Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-08-2004, 09:53   #1
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default Pracovne vyuzitie CsV

Ahoj, Pavel, otvaram teda novu temu.

Suhlasim s tebou, ze primarnym cielom slachtenia CsV bolo ciste pracovne plemeno. A suhlasim s tym, ze by sa toto jeho urcenie malo zachovat. Ale to, ze pes je vhodny na pracovne vyuzitie neznamena, ze moze byt pouzivany len na pracu. Dolezite je, ci je pes schopny existovat v normalnej spolocnosti, ci je schopny naucit sa posluchat na povely, ci je schopny spolupracovat s ludskym partnerom, ci ma vydrz a odolnost. A to zistis nielen sluzobnym vycvikom, ale aj inym - ci uz zachranarskym, agility, tancovanie, cokolvek. Podstatne su schopnosti, a nie to, ci a do akej miery su uplatnovane povodne planovanym sposobom.

A netvrd mi ze su aj ine plemena vhodne ako spolocnici - samozrejme su. Ale nepoznam plemeno vhodnejsie na spolocnost do prirody ako to, ktoreho predkovia boli jej stopercentnou sucastou tot pred padtesiatimi rokmi.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2004, 17:56   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Pracovne vyuzitie CsV

Quote:
Originally Posted by saschia
Ale to, ze pes je vhodny na pracovne vyuzitie neznamena, ze moze byt pouzivany len na pracu. Dolezite je, ci je pes schopny existovat v normalnej spolocnosti, ci je schopny naucit sa posluchat na povely, ci je schopny spolupracovat s ludskym partnerom, ci ma vydrz a odolnost. A to zistis nielen sluzobnym vycvikom, ale aj inym - ci uz zachranarskym, agility, tancovanie, cokolvek. Podstatne su schopnosti, a nie to, ci a do akej miery su uplatnovane povodne planovanym sposobom.
Spatne sis precetla, co jsem napsal. Nepsal jsem jen o pracovním využití ale právě i o náhradních činnostech, jakými jsou prakticky všechna odvětví kynologického sportu.
Tohle je naše teoretická debata ale podívej se na realitu. Psy, kteří své pracovní schopnosti prokázali a jsou využíváni v chovu spočítáš v ČR na prstech obou rukou, v SR na prstech jedné ruky a např. v Itálii Ti bude asi stačit jen ruky půl ... Za prokázání pracovních schopností psa samozřejmě nepovažuji dnes tak propagovanou zkoušku 40 km běhu, která neprokazuje nic jiného než to, zda pes není úplný pecivál.

Quote:
Originally Posted by saschia
A netvrd mi ze su aj ine plemena vhodne ako spolocnici - samozrejme su. Ale nepoznam plemeno vhodnejsie na spolocnost do prirody ako to, ktoreho predkovia boli jej stopercentnou sucastou tot pred padtesiatimi rokmi.
Bohužel názor, že ČsV "je nejvhodnější pes jako pouhý společník" si mnozí vysvětlují zcela jinak, než my dva. Dobrým společníkem svého pána může být i jedinec bázlivý, nejistý a plachý. Pokud žije se svým pánem na samotě, není to problém. Problémem už je, že mnozí takoví psi projdou bonitací (jak a za jakých okolností, to nechme stranou) a dále se na nich chová. To samé platí pro psy (jichž je v populaci většina), kteří neumějí nic víc, než jít jakž takž u nohy na vodítku a občas si i sednou na povel. Takových je v chovu většina. A to přece nejsou psi, kteří prokázali své pracovní schopnosti.
To, že tvrdíme, že ČsV je dobrý společník se nesmí zaměňovat s pojmem společenské plemeno. A tak tomu, bohužel, v mnoha případech je.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2004, 18:08   #3
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Da sa o psovi, ktory vie nanajvys chodit pri nohe povedat, ze nema pracovne vlohy? Neda sa povedat len to, ze jeho majitel nema vycvikarske vlohy? Suhlasim, ze CV je vhodnejsie pre ludi ktori su schopni toho psa vycvicit, ale na druhej strane existuje urcite kopa ludi ktori maju az averziu k vycviku ako ho chapes ty ale po CVcku tuzia z podobnych dovodov ako ja - vidia v nom toho praveho psa pre svoje zaluby.

