Thread: Kolor wilczaka
View Single Post
Old 10-12-2011, 21:29   #117
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

Quote:
Originally Posted by Z LASÓW LOTHLORIEN View Post
...wilczak czechosłowacki powinien wyglądać jak wilk karpacki od którego się wywodzi, czego tu można nie zrozumieć, mając zdjęcia za pomoc? ech
przyglądając się wilkom ze zdjęć i wilczakom stwierdzam, że mało są one do siebie podobne. żaden wilczak nie ma tak małych uszu, żaden nie ma tak zwężonej kufy, a już w gestości sierści zimą trudno się doszukać jakich kolwiek podobieństw między wilkiem i wilczakiem. widać w wilczakach dużo z wilka, gdy się im lepiej przyjrzeć, ale moim zdaniem na pierwszy rzut oka, bez rozważania cech anatomicznych i behawioralnych, poprostu różnią się bardzo wyglądem i w większości przypadków po pierwszym rzucie oka na psa trzeba się doszukiwać wilka w wilczaku, jeśli założyć, że wzorcem są wilki z dołączonych do tego topiku zdjęć.
ja tam sobie upraszczam sprawę - jak sama nazwa gatunku wskazuje - wilk szary, a nie rudy czy płowy, a o wilku karpackim nigdy nie słyszałam, poza czytaniem historii tworzenia rasy czechosłowacki wilczak i rozmowach na forum. nigdzie, gdzie piszą o podgatunkach wilka nie spotkałam sie z podgatunkiem wilka karpackiego, a na naszym terenie podobno żyje podgatunek wilk euroazjatycki, a nie karpacki. nie znalazłam żadnych informacji o odmianach wilka euroazjatyckiego. jesli ktoś ma jakieś info to proszę podrzucić link.
w Polsce widziałam tylko jednego bardzo szarego wilczaka, który nie miał domieszki płowego koloru, ale widziałam go tylko w porze zimowej, niewiem jak wyglada latem.
Edytuję, ponieważ doszłam własnie do wniosku, po dalszych próbach dotarcia do rozszyfrowania tego, co to jest wilk karpacki, że pisząc o wilku karpackim wprowadza się czytelników w błąd, dając do zrozumienia, ze jest to jakaś usystematyzowana jednostka, odmienny podgatunek wilka. To ciągłe podkreslanie, że wilczak ma byc podobny do wilka karpackiego jedynie, nie ma w sumie żadnego uzasadnienia, zakładając, że "wilki karpackie" to populacja wilków euroazjatyckich, które żyją w Karpatach, a więc równie dobrze wilkami karpackimi mogą być wilki rosyjskie, które osiedlą się w Karpatach, bo "wilk karpacki" to nazwa nie podgatunku czy odmiany, a nazwa populacji, czyli grupy osobników tego samego gatunku (wilk), występujących na danym terenie (Karpaty). Zgodzę się, że wilczak ma być zatem podobny do wilków z populacji karpackiej, gdyż w populacji wystepują korelacje genetyczne, fenotypowe, behawioralne, itp jednak określenie "wilk karpacki" i takie odnoszenie się z tym w każdej publikacji tworzy wrażenie istnienia szczególnego podgatunku, co osoby niezorientowane w temacie wprowadza w błąd, jak na przykład mnie. Posługujemy się fotkami w celu okreslenia jak ma wyglądać wilczak, pokazując wilki z populacji karpackiej, jednak nadal z nich nie wiem czym różnią się wilki z populacji karpackiej od innych populacji wilków euroazjatyckich. Kolorem? wzrostem? długością ucha? kufy? itp itp
Wg mnie każdy wilk z fotek w załączonym linku wygląda inaczej i nie widzę jakiś szczególnych współnych elementów, które charakteryzowałyby tę konkretnę populację i odróżniały ją od innych populacji. Nie twierdze, ze ich nie ma, ja ich poprostu nie widzę, a jesli widzicie, to będę wdzięczna za wskazanie ich. myślę, że to budzi tyle tych sporów o wygląd, bo kazdy wie, że wilczak ma być podobny do populacji karpackiej, a mało kto wie czym sie ona charakteryzuje, czym odróżnia się od innych populacji. ja niewiem, a na fotkach z linku, chyba Konrada, każdy wilk wyglada dla mnie inaczej, nie widzę cech wspólnych tylko dla tej danej populacji. bez sensu dyskutowac o tym jak co ma wygladać, gdy nie wiemy jak co ma wyglądac... a może populacja wilka karpackiego nie ma wcale żadnych fenotypowych cech wspólnych? wtedy już zupełnie nie będziemy mogli mówić, ze wilczak ma wyglądać podobnie do wilka karpackiego, jeśli każdy wygląda inaczej.... jesli ktoś ma dostęp do fachowej literatury może nam wskaże cechy tej populacji, wówczas napewno uniknie się wielu sporów na forum w kwestiach wyglądu, a szczególnie wzrostu i koloru wilków, gdyż te wzbudzały najwięcej emocji ostatnimi czasy.

Ps. coś znalazłam w temacie wyglądu i koloru, wygląd strona 3, o kolorze str 2, tylko niewiem, czy to o wilku euroazjatyckim ogólnie, czy opis tworzony na podstawie populacji karpackiej http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf...anis_lupus.pdf
Wzorzec wilaczaka nie jest aż tak precyzyjnie określony, z dopasowaniem koloru do każdej części ciała, a więc odbiegajace od wilczego jest dopuszczalne jednak ??? To już chyba nie ma nad czym dyskutować, skoro wilczak nie musi mieć umaszczenia jak wilk, a jedynie zbliżony do niego kolor, maskę i plamkę na ogonie Choć napewno hodowcy mają wieksze ambicje i nie ograniczaja się do zachowania wzorca, zwracając większą uwagę na prawdziwe umaszczenie wilków.

Last edited by maria; 11-12-2011 at 04:38.
maria jest offline   Reply With Quote