View Single Post
Old 08-05-2009, 16:39   #37
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
To skoro już jesteśmy przy temacie, chętnie bym poznała Twoje zdanie, na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę.
Czyli co masz na myśli pisząc "jak pies znosi".

Bo rozumiem, że chyba nie chodzi Ci o to; czy pies je "lubi".
Np. Łowca i Gacek (kot) nie przepadają za Fish4Dogs i Fish4Cats, ale to jak mniemam, nie pokazuje wcale, że karma jest zła, tylko może np. znaczyć, że właśnie dobra, bo nie ma w niej składników "dosmaczających".

Jeżeli natomiast chodzi o wygląd i kondycję psa, to przyznam, że próbowałam w sumie trzech karm z listy Margo i różnicy żadnej nie widzę. Ale to może świadczyć np. o tym, że "poziom" tych karm jest porównywalny (albo o moim małym doświadczeniu, co wielce prawdopodobne :P ) (?)
Dokładnie Grin o to chodzi co zawiera karma. W składzie nie masz zazwyczaj podanej większosci ulepszaczy jakie tam się znajfują. Pies zjada ją bardzo chętnie i praktycznie innej nie chce. Tak jest właśnie z wieloma karmami.
Parę lat temu pokusiłem sie o zrobienie takiej analizy na postawie składu karm, predyspozycji klientów i tego jakie ma ona oddziaływanie na zwierzęta. To co uzyskałem dało mi wiele do myślenia. 80 % karm sprzedawanych praktycznie sie od siebie nie różni . Jedyna różnica to zakres i zawartosć ulepszaczy smakowych. Od tamtej pory testuje na klientach różne karmy i zbieram od nich informacje na ten temat.
Dlatego Przemkowi chodzi o to aby psiaka uważnie obserwować jakie ma reakcje po podawanej karmie, czy ma wzdęcia, zaparcia, biegunki. Jak kształtuje sie jego aktywność i w jaki sposób następuje jego rozwój fizyczny. Musimy też zwracać uwagę na skórę i siersć oraz zęby. Tam najszybciej można zauważyć efekty dobrego czy złego odżywiania.
Ja sam nie powiem Ci z mojego doswiadczenia jaka karma jest najlepsza ale wiem po jakiej psu nic nie jest, albo jest zupełnie odwrotnie.
Oczywiście to wszystko zalezy jeszcze jakie ma predyspozycje dany pies bo jeden będzie bardzo dobrze rozwijał sie na danej karmie, a inny zupełnie odwrotnie.

Czambor przetestował kilkadziesiąt rodzaji granulatu i z pewnoscią nie był dla niego odpowiedni ani Royal, czy Eukanuba. Nie zbyt dobrze toleruje inne karmy na bazie ryżu i drobiu. Natomiast nic mu nie jest jesli dostanie taki posiłek przygotowany . Bardzo dobrze sprawdziły sie w naszym przypadku pewne karmy na bazie ryby czy jagnieciny. Jednak 70 % jego diety stanowiło w tym okresie surowa wołowina, jagnięcina, posiłki gotowane ( dorsz, jagniecina, wołowina, kozina ), z dodatkiem warzyw, ryżu i czasami drobnej kaszy.

P.S.
Obecnie 99 % jego diety to jest wołowina, dorsz, kozina, strusina w różnej formie.
Ma dostęp do przynajmniej kilkudziesięciu rodzajów granulek w sklepie i sięga po nie niechetnie. Jak jest głodny to woli zaprowadzić pańcia do mięsnego po golen wołową.
Barfa też sam sprzedaje ale psu go nie daje. Zresztą on sam go zjada niechętnie bo to właściwie same mielone kości z malą iloscią mięsa.

Last edited by wilczakrew; 08-05-2009 at 16:51.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote