View Single Post
Old 25-02-2012, 18:16   #14
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Ja mam jedną uwagę (mam nadzieję, że konstruktywną): Nagłówek Czechoslovakian Vlcak UK bardzo mnie razi. Zlepione ze sobą angielskie "Czechoslovakian" ze słowackim "Vlcak".
Może lepiej byłoby się zdecydować na oryginalną PEŁNĄ nazwę (Ceskoslovensky Vlcak) lub angielską (Czechoslovakian Wolfdog)?
My wiemy jak rasa się nazywa ale nowi, którzy do Was wkrótce (i mam nadzieję licznie) dołączą będą "od progu" wprowadzani w błąd mylną nazwą rasy.
To jest świadomy zabieg. Termin "wolfdog" w j. ang został zawłaszczony przez hodowców wilczych hybryd i bardzo źle się kojarzy! Ściąga maniaków którzy marzą o wilku w domu nie zdając sobie sprawy z czym to się wiąże. Tak samo w UK - 'wolfdog' latami kojarzył się z mieszaniem wilków z husky, czw, inuitami, itd.. Dlatego grupa Amerykanów, którzy walczyli o uznanie rasy w USA, z nieżyjącym już przesympatycznym Johnem Sławkiem na czele, postanowiła używać terminu "czechoslovakian vlcak" zamiast wolfdog.

Grupa w której działa Patryk współpracuje z amerykańskim klubem rasy. Dlatego doszli do wniosku, że pozostawią tę nazwę, aby nie kojarzono ich z pseudohodowcami, których działań nie popierają i chcą się od nich odciąć.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote