Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-11-2011, 19:07   #81
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Nie widziałam wypowiedzi Marchenckiego

Ano, czepiam się, tak dla rozluźnienia
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 10-11-2011, 23:21   #82
Irmina
Junior Member
 
Irmina's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Pułtusk k. Warszawy
Posts: 86
Default

Witam! Twoja wypowiedź Rona:
Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Widzę, że to Ty dyskutujesz nieuczciwie. Ciągle podajesz najwyższe wskaźniki wzrostu wilków i ubolewasz, że wilczaki nie są równie duże. Szkoda, że nie spytałaś profesora jaki jest średni wzrost wilków które widział w naturze.

Wyjaśnij nam z jakiego powodu i w jaki magiczny sposób wilczaki, Twoim zdaniem, miałyby być większe od średniej populacji wilków karpackich z których się wywodzą. Bo jeśli wyłącznie dlatego, że Tobie się takie podobają....
ad. 1 - mogę odesłać Cię do mojej wypowiedzi z 07.11.2011 z godz. 21.33:
"PS I - dalej nurtuje mnie pytanie, skąd biorą się rozbiezności w podawanych danych o wzroście wilka - spróbuję to wyjaśnić, tak jak obiecałam"
Czytaj, proszę, dokładnie to co jest napisane - Autor.
Na pytanie o średni wzrost otrzymałam odpowiedź, którą już znasz.

ad. 2 - Zwróć, proszę, uwagę na drobny szczegół - dane pochodzą od osobników martwych = sztywnych = nie stojących samodzielnie. Nie ma możliwości podania średniej, bo nikt nie przeprowadził takich badań. Dlatego też P. Profesor nie mógł podać dolnej granicy, a górną z obserwacji wzrokowych, określił na 75 cm. Zaznaczył, że jak to w populacji - może być niższy, ale czasmi i większy się trafi.
Proszę czytaj, moje wypowiedzi dokładnie - jeśli czegoś nie zrozumiałaś - zadaj pytanie.

IS
__________________
Wandal Cwany Wilk
Irmina jest offline   Reply With Quote
Old 10-11-2011, 23:29   #83
Irmina
Junior Member
 
Irmina's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Pułtusk k. Warszawy
Posts: 86
Default

Witam!
Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Irmina, zapytam z ciekawości, jakiej wysokości jest Twój pies?
Wandal nie miał jeszcze bonitacji.
Wysokość w kłębie (na stojąco) to ok. 69 - 70 cm.
Waga 40kg

I ta wysokość mi odpowiada - nie muszę się schylać, aby pogłaskać psa po grzbiecie.......

pozdrawiam
IS
__________________
Wandal Cwany Wilk
Irmina jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 02:05   #84
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by Irmina View Post
Witam!
nie muszę się schylać, aby pogłaskać psa po grzbiecie.......
Irmina to akurat pojęcie względne... moja Mama nie musi się schylać, żeby pogłaskać Kalinkę A mój mąż i do Wandala musiałby się schylić...
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 09:45   #85
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Irmina View Post
ad. 1 - mogę odesłać Cię do mojej wypowiedzi z 07.11.2011 z godz. 21.33:
"PS I - dalej nurtuje mnie pytanie, skąd biorą się rozbiezności w podawanych danych o wzroście wilka - spróbuję to wyjaśnić, tak jak obiecałam"
Czytaj, proszę, dokładnie to co jest napisane - Autor.
Na pytanie o średni wzrost otrzymałam odpowiedź, którą już znasz.
1. Gdybyś uważnie i dokładnie czytała posty Margo nie musiałabyś próbować wyjaśniać skąd biorą się rozbieżności w podawanych danych, ponieważ ona to bardzo dokładnie i wyczerpująco wyjaśniła powołując się na rzetelne źródła naukowe, czyli nomen omen, m.in. publikacje prof. O.

Quote:
Originally Posted by Irmina View Post
ad. 2 - Zwróć, proszę, uwagę na drobny szczegół - dane pochodzą od osobników martwych = sztywnych = nie stojących samodzielnie.
2. Naprawdę? Myślałam, że wcześniej właśnie o tym pisała Margo, Grin i inni. Czyżbyś nie czytała uważnie ich postów?

Szkoda czasu na jałowe dysputy, bo o prywatnych gustach nie ma sensu dyskutować. Choćby sam twórca rasy stwierdził, że wielkie jest piękne, dla mnie i tak najpiękniejsza ze wszystkich wilczaków które znam będzie Garuda. (No i Lorcia, ma się rozumieć )
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 11:34   #86
Khan
Junior Member
 
