Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Standard plemene a bonitace (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Podzimní bonitace (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=20871)

Tyger 09-09-2011 15:44

Podzimní bonitace
 
Jelikož při momentální přestavbě stránek moc nefunguje kalendář akcí, chci se zeptat, zda mi ví někdo říct, kdy bude nejbližší bonitace v Roudnici? Jestli je teď něco na podzim a nebo až příští rok. Děkuji.

Pouliche 09-09-2011 16:11

http://www.cswolfdog.cz/index.php?vi...ent&Itemid=108

Zde přihláška:
http://www.cswolfdog.cz/index.php?op...d=1&Itemid=113

Marianka.W 09-09-2011 18:09

Bonitace v Roudnici bude 22. října a přihlášky již přijímám.

Program by měl být klasický - nástup v 7:00, přejímka psů cca do 8:30, akorát jedna změna - tentokrát bude schůze ráno hned po přejímce, pak teprve začne měření a posuzování a vyhodnocení svodu se rozdá při polední pauze, takže svodaři potom můžou jít domů. Vykecala jsem to sice dřív, ale stejně to za chvíli bude na klubovém webu. ;)

Jo a rozhodcovat bude paní Šimáčková

Jinak připomínám pro zájemce možnost vyzkoušet si kompletní bonitaci či svod předem 1. října (viz příslušné vlákno) v Hostivici.
:wolf

alexa 13-09-2011 10:14

Přidávám odkaz na svod a bonitaci moravské pobočky, která se bude konat dne 15.10.2011 ve Frýdlantu nad Ostravicí:
http://www.cswolfdog.cz/index.php?op...ace&Itemid=108

Tyger 19-09-2011 17:43

To je teda hezké. Takže i přes to, že nejsme členy klubu se musíme povinně "účastnit" schůze a být v roudnici až do večera pokud chceme bonitovat? A to jen proto, že někoho napadlo hodit schůzi mezi přejímku psů a svod.

Proč musí trpět i lidé mimo klub tím, že si klub nedovede zařídit, aby mu na schůze chodili členové?

Milan

alexa 19-09-2011 19:01

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 404791)
To je teda hezké. Takže i přes to, že nejsme členy klubu se musíme povinně "účastnit" schůze a být v roudnici až do večera pokud chceme bonitovat? A to jen proto, že někoho napadlo hodit schůzi mezi přejímku psů a svod.

Proč musí trpět i lidé mimo klub tím, že si klub nedovede zařídit, aby mu na schůze chodili členové?

Milan

A pro Tebe je jeden den prožitý mezi lidmi s ČSV utrpení? Hmmm, smutné... No ale zeptáme se jinak, proč lidé, kteří si platí členské příspěvky, nemají být zvýhodněni tím, že nemusí do osmi do večera trčet na schůzi? Proč by měl klub upřednostňovat zájmy nečlenů před zájmy svých členů?

Karel

Vlkodlak 19-09-2011 19:55

Quote:

Originally Posted by alexa (Bericht 404819)
A pro Tebe je jeden den prožitý mezi lidmi s ČSV utrpení? Hmmm, smutné... No ale zeptáme se jinak, proč lidé, kteří si platí členské příspěvky, nemají být zvýhodněni tím, že nemusí do osmi do večera trčet na schůzi? Proč by měl klub upřednostňovat zájmy nečlenů před zájmy svých členů?

Karel


Možná třeba proto, že nečlenové klubu nemají s klubem nic společného kromě vlastnictví psa daného plemene a pokud chtějí svého psa uchovnit, tak musejí přiject na bonitaci jakéhosi klubu, v němž se ovšem organizovat nechtějí (důvody proč ne můžou být nejrůznější), podle podmínek, se kterými třeba ani nesouhlasí (míněno čistě teoreticky) a tato povinnost (pokud nechtějí množit bezpapíráky) je svým způsobem třeba i obtěžuje a ještě za to musejí platit. Kdežto členové klubu jsou lidé sdílející podobné myšlenky a názory, těší se na sebe, na výměnu názorů a diskusi a schůze pro ně není povinností, kterou musí přetrpět a na které trčí, ale příležitost sejít se s ostatními a bonitaci zakončit přátelským setkáním v milé atmosféře po té, co nečlenové vypadnou:rock_3.

alexa 19-09-2011 20:30

No tak k tomu už fakt nemám co dodat, tento příspěvek mluví za vše. Snad jen... nečlenové se holt musí smířit s tím, že klub bude vždy dávat přednost podnětům které vzejdou od jeho členů, než od nečlenů.

Marianka.W 19-09-2011 23:48

Já bych k tomu dodala, že vzhledem k tomu, že se bonitační karty stejně rozdávají až v rámci členské schůze, tak je úplně jedno, jestli schůze bude na začátku dne nebo na konci.

Nemusíte být na schůzi, dokonce nemusíte být ani v Roudnici. Můžete tu hoďku strávit třeba na procházce po okolí se svým psem nebo někde na snídani.
:wolf

Dayen 20-09-2011 00:02

Snad tedy rozřešíme situaci tím, že klub pořádá v létě bonitaci, na které se žádná členská schůze nekoná.

Všichni nečlenové klubu obtěžovaní 15-ti minutami navíc se tedy mohou zúčastnit jindy. :gent

Dušan 20-09-2011 07:41

Bude možné si ve Frýdlantu zkusit bonitaci nanečisto? Dopoledne bude asi velký frmol. Můžeme přijet se podívat s tím, že by nás odpoledne někdo zkušebně změřil a zkontroloval zuby, abysme věděli, co a jak?

alexa 20-09-2011 08:10

Quote:

Originally Posted by Dušan (Bericht 404915)
Bude možné si ve Frýdlantu zkusit bonitaci nanečisto? Dopoledne bude asi velký frmol. Můžeme přijet se podívat s tím, že by nás odpoledne někdo zkušebně změřil a zkontroloval zuby, abysme věděli, co a jak?

Čas bude, až se budou kontrolovat a tisknout bonitační karty a zapisovat bonitace do PP. To vždy trvá tak hodinku plus minus - podle počtu zúčastněných psů. Tedy někdy v odpoledních hodinách... v kolik přesně ale nejsme schopni Vám říct, záleží to na tom kolik psů se akce zúčastní a jak budou připraveni (tzn. jak to bude "odsýpat" - jeden pes může zabrat 5, ale taky 20 minut...).

Měření "nanečisto" by nedělal poradce chovu (ten musí být u kontroly a zápisů), ale někdo jiný z výboru nebo CHK, kdo ví co všechno se měří. U měření nanečisto jde jen o to, aby si pes zvykl na manipulaci a na měřidla, ne o to ho nějak přesně změřit.

Jinak v Jevišovicích pořádá Dana Matušincová výcvikové víkendy, v létě je pak zde pořádán letní výcvikový tábor moravské pobočky, tam všude je nácvik měření součástí programu. Myslím, že by se našla chvilka času i tuto sobotu (24. 9.) odpoledne po skončení přeboru.

