View Single Post
Old 08-02-2013, 02:57   #60
behemotka
Junior Member
 
Join Date: Nov 2009
Location: Gdynia/Glasgow
Posts: 40
Send a message via Skype™ to behemotka
Default

Quote:
Originally Posted by Miru View Post
Nie stac cię/nie chcesz psa rasowego, Ja uważam że za pewne pochodzenie, jakąs gwarancje zdrowia i znajomośc danej rasy, takie pieniądze to nie jest wiele.
Konia z rzędem temu, kto z rodowodem daje jakąkolwiek gwarancję zdrowia... Ja bardzo przepraszam, rozumiem ideę rozmnażania psów rasowych (no, do pewnego stopnia), ale nie szerzmy może mitów. Statystyczny pies rasowy NIE JEST niestety zdrowszy niż schroniskowy kundel. Często odwrotnie, bo w znakomitej większości ras hodowla prowadzona od lat prawie wyłącznie na wygląd doprowadziła do powielania kalek. Patrz średnia życia wilczarzy, berneńczyków, wygląd dzisiejszych ON-ów, 'ewolucja' budowy buldoga... By wymienić tylko kilka z tłumu

Do pewnego momentu żyłam w błogim przekonaniu, że chociaż wilczaki (w końcu takie trochę wilki, czyli okazy zdrowia, nie?) są rasą dość zdrową, ale po przeczytaniu tu na forum, że młody wilczak kategorycznie nie powinien wchodzić przednimi łapami do wanny, bo mu stawy siądą, zwątpiłam.


Quote:
Originally Posted by makota View Post
Pokrycie nierasowej suki, nierasowym psem (czyli rodzice bez rodowodów), to zawsze jest PSEUDO.
Dużo ludzi myśli, że pseudo=wielka rozmnażalnia, gdzie psy zdychają z głodu. A tymczasem KAŻDE świadome rozmnożenie nierasowego psa (czyli bez rodowodu, albo bez praw hodowlanych), nawet jeśli jest domowym niuniusiem, to PSEUDOhodowla.
Świat nie jest czarno-biały, że hodowla = cudmiód, pseudohodowla = be... Hodowla papierowa też może być pseudohodowlą (psy produkowane masowo, trzymane w klatkach i sprzedawane byle komu), hodowla poza ZK i FCI też może być prowadzona z głową (vide alaskan husky czy greyster), a domowy rozmnażacz nie podpada pod żadną z tych kategorii, tylko głąb chce uwiecznić domowego niuniusia (po kiego grzyba? ale też nie jest zbrodniarzem gorszym od tego, co chce uwiecznić domowego rasowego niuniusia).
behemotka jest offline   Reply With Quote