A musis priznat - keby do chovu boli pripustane len psy so skuskou z vykonu (okrem skusky SVP 40km), kolko chovnych jedincov by bolo? Ak sa ti podarilo vsetky tvoje stence predat ludom, ktori so psom dalej pracovali takze pes mal naozaj moznost potvrdit (alebo vyvratit) svoje pracovne schopnosti, tak ti mam co zavidiet. Ale preco by sa z chovu malo stracat kopa dobrych zvierat len preto, ze chovatel si nemoze dovolit mat az prilis prisny meter na majitelov? Alebo dokonca chces skoncit ako NOckari s pracovnymi a exterierovymi liniami?
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2004, 19:08   #4
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by saschia
CV je vhodnejsie pre ludi ktori su schopni toho psa vycvicit, ale na druhej strane existuje urcite kopa ludi ktori maju az averziu k vycviku ako ho chapes ty ale po CVcku tuzia z podobnych dovodov ako ja - vidia v nom toho praveho psa pre svoje zaluby.
A tady je ten zásadní rozpor mezi našimi názory. Jak jsem již napsal, pes není výtvor přírody ale výtvor člověka, který zdegeneroval divoké zvíře a uzpůsobil ho určitým, přesně definovaným úkolům. A tak lovecká plemena by měla být využívána k lovu, pastevecká plemena k pasení stád a pracovní plemena obecně k práci (v čemž je zahrnut i odpovídající sport). To, že se dnes deformuje přístup lidí ke psům tak, že zájemce o psa si vybírá psa nikoliv podle toho, k čemu ho potřebuje, ale podle toho jak se mu líbí, je zcela špatný a vadný přístup. Je to nemoc konzumní společnosti, kdy si lidé kupují i věci, které nepotřebují, jen se jim líbí nebo jsou reklamou přesvědčováni, že je potřebují.

Quote:
Originally Posted by saschia
keby do chovu boli pripustane len psy so skuskou z vykonu (okrem skusky SVP 40km), kolko chovnych jedincov by bolo?
Pokud by zkouška byla součástí chovných podmínek, tak by prostě chovatelé se psy cvičit museli. Problém není v tom, že lidé tzv. "nejsou výcvikáři", je to jen a jen v lenosti. Dnes zkouška v podmínkách chovnosti není, tak nic chovatele k výcviku netlačí. Samozřejmě by ubylo chovatelů ale na druhou stranu by se úroveň populace značně vylepšila. Je otázka co je lepší. Chovat na každém jedinci i třeba nekvalitním, produkovat hromady štěňat a prodávat je každému, kdo přijde z ulice nebo produkovat plánovitě na kvalitním chovném materiálu a štěňata prodávat jen těm, kteří jsou schopni a ochotni všechny podmínky splnit. Já osobně jsem zastáncem toho druhého ...
A ještě na okraj - kde by naše plemeno bylo, kdyby se léta nechovalo pouze na jedincích, kteří pracovní vlohy prokázali ? Podívej se, kde je dnes nejpříbuznější plemeno k našim psům - saarloosův vlčák ... Tam se od počátku drží ta první filosofie a chová se na všem, co má alespoň 4 nohy ...

Quote:
Originally Posted by saschia
Ak sa ti podarilo vsetky tvoje stence predat ludom, ktori so psom dalej pracovali takze pes mal naozaj moznost potvrdit (alebo vyvratit) svoje pracovne schopnosti, tak ti mam co zavidiet.
Nejsem žádný ideální chovatel ale jsem hrdý na to, že minimálně 50-60% mých štěňat pravidelně chodí cvičit a to i ti, kteří jsou v zahraničí.