Karel

Marianka.W 23-09-2011 22:58

Připomínám možnost přihlásit se na bonitaci:

Přihláška pro moravskou pobočku, 15. října, Frýdlant nad Ostravicí

Přihláška pro českou pobočku, 22. října, Roudnice nad Labem

Vaquita 26-09-2011 16:21

Můžu se zeptat, kde se koná bonitace v Roudnici? Ráda bych se tam zajela podívat, když příští rok plánuji štěndo. Jen nevím, kde v Roudnici se to koná... Díky za odpověď

Elsia&Benjamin 26-09-2011 17:47

Quote:

Originally Posted by Vaquita (Bericht 405950)
Můžu se zeptat, kde se koná bonitace v Roudnici? Ráda bych se tam zajela podívat, když příští rok plánuji štěndo. Jen nevím, kde v Roudnici se to koná... Díky za odpověď

http://www.kynologieroudnice.cz/
ZKO Slavín Roudnice n.Labem

Vaquita 26-09-2011 17:48

Quote:

Originally Posted by Elsia&Benjamin (Bericht 405973)
http://www.kynologieroudnice.cz/
ZKO Slavín Roudnice n.Labem

Děkuju moc :-)

sdivokoukrvi 27-09-2011 12:23

ahoj nebyl by tu někdo z prahy, kdo by měl volné místo v autě jen pro člověka? nebo někdo kdo by mě mohl vyzvednout v roudnici na nádraží? Vypadá to že letos nechám Aryušku doma :)

Marianka.W 10-10-2011 12:55

Připomínám možnost přihlásit se na bonitaci:

Přihláška pro moravskou pobočku, 15. října, Frýdlant nad Ostravicí

Přihláška pro českou pobočku, 22. října, Roudnice nad Labem

Do Roudnice je zatím přihlášeno celkem 23 zvířat. :)

Dayen 10-10-2011 13:01

Přihlášky na Frýdlant posílejte nejpozději do čtvrtka 13.10.
Přihláška výrazně urychlí přejímku všem zúčastněným. :)

Pro členy klubu:
K přejímce si přichystejte průkazku s platnou nálepkou na rok 2011. Pokud nemáte nálepku nebo průkazku, tak doklad o zaplacení letošního členského poplatku.

Oskarek 11-10-2011 10:17

O ktorej je zaciatok Svod a Bonitace - Frýdlant nad O. ?
Mate niekdo celodenny plan?

Vdaka

Marianka.W 11-10-2011 18:04

Začátek v 7:30. Do 8:45 přejímka psů (kdo přijde pozdě, má smůlu).
9:00 - 9:30 členská schůze
9:30 začátek měření a posuzování - svod mladých.
Dále podle toho jak co bude trvat - po svodech o pauze vyhlášení svodů a pak pokračování bonitací.


V Roudnici bude časový harmonogram prakticky stejný.

Romana 12-10-2011 14:55

Zdravím, nenašel by se tu někdo, kdo by byl ochoten odvézt dvě osoby a psa z Ostravy do Frýdlantu? Nějak nám tam pokulhává spojení... :)

kiba 12-10-2011 20:39

Ahoj, můžu se zeptat kdo bude v té tříčlenné komisi ve Frýdlantu? (kdo v Roudnici to je ve zprávě na kchčsv) Díky:)

Edenseveru 13-10-2011 20:26

Ahoj, jedeme na Bonitaci do Frýdlantu - máme určitě místo pro lidi a i vychovaného psa.
Jedeme Liberec - Hradec - Olomouc - Frýdlant n/o

A zároveň ... nejede někdo od nás z okolí Liberce pak do Roudnice??
Bych se svezla ....

Lucie

Romana 14-10-2011 11:34

Quote:

Originally Posted by Edenseveru (Bericht 408615)
Ahoj, jedeme na Bonitaci do Frýdlantu - máme určitě místo pro lidi a i vychovaného psa.
Jedeme Liberec - Hradec - Olomouc - Frýdlant n/o

Lucie

To by bylo super. ;) V kolik tak pojedete přes Olomouc? Kde tam byste nás mohla nabrat?
Romana + Nessie

Edenseveru 14-10-2011 21:52

jéé, koukám až ted - no David už spí, takže už vstáváme na čas. Ale jedeme prostě po dálnicí z Hradce přes Olomouc směr nahoru Ostrava ...myslím že Olomouc budeme tak po 6h.
Jestli se dostaneš nějak k dálnici (pumpa, obchoďák) vůbec to tam neznám ,tak abychom si moc nezajeli
vezmem tě ....
ale zavolej mě na mobil
775085071

Marianka.W 18-10-2011 14:59

Ještě pořád se můžete přihlašovat do Roudnice. Hoďte sebou, bude narváno. ;)

nyaro 20-10-2011 17:59

kolik uz je prihlaseno pejsku do roudnice?!jestli to neni tajny...:)

Marianka.W 20-10-2011 18:40

Tajný to není, ale je to vyšší matematika...
Dopočítala jsem se třiceti tří..

Adrian 20-10-2011 19:14

Takže k tomu připočítáme obligátní smršť přihlášek na poslední chvíli plus něco na místě a bude to něco k padesátce.:lol: No plemeno se nám vzmáhá;-).
Jistě se i letos dočkáme případů kroužících po areálu kterak lev v bestiariu, jež se budou domáhat urychlení bonitačního procesu-děti doma pláčou, senilní babička potřebuje léky, manžel vyhrožuje rozvodem...... a vlčisko se promenáduje kdesi v Roudnici s podobně úchylnýma kumpánama:twisted:.

nyaro 20-10-2011 19:44

tak to je se na co tesit :DDD
jeste ze to placici dite budu mit po cely den s sebou na zadech :DDD

nyaro 20-10-2011 20:02

jeste jeden dotaz: kolik si mam pripravit na zaplaceni poplatku za bonitaci?
diky za odpoved

Adrian 20-10-2011 20:29

Tak to nás bude víc;-). Akorát to dítě budu mít na hrudi. To abychom pomalu začali zvažovat dětský koutek.
Poplatek je 300,- pro členy KCHČSV a 700,- pro nečleny. No a když to náhodou chlupáč nezvládne tak se poplatek vrací a můžete to zkusit příště.

Tyger 20-10-2011 20:53

jakej je časovej plán? Jako vo Frýdlande?

Adrian 20-10-2011 21:00

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 408377)
Začátek v 7:30. Do 8:45 přejímka psů (kdo přijde pozdě, má smůlu).
9:00 - 9:30 členská schůze
9:30 začátek měření a posuzování - svod mladých.
Dále podle toho jak co bude trvat - po svodech o pauze vyhlášení svodů a pak pokračování bonitací.


V Roudnici bude časový harmonogram prakticky stejný.

