View Single Post
Old 02-11-2011, 17:54   #62
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Proc by si nemohl porizovat pracovni plemeno? Je svepravnej clovek, tak si to plemeno muze klidne poridit a nikdo by mu to nemel zakazovat, popripade mu davat nejevo, jakej je to tupec. To, ze ne vsichni se budou venovat kynoligii, neznamena, ze plemeno degeneruje. Navic, pokud by to bylo, tak jak ty rikas, jiste by nebylo tolik chovatelu a k rozvoji plemene by nedochazelo, coz je kontraproduktivni. Muzes projevit svuj nazor, ze nesouhlasis, aby si nekdo poridli psa jen jako spolecnika, chodil s nim na cvicak, ale neucastnil se soutezi apod. - ze je to spatne. Ale NEMAS pravo nekomu rikat, co MA nebo NEMA delat.
Týjo, to je možná rekord tohohle serveru - reakce na 3 1/2 roku starý příspěvek
Pes není výtvor přírody, ale člověka. A ten si vytvořil různá plemena k různým účelům stejně tak, jako si vytvořil různé nástroje pro různé činnosti. A stejně tak, jako nebudeš stříbrnou konvici používat jako šoufek k vybírání žumpy, tak i každé plemeno by také mělo být používáno k tomu, k čemu bylo vytvořeno. Pokud už ta činnost potřeba není, pak k účelu podobnému-náhradnímu. Tím, že v našich psech nebudeme rozvíjet pracovní vlohy, pliveme na práci panů Hartla a Rosíka a všech, kteří jim plemeno pomáhali vytvořit a udržet. Pro úlohu společníka byla vytvořena zcela jiná plemena, která byla s tímto ohledem selektována a šlechtěna. Říká se jim společenská plemena. To, že dnešní zvrácené hodnoty některých lidí se na to dívají jinak a vybírají si psy jen podle katalogu, a pořizují si toho, který se jim líbí, neznamená, že je to tak správně.

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Na to mas pravo, dat si to do kupni smlouvy a je to jiste v poradku. Alespon to podporuje to, ze pes nebude rust jak drivi v lese a vyroste z nej jedinec nebezpecny pro svoje okoli. Ale prijde mi zvrhle nekoho nutit do stop, obran, apod...
Pokud si pořádně přečteš, co jsem před více jak 3 lety napsal zjistíš, že jsem nic takového nikdy neřekl. Pracovní pes neznamená jen kombinaci stopy-obrana-poslušnost. Ale poslušnost je základem všeho (tedy i života se společenským plemenem) a pak už je spousta možností, jak se psem pracovat.
Pavel jest offline   Reply With Quote