Quote:
Originally Posted by saschia
Ale preco by sa z chovu malo stracat kopa dobrych zvierat len preto, ze chovatel si nemoze dovolit mat az prilis prisny meter na majitelov?
Tak tomu teda nerozumím ??? Chovatel přece musí mít ten nejpřísnější metr na majitele svých štěňat. Jak jinak může potom chovat ? Chov není jen produkce štěňat a jejich prodej každému, kdo přinese peníze. Chov v pravém smyslu slova je přece činnost cílevědomá, která má za cíl neustále vylepšovat plemeno. A jak může vylepšovat plemeno "chovatel", který prodá štěně do zahraničí a už ho nikdy nevidí ? Jak může vyhodnotit dosavadní výsledky své chovatelské činnosti, když s majiteli štěňat nemá kontakt ? Jak může vylepšovat plemeno, pokud prodává majitelům, kteří pracovní schopnosti psa nejen že nerozvíjejí ale ani neověří ? A neznáš takové ? Já jich znám hromadu.

Quote:
Originally Posted by saschia
Alebo dokonca chces skoncit ako NOckari s pracovnymi a exterierovymi liniami?
Teď si trochu protiřečíš. Jako NO skončíme, pokud se bude nadále postupovat nynějším směrem. Pak totiž ti, kteří chtějí se psy skutečně pracovat začnou zakládat linie psů, kde budou používat jen ty, kteří drží původní standard co se týká pracovních schopností. A ti, kteří chovají na "dobrých zvířatech" budou směřovat (a již směřují) k "exteriákům".
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2004, 20:51   #5
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Ahoj,
i já bych byla pro,aby se s ČSV více cvičilo a aby podmínkou chovnosti byla mimo jiné i složená zkouška z výkonu.Ale aby tato o cvičitelnosti psa něco vypovídala, musela by to být minimálně ZM(nebo jiná zkouška její úrovně),neboli zkouška, kde se ověřuje stopa,poslušnost i obrana.A ruku na srdce - kolik našich psů by obstálo?A co by toto udělalo s chovnatelskou základnou?
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 19-08-2004, 21:17   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by sedivak
Ale aby tato o cvičitelnosti psa něco vypovídala, musela by to být minimálně ZM(nebo jiná zkouška její úrovně),neboli zkouška, kde se ověřuje stopa,poslušnost i obrana.
To je otázka do diskuze. I já si myslím, že zkouška všestranná by byla nejlepší ale jsem přesvědčován (a skoro už přesvědčen), že stejnou vypovídací hodnotu o pracovních schopnostech psa mají i zkoušky speciální. Např. stopařské, obranářské, záchrannářské apod. Zcela jistě ale mezi podobné zkoušky nepatří ZZO, ZOP nebo VZ1 .

Quote:
Originally Posted by sedivak
A ruku na srdce - kolik našich psů by obstálo?
Já si myslím, že dost. Jen by to chtělo aby majitelé se svými psy něco dělali. Pokud je ale nic netlačí, tak prostě nic nedělají. Na poslední klubové konferenci navrhovala Helena Hubáčková aby se začalo postupně. Navrhla tedy aby zpočátku byla předepsána alespoň zkouška ZOP pro chovné psy (feny by zatím zkoušku mít nemusely). Měla jsi slyšet ten tvrdý odpor především od poradců chovu (Soukupová, Jedlička). Přitom ZOPku by, alespoň podle mého, měl mít každý pes, který žije mezi lidmi. Neprověřuje totiž až tak pracovní schopnosti psa ale především jeho socializaci a nejzákladnější ovladatelnost potřebnou pro život mezi lidmi.

