View Single Post
Old 05-06-2010, 17:09   #1
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default Národní výstava psů Klatovy 2010 - pro otrlé, nebo pro zasmání?

Aneb profesionalita světem vládne…
Při příjezdu na národní výstavu Klatovy vypadalo vše fajn. Sice dlouhá fronta na veterinární kontrolu, ale rychle se to hýbalo, u vydávání katalogů byli moc milý a i nás nasměrovali ke kruhu. Sluníčko svítilo a vypadalo to na fajn den. Vypadalo…
Zvláštní bylo už to, že mi nějak uniklo, že by někdo nějak zahlásil začátek posuzování (naštěstí před námi byli ještě 3 setři-svetři, jinak by nás s Benkem museli vyvolávat), najednou koukám, že už běhají setři.
S Benem jsme nastupovali první z čsv (jediní v třídě mladých). Změna posuzovaného plemene opět nijak zahlášena nebyla (nedivím se, že na kukačku jezdí na výstavy zase jen majitelé a chovatelé, pro laickou veřejnost to musí být něco zcela nepochopitelného a chaotického). Vlezli jsme do kruhu, ještě jsme ani nepostřehla, že jsme v kruhu a pan rozhodčí už měl prsty u Bena v tlamě (odvážlivec), Ben je naštěstí v tomto 100%. Posouzení rychlé, věcné. Nicméně jsem při odchodu z kruhu vůbec netušila ani výslednou známku ani nic jiného, na můj dotaz u východu jak s posudkem mi bylo řečeno: „Potom.“
Jednotlivé třídy rychle ubývali. Správný zmatek nastal až ve chvíli, kdy se měli začít vyhlašovat takové věci jako národní vítěz. Zmatek nad zmatek, nikdo nevěděl, kdo má o co nastupovat. Pan vedoucí kruhu byl nějaký zmatený ze všeho, pan rozhodčí cizinec… Nakonec se vše nějak dovyhlašovalo a utvořila se fronta na posudky. Když dostala posudek V1 mladá fena – koukla jsem na něj a neměla tam nejlepšího mladého. Říkám, ha tak že bychom ho měli my? My jsme neměli v posudku ani nejlepšího mladého a dokonce ani CAJCe. Na mé dotazy mi pan rozhodčí (ztrácející se v hromadě kopií a originálů posudků) CAJCe dopsal a prý nejlepšího mladého ještě nerozhodl. (Zapomněl? – snad ne) Rychle nás ještě nahnal do kruhu a zadal ho feně (že by ta trošku proto, že jsem odhalila něco, co jsem neměla – snad ne XD).
ČSV byli hotoví. Bylo 10.30. Po nahlédnutí do katalogu a zjištění že odpolední soutěže začínají až v 15.00 a že velká národní je na programu poslední!, jsme se rozhodli obětovat 300,- a odjet domů. Tak trochu k tomu přispěl i pocit dezorganizace a zmatku v kruhu. (Už kvůli ostatním plemenům doufám, že jsme si to „vyžrali“ jen my čévéčkáři.)
A to ještě nebyl všem trampotám konec. Po návratu domů a konzultaci výsledků se zkušenějšími jsme zjistili, že se stala docela velká chyba. To, že ve zmatku kdo má o co nastupovat nastoupili o národního vítěze i mladí, by tolik nevadilo, pokud by národní vítěz-fena nevyhrála fena z třídy mladých (V1,CAJC)!!!
Citace z dokumentu na www.cmku.cz - tituly zadávané na výstavách v Čr:
" Národní vítěz :
Zadává se na národních výstavách nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd- mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů ."
Z toho je vidno, že se stala docela kuriózní věc. Titul dostal pes (resp.fena), který na něj vůbec neměl nárok. Nevím koho vinit… Rozhodčího-cizince? Vedoucího kruhu?
Daná situace mě děsí z pohledu člověka nepohybujícího se po výstavách dlouho a z toho důvodu ještě nemajícího 100% jistotu ve všech nařízeních a pravidlech (ač přečtených mockrát, praxí ještě neupevněných) a tudíž spoléhajícího především na profesionalitu rozhodčích a personálu v kruhu. (zvláště pak na výstavách národního a mezinárodního charakteru)
Zajímalo by mě, zda a popř. jak se bude vzniklá situace ještě řešit.

P.S. Omlouvám se za román, ve zkratce mi to nějak nešlo.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote