Thread: projekt MPO ;-)
View Single Post
Old 14-08-2012, 11:47   #53
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Zvire2 View Post
... nevidim na trhnuti haxnou NIC TAK HROZNE URAZEJICIHO ...
Myslel jsem spíš onu dementní poznámku o dementní bonitaci

Quote:
Originally Posted by Zvire2 View Post
... mohl jsem napsat : dobra , obejdem se po tom bez ceskeho chovu a preregistrujem do zeme z volnym chovem jen jsem zde nechtel davat navod jak obchazet pravidla ...
Přeregistrace do země s volným chovem? Kde máte trvalé bydliště? Jestli to někdo vidí jako východisko, může to zkusit. Zas tak jednoduché to není. Kromě toho... Vy máte psa, ne fenu. Nikdo z českého klubu Vám nemůže bránit, abyste použil vašeho psa ke krytí v zahraničí, nezávisle na tom kde je registrován a zda je nebo není v ČR uchovněn. Český klub má co kecat pouze do chovu v České republice (tzn. do krytí fen v majetku českých chovatelů), využití psa v zahraničí záleží na podmínkách té které země.

Dále prosím, abyste si uvědomil jednu věc - to že máte psa jakého máte je díky tomu, že od prvopočátku tehdy federálního klubu a po rozdělení Československa pak obou nástupnických klubů fungují bonitace a řízení chovu. Můžete jistě namítnout, že třeba v Itálii je velká populace ČSV a mají tam volný chov... ale odkud si tam ty psy na nichž vše postavili přivezli? Navíc, když se u nich něco podělá, tak si prostě zajedou pro nové psy do zemí původu. Když to ale poděláme u nás, kam sáhneme my? Nejširší chovná základna je právě v zemích původu, a ty také mají za plemeno jakousi odpovědnost.

Troufám si tvrdit (a toto moje přesvědčení plyne z každodenní komunikace plynoucí z práce v CHK), že bez jakéhokoliv řízení chovu bychom za několik málo let prakticky neměli na čem chovat... Několik set lidí se prostě nemůže navzájem domluvit, kdo bude krýt kterým psem tak, aby bylo alespoň nějak, v té nejzákladnější nutné míře, zajištěno využití dostupného genofondu a jeho udržení... a právě od toho je tu CHK a řízený chov. Navíc - co si budeme povídat - poměrně velká část chovatelů se dívá na to, jaké má pes tituly... pes bez titulů (ač třeba může být kvalitnější, než ten s tituly, jen jeho majitele nebaví jezdit po výstavách) je mnohdy nezajímá. Zdaleka ne všichni svoje osobní chovatelské cíle přizpůsobují globálním zájmům plemene.

Nakonec zmíním ještě jednu věc... je o mě známo, že jsem odpůrcem volného chovu. Přesto jsem zavedení volného chovu v ČR navrhnul ke schválení letošní konferenci, a to za jasně definovaných podmínek (viz. Zápis z konference - návrh č. 3), za kterých se domnívám že při současném stavu populace ČSV by bylo zajištěno v dostatečné míře naplňování plánů CHK a přitom umožněno chovatelům realizovat také čistě svoje záměry. Přítomní delegáti tento můj návrh pak doplnili ještě o několik protinávrhů (či lépe řečeno doplňujících návrhů). Ani jeden z návrhů na volný chov však nebyl schválen. Přitom já - odpůrce volného chovu - jsem pro tento svůj návrh hlasoval... řeči o přeregistarci do země s volným chovem mi v tomto světle připadají trošku "mimo mísu"...

Quote:
Originally Posted by Zvire2 View Post
... kazdopadne gandalf vypada ze bude zas zdrav ...
No a toto je nejdůležitější informace

Karel S.
alexa jest offline   Reply With Quote