:rock_3...........:thinkerg

Tyger 20-10-2011 21:29

toho jsem si všimla, jen se ujišťuju

Pája 20-10-2011 22:30

Pár fotek z Frýdlantu:
http://www.silesianhunter.cz/fotoalb...nt-15.10.2011/

Adrian 21-10-2011 07:49

Jednu moc pěknou se "Slezskou lovkyní " máme tady: http://www.wolfeather.wbs.cz/Co-se-deje.html ;).
Jinak ve Frydlantu měli průchod skupinkou při zkoušce povahy lehce opepřenou tím, že bylo přítomno i zavazadlo-mimino a...........a nic:klatsch

Pája 21-10-2011 11:10

Quote:

Originally Posted by Adrian (Bericht 409373)
Jednu moc pěknou se "Slezskou lovkyní " máme tady: http://www.wolfeather.wbs.cz/Co-se-deje.html ;).
Jinak ve Frydlantu měli průchod skupinkou při zkoušce povahy lehce opepřenou tím, že bylo přítomno i zavazadlo-mimino a...........a nic:klatsch

Nádherné škleby!Super fotka:thumbs Až šel z těch našich postelových mazlíků strach:lol:

Tyger 21-10-2011 17:42

Quote:

Originally Posted by Adrian (Bericht 409342)
Takže k tomu připočítáme obligátní smršť přihlášek na poslední chvíli plus něco na místě a bude to něco k padesátce.:lol: No plemeno se nám vzmáhá;-).

nechápu, proč se příjímají přihlášky ještě i na místě. Pakmi přijde úplně zbytečné aby se lidi nahlasovali předem

sdivokoukrvi 21-10-2011 18:42

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409426)
nechápu, proč se příjímají přihlášky ještě i na místě. Pakmi přijde úplně zbytečné aby se lidi nahlasovali předem

No protože si ušetří 33 přihlašujících na místě :) a tím ušetří tak hodinku času

Tyger 21-10-2011 18:53

kdyby se nepřijmali lidi na místě, ušetřilo by se času ještě víc... a mohlo by se začínat o hodinku později (ne všichni mají auto). Nech mi nikdo neříka, že se nedokáže předem rozhodnout, jestli na bonitaci jít nebo ne několik dní předem

sdivokoukrvi 21-10-2011 19:36

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409431)
kdyby se nepřijmali lidi na místě, ušetřilo by se času ještě víc... a mohlo by se začínat o hodinku později (ne všichni mají auto). Nech mi nikdo neříka, že se nedokáže předem rozhodnout, jestli na bonitaci jít nebo ne několik dní předem

tohle se řeší už dlouho, u někoho to je asi chvilkové rozhodnutí, jestli jede či ne.U někoho rozhoduje určitě víc faktorů, háravé feny, nemocné děti, pojízdné auto. Hádám, že časem se bude dát přihlašovat jen předem, tohle se dělá teprve rok a lidí se to budou muset naučit. Jako všechno.

Marianka.W 21-10-2011 22:21

Quote:

Originally Posted by Alissea (Bericht 409430)
No protože si ušetří 33 přihlašujících na místě :) a tím ušetří tak hodinku času

To klidně přitlač. Vyplnit třiatřicet tabulek není nic jednoduchýho, zvlášť když máš vypisovat čísla zápisu a podobný dobře zapamatovatelný údaje. Ještě, že na to mám dost času a klid doma. Na místě si to neumím představit. Já bych taky přihlášky na místě klidně zrušila. Na výstavu se taky musíte hlásit předem a dokonce i předem zaplatit a když nedorazíte, nikdo vám nic nevrátí.

Dayen 21-10-2011 22:43

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409440)
To klidně přitlač. Vyplnit třiatřicet tabulek není nic jednoduchýho, zvlášť když máš vypisovat čísla zápisu a podobný dobře zapamatovatelný údaje. Ještě, že na to mám dost času a klid doma. Na místě si to neumím představit. Já bych taky přihlášky na místě klidně zrušila. Na výstavu se taky musíte hlásit předem a dokonce i předem zaplatit a když nedorazíte, nikdo vám nic nevrátí.

S Frýdlantem jsem strávila celý večer, plus přihlášky co se couraly ještě pak. Ale myslím, že je dobře, že se lidi můžou přihlásit i na místě. Jen bych přihláškám předem trochu napomohla cenovým rozdílem ;)

sdivokoukrvi 21-10-2011 23:06

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409440)
To klidně přitlač. Vyplnit třiatřicet tabulek není nic jednoduchýho, zvlášť když máš vypisovat čísla zápisu a podobný dobře zapamatovatelný údaje. Ještě, že na to mám dost času a klid doma. Na místě si to neumím představit. Já bych taky přihlášky na místě klidně zrušila. Na výstavu se taky musíte hlásit předem a dokonce i předem zaplatit a když nedorazíte, nikdo vám nic nevrátí.

Leni to máš recht, mě stačilo si zkusit vyplnit pár listů v hostivicích a trvalo mi to dlouho

Marianka.W 21-10-2011 23:59

Quote:

Originally Posted by Dayen (Bericht 409441)
S Frýdlantem jsem strávila celý večer, plus přihlášky co se couraly ještě pak. Ale myslím, že je dobře, že se lidi můžou přihlásit i na místě. Jen bych přihláškám předem trochu napomohla cenovým rozdílem ;)

Já začínám mít pocit, že cenový rozdíl je málo.
Kvůli zvýšenému počtu bonitovaných zvířat se zavedla letní bonitace a dorazila na ni hrstka lidí. Obávám se, že budeme muset stanovit maximální počet psů na den, protože jinak budeme mít za chvíli bonitace dvoudenní.

Vlkodlak 22-10-2011 13:33

Na výstavu se taky musíte hlásit předem a dokonce i předem zaplatit a když nedorazíte, nikdo vám nic nevrátí.[/quote]

Nevim, ale srovnávat výstavu s bonitací mi nepřijde jako dobrý nápad. Mám za to, že cílem bonitace je sledovat plemeno, a vytvořením co nejvlídnějších podmínek pro majitele psů je motivovat na bonitaci příjít a zabránit tak množení bezpapíráků. Pokud budou za bonitaci poplatky jak na výstavu, nekompromisní přístup, zpruzené úřednice, ...ne každý je tak uvědomělý, aby na bonitaci šel. Spíš bych si kladla otázku, kde je chyba, že spousta majitelů čsv nemá potřebu stát se členy klubu, proč členové nechoději na schůze a musí se tak účast uměle zajišťovat zadržováním průkazů původu (nebo na co se to vždycky čeká), proč se nehrnou nadšení dobrovolníci na pomoc při organizaci (v jiných klubech např. na některých cvičácích to funguje), proč cesta na bonitaci je pro mnohé povinností a zabytým dnem místo těšení se na lidi stejného zájmu. Ale do toho já nevidim, to si musí zodpovědět vedení klubu a každý majitel čsv sám za sebe.

Tyger 22-10-2011 17:20

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409470)
Spíš bych si kladla otázku, kde je chyba, že spousta majitelů čsv nemá potřebu stát se členy klubu, proč členové nechoději na schůze a musí se tak účast uměle zajišťovat zadržováním průkazů původu (nebo na co se to vždycky čeká), proč se nehrnou nadšení dobrovolníci na pomoc při organizaci (v jiných klubech např. na některých cvičácích to funguje), proč cesta na bonitaci je pro mnohé povinností a zabytým dnem místo těšení se na lidi stejného zájmu. Ale do toho já nevidim, to si musí zodpovědět vedení klubu a každý majitel čsv sám za sebe.

