Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Off topic

Off topic O wszystkim i o niczym - sposób na miłe spędzenie czasu...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-03-2009, 14:43   #21
Fori
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 159
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Daiva - na spotkanie w Peronówce w sierpniu przyjeżdżamy ze starymi ruskimi i nrdowskimi aparatami
to będzie wypasssss...

Wypassssss to mało powiedziane, już myślałam że "to se ne wrati" a tu się szykuje wspomnień czar z najlepszymi aparatami w roli głównej.
Dzięki za info o sprzęcie, im więcej porównań tym trafniejszy wybór, zwłaszcza gdy bierze sie pod uwagę szybkość i pomysłowość naszych psów które chce się utrwalić w obiektywie....
Fori jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 14:52   #22
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Fori - wejdź na strony:
http://foto.recenzja.pl/

i
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=2

Z pewnościa coś dla siebie znajdziesz

A ja z checią wykopię ze strychu moje Zenity, Practicę i jeszcze jeden przedpotopowy niemiecki antyk.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 14:55   #23
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

No ja również sie mocno zastanawiam nad zmianą aparatu i nad jasnym obiektywem.
To co mam przestaje mi już wystarczać i Canon 400 D zaczyna działać mi na nerwy. No i tak samo te wszystkie ciemne obiektywy.
Za długi czas zapisu zdjeć. W plener jest super i do statycznych zdjeć jednak dla wilczaków odpada.

Last edited by wilczakrew; 24-03-2009 at 14:59.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 15:13   #24
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Wilczakrew - canon d400 to baaardzo dobry aparat. Moim zdaniem nie ma sensu zmieniać body. Kup poprostu dobre jasne szkła. np. Tamrona, Sigmę lub Canona np. coś do plenerów 17-50mm f2,8 a potem to juz musisz sie zastanowić jakie zdjęcia będziesz robił. Jeśli chcesz portrety to stałkę 85mm f1,8 no i coś 70-200mm F2,8.
Mając taki zestaw mozesz wszystko robić no może z wyjątkiem makro.
Problemem jest tylko kasa - jakieś kilkanascie tysięcy Przynajmniej w przypadku nikona.
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 15:17   #25
Fori
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 159
Default

Kasiu,

Dzięki za linki, bo powoli oswajam się z myślą o tej inwestycji, ale cały czas jeszcze zbieram info od praktyków.

Ja już Zenita odkopałam, teraz czas na kolejną sesję zdjęciową, a że na weekend zapowiadają +15stopni i pełne słońce, więc....wszystko się może zdarzyć
Fori jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 16:07   #26
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Jak dobrze pójdzie to w tym tyg u mnie oprócz małpki panasonic tz2 przybędzie nikon d60 z narazie kitowym 18-55.
Przede wszystkim szybkosc robienia fotek no i jednak pomimo na poczatek kitowych szkiel bedzie lepiej sobie radzil w hali. Potem coś jaśniejszego, statyw, lampa...
No i zapis do raw, co pomaga potem w photoshopie noobowi jak ja podciagnac braki
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 16:31   #27
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by btd View Post
No i zapis do raw, co pomaga potem w photoshopie noobowi jak ja podciagnac braki
No nie bądź taki skromny.
PS wcale niekoniecznie musi służyć do podciągania braków (choć oczywiście może ). Wykorzystując format zapisu RAW uzyskujemy nic innego, jak możliwość korzystania z odpowiednika ciemni fotograficznej.
Przecież wywołując zdjęcia w ciemni (sama to kiedyś robiłam, tylko baaaaaardzo dawno temu) też je korygujemy, z tym że "ciemnia" cyfrowa jest oczywiście O NIEBO wygodniejsza, sprawniejsza, szybsza, itd.
RAWy są super!

