takiego krycia jest to nie pojęte i bez sensu .
Dla tego skłoniło mnie to do powstania takiego a nie innego tematu
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 14:58   #8
joke
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warszawa
Posts: 230
Default

Pozwolę sobie wyrazić moją opinię na ten temat.

Jezeli chcemy dokładnie poznać wygląd psa/suki bliskiej wzorcowi - poczytajmy wcześniejsze artykuły i wypowiedzi Margo na ten temat, były i zdjęcia i dokładnie omówione wady i zalety poszczególnych psów.
Możemy się dowiedzieć tego, co nas interesuje zagłebiając się w forum. Nie sądzę aby to był dobry pomysł na krytykowaniu innych psów - więcej sprawi sie przykrości właścicielom niż wyniesie korzyści z lekcji.
Jeżeli ktoś chce rzeczywiście poznać wygląd wilczaka wg wzorca niech przejedzie się na obóz do Lazne. Jest tam wilczaków do wyboru do koloru i Margo, Przemek, Daiva jako skarbnice wiedzy. Wieczorkiem, przy ognisku można rozmawiać do samego rana o wyglądach, charakterach i zachowaniach wilczaków.
Jak ktoś rzeczywiście upewnić się, czy jego psiak jest ok. to niech się pyta na forum, wstawia portrety, ale nie chciałabym, aby innych, bez ich zgody "zjechać" pupila.
joke jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 15:48   #9
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

co do fotki
Dlugie ucho, otwarte kaciki warg, nie wyrazna maska.
Malo wilcza glowa
temat w sam sobie jest dosc ciekawy, ale trzeba uwazac, mimo wszystko.
Zdjecie czasem tez znieksztalca psa, wiec moze wygladac super real, a inaczej na fotce i na odwrot.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 18:22   #10
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Według mnie nie potrzebne są zdjęcia,może poprostu bez nazw podajmy przykłady czego nie robić,na co zwracać uwagę, tak jak zauważyła aneta,zeby nie kryc jasnym psem,jasnej suki,bo wychodzi.. i niech każdy się rozpisze kto już to przeżył,albo widział takie wyniki.

Co do wzorca,to świetnie pomyśleli Słowacy na ostatnim spotkaniu towarzyszącym klubowej wystawie w Bratysławie,gdzie pokazane były zdjęcia prawidłowych wilczaków i ich poszczególnych części ciała, oraz te wadliwe,jednka tam wsyztko było potwierdzone i w celach szkoleniowych. Miano to zrobić też na język angielski..ale coś sprawa ucichła,a szkoda
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 18:34   #11
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
Tzn czego nauczyć? Jak wybierać psa żeby podobał się jak największej liczbie osób? Czy też na podstawie fotek uczyć się jak dobierać pary hodowlane? Jak dla mnie temat wybitnie po to żeby przy najbliższej okazji dostać od kogoś po łbie. Ja mam głęboko w tyłku opinie ogromnej większości osób ale zapewne ktoś będzie zły, ktoś pojedzie kogoś itd. Za spokojnie przed świętami masz?

Po co od razu taka zgryźliwość.....? Spokojnie! Może jesteś fachowcem i potrafisz spojrzeć na psa, zobaczyć co w nim jest dobrego, co złego.... ja NIE. Nieraz bardzo oczywistych wad po prostu nie widzę. A to dlatego, że nie zagłębiam w psi wrzozec- patrząc na CzW widzę albo pięknego psa, który mi przypada do gustu, albo nijakiego, w którym nie ma tego, co mi się osobiście podoba. Osobiście nie znaczy zgodnie ze wzorcem. Więc czego można się nauczyć...? JA mogę się nauczyć widzenia różnych wad. Ale chyba aż Ciebie korci, żeby ktoś jakieś złe słowo powiedział o hmmm Twoim bądź innym psie, żeby tylko potem móc kolejną idiotycznie cudowną wojnę rozpętać na dokopywanie sobie kretyńskimi słówkami w zagłębiach różnych for..... Prosze bardzo. Każdy powód jest dobry.
Żałosne.
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 18:46   #12
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Quote:
Originally Posted by Rona
Inny problem polega na tym, że niektórzy mają mniejszy klub większy deficyt w umiejętności kulturalnego "kodowania" swoich wypowiedzi .

I aż mnie krew zalewa jak coś takiego widzę . Przecież ten temat miałby służyć pomocą takim jak np. ja- osobom które się na tym zupełnie nie znają.... Echhh.


