Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Wilki i wolfdogi (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Wycie wilczaków (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=12696)

Gaga 20-11-2009 21:38

Wycie wilczaków
 
Pojawił się temat wycia, niektóre z naszych burych wyją inne nie. Chey czasem zawodzi jak jest sam w domu, na ulicy robi wieś gdy przejeżdża karetka lub straż pożarna. Nie każdy sygnał inicjuje u niego wycie, już się nauczyłam jaka modulacja dźwięków wywoła u niego reakcję. Gdy odpowiednio wyjąca karetka przejeżdża-Cheitan truchta sobie za nią (chyba, że nie może) i zawodzi, poszczególne "fragmenty" wycia przerywane są głębokim pomrukiem. Na ludzkie kategorie brzmi to dość smutno ale właśnie-nijak nie potrafię zinterpretować tego zachowania. Dowolne telewizyjne dźwięki go nie ruszają-śmiejemy się, że emitowane wycie musi być w innym języku :)
Ogólnie rzecz ujmując-wycie w wykonaniu Cheya nie kojarzy mi się z niczym radosnym, zabawowym a ponieważ nie umiem znaleźć wyjaśnienia, co się w psim łebku dzieje gdy zaczyna wyć-nie prowokuję tego zachowania.
Może ktoś z Was natrafił na jakieś sensowne próby wytłumaczenia znaczenia wycia?
Wspólne wycie wilczego stada raczej odpada ;)

btd 20-11-2009 21:46

Ja się spotkałem że wycie to z samotności i ma służyć do przywołania innych członków stada.

Ciri wyje jak jej dziadek da głos. Jak ktoś inny z rodziny to też, ale już nie tak chętnie. Puszczanie mp3 albo z tv powoduje minę pt. pan, co mi ściemniasz/pocałuj mnie w tyłek z takim udawaniem :-)

atah 20-11-2009 22:12

Quote:

Originally Posted by Gaga (Bericht 256554)
Pojawił się temat wycia, niektóre z naszych burych wyją inne nie. Chey czasem zawodzi jak jest sam w domu, na ulicy robi wieś gdy przejeżdża karetka lub straż pożarna.
;)

Mój kundel bury wyje tylko w sytuacji kiedy dzwoni telefon. Doniosła mi o tym zjawisku sąsiadka - ale nie uwierzyłam ("chyba masz w głowie głosy":) , bo mój pies przecież nie wyje. Światopogląd mi się zmienił , kiedy otwierając drzwi usłyszałam telefon i arię Mumka:rock_3. teraz jak wychodze na dłuzej - profilaktycznie wyłanczam telefon :)
Spotkałam się gdzieś z opinia , ze wilki wyją jak się cieszą - ogłaszają w ten sposób udane polowanie albo że stado w komplecie itp.

Gaga 20-11-2009 22:22

Quote:

Originally Posted by atah (Bericht 256564)
Spotkałam się gdzieś z opinia , ze wilki wyją jak się cieszą - ogłaszają w ten sposób udane polowanie albo że stado w komplecie itp.

OK, i na filmach widać, że stado na swoim terytorium wspólnie wyje-ale to zupełnie inne wycie.
Ostatnio podczas spaceru gdy Chey stanął i zawył-Shirek rozpoczął taniec submisyjny i za diabła nie wiem o co kaman.

Grin 20-11-2009 22:30

Quote:

Originally Posted by Gaga (Bericht 256568)
O
Ostatnio podczas spaceru gdy Chey stanął i zawył-Shirek rozpoczął taniec submisyjny i za diabła nie wiem o co kaman.