jako bys mi to vzala od úst, Vlkodlaku. Naprosto s tebou souhlasím

Tyger 22-10-2011 19:34

Já bych jen dodal, že se mi bonitace obecně zdá ne příliš zvládnutá. Minimálně po časové stránce.
Několikrát jsem na bonitaci byl a:
nepamatuji se, že by se začalo dle plánu - vždy vinou příchozích, předem nenahlášených. Tak prostě vyhlašte uzávěrku a zbytek má smůlu. Dělá se to tak všude. Bonitace není kino, aby si tam každý přišel, jak se mu zachce a šel koukat na film.
Vždy nastaly zmatky, ještě se něco připravovalo. Jistě se nedá počítat se vším a komplikace vždy vzniknou, ale měla by být snaha je minimalizovat - v tomhle směru si myslím, že se organizátoři snaží, seč jim síly stačí.
vždy to sebralo celý den. Ano, chápu, že přeměření a vyzkoušení všech psů zabere nějaký čas. Na druhé straně je v Roudnici velký plac a jistě by šlo (a neříkejte mi, že ne) paralelně dělat svod i bonitaci. Tím by se ušetřila spousta času a celé by se to dalo posunout. Když bude klub nutit lidi vstávat o půl šesté ráno (a to je Praha poměrně blízko), tak se jednoduše bude stávat, že si lidé budou říkat: "A je nám to vůbec k něčemu?" Já sám si tedy raději přispím, vstávání mám za celý týden dost (a to přes týden zas tak brzy nevstávám). Daleko lepší by bylo začít později a skončit dříve. Lidé, kteři se mezi sebou budou chtít bavit zůstanou déle, kdo bude chtít odjet, odjede. Je to humánnější, než držet na cvičáku lidi proti jejich vůli.
Mimochodem - lidé v klubu nejsou asi příliš zběhlí v businessu, že? Nutit nečleny zaplatit víc (to je v pořádku, je každého volba, jestli členem být nebo ne) a pak je donutit (!!!) účastnit se schůze, kde jednak být třeba nechtějí (a pokud chtějí, zřejmě mají tu možnost) a jejich čas je třeba drahý, nebo jsou jejich zájmy jinde(TO rozhodně v pořádku není a věřím, že to odradí další hromadu lidí. Viděl jsem ty "půlhodinové" schůze).

A jen tak mimochodem - hned mě napadat, že se nechci bavit s lidma podobných zájmů.. To je hodně odvážné tvrzení. Jen by mě zajímalo, kolik lidí podobných zájmů tam je. Spočítal bych je na prstech (pravděpodobně dokonce jen jediné ruky). A být v prostředí, kde jeden hází hnůj na druhého, ten na třetího a třetí ho rozhazuje všude kolem (příklad: "Ta čuba je moc mladá, proč jí bonitujou? - Třeba proto, že 18 měsíců je jedna z hranic? - Kdyby byla ta fena moc mladá, zřejmě by byla bonitace od dvou let, ne?)? Asi jsem divný, když mě tohle nebere, stejně jako mě neberou rodokmeny psů osm generací dozadu, seřazené dle a) výšky příbuzenstva b) abecedy c) whatever...

A nakonec - nechci mít psa celej den na vodítku. Je moc milé, že většina lidí je na to zvyklá, ale já prostě ne (Argument:"Můžeš jít na výlet" si nechte pro sebe, protože by se mohlo krásně stát, že bychom propásli čas, kdy máme bonitovat). Otravuje to mě, otravuje to Hayaakima a já to prostě dělat nechci a až na výjimky to ani dělat nebudu.

Milan

p.s.: souhlasím tady s Vlkodlakem. Tohle by mohlo sloužit jako zamyšlení nad tím, co zlepšit tak, aby to nebylo bolestivé.
p.p.s.: teď očekávám hromadu kritiky a vysvětlování, proč nic z toho, co jsem napsal nejde.

BrunhoferovaV 22-10-2011 20:12

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409502)
Já bych jen dodal, že se mi bonitace obecně zdá ne příliš zvládnutá. Minimálně po časové stránce.
Několikrát jsem na bonitaci byl a:
nepamatuji se, že by se začalo dle plánu - vždy vinou příchozích, předem nenahlášených. Tak prostě vyhlašte uzávěrku a zbytek má smůlu. Dělá se to tak všude. Bonitace není kino, aby si tam každý přišel, jak se mu zachce a šel koukat na film.
Vždy nastaly zmatky, ještě se něco připravovalo. Jistě se nedá počítat se vším a komplikace vždy vzniknou, ale měla by být snaha je minimalizovat - v tomhle směru si myslím, že se organizátoři snaží, seč jim síly stačí.
vždy to sebralo celý den. Ano, chápu, že přeměření a vyzkoušení všech psů zabere nějaký čas. Na druhé straně je v Roudnici velký plac a jistě by šlo (a neříkejte mi, že ne) paralelně dělat svod i bonitaci. Tím by se ušetřila spousta času a celé by se to dalo posunout. Když bude klub nutit lidi vstávat o půl šesté ráno (a to je Praha poměrně blízko), tak se jednoduše bude stávat, že si lidé budou říkat: "A je nám to vůbec k něčemu?" Já sám si tedy raději přispím, vstávání mám za celý týden dost (a to přes týden zas tak brzy nevstávám). Daleko lepší by bylo začít později a skončit dříve. Lidé, kteři se mezi sebou budou chtít bavit zůstanou déle, kdo bude chtít odjet, odjede. Je to humánnější, než držet na cvičáku lidi proti jejich vůli.
Mimochodem - lidé v klubu nejsou asi příliš zběhlí v businessu, že? Nutit nečleny zaplatit víc (to je v pořádku, je každého volba, jestli členem být nebo ne) a pak je donutit (!!!) účastnit se schůze, kde jednak být třeba nechtějí (a pokud chtějí, zřejmě mají tu možnost) a jejich čas je třeba drahý, nebo jsou jejich zájmy jinde(TO rozhodně v pořádku není a věřím, že to odradí další hromadu lidí. Viděl jsem ty "půlhodinové" schůze).

A jen tak mimochodem - hned mě napadat, že se nechci bavit s lidma podobných zájmů.. To je hodně odvážné tvrzení. Jen by mě zajímalo, kolik lidí podobných zájmů tam je. Spočítal bych je na prstech (pravděpodobně dokonce jen jediné ruky). A být v prostředí, kde jeden hází hnůj na druhého, ten na třetího a třetí ho rozhazuje všude kolem (příklad: "Ta čuba je moc mladá, proč jí bonitujou? - Třeba proto, že 18 měsíců je jedna z hranic? - Kdyby byla ta fena moc mladá, zřejmě by byla bonitace od dvou let, ne?)? Asi jsem divný, když mě tohle nebere, stejně jako mě neberou rodokmeny psů osm generací dozadu, seřazené dle a) výšky příbuzenstva b) abecedy c) whatever...

A nakonec - nechci mít psa celej den na vodítku. Je moc milé, že většina lidí je na to zvyklá, ale já prostě ne (Argument:"Můžeš jít na výlet" si nechte pro sebe, protože by se mohlo krásně stát, že bychom propásli čas, kdy máme bonitovat). Otravuje to mě, otravuje to Hayaakima a já to prostě dělat nechci a až na výjimky to ani dělat nebudu.

Milan

p.s.: souhlasím tady s Vlkodlakem. Tohle by mohlo sloužit jako zamyšlení nad tím, co zlepšit tak, aby to nebylo bolestivé.
p.p.s.: teď očekávám hromadu kritiky a vysvětlování, proč nic z toho, co jsem napsal nejde.

Nepomáhám organizovat bonitace, ale jiné psí akce a tak mi to nedá: Pokud chcete, aby akce šlapala napadlo Vás zeptat se jestli nepotřebují pomocnou ruku? :lol:
Jo a na bonitaci, kde budou ČsV na volno bych se skutečně přijela MOC ráda podívat :rock_3.