Quote:
Originally Posted by sedivak
A co by toto udělalo s chovnatelskou základnou?
Zcela jistě nelze teď ze dne na den předepsat pro chovnost ZVV1. Muselo by se jít postupnými kroky a pomalu podmínky přitvrzovat. Byla by to cesta na léta ale jistě by přinesla ovoce. Nicméně v současnosti není k této cestě dostatek vůle u rozhodujících členů vedení Klubu a také u "velkochovatelů", kteří je produkují štěňata bez ladu a skladu. To je bohužel tvrdá realita. Pokud máš názor, že by se mělo navrhovanou cestou jít, není problém, Účastni se schůzí Klubu a navrhni něco nebo se přidej k té dosud malé skupince nás, kteří naše plemeno nechceme zničit produkcí "exteriéráků".
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 20-08-2004, 10:26   #7
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Pavle,
na jednu stranu se nemůžeš divit,že právě poradci chovu s tímto nesouhlasili.Když se podíváš ,jaký je u nás výběr v počtu plemeníků,není to žádná sláva a to je u nás hlavním selekčním sítem pouze DKK a ani toto nejsou někteří s majitelů schopni absolvovat,natož se svými psy cvičit.
Poradci chovu nejsou v záviděníhodné pozici,na jedné straně jsou zodpovědni za stav populace a na druhé straně jejich rady(např.doporučení plemeníka na tu kterou fenu)chovatelé neberou příliš vážně (a stejně si nakryjí tím, čím uznají sami za vhodné).O doporučení Moniky,že z každého vrhu by měl v zemi zůstat alespoň jeden pes a jedna fena ani nemluvě.Podle mého názoru je právě toto to minimum,co může každý chovatel pro plemeno udělat.Ale bohužel " peníze jsou vždy až na prvním místě".......
Zařadit zkoušku do podmínek k udělení chovnosti by bylo možná dost odvážné,i když já si myslím,že za pokus by to stálo(alespoň u samců).
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 20-08-2004, 21:23   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by sedivak
Když se podíváš ,jaký je u nás výběr v počtu plemeníků,není to žádná sláva a to je u nás hlavním selekčním sítem pouze DKK a ani toto nejsou někteří s majitelů schopni absolvovat,natož se svými psy cvičit.
Ještě jednou opakuji, že nikdo nechce aby ze dne na den bylo pro chovnost potřeba zkoušky ZVV2. Návrh byl pouze zkouška ZOP a to ještě pouze u chovných psů. Samozřejmě ti, kteří již byli uchovněni by zůstali chovní i bez zkoušky. Pokud bude neustále přístup takový, že se musíme obávat, že ztratíme chovné jedince proto, že nebudou jejich majitelé splnit podmínky chovnosti, tak se nikam nedostaneme. Tedy, lépe řečeno, dostaneme - do horoucích pekel s kvalitou populace.

Quote:
Originally Posted by sedivak
Poradci chovu nejsou v záviděníhodné pozici,na jedné straně jsou zodpovědni za stav populace a na druhé straně jejich rady(např.doporučení plemeníka na tu kterou fenu)chovatelé neberou příliš vážně (a stejně si nakryjí tím, čím uznají sami za vhodné).
Tak tady bych si dovolil polemizovat. Ještě když jsem byl členem výboru české pobočky, tak jsem osobně navrhoval aby se zrušil tzv. volný chov (dnes pojmenovaný na "kontrolovaný"). Znamenalo by to jediné, posílila by se úloha poradců chovu. Chovatel by si zažádal o krycí list a poradce chovu by mu tam napsal krycí psy, kteří jsou nejvhodnější. Jinými by prostě nakrýt nemohl.
Bohužel byla a zatím i je praxe taková, že někteří "chovatelé" si zažádají o krycí list až ve chvíli, kdy jsou již štěňata na světě. To, že poradci chovu tuto praxi tolerují, jen prohlubuje problém. Opět je jejich argumentem, že se přece nepřipravíme o narozená štěňata ? Osobně si myslím, že pokud by se v takových případech postupovalo v souladu s chovatelským řádem a prostě by jim nebyly vydány PP, velice rychle by se to mezi chovateli rozkřiklo a každý by si dal velký pozor aby se do podobné situace nedostal.

Quote:
Originally Posted by sedivak
O doporučení Moniky,že z každého vrhu by měl v zemi zůstat alespoň jeden pes a jedna fena ani nemluvě.Podle mého názoru je právě toto to minimum,co může každý chovatel pro plemeno udělat.
Šediváku, tady trochu nevíš o čem mluvíš. Nebudu moc psát, jen příklad :
Vrh "L" z Molu Es - obě feny vyvezeny (Itálie, USA) !!!

Quote:
Originally Posted by sedivak
Zařadit zkoušku do podmínek k udělení chovnosti by bylo možná dost odvážné,i když já si myslím,že za pokus by to stálo(alespoň u samců).
Budu velice rád (a i mnozí další), pokud toto na příští schůzi pobočky navrhneš. Jistě se za Tebe postavíme.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2004, 00:10   #9
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Pavle,dění kolem ČSV už nějaký ten pátek sleduju a snažím se abych psala pouze o věcech o kterých si myslím,že k nim mám co říci. (Možná se pletu - ale kdo z nás je Pán Bůh aby určil,kde je pravda).

