View Single Post
Old 19-02-2012, 02:28   #10
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

a ja mam pytanie odwrotne - może ktoś wie, jakie warunki musi spełniać ogrodzenie, żeby sąsiedzi czuli się bezpiecznie i nie mogli przychodzić do mnie z pogróżkami, że uśmiercą mi psa bo się go boją i w związku z tym nie życzą sobie by biegał luzem po moim ogrodzonym ogródku? sprawa nie dotyczy wilczaka, bo wilczak nie przebywa sam przed domem, gdyż ona to ogrodzenie pokonuje, czując potrzebę przywitania się z psami z sąsiedztwa, lub przepędzenia konkurencji, więc wychodzi tylko wtedy, gdy i ja jestem w ogrodzie, jednak mój drugi pies ostatnimi czasy, gdy jest gruba pokrywa śnieżna, hasa sobie po ogródku. W lecie przekopałby mi ogródek, ale teraz, gdy leży sobie metr śniegu, niech ma frajdę z kopania... Sąsiad natomiast przyszedł do mnie z groźbą eliminacji psa, jeśli będzie biegał po moim ogrodzonym ogródku luzem, ponieważ słyszał, że belgijski malinois to rasa agresywna, poza tym wykazuje agresję i sąsiad czuje obawę, ze pies kiedyś przeskoczy i pogryzie kogoś z jego rodziny.
Uzasadnienia do swoich obaw nie ma, bo Bor nawet muchy nigdy nie skrzywdził, nie opuszcza ogrodzenia nawet, gdy jest otwarta brama, nie czuje potrzeby przeskakiwania ogrodzenia ani nie widzi potrzeby opuszczania go. Ten sam sąsiad głaska go przez ogrodzenie, a mimo to boi się, z niby tego powodu, że pies jest niebezpieczny...
Czasem rzuca się do ogrodzenia, gdy ktoś biegnie i śmiesznie przy tym tupie, gdy jedzie skrzypiący rower, lub coś nietypowego się dzieje, lub sobie też iść równocześnie z przechodniem, poszczekując i podskakując przy tym, ale gdy ten ktoś podejdzie do ogrodzenia, pies daje się pogłaskać, a więc nie jest to agresja, choć tak to wygląda dla laika, tylko raczej radość życia. Sąsiad powiedział, że boją się przechodzić obok ogrodzenia bo pies może przeskoczyć i pogryźć kogoś, i jeśli będę puszczać psa na podwórko, to ... i tu padła poważna groźba, przy czym nie było żadne legalne rozwiązanie, tylko zwykły szantaż.
Chciałabym się upewnić, czy są jakieś wytyczne dotyczące wypuszczania psów w obrębie ogrodzenia? Chciałabym, aby prawnie z mojej strony wszystko grało na wszelki wypadek. Dodam, że nigdy pies nie biega luzem, gdy mnie nie ma w domu i nie mogę go doglądać, bynajmniej nie z powodu agresji psa, tylko agresji sąsiadów
Postanowiłam zainstalować kilka kamer przed domem dla bezpieczeństwa psa, po tym, jak usłyszałam od sąsiada, że sprawdzał łopatą, czy pies się boi - trochę to dziwne, bo przecież nie chodziło mu o strach psa, tylko jego agresję... więc wychodząc do psa z uniesioną na niego łopatą raczej chciał go sprowokować do agresji, a nie sprawdzić strachliwość... ponadto sąsiad ze swojego domu widzi jak mój pies rzuca się na szarpaki i patyki, rzucane, podnoszone, wyciągane do niego celowo w ramach zabawy, więc obserwując te zabawy raczej nie oczekiwał ucieczki przed aportem, tylko rzucenia się na szarpak, nie wiedział tylko, że do tego potrzebna jest odpowiednia komenda Kolejna prowokacja nieudana, stąd zapewne pozostał mu już tylko szantaż, który mi obwieścił oficjalnie w 4 oczy.
Jak powiedziałam, pies nie biega przed domem non stop, tylko czasem, ostatnio, gdy jest dużo śniegu i związanej z tym frajdy, częściej sobie biega. Nie chcę ulegać szantażom, nie po to kupowałam dom z ogródkiem, by chodziły po nim tylko koty i psy tego właśnie sąsiada, a moje nie miały prawa po nim biegać...
Jeśli chodzi o kamery, to nie jestem pewna, czy są legalne, biorąc pod uwagę, że widokiem obejmują nie tylko mój dom, ale także część drogi i podwórka sąsiadów. Ktoś może przecież nie chcieć być "podglądany" i nagrywany 24godz na dobę oficjalnie (bo nieoficjalnie mogę wisieć w oknie i tak samo ich oglądać, różnica tylko taka, że w jednym przypadku siedzi się przy biurku, w drugim siedzi przy oknie). Gdyby kamery coś zarejestrowały, typu opisane ataki łopatą na psa, czy rzucanie w niego kamieniami, czy takie materiały będą wówczas pozyskane legalnie, jeśli kąt obserwacji kamery pozwala również na obserwowanie 24h/dobę części posesji sąsiada? Nie chciałabym zostać podglądaczem
maria jest offline   Reply With Quote