Undertaker 22-10-2011 20:23

A jak hodnotíte dnešní bonitaci?
Milane s tou schůzí (jestli jsem to pochopil dobře), tak schůze by měla být v době, kterou bonitační komise potřebuje k dořešení papírů, tzn. neměla by zdržovat nikoho.
Za mě by se dala kupa času ušetřit tím, kdyby měli lidi psy na bonitaci líp připravený. Proč se některý psi měřej nadvakrát nebo natřikrát? Proč se někteří psi (třeba dneska) vzpínaj přiškrcený na stahováku na place i několik minut, než vzdají měření naprosto všichni? Nedokážu si představit, kolik dá potom majiteli práce, aby ho příště vůbec donutil jít do stejný situace... prostě bych to nekřečoval a pokud pes není na měření připravenej, odkládal bych to na jindy. Podle mě výsledky měření u psa, kterej je ztuhlej a zkroucenej jak paragraf nebo se ještě líp furt ošívá nevypovídaj naprosto o ničem, jsou jenom kvůli tomu, aby byly do statistiky a ještě líp se to pak několikrát přeměřuje, upravuje, jen kvůli tomu aby to sedělo. Takový výsledky jsou myslím k ničemu, je to jen čárka do seznamu.
Další co mě zaujalo, tak že v Německu na bonitaci chodí figurant v civilu. Celkem mi to přijde logický a posuzuje se tak lépe přirozená reakce a schopnost porovnání obyčejného civilisty s útočníkem. Chápu argument, že to je kvůli bezpečnosti figuranta, ale to by se dalo zajistit také tím, že bude povinnost mít u psa pevný obojek. Pokud se pevnost obojku nebude zdát, dá se použít klubovej. Odpadla by výhoda psů, kteří mají naučenou rakci na figuranta. Zase beru fakt, že povaha se hodnutí i z měření a skupinky.

mája 22-10-2011 20:26

Tak nevím, na moravě schůze zabere cca 30 minut, letos jsme ji dali před začátek svodů, svodové karty rozdali po přestávce a bonitace končila cca v 16. hodin....pokud nechceš na schůzi, jeď na letní bonitaci, tam určitě nebude...

Posuzovat zároveň svod a bonitaci není možné, museli by být dvě komise, tj. 2 rozhodčí (kdo je zaplatí), 2 poradci chovu, 2 členové bonitační komise, 2 zapisovatelé....a teď kdy se vše vyplňuje elektronicky i 2 notebooky...

K tomu kdo co dělá nebo ne...kdyby každej kdo se tady rozčiluje nad tím jak všechno trvá a jak je špatná organizace, vstal od PC a s něčím pomoct...takhle to všechno leží na pár lidech a pokud se stane a oni z nějakých vážných důvodů nemohli, tak najednou není kdo by mohl...každý z nás kdo tyhle akce organizujeme to děláme ve svém volném čase (někteří i v práci), případně si bereme dovolenou, za svoje peníze, nikdo nám nic nezaplatí, nejsme tak bohatej klub, aby jsme si mohli dovolit platit pomocníky z vlastních řad....
A po majitelých se chce jen jedno, přijet jeden den a nechat psa zbonitovat, dnes už má na výběr z 5 bonitací za rok....většina z těch co je organizují musí být na všech, tak co ještě chcete? Když se vám to nelíbí je jednoduchá rada....zapojte se a potom poslouchejte jak se najde další chytrák kterýmu je za těžko strávit jeden den mezi ostatními....

Výše poplatků je věcí konference, jestli máte někdo nějakej návrh sepište ho a předložte konferenci k projednání....

mája 22-10-2011 20:40

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409508)
Za mě by se dala kupa času ušetřit tím, kdyby měli lidi psy na bonitaci líp připravený. Proč se některý psi měřej nadvakrát nebo natřikrát? Proč se někteří psi (třeba dneska) vzpínaj přiškrcený na stahováku na place i několik minut, než vzdají měření naprosto všichni? Nedokážu si představit, kolik dá potom majiteli práce, aby ho příště vůbec donutil jít do stejný situace... prostě bych to nekřečoval a pokud pes není na měření připravenej, odkládal bych to na jindy. Podle mě výsledky měření u psa, kterej je ztuhlej a zkroucenej jak paragraf nebo se ještě líp furt ošívá nevypovídaj naprosto o ničem, jsou jenom kvůli tomu, aby byly do statistiky a ještě líp se to pak několikrát přeměřuje, upravuje, jen kvůli tomu aby to sedělo. Takový výsledky jsou myslím k ničemu, je to jen čárka do seznamu.

jo tak to máš pravdu....tím by se ušetřilo času nejvíc....

členové bonitační komise jsou členové klubu a jako takový chtějí být na schůzi přítomni...

Marianka.W 22-10-2011 20:51

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409470)
Mám za to, že cílem bonitace je sledovat plemeno, a vytvořením co nejvlídnějších podmínek pro majitele psů je motivovat na bonitaci příjít a zabránit tak množení bezpapíráků. Pokud budou za bonitaci poplatky jak na výstavu, nekompromisní přístup, zpruzené úřednice, ...ne každý je tak uvědomělý, aby na bonitaci šel.

To si děláš srandu?

Cílem bonitace je uchovnit zvíře. To, že díky tomu může klub sledovat plemeno je fajn, ale je to v podstatě vedlejší efekt. Nikdo vás nenutí na bonitaci jezdit a nikdo vás nenutí chovat. Nechtěli byste ještě, aby vám klub za zbonitování psa platil? Máte někdo pocit, že je super zábava trčet celý den v lezavém mrazu na cvičáku a rozčilovat se s absolutně nepřipraveným psem? Zadarmo!
A jestli máte problém vstávat v šest, abyste byli v sedm na cvičáku, tak si můžete oddechnout, že tam nemusíte být ještě o hodinu dřív, abyste připravili vše potřebné a o hodinu dýl poté, co všichni reptalové už odjeli, abyste zas vše uklidili.

:WTF

Marianka.W 22-10-2011 20:59

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409502)
Milan

p.s.: souhlasím tady s Vlkodlakem. Tohle by mohlo sloužit jako zamyšlení nad tím, co zlepšit tak, aby to nebylo bolestivé.
p.p.s.: teď očekávám hromadu kritiky a vysvětlování, proč nic z toho, co jsem napsal nejde.

Klidně se zamýšlej, to nedá skoro žádnou práci. Hlavně, aby to pro tebe nebylo bolestivé.

Kdybys na ty schůze chodil (klidně můžeš jako host přijet na schůzi výboru), tak bys rychle zjistil proč to, co jsi napsal, nejde. Třeba dva kruhy jsme řešili docela dlouho a důkladně. A víš proč to (mimo jiné) nejde? Protože byste chudáčci nečlenové museli za tu bonitaci dát ještě víc peněz. Členové samozřejmě taky.

A ještě jednou opakuju: Nikdo tě nenutí!!! Klidně zůstaň doma v posteli.

Marianka.W 22-10-2011 21:07

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409508)
A jak hodnotíte dnešní bonitaci?
Milane s tou schůzí (jestli jsem to pochopil dobře), tak schůze by měla být v době, kterou bonitační komise potřebuje k dořešení papírů, tzn. neměla by zdržovat nikoho.
Za mě by se dala kupa času ušetřit tím, kdyby měli lidi psy na bonitaci líp připravený. Proč se některý psi měřej nadvakrát nebo natřikrát? Proč se někteří psi (třeba dneska) vzpínaj přiškrcený na stahováku na place i několik minut, než vzdají měření naprosto všichni?

No vidíš, občas s tebou můžu i souhlasit. ;-)

Kdyby si každý majitel psa na bonitaci připravil, tak jako byla dnes příkladně připravená An Bizzaré Amant Gris, šli bychom všichni ve dvě domů.