No jak to o co? W podziw wpadł. :D Pewnie mały lewek też wpada, gdy usłyszy, jak dorosły lew ryczy. :D
Łowcę słyszałam póki co dwa razy w akcji. Obie "akcje" wywołane zostały karetką.
Ponoć sąsiadka słyszy go częściej, ale ja jej nie wierzę, na pewno żartuje. :D

konek 20-11-2009 23:03

Ereshka z Maxem wyją codziennie szczególnie ok. 6 godziny rano (niezłą pobudka dla sąsiadów) staną koło ogrodzenia i wyją w stronę wsi. Ostatnio w ciągu dnia podeszła do naszej furtki sąsiadka, która była z dzieckiem 1,5 roku w wózku na spacerze. Oczywiście moje psy od razu się pojawiły bo generalnie lubią dzieci. Zapytałam tą małą "Agaciu, powiedz jak robi piesek?" Co dziecko odparło? .........Nie było to "hau" ale piękne uuuuuuuuuuuuu młodego wilczka. Trochę mi było głupio bo doszłam do wniosku że psy budzą pewnie całą rodzinę łącznie z Agatką. Ale sąsiadka powiedziała, że im to nie przeszkadza, tak jak im nie przeszkadzało te 7 kur uduszonych w kwietniu przez Ereshkę. Poza tym wyją oczywiście jak widzą film z wilkami a Max wyje jeszcze jak mu panna przywieziona na krycie niestety odjeżdża ;-)

DORA 20-11-2009 23:57

Nasze tez wyją ok. 6 rano :twisted: a jak sa goscie to daja czasami pospac do 8 - łaskawcy :rock_3 i oczywiscie syrena karetki tez dziala na nie tak samo ale jest cos czego nie rozumiem , nasz Jotun gdy słyszy prace piły albo wiertarkę gdzies w oddali tez wyje ,ciekawe co dla niego znacza te dzwięki

Gaga 21-11-2009 00:02

Quote:

Originally Posted by DORA (Bericht 256591)
ale jest cos czego nie rozumiem , nasz Jotun gdy słyszy prace piły albo wiertarkę gdzies w oddali tez wyje ,ciekawe co dla niego znacza te dzwięki

To mnie właśnie zastanawia i złości, że nie wiem :) Bo na ogół większość zachowań nie jest tak trudna do zinterpretowania.

DORA 21-11-2009 00:57

Jeszcze jedno - Jotun wyje jednostajnym glosem a Tajga na przemian wyje i popiskuje przy czym wykonuje pod koniec wycia śmieszny taniec wokół Jotuna a wygląda to tak....
http://www.wolfdog.org/pics2/2009/7/...618-196817.jpg

Gaga 21-11-2009 01:08

O to to ! Zobacz, ze odciagnięcie warg, uszy, pokazują zachowane submisyjne. Właśnie podobnie zachowywał się Shirek- bez szaleńczej gonitwy bo przy ulicy psy były na smyczach (i bez wcześniejszego wtórowania) .Ale tak to wyglądało . Super, dzięki za fotę ;)

p.s. było jeszcze lizanie po pysku...

AngelsDream 21-11-2009 02:17

Baaj nie wyje na karetki ani inne syreny - za to wyje ze mną, ale tylko, jeśli wychwycę odpowiedni humor. Na puszczone z komputera dźwięki reaguje przeróżnie - raz uciekł pod stół, gdy usłyszał wycie jakiegoś samca - przewodnika stada wilków z zoo. Lubi w trakcie poszczekiwać i zmieniać tonację. Celar patrzy na to, jak na cyrk z zagraicy.

Najładniej Baaj wył w Krakowie w towarzystwie Blitz, Inti i dzwonów kościelnych. Niestety w żadnych innych warunkach już się nie skusił na takie arie.

Myślę, że wycie oznacza wiele rzeczy, ale generalnie kojarzy mi się raczej ze skrajnymi emocjami u psa.

z Peronówki 21-11-2009 11:31

Quote:

Originally Posted by Gaga (Bericht 256604)
Właśnie podobnie zachowywał się Shirek- bez szaleńczej gonitwy bo przy ulicy psy były na smyczach (i bez wcześniejszego wtórowania) .Ale tak to wyglądało . Super, dzięki za fotę ;)

p.s. było jeszcze lizanie po pysku...