Last edited by Grin; 24-03-2009 at 16:40.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 16:46   #28
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

My posiadalmy lustrzane, sony alfa 350...
Aparat fajny, ale jak sue kupuje zestaw (tzn ze dodaja obiektyw) to polecam kupic od razu drugi, lepszy.
Aha, no i starego Zenita tez posiadam, robilam nim foty w 2006 w Jakuszycach na Mistrzostwach Europy w zaprzegach
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 16:47   #29
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Wilczakrew - canon d400 to baaardzo dobry aparat. Moim zdaniem nie ma sensu zmieniać body. Kup poprostu dobre jasne szkła. np. Tamrona, Sigmę lub Canona np. coś do plenerów 17-50mm f2,8 a potem to juz musisz sie zastanowić jakie zdjęcia będziesz robił. Jeśli chcesz portrety to stałkę 85mm f1,8 no i coś 70-200mm F2,8.
Mając taki zestaw mozesz wszystko robić no może z wyjątkiem makro.
Problemem jest tylko kasa - jakieś kilkanascie tysięcy Przynajmniej w przypadku nikona.
Kasiu wiem , ze 400 jest dobra ale ja już potrzebuje o wiele szybszego sprzętu pod wzgledem zapisu. Ten jest dla mnie już za wolny. Oszystkie obiektywy jakie mam to zakres 18-300 w róznych kombinacjach jednak najjaśniejszy to f/ 3.5 . chce kupić stały 55 F1.4 i 17-70 F2.8 oraz 70-200 F2.8 i jakis 300 ale są dość ciemne. No i ceny porażające.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 18:35   #30
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Ten jest dla mnie już za wolny
A może jakaś szybka karta pamięci? Teraz są tanie jak barszcz mimo 'kryzysu'. Może to jest powód na wolny zapis?
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2009, 19:00   #31
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
Wykorzystując format zapisu RAW uzyskujemy nic innego, jak możliwość korzystania z odpowiednika ciemni fotograficznej.
No właśnie o tym mówię :-) Mogę doświetlić itd to co spaprzę :-)
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 06:41   #32
igienator
The Grim Reaper
 
igienator's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Łódź
Posts: 316
Default

Ostatnio kupiłem alfę 200 z kitowym 18-70 i póki co nie narzekam. Teraz dokupię do niego jakiś fajny obiektywik czy dwa i będzie dobrze. No ale to jak trochę na to zarobię, czyli pewnie w okolicach lata, bo wcześniej komunie itp.
__________________
igienator jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 08:57   #33
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Ja się wczoraj dorobiłem nikona d60 z kitowym 18-55.

Teraz uczyć się
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 09:01   #34
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

No to widzę że zakładamy szkółkę fotograficzną
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 16:41   #35
Agnieszka
Distinguished Member
 
Agnieszka's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Supraśl/Poznań
Posts: 2,513
Default

btd, a czemu wlasnie d60? Tez sie zastanawiam, jaki kupic, wiec chetnie wyslucham opinii
Agnieszka jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 17:05   #36
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

RAWy są super, ale raczej do pojedyńczych zdjęć, bo późniejsza obróbka powiedzmy 300 fotek w RAWie może trochę trwać (każdy plik po 15-30MB).

Co do prędkości zapisu Canona 400D, to raczej jest ona dość spora, ok. 5-6MB/s. Może sprawdź Grzesiek, jaką masz kartę Compact Flash? Bo 400D powinnien wykorzystywać zalety kart CF 40x, czyli własnie 6MB/s. Drugim powodem "wolnego zapisu" może być po prostu mała pamięć podręczna aparatu, ale kilka fotek 400D spokojnie powinnien zapamiętać zanim się przyblokuje (oczywiście jeśli nie są to rawy).