A ještě jednou vám připomenu, co se opakuje do zblbnutí: Bonitaci má pes jedinkrát za život. Je to pro něj něco jako maturita. Tak byste mu ten jeden den mohli věnovat a obětovat, když všichni tvrdíte jak toho svého psa milujete.

Pavel 22-10-2011 21:12

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409508)
Za mě by se dala kupa času ušetřit tím, kdyby měli lidi psy na bonitaci líp připravený. Proč se některý psi měřej nadvakrát nebo natřikrát? Proč se někteří psi (třeba dneska) vzpínaj přiškrcený na stahováku na place i několik minut, než vzdají měření naprosto všichni? Nedokážu si představit, kolik dá potom majiteli práce, aby ho příště vůbec donutil jít do stejný situace... prostě bych to nekřečoval a pokud pes není na měření připravenej, odkládal bych to na jindy. Podle mě výsledky měření u psa, kterej je ztuhlej a zkroucenej jak paragraf nebo se ještě líp furt ošívá nevypovídaj naprosto o ničem, jsou jenom kvůli tomu, aby byly do statistiky a ještě líp se to pak několikrát přeměřuje, upravuje, jen kvůli tomu aby to sedělo. Takový výsledky jsou myslím k ničemu, je to jen čárka do seznamu.
Další co mě zaujalo, tak že v Německu na bonitaci chodí figurant v civilu. Celkem mi to přijde logický a posuzuje se tak lépe přirozená reakce a schopnost porovnání obyčejného civilisty s útočníkem. Chápu argument, že to je kvůli bezpečnosti figuranta, ale to by se dalo zajistit také tím, že bude povinnost mít u psa pevný obojek. Pokud se pevnost obojku nebude zdát, dá se použít klubovej. Odpadla by výhoda psů, kteří mají naučenou rakci na figuranta. Zase beru fakt, že povaha se hodnutí i z měření a skupinky.

Není nic jednoduššího, než využít své právo člena Klubu a navrhnout potřebné změny a opatření klubové konferenci. S Tvými argumenty naprosto souhlasím. Tedy kromě té schůze. Schůze po bonitaci, to už jsme si odzkoušeli po několik let a neosvědčilo se to, protože prostě nikdo není schopen říci, v kolik hodin ta schůze začne. Kdyžto pokud je schůze před bonitací, lze začátek bonitace určit s cca půlhodinovou přesností.

Marianka.W 22-10-2011 21:21

Ano, konference se nám kvapem blíží. Ale vzhledem k tomu, že nejvíce se kritizuje tady, tak se toho asi na konferenci moc řešit nebude. Když je lidem za těžko přijet na schůzi, tak konferenci už vůbec řešit nebudou.

Tyger 22-10-2011 21:24

Quote:

Nepomáhám organizovat bonitace, ale jiné psí akce a tak mi to nedá: Pokud chcete, aby akce šlapala napadlo Vás zeptat se jestli nepotřebují pomocnou ruku?
Jo a na bonitaci, kde budou ČsV na volno bych se skutečně přijela MOC ráda podívat .
Nepořádal jsem nikdy žádnou psí akci, ale jiné akce. A vždy to jde jinak. Když chtějí pomocnou ruku, ať si o ní řeknou. Mezi sebou v klubu. Já členem klubu nejsem a vím proč jím nejsem.
A bonitaci s ČsV na volno? Kde jsem o něčem takovém psal?

Quote:

Za mě by se dala kupa času ušetřit tím, kdyby měli lidi psy na bonitaci líp připravený. Proč se některý psi měřej nadvakrát nebo natřikrát? Proč se někteří psi (třeba dneska) vzpínaj přiškrcený na stahováku na place i několik minut, než vzdají měření naprosto všichni? Nedokážu si představit, kolik dá potom majiteli práce, aby ho příště vůbec donutil jít do stejný situace... prostě bych to nekřečoval a pokud pes není na měření připravenej, odkládal bych to na jindy.
Souhlas. Ale to, že se každej pes přeměřuje osmsetmilionkrát je věcí bonitační komise. Proč to dělají? Prostě bych to zkusil dvakrát a pak mají smůlu. Vždyť už to dost svědčí o bázlivosti, popřípadě nedůvěře.

Quote:

Posuzovat zároveň svod a bonitaci není možné, museli by být dvě komise, tj. 2 rozhodčí (kdo je zaplatí), 2 poradci chovu, 2 členové bonitační komise, 2 zapisovatelé....a teď kdy se vše vyplňuje elektronicky i 2 notebooky...
Další příspěvek alla "to nejde". Jaké jsou nároky na rozhodčího? Kdo to může dělat? Nevěřím, že by se nenašli dva lidé. Holt se zdraží bonitace. Osobně raději zaplatím víc za zvládnutou akci, než méně za.... doplňte si dle svědomí sami. A dva notebooky jsou už problém z nejmenších. A to ani nemluvím o tom, že svod je vlastně jen taková sranda, co o ničem nevypovídá.

Quote:

Cílem bonitace je uchovnit zvíře. To, že díky tomu může klub sledovat plemeno je fajn, ale je to v podstatě vedlejší efekt.
Domnívám se, že je to přesně naopak. Klub potřebuje mít statistiky aby mohl plánovat a to, že je pes chovnej je jen vedlejší efekt. Co když pes chovnej nebude? Klub se nažere - má statistiku - a koza celá nezůstane - pes je "k ničemu".

Quote:

Máte někdo pocit, že je super zábava trčet celý den v lezavém mrazu na cvičáku a rozčilovat se s absolutně nepřipraveným psem? Zadarmo!
A jestli máte problém vstávat v šest, abyste byli v sedm na cvičáku, tak si můžete oddechnout, že tam nemusíte být ještě o hodinu dřív, abyste připravili vše potřebné a o hodinu dýl poté, co všichni reptalové už odjeli, abyste zas vše uklidili.
Když vás to taky sere, proč s tím něco neuděláte? To je přesně to, o čem jsem psal dříve.

Quote:

Klidně se zamýšlej, to nedá skoro žádnou práci. Hlavně, aby to pro tebe nebylo bolestivé.
Ano, zamýšlím se. Protože to dělá málokdo.

Co se týká poplatků - viz víše.

Quote:

Tak byste mu ten jeden den mohli věnovat a obětovat, když všichni tvrdíte jak toho svého psa milujete.
Jestli si někdo myslí, že pes touží po tom, být zbonitován a myslí si, že je to projev vroucí nehynoucí lásky, tak.. hm.. se pravděpodobně ošklivě plete. Přesvědčte mě někdo o tom, že pro psa je super, být celý den v prostředí, které ho stresuje (a to že spoustu psů ostatní psi stresujou).

Milan

Undertaker 22-10-2011 21:26

Já si řikal, že schůze byla ráno a nestih sem ji. Upřímně sem to tentokrát neměl úplně v plánu. Ale příště to bude určitě lepší.
No a s konferencí je to ještě daleko... proto se radši nejdřív zeptám na názor ostatních, abych věděl, jestli to má cenu, aby se nestalo, že bych něco nedomyslel a bylo to třeba banální. Proto to chci nejdřív probrat s ostatníma, aby se pak třeba na tý konferenci dal předložit návrh, kterej k něčemu bude.

mája 22-10-2011 21:56

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409523)
Já si řikal, že schůze byla ráno a nestih sem ji. Upřímně sem to tentokrát neměl úplně v plánu. Ale příště to bude určitě lepší.
No a s konferencí je to ještě daleko... proto se radši nejdřív zeptám na názor ostatních, abych věděl, jestli to má cenu, aby se nestalo, že bych něco nedomyslel a bylo to třeba banální. Proto to chci nejdřív probrat s ostatníma, aby se pak třeba na tý konferenci dal předložit návrh, kterej k něčemu bude.