To reakcja na wycie "wilka przewodnika stada". Wtedy rzeczywiscie spora czesc stada robi taniec (glownie maluchy) i okazuje swoja uleglosc "tak panie, ty tu rzadzisz" ;)

Quote:

Originally Posted by AngelsDream (Bericht 256612)
Na puszczone z komputera dźwięki reaguje przeróżnie - raz uciekł pod stół, gdy usłyszał wycie jakiegoś samca - przewodnika stada wilków z zoo.

Reakcja jest taka jak jakosc nagrania i dzwiekow... Bure zawsze reaguja na filmy pryrodnicze o wilkach. Ale roznice widac glownie przy horrorach o wilkolakach - reaguja jedynie na naturalne odglosy. Warczenie "nieprawdziwe" (robione "sztucznie") ich nie rusza...

z Peronówki 21-11-2009 11:35

U nas Bure maja wycia na rozne okazje...

Raz czy dwa razy w ciagu dnia jest oglaszanie "tu jestesmy", ktore slychac kilka kilometrow dalej...

Wieczorami, lub gdy cos sie dzieje jest odpowiadanie na wycie innych psow (dzieki nauce Burych mamy tu w okolicy cala bande wyjacych ONow, prawie ONow i kundelkow - roznie im to wychodzi, nie potrafia zaciagac tak jak Bure, ale staraja sie jak moga ;))

Najpiekniejsze, ale scinajace krew w zylach jest 'wycie samotnego wilka'. Gdy Bure zostaja same, lub gdy zostaje jeden pies rozpoczyna koncert przywolywania. To smutne, trwajace baaardzo dlugo przejmujace wycie.

Gia 21-11-2009 12:16

Tylko K-lee wciąż nie wyje... Kuilka razy dziennie słyszy pod oknem karetki, wozy policyjne, strażackie, tylko czasem podniesie głowę ale nigdy nawet nie próbowała wyć. Na filmach tylko kiwa głową i "dziwi się", ale dźwięków nie wydaje żadnych. Przy wyjących wilczakach kręci się, dziwi się i czasem szczeknie, ale wyć nie chce...

Narvana 21-11-2009 12:23

Garuda wyje ostatnio z samotnosci, ale najczesciej wyje, gdy wyja inne wilczaki (ostatnio wyla z Imbusem). Czasem jak ma dobry humor, to wyje z wilkami z youtube 8)
Karetki itd olewa.

igienator 21-11-2009 15:15

U Grejs ciężko wychwycić, generalnie czasem zachęci ją do wycia gdy ja zacznę, wyje z innymi wilczakami, gdy jest sama, albo mysli że jest - zdarza się jej wyć w ogródku, ale tak jakoś urywanie. Przed chwilą zawyła na to:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Wolf_howls.ogg
zareagowała też na grubego w filmiku o trawie. Ogólnie - wychwyci róznice między prawdziwymi odgłosami, a udawanymi, na przykład wsadziła mi kiedyś śnupę w głośnik na dźwięk tej kapelki:
http://www.myspace.com/caninus

Kamoszka 21-11-2009 18:14

Quote:

Originally Posted by z Peronówki (Bericht 256657)
To reakcja na wycie "wilka przewodnika stada". Wtedy rzeczywiscie spora czesc stada robi taniec (glownie maluchy) i okazuje swoja uleglosc "tak panie, ty tu rzadzisz" ;)

Reakcja jest taka jak jakosc nagrania i dzwiekow... Bure zawsze reaguja na filmy pryrodnicze o wilkach. Ale roznice widac glownie przy horrorach o wilkolakach - reaguja jedynie na naturalne odglosy. Warczenie "nieprawdziwe" (robione "sztucznie") ich nie rusza...

