Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Sport i szkolenie

Sport i szkolenie Wilczaki jako psy użytkowe - jak je szkolić, jak uczyć kolejnych elementów, informacje o zawodach i seminariach...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-08-2005, 16:33   #1
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default Patrzenie w oczy/na przewodnika

Co zrobić, by pies np. podczas chodzenia przy nodze patrzyl na przewodnika, nie mówiąc już o patrzeniu w oczy?
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 16:40   #2
Andzia.
Junior Member
 
Andzia.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 70
Default

W ksiazce :"Moj pies świadczy o mnie", byla metoda by pies na spacerze chodzil nie tyle przy nodze, co na luźnej smyczy, i zeby patrzyl w oczy przewodnikowi.
Pies idzie przy lewej nodze, smycz w prawej ręce, lewa ręka uzywana tylko do ew. poprawek. Idziemy z psem, i w pewnym momencie zmieniamy kierunek. Powtarzamy takie zmiany kierunku czesto, czasami tez lekko"potrącając" po drodze psa. Pies szybko uczy sie ze na przewodnika sie patrzy. To naprawde dziala. Sama wypróbowalam. Ale nie wiem jak to zadziala na wilczaki....
Andzia. jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 16:47   #3
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default Patrzenie w oczy/na przewodnika

Quote:
Originally Posted by leśniczyna
Co zrobić, by pies np. podczas chodzenia przy nodze patrzyl na przewodnika, nie mówiąc już o patrzeniu w oczy?
musisz cwiczyc z "motywacja" w tym miejscu gdzie pies ma patrzec
jesli jest to pilka to trzymasz pilkew rece w okolicy swojej glowy lub po prostu (ja tak robie) za sznurek w zebach

jesli to jedzonko to j.w.

jesli pies BARDZO chce sam cwiczyc wystarczy go "ladnie wolac, zachecac" do patrzenia i nagradzac w momancie jak spojrzy

czyli niezaleznie od metody jak spojrzy, ladujesz nagrode, jak nie to nie ma, po jakims czasie nagrodz za 2-3 sekundy patrzenia, no i wydluzasz czas...

pozdrawiam
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 16:58   #4
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Andzia
Pies idzie przy lewej nodze, smycz w prawej ręce, lewa ręka uzywana tylko do ew. poprawek. Idziemy z psem, i w pewnym momencie zmieniamy kierunek. Powtarzamy takie zmiany kierunku czesto, czasami tez lekko"potrącając" po drodze psa. Pies szybko uczy sie ze na przewodnika sie patrzy. To naprawde dziala. Sama wypróbowalam. Ale nie wiem jak to zadziala na wilczaki....
Mniej wiecej podobnie - tylko metoda troche inna.... Chodzenie z patrzeniem na przewodnika to chodzenie sportowe, czyt: bez sensu w normalnym zyciu i w mniemaniu psa. Dlatego sam z siebie tak nie bedzie chodzil i trzeba go uczyc. Potrzebujesz dobra motywacje (wedlug propozycji Eli - osobiscie polecam u wilczaka jedzenie), krotka smycz (najlepszy 20 cm sznurek przywiazany do obrozy i obroze (najlepiej lancuszek o duzych ogniwach, ale nie zaciskowy, a ustawiony "a stale"). Pies kolo lewej nogi, smycz masz w lewej rece (delikatnymi "cuknieciami" - pociagnieciami naprowadzasz psa), w prawej wysoko trzymasz nagrode. Co chwila i za kazde spojrzenie psa chwalisz i dajesz smakolyk.
Jedno ale: wbrew pozorom chodzenie na smyczy to jedno z najtrudniejszych cwiczen, bo aby pies dobrze chodzil trzeba cwiczyc regularnie przez dluzszy czas. To jak tropienie - bez miesiecy powtorek pies sie go nie nauczy.... w kazdym razie nie tego sportowego.
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 19:05   #5
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

da rade z wilczakiem. Mi to niepotrzebne akurat bo ja od lat mam fascynację niuchaniem ale czasem tak sobie robię gdy chce pokazac niedowiarkom że ten mój głupol tez chociaz coś potrafi
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 19:45   #6
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

hmm.. ciekawe tylko trzeba ja bedzie powstrzymac, by nie skakala dziekuje bardzo, wyprobuje to z jedzeniem, bo skrety daja marne efekty jesli chodzi o ten aspekt niestety.
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 20:48   #7
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Zeby nie skakala too masz do przeciwczenia najpierw element: smakolyk w reku niekoniecznie jest wlasnoscia psa A tego uczysz np tak, ze sadasz przezd suka, masz na wierzchu wyciagnieta ale zacisnieta dlon ze zmaczkiem- suka prouje sie do niej dobrac, przeczekujesz az zdezorientowana spojrzy na Ciebie, wtedy entuzjastycznie chwalisz i dajesz nagrodke. Masz tu dwa w jednym bo uczysz ze poki nagroda jest u Ciebie poty jest Towja a dostac ja moze jak sie na Ciebie ladnie popatrzy
A teraz jak juz to masz to zaczynasz uczyc chodzic...
Ja na poczatku uczylam Cheitana w ten sposob , ze reka ze smakolykiem (prawa - pies po lewej stronie), jest na srodku uda- lewego, piesek slicznie szedl wyciagajac ryjek do nagrody. Z czasem sie zabiera reke i szlifuje calosc Ale poki co mozna powtarzac cwiczenei wszedzie- idac gdziekolwiek, kilka, potem kilkanascie kroczkow i smaczek...a jeszcze latwiej jak kazde takie cwiczonko zakonczysz tym, ze sie zatrzymasz i wtedy pies usiadze. To tez sie przydaje bo potem Ty robisz stop a pies bez komendy siada
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 20:53   #8
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