Sice to k tématu nepatří ale když už jsem to nakousla:
To,že M.výše uvedené navrhovala je pravda a bylo to rozumné.
To,že toto nebylo akceptováno z řad chovatelů a následně to u vrhu L nedodržela ani ona je věc druhá. Mluvila jsem s ní o tom a více méně mi vysvětlila proč to udělala.
Ke kauze Pavel versus Monika se fakt nechci vracet a proto to nebudu dále rozpitvávat.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2004, 09:51   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Milý Šediváku (nebo lépe řečeno Šedivačko )

Quote:
Originally Posted by sedivak
Sice to k tématu nepatří ale když už jsem to nakousla:
To,že M.výše uvedené navrhovala je pravda a bylo to rozumné.
Tady máš zjevně špatné informace. To, že by měl z každého vrhu zůstat v ČR alespoň jeden pes a jedna fena nenavrhovala M. ale to je platné rozhodnutí konference již mnoho let (teď právě nemám chuť ani čas hledat, kdy přesně to bylo, ale pokud chceš, můžu to najít). Nenavrhla to tenkrát M. ale tehdejší hlavní poradce chovu J. Jedlička.

Quote:
Originally Posted by sedivak
To,že toto nebylo akceptováno z řad chovatelů a následně to u vrhu L nedodržela ani ona je věc druhá.
Ano, máš pravdu, je to rozhodnutí poměrně bezzubé a nebere ho vážně snad nikdo. Ale především poradci chovu a členové vedení Klubu by asi měli jít příkladem. Alespoň si to tak myslím.

Quote:
Originally Posted by sedivak
Mluvila jsem s ní o tom a více méně mi vysvětlila proč to udělala.
Musím Tě ujistit, že každý, kdo tento princip nedodržel má pro to vysvětlení. Ale vysvětlení není argumentem pro nedodržování rozhodnutí nejvyššího orgánu Klubu.

Quote:
Originally Posted by sedivak
Ke kauze Pavel versus Monika se fakt nechci vracet a proto to nebudu dále rozpitvávat.
Ne, to skutečně nemá smysl. Ani jsem to nechtěl. Ty jsi nakousla případ M. Věnujme se tedy v tomto fóru opět zpátky tématu, který je v jeho názvu
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2004, 13:46   #11
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default

Muj pozdrav a maly prispevek z Italie.
Souhlasim s Pavlem co se tyce zkousek k uznani chovnosti ale i k sampionatu krasy.V Italli bohuzel k chovnosti staci jen p.p. ale mnoho sluzebnich plemen ma podminenou zkousku a DKK negativni k ziskani titulu sampion Italie.Ceskoslovensky vlcak je pes sluzebni a take mel k splneni titulu Intersampion podminku zkousky SchH (dnes IPO).Od letosniho roku muze tato zkouska byt nahrazena vytrvalostni zkouskou 40km,ktera podle me nevypovida absolutne o pracovnich schopnostech ceskoslovenskeho vlcaka.I rozhodci ,kteri posuzuji nase plemeno by meli posoudit i povahu i ta je popsana ve standartu.
Bohuzel se tak stava zridka (Dr.Nesvadba ,ktery posuzoval expo dne 20.03.04 v Reggio Emilia daval za vazne odchylky povahy vd i dokonce dobrou).Letosni rok dokonce na klubove vystave v Serramazzoni vitezove jak pes tak i fena byli po celou dobu predvadeni s ocasem pritisknytym na brise.Jedna perlicka od italskeho rozhodciho na te same vystave, co vytknul male Beau Isabeau z Peronowki ,cituji cas nesen moc vesele, jako vadu.Malou Isabeau znam od malicka a jeji povaha je proste super.Takze moje obava je aby popis ve standartu neduverivy nebyl zamenen za bazlivy.
Sarka
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2004, 14:11   #12
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Ahoj, to jest duzy problem.U nas w Litva jest jedna fenka CsV no ona jusz ma ten minumu ZOP.Inym roku bede wencej egzaminow.
W Litva do chovu jest dostatecne tylko p.p. test psichiky (litewsky) i 3 vystawy.
No bede prubowat robit to ze kazdy CsV v Litve do chovu mel by met RTG, vystavy, bonitaciu (no to tylko s casem ) i minimum ZOP albo IPO b.( no tu jest problem-CsV to pes, kturi NELASKUJE aportu.
Ja myszle ze CsV dolzen pracovat, no poprostu jesli on niema ZVV albo IPO (s obranou) to nievada pro to ze CsV to pes ktury nechte kousat.
Perwsze kroki-zeby pes mel minimum 1 zkousku pro dresuru. A potem, mozna rikat i o vencej egzaminow.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2004, 20:09   #13
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ja osobne souhlasim s tim, ze kdyz uz jsou CSV zarazeni mezi pracovni plemena, a taky aby nam uplne "nezblbli", tak by skutecne bylo vhodne, aby zvirata jdouci do chovu mela nejakou tu zkousku. Tim nemyslim zkousku typu VZ40, ale skutecne zkousku, kde pes musi prokazat ze je alespon castecne ovladatelny. No a abychom pro zacatek nebyli prisni, tak aspon tu ZOP. Vzdyt je pravda, ze kazdy pes ktery je co k cemu a nevyrostl na reteze u boudy, tu zkousku celkem snadno udela.