O kurde to ale sie można dowartościowac. U nas wyszlo to kiedys calkiem przypadkowo, glupie zabawy, zeby znalezc psi jezyk z Ardalem. I nagle zrobil mine jakiej nigdy wczesniej nie bylo i zaczal tak biegac szalenczo po domu ze nie wiedzailem czy go urazilem tym wyciem, czy wsytarszylem, czy Ale wygladalo to radosnie:p Teraz zlapal juz moje wycie i wyje reazem ze mna. Zawsze jednak poprzedzone to jest szalenstwem jak na zdjeciu Dory. Biega wtedy jak zając i wydaje takie wysokie urywane dzwieki az w koncu staje, przyjmuje godna pozycję i zaczyna wyc. REWELACJA!!! Teraz cwiczymy to 3 razy dziennie:twisted:
tylko, że ja nie wiem co ja mu wtedy mowię w tym wilczym języku:|

A co do filmów - na Imbusa zareagował tak, że zaczął kręcic głową i sie dziwic, ale mamy jeden nagrany film z National Geografic o wilkach i na nie Ardal reaguje, zwłaszcza na moment jak stado zajęło terytorium innego stada i wyje, oraz moment nawoływania innych osobników. Widac dobra jakośc nagrania :)

Witek 21-11-2009 18:33

A Astarte wcale nie wyje:( nie ważne co jej puścimy, z reguły przekręca tylko głowę, a jak my wyjemy to patrzy się na nas jak na debili... A na dziwne dzwięki to ewentualnie szczeka lub warczy.....

Rona 21-11-2009 19:08

Quote:

Originally Posted by Gia (Bericht 256667)
Tylko K-lee wciąż nie wyje... Kuilka razy dziennie słyszy pod oknem karetki, wozy policyjne, strażackie, tylko czasem podniesie głowę ale nigdy nawet nie próbowała wyć. Na filmach tylko kiwa głową i "dziwi się", ale dźwięków nie wydaje żadnych. Przy wyjących wilczakach kręci się, dziwi się i czasem szczeknie, ale wyć nie chce..


To zupełnie jak Lorelei, która jest bardzo cichutka - prawie nie szczeka i nie wyje; nawet kiedy zostaje sama w domu. Pytałam sąsiadów, ale nigdy jej nie słyszeli (fakt, że mury w kamienicy grube:rock_3) . Nie wydaje dźwięków kiedy mijają nas karetki na sygnale, a na festynie serialu W-11 z hałaśliwymi pokazami pirotechnicznymi - wybuchów, strzelaniny, syren itp. stała spokojnie i tylko lekko strzygła uszami.
Czasem śmiesznie pofukuje kiedy ogląda Animal Planet albo filmy typu '101 dalmatyńczyków', 'Beethoven' i popiskuje kiedy na ulicy spotyka ulubionych kumpli. Wycie wilków z komputera nie robi na niej żadnego wrażenia.

W zasadzie wydaje z siebie dźwięki przez chwilę wyłącznie kiedy oboje wychodzimy i zostaje z Halszką, ale ponoć nie przypomina to klasycznego wycia, tylko bardziej żałosne łkanie dziecka. Młoda wyraźnie jeszcze nie wie, że umie wyć, ale ze względu na sąsiadów specjalnie nad tym nie pracujemy8)

Tina potrafiła wyć pięknie, głęboko i przejmująco kiedy działo się coś dramatycznego. W kilku ostatnich latach życia zawyła może 5-6 razy, ale tak, że ciarki chodziły nam po krzyżach. Raz, w środku nocy kiedy za ścianą umierała sąsiadka z którą bardzo się lubiły; było to wycie pożegnalne :cry:. Innym razem, kiedy jamniczka innej sąsiadki w czasie wychodzenia gości z mieszkania wymknęła się na klatkę schodową i tkwiła tam sama w ciemności. Było to wołanie o ratunek dla Tutki. :|

Joanna 21-11-2009 22:55

Dewi nie reaguje na karetki itp. Zawyła kilka razy w Lazne. No i wyyyyła w czasie pierwszej drogi do domu. Trudno nazwać wycie dźwięki, które wydawala za szczenięctwa zostawiona sama w domu. Tamto brzmiało jak zwykła czarna rozpacz.


All times are GMT +2. The time now is 18:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org