ciekawe Gaga probowalam kiedys tak z Demola, ale po chwlili wachania dala sobie spokoj.. chyba za slaba motywacja
dziekujje bardzo za wskazowki, bede wcielac w zycie i powinno sie wiele wraz z tym poprawiac - moe zauwazy, ze warto na mnie patrzec
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 21-08-2005, 21:04   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Bo sprobuj tak gdy jest glodna i na magrode przygotuj sobie cos bardzo smakowitego ( ugotowane serduszko drobiowe, piers kurczaka surowa , w kawalkach, moze byc sparzona wrzatkiem zeby sie nie kleila itp)....
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 09:07   #10
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by leśniczyna
ciekawe Gaga probowalam kiedys tak z Demola, ale po chwlili wachania dala sobie spokoj.. chyba za slaba motywacja
Lesniczynko, na poczatku trzeba to robic ekspresowo (cwiczylam z Delicja) i pierwsze razy byly do bani przez moj brak refleksu glownie...
Ale odkad (zeszly tydzien) cwiczymy w miare regularnie, to mloda juz nie rzuca mi sie na reke. Choc czasem sie zapomina, ale szybko jej sie przypomina, ze poki skacze i drapie nic z tego I potrafi juz nawet zawarowac i spojrzec mi w oczy (ja w tym czasie reke z lapowa mam za plecami.
Acha, i moze warto by zaczac od czegos latwiejszego (np siad lub do mnie z wpatrzeniem sie w oczy) a potem to przeniesc na chodzenie przy nodze?
Dewi jest jeszcze malenka (w zwiazku z tym ja dostalabym chorby kregoslupa, gdybym cwiczyla takie chodzenie przy nodze), ale zawsze mam cos dla niej na wypadek, gdyby SAMA ustawila sie przy lewej nodze i popatrzyla na maja twarz... Czestotliwosc oferowania takiego zachowania baaardzo szybko wzrasta.
Za to u nas nie dziala patrzenie sie sobie oczy "przez miske". Jak jest micha, to zremy i kropka.
Pozdrawiamy Drogie Panie
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 09:30   #11
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna
I potrafi juz nawet zawarowac i spojrzec mi w oczy (ja w tym czasie reke z lapowa mam za plecami.

NO tak...i bedzie ze yczen przerasta podpowiadaczy...za chwile dorobie sie kompleksow...gowniarstow w wieku 9 tygodni juz to lapie a my sie zaczelismy tego uczyc w wieku 6 miesiecy???


Quote:
Originally Posted by Joanna
Acha, i moze warto by zaczac od czegos latwiejszego (np siad lub do mnie z wpatrzeniem sie w oczy) a potem to przeniesc na chodzenie przy nodze?
Swieta racja! Patreznie w oczy w ogole jest najlatwiejsze..pies moze stac i patrzec...niczym nie musi ruszac, nie robic zadnego wysilku a nagroda wleci do paszczy

Quote:
Originally Posted by Joanna
Dewi jest jeszcze malenka (w zwiazku z tym ja dostalabym chorby kregoslupa, gdybym cwiczyla takie chodzenie przy nodze), ale zawsze mam cos dla niej na wypadek, gdyby SAMA ustawila sie przy lewej nodze i popatrzyla na maja twarz... Czestotliwosc oferowania takiego zachowania baaardzo szybko wzrasta.
Skubane...te to dostarcza nam kompleksow!!
pozdrawiam
Gaga zakomleksiona

P>S> Jak ktos nie widzial to zapraszam do galerii Dewi albo Cheitana z stronie hodowli...sa nowe fotki ze spotkania
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 10:17   #12
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Gaga, zakmleksiona byc nie musisz. Juz dzwonie do Andrzeja, coby przylozyl Mlodej czyms ciezkim w lepek, coby jej wybic oczeta
A tak w ogole, to chyba nie chcesz, zeby wszyscy wiedzieli, ze CheitanEK ma durna ciotke? Toz to wstyd by byl! A my sie baaardzo staramy do piet dorosnac.....
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 10:50   #13
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
Pies kolo lewej nogi, smycz masz w lewej rece (delikatnymi "cuknieciami" - pociagnieciami naprowadzasz psa), w prawej wysoko trzymasz nagrode. Co chwila i za kazde spojrzenie psa chwalisz i dajesz smakolyk.
Jedno ale: wbrew pozorom chodzenie na smyczy to jedno z najtrudniejszych cwiczen, bo aby pies dobrze chodzil trzeba cwiczyc regularnie przez dluzszy czas.
dwie uwagi
Jesli chcesz to robic naprawde sportowo to lepiej cwicz na zupelnie luznej smyczy lub bez, bo tak to "korci" zeby szarpnac, a nie o to chodzi
No i jesli j.w. chcesz na sportowo to lepiej sprobowac na pilke, a jak sie nie da to przynajmniej wyeliminowac podniesiona reke
Reka w gorze bardzo przeszkadza pozniej, trzeba to mase czasu odkrecac, lepiej od razu szyneczke do "ustow" albo kamizelke ze specjalna kieszenia, no ale i tak najlepsza jest pilka (ale dla psa co pilke juz pokochal oczywiscie )