Chci se ale vratit k tomu, co napsala Sedivak.

Quote:
Originally Posted by sedivak
Když se podíváš ,jaký je u nás výběr v počtu plemeníků,není to žádná sláva a to je u nás hlavním selekčním sítem pouze DKK a ani toto nejsou někteří s majitelů schopni absolvovat,natož se svými psy cvičit.
Tady bych videla jednoho velkeho "zakopaneho" psa. Problem DKK v Cechach me vzdycky nadzvedne a neni tomu jinak ani tentokrat. Nedavno jsem mluvila s Nadiou Clement, majitelkou meho Arta. Nadia si postezovala, ze ji ostatni francouzsti majitele osocuji, ze falsuje vysledky vystav svych psu a take vysledky DKK! Art totiz ma vyhodnoceni DKK 0/0 a to prece neni mozne, protoze je to pes z Cech a psi v Cechach maji vsichni dysplazii!

Tak se podivejte, kam jsme to dopracovali. V Cechach mame bezvadne sito, ktere nam filtruje psy. To sito je tak skvele, ze diky nemu maji skoro vsichni psi dysplazii a proto mame tak malo psu v chovu, zejmena samcu. A ted diky tomuto situ mame take uzasnou povest v zahranici.

Mozna by stalo za to (ale uz jsme o tom mluvili tisickrat ) se nad tim zamyslet, cim to, ze vsichni psi v Cechach maji tolik dysplazie, a ledva vyjedou za hranice, jsou jejich kycle naprosto normalni. I kdyz k cemu myslet, je na case konecne jednat. Povest o Cechach plnych dysplatickych psu nam totiz rozhodne slavu nedela.

Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2004, 18:39   #14
Edenseveru
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Liberec
Posts: 185
Default