Co do obiektywów to chyba najbardziej uniwersalny do wilczaków jeśli nie zależy nam na makro jest jasny 70-200 F2,8 najlepiej jeszcze z wbudowaną stabilizacją obrazu, która przydaje się przy większych zbliżeniach.
__________________
"It's too bad that stupidity isn't painful.” Anton LaVey
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 17:20   #37
szasztin
Senior Member
 
szasztin's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Sopot
Posts: 1,787
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
Co do obiektywów to chyba najbardziej uniwersalny do wilczaków jeśli nie zależy nam na makro jest jasny 70-200 F2,8 najlepiej jeszcze z wbudowaną stabilizacją obrazu, która przydaje się przy większych zbliżeniach.
No własnie TO ten obiektyw - trzeba na niego zarobić!!
szasztin jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 19:05   #38
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
RAWy są super, ale raczej do pojedyńczych zdjęć, bo późniejsza obróbka powiedzmy 300 fotek w RAWie może trochę trwać (każdy plik po 15-30MB).
Trochę na pewno trwa, ale o tym jak długo trwa to "trochę", decyduje chyba głównie przyzwyczajenie, wprawa i znajomość paru "knifów". Wiele czynności da się np. przyspieszyć poprzez stosowanie ustawień nie do pojedynczego zdjęcia, ale dla wielu.
My z mężem już się tak przyzwyczailiśmy, że zawsze robimy RAWy, nawet jeżeli jest to 300 zdjęć, jak po wystawie i spacerze w Katowicach na przykład i jakoś dajemy radę, choć czas mamy bardzo ograniczony.
Waga pliku RAW zależy od wielkości matrycy. Przy 10 mln pikseli RAWy ważą ok. 10 MB. Osobiście stoję na stanowisku, że większe matryce (oczywiście przy tego typu aparatach) mijają się z celem.
Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
najlepiej jeszcze z wbudowaną stabilizacją obrazu, która przydaje się przy większych zbliżeniach.
dobrze jeszcze przed zakupem sprawdzić, czy stabilizacji nie ma nasz aparat, bo wtedy można zaoszczędzić parę zł na kupnie obiektywu.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 21:15   #39
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Przemek View Post
RAWy są super, ale raczej do pojedyńczych zdjęć, bo późniejsza obróbka powiedzmy 300 fotek w RAWie może trochę trwać (każdy plik po 15-30MB).

Co do prędkości zapisu Canona 400D, to raczej jest ona dość spora, ok. 5-6MB/s. Może sprawdź Grzesiek, jaką masz kartę Compact Flash? Bo 400D powinnien wykorzystywać zalety kart CF 40x, czyli własnie 6MB/s. Drugim powodem "wolnego zapisu" może być po prostu mała pamięć podręczna aparatu, ale kilka fotek 400D spokojnie powinnien zapamiętać zanim się przyblokuje (oczywiście jeśli nie są to rawy).

Co do obiektywów to chyba najbardziej uniwersalny do wilczaków jeśli nie zależy nam na makro jest jasny 70-200 F2,8 najlepiej jeszcze z wbudowaną stabilizacją obrazu, która przydaje się przy większych zbliżeniach.
Więc włąsnie ostatnio nie robie rawów bo mnie ........
Nie mam czasu na ich obrabianie i zajmują zbyt wiele miejsca.
Przy serii zdjeć mam kilkosekundową wieche bo zbyt wolno zapisuje mi rawy.
Problemem jest obiektyw bo jest zbyt ciemny i nie ma stabilizacji.
Canonoski jest zarąbisty, a cena jeszcze lepsza.
Dla amatora zbyteczny wydatek.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009, 22:02   #40
btd
złośliwy krasnolud
 
btd's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 705
Default

Quote:
RAWy są super, ale raczej do pojedyńczych zdjęć, bo późniejsza obróbka powiedzmy 300 fotek w RAWie może trochę trwać (każdy plik po 15-30MB).
Na duże pliki to brutalna moc procesora - c2quad, 4gb ram i luzik. To w domu, lapek też ma trochę pod maską więc nawet na wyjeździe można się pobawić.

Quote:
btd, a czemu wlasnie d60? Tez sie zastanawiam, jaki kupic, wiec chetnie wyslucham opinii
Bo było 'otwarcie supermarketu' (nawiązanie do ani mru mru celowe) saturna w Tychach i można było kupić zestaw za 1299.
Nie robi mi czy canon czy nikon - te firmy tak długo ze sobą rywalizują że sprzęty z równoległych półek są w pełni porównywalne.
__________________
CIRI Wilk z Polskiego Dworu [']
btd jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org