Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Videos & photo stories

Videos & photo stories Foto i video blogi....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-02-2012, 13:36   #21
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Przy słoneczku faktycznie, jest duuuużo lepiej.

Przymknę go bardziej kosztem czasu może. Zakres ostrości (odległość) wychodzi mu całkiem niezła) tylko ten punkt najważniejszy ma nie tam, gdzie ja bym chciała. Może faktycznie przy mniejszej przysłonie będzie miał większy margines błędu... Sprawdziłam teraz takie z przysłoną 11 - nadal wyostrzone gdzieś w kosmos.
Przy ISO 1600 już mi nieładne wychodzą.

Ten gamoń nie ma chyba czegoś takiego jak CF (moja stara alpha miała tryb zdjęć SPORT - rewelacyjny był). Poszperam jeszcze w głębszych ustawieniach. Może ustawienia ostrości to coś innego u niego niż tryb pracy autofokusa.
To chyba jest punkt na dziś do odrobienia.

Dzięki!

PS
http://www.wolfdog.org/site/pl/gallery/pic/172391/
http://www.wolfdog.org/site/pl/gallery/pic/152801/
- takie nadal dla mnie nieosiągalne
__________________

Last edited by Joanna; 07-02-2012 at 13:38.
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 14:16   #22
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna View Post
Sprawdziłam teraz takie z przysłoną 11 - nadal wyostrzone gdzieś w kosmos.
Przy ISO 1600 już mi nieładne wychodzą.
Z mojego doświadczenia- najlepiej ostrzyć przy największej, najmocniej otwartej przysłonie, czyli u Ciebie w tamaronie to bodajże 2,8?, a później korygować przysłonę, mając już ustawioną ostrość, tylko w przypadku, jak się chce zrobić zdjęcie CzW w ruchu to na to raczej nie ma czasu....
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 14:34   #23
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Jak się nie rusza suka bura, to nie ma kłopotu. Brzytewki wychodzą:

Ale już przy takich głupoty wychodzą
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 14:43   #24
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Agnieszka View Post
Z mojego doświadczenia- najlepiej ostrzyć przy największej, najmocniej otwartej przysłonie, czyli u Ciebie w tamaronie to bodajże 2,8?, a później korygować przysłonę, mając już ustawioną ostrość, tylko w przypadku, jak się chce zrobić zdjęcie CzW w ruchu to na to raczej nie ma czasu....
Faktycznie zdjęcia przy otwartej na maksa przysłonie są pięęęękne; zwłaszcza w portretach to widać; morda psia ostra, tło ślicznie rozmazane, ale w ruchu to się tak chyba nie zawsze da; im bardziej otwarta przysłona, tym mniejszy zakres ostrości; obiekt może po prostu z niego "wyjść".

Joanna - chyba musisz się "przeprosić" z instrukcją obsługi Twojego aparatu , tam na pewno znajdziesz, czego szukasz
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 14:51   #25
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Instrukcja??!!! Ale ona jest.... gdzieś..... Cholera, nienawidzę. Ale faktycznie, CF nie znajdę jakoś łatwo a to może znacząco pomóc. Dobrze, że chociaż wybierający aparat będą wiedzieli, że takie coś warto mieć w swoim cudeńku nowym
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 18:37   #26
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna View Post
Przy słoneczku faktycznie, jest duuuużo lepiej.

Przymknę go bardziej kosztem czasu może. Zakres ostrości (odległość) wychodzi mu całkiem niezła) tylko ten punkt najważniejszy ma nie tam, gdzie ja bym chciała. Może faktycznie przy mniejszej przysłonie będzie miał większy margines błędu... Sprawdziłam teraz takie z przysłoną 11 - nadal wyostrzone gdzieś w kosmos.
Przy ISO 1600 już mi nieładne wychodzą.

Ten gamoń nie ma chyba czegoś takiego jak CF (moja stara alpha miała tryb zdjęć SPORT - rewelacyjny był). Poszperam jeszcze w głębszych ustawieniach. Może ustawienia ostrości to coś innego u niego niż tryb pracy autofokusa.
To chyba jest punkt na dziś do odrobienia.