co do trudnosci to zgadzam sie absolutnie, mimo lat cwiczen za chodzenie na smyczy dostajemy z Amberkiem zawsze po punktach
znacznie lepiej wychodzi nam bez smyczy
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 11:41   #14
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
gowniarstow w wieku 9 tygodni juz to lapie a my sie zaczelismy tego uczyc w wieku 6 miesiecy???
Poczekaj az gowniarstwo bedzie mialo 2 lata



Quote:
Originally Posted by Gaga
Swieta racja! Patreznie w oczy w ogole jest najlatwiejsze..pies moze stac i patrzec...niczym nie musi ruszac, nie robic zadnego wysilku a nagroda wleci do paszczy
Akurat na tegorocznym slowackim obozie Ivo Eichler klad na to duzy nacisk przy nauce posluszenstwa. Nie bylo polgodzinnego chodzenia w kolko bez celu . Ivo pokazywal ludziom w jaki sposob uczyc koncentracji i patrzenia na wlasciciela. Przede wszystkim pies mial byc glodny, trzeba bylo miec duzy zapas smakolykow (to co nam normalnie starcza na polgodzinna sesje tutaj poszlo w piec minut ) i same cwiczenia mialy byc bardzo krotkie i szybkie. Ivo mowil, ze najlepiej uczy sie psa wykonujac "osemki" - wtedy pies musi caly czas zwracac uwage na wlasciciela, bo kazde spojrzenie w inna strone powoduje, ze pies oddala sie od naszej nogi. Ciekawe byly rowniez cwiczenia nauki chodzenia psa w dziwnych kierunkach. Np. chodzenie do tylu - dla psa jest to calkowicie nienaturalne, ale uczy sie tego obserwujac wlasciciela i rownajac do jego nogi - znow bardzo ciekawy sposob na skoncentrowanie psa na sobie. Czy tez przesuwanie sie z psem w lewo i prawo o kilka metrow. Oczywiscie wszystko chojnie nagradzane smakolykami.

Quote:
Originally Posted by Ori
No i jesli j.w. chcesz na sportowo to lepiej sprobowac na pilke, a jak sie nie da to przynajmniej wyeliminowac podniesiona reke
Ale pilka jest niekonieczna. Rzeczywiscie potem jest latwiej, ale z drugiej strony troche trwa zanim ten Twoj wilczak zacznie sie ta pilke interesowac, a co dopiero zanim zacznie za nia szalec i to jeszcze pod mocnym stresem. Widzialem tez bardzo dobrze zrobionego wilczaka przede wszystkim na jedzenie - Irme z Litavske kotliny. Marta sama mowila, ze Fenka idealnie cwiczy za parowke. Cwiczyla pieknie wpatrzona we wlascicielke na zawodach nawet, gdy ta nie trzymala nic w rece - po dlugich cwiczeniach pies zaczyna to robic podswiadomie. Czyz nie jest z pilka tak samo jak z jedzeniem - tez musisz na poczatku pokazywac ja psu jak smakolyki. Potem chowasz ja do kieszeni - to samo mozna zrobic z jedzeniem.
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 12:08   #15
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A co tu jest do rozumeinia? Jak Dewi bedzie maiala 2 lata to nie bedziesz musiala wypowiadac komend bo ona odcvzyta Twoje mysli

Quote:
Originally Posted by Przemek
najlepiej uczy sie psa wykonujac "osemki" - wtedy pies musi caly czas zwracac uwage na wlasciciela, bo kazde spojrzenie w inna strone powoduje, ze pies oddala sie od naszej nogi. Ciekawe byly rowniez cwiczenia nauki chodzenia psa w dziwnych kierunkach. Np. chodzenie do tylu - dla psa jest to calkowicie nienaturalne, ale uczy sie tego obserwujac wlasciciela i rownajac do jego nogi - znow bardzo ciekawy sposob na skoncentrowanie psa na sobie. Czy tez przesuwanie sie z psem w lewo i prawo o kilka metrow. Oczywiscie wszystko chojnie nagradzane smakolykami.
Super! Mamy cos nowego do wyprobowania Bedziemy dzis na spacerze juz probowac...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 12:16   #16
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Biedny Cheitanek Znow mu sie nie bedzie nudzic na spacerze

Dawaj na blogu, jak wam poszlo!
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org