Zas tak daleko není....měla by být na jaře...ale ano vše chce promyslet, tak to nenechávej na poslední chvilku....

Marianka.W 22-10-2011 22:14

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Já členem klubu nejsem a vím proč jím nejsem.

No jasně, pak se líp kritizuje.

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Souhlas. Ale to, že se každej pes přeměřuje osmsetmilionkrát je věcí bonitační komise. Proč to dělají? Prostě bych to zkusil dvakrát a pak mají smůlu. Vždyť už to dost svědčí o bázlivosti, popřípadě nedůvěře.

Zas tak moc to právě nesvědčí. Přiveď Hayaka a uvidíme.

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Jaké jsou nároky na rozhodčího? Kdo to může dělat? Nevěřím, že by se nenašli dva lidé.

To je vidět, že nevíš o čem mluvíš. Nároky jsou docela značné a najít dva lidi je celkem práce. Moc si totiž nevydělají.

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Domnívám se, že je to přesně naopak. Klub potřebuje mít statistiky aby mohl plánovat a to, že je pes chovnej je jen vedlejší efekt. Co když pes chovnej nebude? Klub se nažere - má statistiku - a koza celá nezůstane - pes je "k ničemu".

Když pes chovnej nebude, tak má bonitaci zadarmo. Statistiky o nezbonitovaných zvířatech jsou k ničemu, protože taková zvířata prostě nejdou do chovu. A máš pravdu v tom, že klub ty informace potřebuje, ale zase jen proto, aby mohl s plemenem dál pracovat. Pro koho asi..

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Když vás to taky sere, proč s tím něco neuděláte? To je přesně to, o čem jsem psal dříve.

Neřekla jsem, že nás to sere. Ale super zábava to taky není. Zvlášť, když to potom někdo ocení tak jako ty.

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Ano, zamýšlím se. Protože to dělá málokdo.

:lol:



Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Jestli si někdo myslí, že pes touží po tom, být zbonitován a myslí si, že je to projev vroucí nehynoucí lásky, tak.. hm.. se pravděpodobně ošklivě plete. Přesvědčte mě někdo o tom, že pro psa je super, být celý den v prostředí, které ho stresuje (a to že spoustu psů ostatní psi stresujou).

Psovi je to asi jedno, to je fakt. Konec konců, psovi je taky jedno, jestli je vlčák, vořech nebo bezpapírák. Je mu šumák, jestli bude kdy mít štěňata a pokud jo, tak jestli budou mít papíry. To je teda fakt.

Undertaker 22-10-2011 22:28

Proto se ptám tady...
1)Co trošku zpřísnit pohled na měření při bonitaci? Zkrátka psa, kterýho majitel není schopen udržet a nechat změřit napoprvé prostě vyhodit od měření a vzít je až na konci s tím, že pokud to nikam nepovede, nechat to na jindy? To co jsem viděl dneska a nejen dneska mi přijde kontraproduktivní a pokud mají ty čísla o něčem vypovídat, pak je lepší vzít je třeba za rok za dva, až pes bude schopen měření zvládnout. Nepřijde mi dobře, že místo přípravy by se časem mohli majitelé bonitovaných psů spolíhat na to, že psa budou držet čtyři lidi a něco se naměří. Těch chovných psů už snad budem mít dost, aby se na tohle nespěchalo a ta bonitace sama o sobě měla vyšší úroveň. To by ty majitele taky víc motivovalo k tomu, aby tu úroveň měl i jejich pes.
2)Jak se tváříte na toho civilního figuranta po vzoru Německa? Naučená reakce na figuranta mi přijde, že nemá takovou vypovídající hodnotu jako útok civilisty.
3)Jak se díváte na test povahy poslední feny dneska? Dostala kód Of... ona by tu povahu asi i měla, ale když při pokusu o podání ruky civilistou bezhlavě startuje, nepřijde mi dobře pustit ji do chovu a už vůbec ne jako Of. Uvědomte si, že na naší bonitaci se nebyli podívat jenom ČVčkáři a co si o nás pak musí říkat, když s (pro mě) nejlepší povahou pustíme do chovu psa, který napadá na potkání? Přišlo by mi lepší bonitaci odložit na příště, aby to majitele donutilo zapracovat na psovi. Přece jenom každý jedinec je reprezentantem svého plemene. Tím nechci shazovat práci bonitační komise, těm patří dík za to, že to v tomto počasí celý den venku vydrželi. Chápu proč i to hodnocení, ale tohle by si zkrátka pes neměl dovolit na bonitaci, natož v reále.

mája 22-10-2011 22:28

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Další příspěvek alla "to nejde". Jaké jsou nároky na rozhodčího? Kdo to může dělat? Nevěřím, že by se nenašli dva lidé. Holt se zdraží bonitace. Osobně raději zaplatím víc za zvládnutou akci, než méně za.... doplňte si dle svědomí sami. A dva notebooky jsou už problém z nejmenších. A to ani nemluvím o tom, že svod je vlastně jen taková sranda, co o ničem nevypovídá.

Milan

když si myslíš že nároky na rozhodčího jsou tak jednoduché, tak si udělej zkoušky a uvidíme

Podmínky pro přijetí čekatele:
a) Odborné, fyzické, verbální a morální předpoklady.
b) Věk minimálně 25 let.
c) Místopřísežné prohlášení, že se uchazeč nezabývá obchodní činností v oblasti prodeje psů.
d) Uchazeč musí prokázat, že je 5 let aktivním chovatelem s registrovaným názvem chovatelské stanice, odchovy jsou zapsány v plemenné knize ČMKU a že odchoval minimálně 5 vrhů plemene, které chce posuzovat. Výjimku může povolit P ČMKU rodinným příslušníkům, žijícím s vlastníkem chovatelské stanice ve společné domácnosti, kteří se aktivně se zúčastňovali výstav jako vystavovatelé.
e) Uchazeč musí doložit potvrzení pořadatelů výstav o tom, že pracoval nejméně v průběhu jednoho roku minimálně 8x na výstavě jako vedoucí kruhu nebo zapisovatel.
f) Doporučení příslušného chovatelského klubu, kterého je uchazeč členem a ve kterém odchoval
požadovaný počet vrhů (dle výjimky z bodu d). Tento klub garantuje znalosti a způsobilost pro zařazení adepta do přípravy čekatelů (viz. formulář Vyjádření pro čekatele na funkci rozhodčího pro posuzování exteriéru psů). V případě, že je pro plemeno více klubů, sekretariát ČMKU tyto další kluby osloví a vyžádá si jejich vyjádření. Kluby jsou povinny žádost projednat a vyjádřit se do 30 dnů. Neobdrží-li sekretariát ČMKU vyjádření do stanoveného termínu, stanovisko klubu se hodnotí jako kladné.
Doporučující klub navrhuje, u kterých mezinárodních rozhodčích a na kterých výstavách případně bonitacích (min. 2x se zadáváním  CAC), může čekatel hospitovat, návrh podléhá schválení KR. Pokud klub rozhodčí nenavrhne, určí KR.