Ahoj,
přidávám svůj názor,i když si nemyslím,že je nejdůležitější pro chov ,zda bude třeba k uchovnění zvířete zkouška z výkonu.
Pokud by se někdy jednalo o tom zda třeba zkouška do chovu či ne, nikdy bych nehlasovala "PRO" o zkoušku vyšší než ZOP.(a to zdovolením o výcvikového nadšence považuji)
Jsem 100% přesvědčená,že bychom přišli o spoustu jedinců nebo i rovnou zájemců o čsv.Zní to možná zvláštně,ale vysvětlení je jednoduché-je doba kdy většina lidí nemá čas se věnovat intenzivně výcviku a nebo na to prostě nemá buňky a popřípadě ani fungující cvičák.(a nemyslím si ,že by špatnými majiteli a psa nějak zanedbávali)
A dát si čévéčko k někomu cvičit ??!! ... ...jako to,dělají u jiných plemen( NO, BO,Dobrman)
Vždyť to vidím u nás v práci(vet.ordinace) kolik krásných psů pracovních plemen v chovu nikdy nebude,protože majitel na to z výše uvedených důvodů prostě nemá a cvičit ho nikam nedá.Je to stejný u třeba u ohařů-vím 100% o nádherné maď.vizle z anglie,která nikdy svou krev tady nepředá,protože jí panička:cituji-ňákýmu myslivci ,ho nedám,aby mě ho honil po lese,na to ho moc miluju!!
Někdo jistě řekne,tak tý nejde o plemeno,pravda asi nejde,myslí jen na svého psa!
Ale nechci se do toho zamotat.
Prostě můj názor je ,že kdo bude chtít s čsv cvičit,tak s ním cvičit bude,ať to bude třeba nebo ne!!!
(sama dělám vše radši když chci ,než když musím )
Pa všem přeji krásný den a hodně úspěchů ve výcviku !!
LUCKA
Edenseveru jest offline   Reply With Quote
Old 23-08-2004, 21:45   #15
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Mirko,
tys pochopila z mé odpovědi,že selekční síto na DKK,které zařadí většinu našich psů mezi dysplatiky, považuji za bezvadné????
No nevím,můj Agar má od Šterce 2/4,takže nadšená zrovna nejsem.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 23-08-2004, 22:21   #16
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Sedivaku nebo spis Sedivacko , ja to s tim sitem myslela samozrejme ironicky. Ze Sterce nadsena nejsem vubec. Cira ma od nej 1/2, coz me tenkrat jeste tak nestvalo, ovsem kdyz mela stenata, tak uz me to namichlo. Z peti stenat - kluku jsem nechala jedno v Cechach, ktere od Sterce samozrejme dostalo 1/2, tudiz chovne neni a nebude. Ac ma klouby naprosto normalni a bezvadne. Dalsi stenata, ktera uz byla zrentgenovana svymi zahranicnimi majiteli (Francie, Italie) jsou samozrejme nulova.
Coz jen potvrzuje moji domnenku o tom, ze Sterc se snazi byt papeztejsi nez papez sam. A Cechy maji ted v cizine povest zeme plne dysplatickych vlcaku..
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 24-08-2004, 09:24   #17
peterde
Junior Member
 
peterde's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Moravské Lieskové
Posts: 3
Default

Uplny suhlas s Pavlom....Problem je iba v nas, teda lepsie povedane v nasej z roka na rok zvätsujucej sa lenivosti . Hladame nesmierne vela zdvovodneni preco sa to neda.
Tato tema nie je o nasich psoch a ich cvicitelnosti , ale o nasej neochote naucit sa ovladat svojho psa.Teda o nasej necvicitelnosti!!! Skuste mi to vyvratit. Tý co dosahuju zo svojimi psami nejake vysledky na sutaziach(nie krásy) mi musia dat iba za pravdu (podotykam , ze ja k nim bohuzial zatial nepatrím , ale chcem to zmenit).skuste si niekedy vsimnut iba komunikaciu medzi vami a vasim psom ....moze nam niekto zo skusenych x krat hovorit ako to mame robit a ake je to dôlezite... A mi ?Z jednoducheho a dostatocne dorazneho LAHNI !!! , dokazeme vytvorit este "doraznejsie".... no co som ti povedal ? si hluchy ? som ti povedal ze si mas lahnut... Skuste sa vzit do psa na ktoreho jeho " vodca svorky " takto "fundovane" ziape . Uz sa asi viacerí spoznavate ... Je tak?a to sme iba pri tom zakladnom....Doraz,intonacia,postoj pri psovi , co z rukami pri poveloch ,ako a v ktorych partiach uchopit psa aby sme ho dostal do polohy ktoru mu prikazujeme .....to radsej ani nebudem spominat . No kde je problem ? ...Proste to nevieme !!!! Na mojom prvom tabore s csv v Bystrej ma Ivos Eichler dostatocne presvedcil , ze uplne kazdy pes ide vycvicit , nezalezi na rase...Su len tazie a lahsie cvicitelny psi , ale z kazdym sa da robit.
Takze co dodat na zaver ? Este raz uplny suhlas z Pavlom a navrhom ze kazdy pes/fena ma mat aspon jednu skusku z vykonu....
Kazdy klub by si to mal urcit ako jednu z hlavnych priorit (Praca z majitelmi chovatelmi , vychova instruktorov - vycvikarov) Ked to tak nezucastnene pozorujem zatial je to teda aspon na slovensku z 80% o exterieri , o sledovani europskych a neeuropskych vystav....
Viem ze je to urcite dolezite !!! Ale nie jedine!!!..aspon myslim.
Urcite by ma velmi milo prekvapilo a zaroven potesilo , keby som sa raz dozil toho , ze by mi z klubu poslali miesto pozvanky na klubovu / europsku vystavu csv , pozvanku na nejaku skusku z vykonu .
Zdravym vsetkych
Peter
peterde jest offline   Reply With Quote
Old 28-08-2004, 00:24   #18
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Ahoj!
Ja take mysle ze wsie chovne CsV ma met zkousky z poslusnosti. U nas v Polsku mnogo nie cvicit z CsV, no to nie je normalne jesli CsV to psy pracovne! No jak to udielat ?
Ela
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2004, 13:50   #19
Brunifid
Junior Member
 
