Thread: Kolor wilczaka
View Single Post
Old 15-10-2009, 11:06   #1
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default Kolor wilczaka

Wybaczcie, ale włos się jeży na głowie - okazuje się, że na Światowce co niektórzy źli sędziowie posuwali się do "wycieczek osobistych"... Może warto przerobić sprawę koloru oficjalnie, a nie siać jakieś zamieszanie wśród wilczakowców... Bo zarzucić, że ocena "dobra" była spowodowana WYŁĄCZNIE osobistą niechęcią to BARDZO mocny zarzut... i bardzo krzywdzący...

Chodzi o wypowiedź właścicielki suczki Adane Janatrowa wataha:
"Jak np mam potraktować komentarz pana Dory że Adane ma "nietypowy kolor"? Skoro suka się nie zmieniła kolorystycznie od svodu, na którym była doskonała? Interpretuję to więc na swój sposób: 1.na wystawie było 99% jasnych Wilczaków, więc ten ciemny odstawał. 2.wycieczka osobista z nieznanych mi powodów - która wersja jest prawdziwa? "

Ani jedna, ani druga.... Druga (osobista) to BZDURA. Pierwsza jest częściowo prawdziwa - rzeczywiście Adane MOCNO ostawała od stawki nie tylko w swojej klasie, jak i ogólnie w suczkach. Nie jest prawdą, że wszystkie były jasne. Ale prawdą jest, że nie było ani jednej tak ciemnej.
Wiele razy pisałam, że wilki są dosyć ciemne. W fachowej literaturze opisuje się, iż mają mieć kolor terenu na jakim mieszkają. Dlatego wilki są brązowo-szare. Jak dzikie króliki.
Sam Oskar osobą, która nie preferuje żadnego odcienia i która ciągle twierdzi, że wszystkie odcienie koloru wilczastego (i te ciemne i te jasne) są PRAWIDŁOWE.
Z tym, że w przypadku Adane przestaje to być już kolor "wilczasty", ale zaczyna być kolor brązowy. Czysto brązowy, który dla wilczaków prawidłowy nie jest. I według mnie to właśnie to co chciał przekazać właścicielce sędzia...
Krótko mówiąc: wilczak ma być wilczasty, jak wilk. A nie brązowy.
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw

Last edited by Margo; 15-10-2009 at 11:10.
Margo jest offline   Reply With Quote