Dzięki!

PS
http://www.wolfdog.org/site/pl/gallery/pic/172391/
http://www.wolfdog.org/site/pl/gallery/pic/152801/
- takie nadal dla mnie nieosiągalne
Wszytko zależy na jakiej ogniskowej robisz foty. Przy przesłonie 6 dla ogniskowej 100 będzie inna głębia ostrości jak przy tej samej wartości przysłony a ogniskowej 200. kalkulator >>>K<<<
Co do punktu AF to zobacz czy można ustawiać go ręcznie i czy podczas robienia fotek możesz go sobie przesunąć. Można jeszcze sprawdzić trafność obiektywu .
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 18:48   #27
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Dodam może taką małą uwagę;
Jasne, że najlepsze zdjęcia wychodzą tym, co na spacery udają się z całym plecakiem bądź walizką i pewnie, że można by Marii i/lub innym polecić coś na kształt powiedzmy Canona 5D Mark ze szkłem 70 - 200 mm, f2.8. Ten sprzęt NA PEWNO ma szansę sfotografować biegające wilczaki i to niekoniecznie przy najlepszej pogodzie, ale po pierwsze tutaj nie zostaje spełnione kryterium poręczności, a po drugie nie oszukujmy się; tym też trzeba potrafić robić zdjęcia, żeby coś z tego wyszło. Sama inwestycja jeszcze niczego nie załatwia.......
Takim zestawem to i biegnącą mrówkę w półmroku można ustrzelić
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 18:50   #28
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Nie będę oryginalny i powtórzę, że aparat sprawy nie załatwia, ale biorąc pod uwagę parametry obecnych lustrzanek, to nawet najtańsza z nowych + dobry (czyt. jasny) obiekty da radę z uchwyceniem wilczaka. Mówiąc o dobrym obiektywnie mam na myśli stałoogniskowy F2,8 (chyba, że kogoś stać na F1,4 czy F1, - niestety taki nawet z niewielkim zoomem może kosztować więcej niż sam aparat.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 19:13   #29
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Huan View Post
Nie będę oryginalny i powtórzę, że aparat sprawy nie załatwia, ale biorąc pod uwagę parametry obecnych lustrzanek, to nawet najtańsza z nowych + dobry (czyt. jasny) obiekty da radę z uchwyceniem wilczaka. Mówiąc o dobrym obiektywnie mam na myśli stałoogniskowy F2,8 (chyba, że kogoś stać na F1,4 czy F1, - niestety taki nawet z niewielkim zoomem może kosztować więcej niż sam aparat.
Do robienia fotek w ruchu to raczej mało dobry obiektyw .
Zakładając robienie fotek wilczakowi w ruchu będzie on oddalony od nas o kilkadziesiąt metrów więc raczej teleobiektyw a tu wystarczające światło od F4 i na pewno będzie o połowę tańszy i zagwarantuje efekt rozmazanego tła.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 20:38   #30
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Do robienia fotek w ruchu to raczej mało dobry obiektyw.
Jasny obiektyw jak najbardziej do fotek w ruchu. Oczywiście idealnie jak byłby jasny i jeszcze teleobiektyw.

Jasnym możesz zastosować szybszą przesłonę przy zachowaniu tego samego poziomu naświetlenia, a tym samym możesz uzyskać o wiele bardziej ostre zdjęcia - szybkość przesłony ma szczególnie znaczenie właśnie w teleobiektywach, bo na tele efekt "trzęsących się rąk" jest jeszcze bardziej widoczny.

Uznaje się, że ostre zdjęcie na teleobiektywie 200mm uzyska się przy przesłonie min. 1/200 sek. i to przy założeniu, że obiekt nie jest w ruchu. Aby złapać biegnącego psa pewnie trzeba by ustawić na 1/600 sek. albo coś koło tego. Mając obiektyw F2,8 przy takiej prędkości przesłony masz o wiele większe szanse na uzyskanie dobrej fotki, niż z obiektywem F4 czy F5,6 , bo przy nich potrzebujesz znacznie więcej światła, a przecież nie zawsze świeci słońce
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 20:41   #31
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

A co do aparatów, to ostatnio wiele się zmieniło w świecie lustrzanek, ale gdybym miał teraz kupować, to jednak Nikon. Już nawet jedna z najtańszych taka D3100 oferuje naprawdę niezłe parametry. Potem zawsze można doskładać do dobrego obiektywu...
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 21:22   #32
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by Faolan View Post
Mhm - to zrób proszę zdjęcie palcem...