Brunifid's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Valdice (JC)
Posts: 12
Send a message via ICQ to Brunifid
Default další varianta?

Nechci se vám moc plést do tématu, ČsV nemám ani neplánuji, sleduji tento web, protože se mi moc líbí jak stylem zpracování, aktualizací a vůbec se to tu hýbe! :-)
Tohle téma je stále aktuální asi u všech pracovních plemen. Varianty dalšího vývoje když není selekce na pracovní vlohy při zařazování do chovu? Já to vidím jako:
a) úpadek pracovních vloh u většiny populace, zaměření chovu jen na exteriér, poté možný výskyt náhodných produktů s dobrou pracovní povahou
b) rozdělení na pracovní a exteriérovou linii (viz. NO, BOM)

Mluvíte tady o zkouškách z výkonu. Ráda bych se zeptala, jak vypadají v reále bonitace ČsV? Nikdy jsem na žádné nebyla, neznám ani z vyprávění. Jakým způsobem se zde testuje povaha? Máte jen prohlídku v kruhu nebo i kousání (přepad, kontrolák, útěk) nebo kolík? Ono by možná stačilo začít tady. Složit ZOP nevypovídá o ničem, navíc je obrovský rozdíl, kde je skládaná. Doma na place ji složí i pes, který na cizím cvičáku ani nevyleze z auta. Přijde mi průkaznější lsedovat povahy někde na veřejné akci, jakou je právě například bonitace, než přinést papír, že jsem to někde ušmudlala (ale že všichni účastníci museli zalézt za klubovnu, aby se pes nevyděsil, že někdo stojí vedle placu a dovolil si kýchnout, to už tam napsané nebývá)...

Nevím, berte to jako názor.
__________________
Brunifid kennel - http://giantschnauzer.wz.cz
Brunifid jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2004, 14:03   #20
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Brunifid - bonitacie sa v roznych krajinach lisia. Na Slovensku testujeme povahu u psa uviazaneho na koliku, majitel je skryty. Figurant (obleceny v civile) sa najprv snazi so psom nadviazat kontakt, poodide a potom razne vykroci k psovi s napriahnutym papekom, pricom sa striela z poplasnej pistole (strelec je opodial tiez ukryty).
K fyzickemu kontaktu dochadza iba pocas navazovania kontaktu (priatelska faza), iba ak pes prejavuje zaujem.

O presnej bonitacii v Cechach ti dufam coskoro napisu ini, ja sa tiez rada dozviem.

Inak myslim ze spravne prevedena bonitacia napovie nieco o povahe psa, ale zdaleka nie je dokonala. Ci ma vypovedaciu hodnotu o pracovnej vyuzitelnosti psa neviem fundovane povedat, ale ked tak nad tym rozmyslam, mala by byt schopna aspon zistit extremy absolutne nevhodne. Co u mna evokuje dalsiu otazku do diskusie - moze sa o psovi s vyrovnanou povahou povedat ze nie je pracovne upotrebitelny? Alebo je to tak ze jeho majitel ho pracovne upotrebit nevie alebo nechce? Ako sa u plemena prejavuje "úpadek pracovních vloh u většiny populace" ?
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org