Khan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Łódź
Posts: 149
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
Irmina to akurat pojęcie względne... moja Mama nie musi się schylać, żeby pogłaskać Kalinkę A mój mąż i do Wandala musiałby się schylić...
W przypadku Wandala i Irminy to chyba nie jest to pojęcie względne.
Khan jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 17:29   #87
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Khan View Post
W przypadku Wandala i Irminy to chyba nie jest to pojęcie względne.
No bezwzględne raczej nie jest
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 18:25   #88
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by Khan View Post
W przypadku Wandala i Irminy to chyba nie jest to pojęcie względne.
To, czy łatwo jest psa pogłaskać, zależy od oceny psiej wysokości względem wysokości głaszczącego. Khan, Tobie jak dziecku trzeba wszystko tłumaczyć?
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 19:30   #89
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
To, czy łatwo jest psa pogłaskać, zależy od oceny psiej wysokości względem wysokości głaszczącego. Khan, Tobie jak dziecku trzeba wszystko tłumaczyć?
Moze Khan mial tylko na mysli fakt, ze maz Irminy nie jest zbyt wysoki... i tez sie nie musi schylac. Przepraszam z gory męża Irminy, nie mam tutaj nic złego na mysli. Nie każdy facet musi być koszykarzem...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 21:51   #90
Irmina
Junior Member
 
Irmina's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Pułtusk k. Warszawy
Posts: 86
Default

Kochani! Mam poczucie humoru i lubię żartować. Jeżeli ktoś nie zna się na żartach, proszę, aby nie komentował wypowiedzi. Forum, to nie cmentarz, gdzie jest cisza i grobowa atmosfera. Forum, które tak zaczyna działać "zejdzie" bardzo szybko.
Ludzie więcej humoru i radości w życiu i z życia!!!
IS
PS - I jak by tu powiedzieć na koniec - dalej MAM WŁANSNE ZDANIE na wiele tematów i na pewno będę je "ujawniać". Do tego powinno służyć forum a nie tylko do artykułowania pieśni dziękczynnych i wzajemnych pochwał.
Dziękuję.
IS
__________________
Wandal Cwany Wilk
Irmina jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 22:23   #91
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Irmina View Post
Kochani! Mam poczucie humoru i lubię żartować. Jeżeli ktoś nie zna się na żartach, proszę, aby nie komentował wypowiedzi. Forum, to nie cmentarz, gdzie jest cisza i grobowa atmosfera. Forum, które tak zaczyna działać "zejdzie" bardzo szybko.
Ludzie więcej humoru i radości w życiu i z życia!!!
Dziękujęmy, wszystko OK, o forum też się nie martw-"daje radę" o d ponad 10 lat

Quote:
PS - I jak by tu powiedzieć na koniec - dalej MAM WŁANSNE ZDANIE na wiele tematów i na pewno będę je "ujawniać". Do tego powinno służyć forum a nie tylko do artykułowania pieśni dziękczynnych i wzajemnych pochwał.
Dziękuję.
IS
Irmina! Wreszcie! Ufffffffffffffffffff................normalnie kamień z serca (a już byłam pełna obaw)
Uwielbiam zakończenia, gdzie mamy i poczucie humoru i żart i pełną wyrozumiałość dla innych opcji.
Taki słodki, różowy happy end...jak błogo,
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 11-11-2011, 22:52   #92
Khan
Junior Member
 
Khan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Łódź
Posts: 149
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
To, czy łatwo jest psa pogłaskać, zależy od oceny psiej wysokości względem wysokości głaszczącego. Khan, Tobie jak dziecku trzeba wszystko tłumaczyć?
Nie zaplątałeś się?
Khan jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 00:22   #93
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Quote:
Originally Posted by Irmina View Post
Kochani! Mam poczucie humoru i lubię żartować.
IS
Heeyyyy ale ja też w zamyśle napisałam żartobliwie Tak dla rozładowania emocji
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 01:28   #94
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

Nie widziałam żadnych danych mówiących o tym, że duży wilczak nie jest w stanie osiągnąć równie dobrych wyników w bieganiu przy rowerze co mały. Czy ktoś to zbadał, że padają stwierdzenia, że optimum dla suk to 60-65 a psa 65-70? Dla innych ras użytkowych zostało określone maksimum ze względu na spadek użytkowości po przekroczeniu górnej granicy wzorstu. Sądzę, że gdyby duży wzrost wpływał negatywnie na użytkowość wilczaka byłby on określony we wzorcu, a nie jest.
maria jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 10:32   #95
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by maria View Post
Czy ktoś to zbadał, że padają stwierdzenia, że optimum dla suk to 60-65 a psa 65-70?
Mario, byłabyś tak miła i wskazała cytatem powyższe stwierdzenia (l.mn!)?
Jak dla mnie to Irmina stara się wmówić nam, że owo minimum powinno być (i pal sześć wzorzec!) na poziomie 70 cm
A to, o co pytasz możesz sama odczytać analizując wyniki biegów z kilku lat? To naprawdę banalnie łatwe mając do dyspozycji bazę WD.