Quote:
Originally Posted by joke
Jeżeli ktoś chce rzeczywiście poznać wygląd wilczaka wg wzorca niech przejedzie się na obóz do Lazne. Jest tam wilczaków do wyboru do koloru i Margo, Przemek, Daiva jako skarbnice wiedzy. Wieczorkiem, przy ognisku można rozmawiać do samego rana o wyglądach, charakterach i zachowaniach wilczaków.
Hej
Osobiście mam ten problem, że na obóz nie mam możliwości, żeby pojechać -przynajmniej na razie- a właśnie taki temat byłby dla mnie super ze względu na to, że mogłabym usłyszeć troche fachowych opini siedząc w domu przy komputerze . Czegoś takiego bardzo mi brakuje.



To jak, zaczniemy ten temat? ...Bo mam doskonały przykład (leżący tuz obok z rozkosznie rozwalonymi łapami ) ciemnego oka u Wilczaka )
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 18:55   #13
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Nie kłóćcie się nie o to mi chodziło
Shaluka czemu ty piszesz wszystko to co ja myślę nie przeginasz trochę
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 19:02   #14
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Nie powiem nic odkrywczego, ale rzeczywiście niektórzy mogą uwagi dotyczące wskazanych psów niepotrzebnie odbierać jako atak na ich własne, bo przecież gdzieś tam w 10. generacji krytykowany pies miał wspólnego przodka, co nasz burek...

Oczywiście wymiana doświadczeń jest jak najbardziej potrzebna, by kolejne hodowane psy były coraz bardziej zbliżone do ideału przedstawionego we wzorcu, ale z krytyką zawsze trzeba uważać. Na dzień dobry warto przeczytać wzorzec oraz http://www.wolfdog.org/pol/articles/1131.html - dokładny opis wzorca autorstwa Frantiska Rosika
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 19:08   #15
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Anetko widzisz jaka miedzy nami telepatia To teraz jeszcze zgłoś się na wystawę w Piotrkowie to się nagadamy i podazielimy tekstami

Więc jak ludzie? Próbujemy w ten sposób?
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 19:19   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Temat wcale nie musi polegac na dokopywaniu - wiadomo, ze bardzo ladny pies dla kogos, dla innego bedzie psem zlozonym z gigantycznych wad. Mysle, ze nie o to chodzi Ja bym lekko odwrocila punkt startu, z doswiadczenia, wymiany opinii, wiem, ze dla kazdego z nas wilczak sklada sie z innych, czolowych cech . Pomijam juz oczywiscie calosc - dopasowana do wzorca ale umowmy sie: mimo wielu P1 taki pies nie istnieje W zadnej rasie. Nawet Rep z Pohranicni Straze - pies wzor, dzis znalazlby wielu sceptykow Bo cos tam nie bedzie sie podobalo
Dlatego dzis wybieramy to a nie inne skojarzenie, jesli chcemy szczeniaka - bo cos nam sie podoba "wilczosc" tez nie jest jednoznaczna.
WYchodzac od tego, co wg nas stanowi o pieknym wilczaku mozemy poznac wlasne preferencje, wg ktorych, pozniej oceniamy danego osobnika. Prawdopodobnie okaze sie, ze "nasze" punkty widzenia beda tozsame z punktami innych....i zupelnie rozne u pozostalych. To nic dziwnego.
Natomiast wywolanie kulturalnej (!) dyskusji czy dana cecha jest wada, niedostakiem czy neutralna cecha moze poszerzyc nasze spojrzenie na rase
Moim zdnaiem wszystko jest dla ludzi
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 19:30   #17
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

gaga
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 19:31   #18
aneta1
Member
 
aneta1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Będzin
Posts: 708
Send a message via Skype™ to aneta1 Send Message via Gadu Gadu to aneta1
Default

Przemek wydrukowałam i przeczytam parę razy
__________________


aneta1 jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 19:54   #19
Louve
Wilcza Saga
 
Louve's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Częstochowa/Rzeszów
Posts: 809
Default

Super tematMi się przydaCora ma ciemne oko, tzn nie tak bardzo ciemne(jasny brąz), ale mi to nie przeszkadza
Jeszcze raz mówię - temat świetny.
__________________
Bo to wszystko... to takie przesadnie wyraźnie poplątane jest!


Louve jest offline   Reply With Quote
Old 18-12-2007, 20:27   #20
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Jak dla mnie temat fajny, ale lepiej bez zdjec, bo zaraz bedzie znowu jakas wojna. A po co?
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org