..........
:P http://gadzetomania.pl/2011/11/25/ai...samymi-palcami
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 21:59   #33
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Wszytko zależy na jakiej ogniskowej robisz foty. Przy przesłonie 6 dla ogniskowej 100 będzie inna głębia ostrości jak przy tej samej wartości przysłony a ogniskowej 200. kalkulator >>>K<<<
Co do punktu AF to zobacz czy można ustawiać go ręcznie i czy podczas robienia fotek możesz go sobie przesunąć. Można jeszcze sprawdzić trafność obiektywu .
Pamiętam i staram sie bawic jednym parametrem jak cos testuje. I potem zmieniam kolejne. Na szczęście teraz to sobie można poczytać w info, co i jak się cykało
Trafność sprawdzona To raczej moje niedążanie za obiektem. Idę szukać na strychu tej instrukcji.
Przemuś, jak chcesz Nikona to mam fajny stałoogniskowy 600 lub 500 lustrzany Oryginalny, ale stary - więc nie ma opcji autofokusa
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 08-02-2012, 10:32   #34
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
OK, wygrywasz przez nokaut

Kurczę, co za świat - co człowiek nie wymyśli, zaraz się okazuje, że już gdzieś jest taki produkt...
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 16:20   #35
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post

Joanna - chyba musisz się "przeprosić" z instrukcją obsługi Twojego aparatu , tam na pewno znajdziesz, czego szukasz
Przeprosiłam się. Znalazłam ciągły autofocus. Będę testować w łikend. Znalazłam też tryb sportowy i tryb "karabin maszynowy". Dobrze, że przy okazji znalazły się jeszcze dwie karty pamięci po 8 GB i drugi akumulator

Na wycieczkę zabieram też nikona d90 z obiektywem 18-200 (szkoda, że z ciemnym, bo 3.5) . Porównamy.
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 16:43   #36
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna View Post
Przeprosiłam się. Znalazłam ciągły autofocus. Będę testować w łikend. Znalazłam też tryb sportowy i tryb "karabin maszynowy". .
No proszę, o ile nieprzewidywalnych funkcji wzbogacił się nagle Twój aparat.
Mam nadzieję, że efekty będą na tyle zadowalające, że zrekompensują wycieczkę na strych.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 18:22   #37
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
No proszę, o ile nieprzewidywalnych funkcji wzbogacił się nagle Twój aparat.
Mam nadzieję, że efekty będą na tyle zadowalające, że zrekompensują wycieczkę na strych.
Jaki strych! Z netu ściągnęłam. Leniwiec. Bardzo Ci dziękuję za podpowiedzi
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 09-02-2012, 22:19   #38
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna View Post
nikona d90 z obiektywem 18-200 (szkoda, że z ciemnym, bo 3.5) . Porównamy.
spokojnie da radę, ja robię na obiektywie 4, nie jest powalające, ale już całkiem całkiem satysfakcjonujące
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2012, 13:54   #39
Hunter
Junior Member
 
Hunter's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Łódź
Posts: 4
Default

Mi zależało na robieniu w miarę profesjonalnych zdjęć w ciągu dnia. Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem i mimo, że większość funkcji lustrzanki alfa jest dla mnie jeszcze nieznajoma to jestem bardzo zadowolony z jakości wykonanych zdjęć. Bardzo polecam.
Hunter jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2012, 16:53   #40
wildheart
Junior Member
 
wildheart's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Warszawa/Reguły
Posts: 79
Send Message via Gadu Gadu to wildheart
Default

ja sie z alfy przesiadlam na nikona i szczerze alfy nie polece
teraz z perspektywy nie bawilabym sie w obiektywy po minolcie, tylko od razu kupilabym nawet najprostrzego nikona
__________________
wildheart jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org