Masz rację,że czasem określa się maksimum, bo powyżej pewnej wartości zaczynają się dziać niefajne rzeczy. We wzorcu csv tego nie ma, ale jest określona wartość, dla której i od której każda inna wartość wzwyż jest PRAWIDŁOWA - co usilnie starała się obalić założycielka wątku. I opozycji do tego irracjonalnego stwierdzenia pojawiły się głosy, że przesunięcie granicy minimum na 70 cm spowoduje utratę cech, stanowiących o użytkowości wilczaka. Czyli możemy założyć, że gdyby wykluczyć z hodowli wszystko poniżej 70 cm i zacząć hodować większe psy, to pomijając błyskawiczne i gigantyczne zawężenie puli genetycznej (bo chyba nikt nie myśli, że po psie 70cm z automatu rodzą się szczeniaki 70 +?) - szybko będziemy mieli duże, miśkowate psy, wraz z całym bagażem ryzyka wszystkich dużych ras.

A tak poza wszystkim to autorką wątku mogłaby zostać Anula z równie kategoryczną tezą: "Wilczak powinien być ciemniejszy..."
Ja: "Wilczak powinien mieć bardziej kędzierzawą sierść..."
albo nowi-przyszli hodowcy: "Wilczak powinien być bardziej z d***y..."

Bo to tak oczywiste, że aż w oczy szczypie i miotanie się między postawą "sprawdziłam źródła naukowe" a "oj tam, oj tam, przecież żartowałam" wyraźnie świadczy albo o robieniu sobie żartu ze wszystkich albo rozpaczliwej próbie przypasowania wzorca do własnego psa.

Kiedy nauczymy się prowadzić dyskusje nie oparte na naszym niuniusiu - przestaną istnieć żenujące idiotyzmy ze skarżeniem "a tam mi ktoś powiedział, że ma brzydkie wiaderko i robię nierówne babki z piasku, "...Sorry, ale miałam ochotę to napisać już kilka dni temu, liczyłam jednak naiwnie, że autorka wątku zdobędzie się na odrobinę obiektywizmu, analizy tego co już napisane, opublikowane i przetłumaczone i dyskusja ewoluuje a nie dostanie skrętu kiszek dookoła "giganta-Wandala":/
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 12-11-2011 at 10:35.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 11:01   #96
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

oto cytat na który się powołałam:
Margo: "A trzeba sobie JASNO powiedziec, ze przez LATA wilczak mial zarowno minimum jak i maksimum. Bylo to 65-70cm dla psow i 60-65cm dla suk."

niewiem jak przeszukać bazę danych aby te wyniki odnaleźć, ale może ktoś już to sprawdził i wie na ich podstawie, że wilczaki o dużym wzroście biegną gorzej lub nie kończą biegu, co byłoby pewnym uzasadnieniem dla zaniżania wzrostu, czyli określania dla niego maksimum...
maria jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 15:43   #97
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
A tak poza wszystkim to autorką wątku mogłaby zostać Anula z równie kategoryczną tezą: "Wilczak powinien być ciemniejszy..."
TAK!!! PO STOKROĆ TAK!!! Wilczak powinien być ciemniejszy!!! Ale...
... tylko mój. Niech nikt nie waży się mieć ciemniejszego wilczaka niż Bies!!!
Po pierwsze dlatego, że uwielbiam oryginalność, a gdyby wszystkie wilczaki byłyby tak ciemne jak Bies, byłoby to nudne ... Mój jest jedyny i niepowtarzalny
A po drugie - jak bym wtedy rozpoznała mojego psa w gąszczu innych wilczaków na naszych wspólnych spacerach?
Ciemny wilczak to zatem połączenie przyjemnego z pożytecznym

A tak na serio - wali mnie to, czy mój pies odstaje od średniej, czy nie, a jeśli tak, to jak bardzo. Nie mam w zwiazku z tym potrzeby udowadniania, że jest Super-Duper zgodny ze wzorcem. Dla mnie jest - zgodny z moimi potrzebami. Nawet gdyby miał być fioletowy

(Gaga, wątek o umaszczeniu już był, więc Margo nie założy kolejnego )
anula jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 17:09   #98
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Nawet gdyby miał być fioletowy
Taki maly off-top. Slyszalam to stwierdzenie wiele razy i zawsze pada, ze 'wilczak moze byc nawet fioletowy' Nigdy nie slyszalam 'rozowy' czy 'zolty'. Ciekawe... Mamy na tyle duza zawilczakowana populacje, ze mozna sie pokusic o jakies badanie...
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 17:27   #99
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by sssmok View Post
Taki maly off-top. Slyszalam to stwierdzenie wiele razy i zawsze pada, ze 'wilczak moze byc nawet fioletowy' Nigdy nie slyszalam 'rozowy' czy 'zolty'. Ciekawe... Mamy na tyle duza zawilczakowana populacje, ze mozna sie pokusic o jakies badanie...
A więc... nowy wątek?
Zielonego i żółtego wilczaka może bym ścierpiała, ale różowy... fuj!
anula jest offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 17:41   #100
sssmok
Gorthan's WeReWoLf
 
sssmok's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Wilkołaki
Posts: 1,828
Send a message via Skype™ to sssmok Send Message via Gadu Gadu to sssmok
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
A więc... nowy wątek?
Zielonego i żółtego wilczaka może bym ścierpiała, ale różowy... fuj!
Mala ankietka?
__________________

Forum to nie rzeczywistość...
A to, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
sssmok jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org