g) Úspěšné absolvování přijímací zkoušky před zkušební komisí jmenovanou P ČMKU z mezinárodních rozhodčích. Této přijímací zkoušce může být přítomen zástupce klubu s hlasem poradním. Uchazeč musí prokázat základní znalosti zejména z oborů:
anatomie a fyziologie
základy genetiky
standard a historie plemene
platné řády ČMKU, zejména Stanovy, Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu, Řád ochrany zvířat při chovu psů, Zápisní a Výstavní řád, Řád pro jmenování rozhodčích
chování, principy a provádění posuzování
předpisy FCI

Přijímací zkouška:
Zkouška je písemná a ústní, její rozsah určí zkušební komise; zkouška musí odpovídat minimálním požadavkům řádu FCI. O výsledku zkoušky musí být účastník ihned informován a o jejím průběhu musí být proveden zápis. Zkoušky pořádá ČMKU. Zkušební komisi jmenuje P ČMKU.
V případě neúspěchu může být žadatel opakovaně přezkoušen s odstupem ½ roku a to pouze 2x.
Účast na přijímacích zkouškách a případných opakováních je zpoplatněna částkou stanovenou P ČMKU, splatnou před zahájením zkoušky. Tato částka se v případě úspěšného splnění podmínek a jmenování čekatele rozhodčím vrací.
Příprava čekatelů:
Příprava čekatelů je metodicky řízena Komisí pro rozhodčí.
a) Příprava čekatele probíhá minimálně 1 rok, maximálně 3 roky.
b) Čekatel má povinnost zúčastnit se přednášek pořádaných Komisí pro rozhodčí ČMKU.
c) Během přípravného období se čekatel nejméně 6x zúčastní hospitace na výstavách nebo na bonitacích, v kruhu příslušného plemene, na akcích pořádaných členskými subjekty ČMKU.
Čekatel si sám domluví hospitaci s pořádající organizací. U jednoho rozhodčího, určeného příslušným klubem (případně Komisí pro rozhodčí), může v jeden den hospitovat 1 hospitant na 1 plemeno, max. 3 hospitanti, pokud rozhodčí v daný den posuzuje více plemen.
d) Během hospitací musí čekatel být celkem účasten na posouzení minimálně 30 jedinců daného plemene. U málopočetných plemen psů může být počet 30 jedinců přiměřeně snížen individuálním rozhodnutím Komisí pro rozhodčí.
e) Rozhodčí vyplní a podepíše hospitační list. Čekatel je povinen nechat si potvrdit hospitační list u vedení výstavy (výstavní kancelář) nebo u pořadatele bonitace.
Čekatel zašle hospitační listy hromadně na sekretariát ČMKU spolu se žádostí o závěrečnou zkoušku.
f) Během jednoho kalendářního dne lze u jednoho plemene hospitovat pouze 1x.
g) Závěrečných zkoušek se může zúčastnit pouze čekatel, který byl minimálně 6x hodnocen výborně nebo velmi dobře a hospitace splnil nejméně u dvou rozhodčích.

Závěrečné zkoušky:
Závěrečné zkoušky čekatelů provádí ČMKU. Zkouška se skládá ze dvou částí:
a) teoretické - obsahuje zkoušku ze všeobecných znalostí, ze znalostí odborných a ze znalosti
exteriéru plemene, o které čekatel žádá (viz řád FCI). Standard plemene je oprávněn zkoušet pouze mezinárodní rozhodčí s příslušnou aprobací. Při této zkoušce čekatel prokazuje znalosti z výše uvedených oborů (viz příprava čekatele).
Dále musí být čekatel schopen komentovat standard a vývoj plemene. Zkouška je ústní a písemná.
Zkušební komisi jmenuje P ČMKU, je nejméně tříčlenná. Této závěrečné zkoušky může být přítomen zástupce klubu s hlasem poradním.

b) praktické - skládající se z praktického posouzení nejméně tří jedinců daného plemene včetně
vypracování písemných posudků. Zkoušejícími musí být minimálně dva rozhodčí, z toho alespoň jeden mezinárodní s aprobací na dané plemeno. O výsledku zkoušky musí být čekatel neprodleně informován a o průběhu zkoušky musí být proveden zápis. Klub, který čekatele doporučil, bude ČMKU informován o místě a konání zkoušky a může na ní vyslat svého zástupce s hlasem poradním.
Postup zkoušky:
- čekatel napíše tři posudky v kruhu
- rozhodčí v kruhu přezkouší znalosti zkoušeného
- rozhodčí navržení KR a potvrzení P ČMKU schválí protokol o zkouškách svými podpisy
- protokol bude potvrzen podpisem a razítkem pořadatele výstavy

V případě neúspěchu může být čekatel opakovaně přezkoušen v některém z dalších termínů určených P ČMKU a to pouze 2x (mimo základní zkoušku).
Závěrečné zkoušky čekatelů se budou konat dle potřeb ČMKU na předem určené výstavě. Termíny a zkušební komisi stanoví P ČMKU. Náklady na tuto komisi platí ČMKU.
Závěrečná zkouška je bezplatná, její eventuální opakování je zpoplatněno ve výši stanovené P ČMKU.

Marianka.W 22-10-2011 22:53

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409534)
3)Jak se díváte na test povahy poslední feny dneska? Dostala kód Of... ona by tu povahu asi i měla, ale když při pokusu o podání ruky civilistou bezhlavě startuje, nepřijde mi dobře pustit ji do chovu a už vůbec ne jako Of.

V tom je právě ten kámen úrazu - jak psal Milan, že pár minut měření odhalí povahu psa. Ona ta fena opravdu je Of. Dokonce bych klidně řekla, že je Oh. Za normální situace, když o nic nejde a je pohoda. Byla s náma na Sněžce a celý den byla miláček a mazlíček úplně se všema. Tohle musela být nějaká stresová reakce. Otázka je, co ji vyvolalo.

Undertaker 22-10-2011 23:09

Dobře, ale to je přesně to, co se mi nelíbí a přijde mi to nekorektní. "Dejte jí Of, já tu fenu znám jak se chává jinak." Hodnoceno by mělo být to, co předvede pes na place. Prostě tu bonitaci by měl mít člověk zmáklou tak, že takovejhle exces si prostě pes nemůže dovolit. Pitomý podání ruky s civilistou se dá trénovat prakticky všude možně a na celý bonitaci je to myslim to, co se dá nejlíp naučit, pokud teda ten pes má na to, aby ji prošel. Jsou to jen písmenka a ne vždycky to zapadá do těch škatulek, ale pokud se pes chová takhle, tak mi přijde nelogický tu bonitaci mu dát, protože je pro mě nebezpečnej lidem. Tohle pro mě opravdu nebyla reakce psa, který by měl být sangvinik - OVLADATELNÝ, VYROVNANÝ.

btw. co první a druhá otázka?

Adrian 22-10-2011 23:19

Ty jo:roll:. Proč si vůbec kupujete papírové psy a nejdete raději ulehčit útulkům? No Milane a Tygře berte to tak, že neměl každý možnost mít tak skvělého psa ze skvělého spojení po našem Akeenahovi a Cenzie jako je váš Hayakim:lol:.
Ale je docela fajn, že se tady může každý po libosti vykecat. Bývaly časy kdy by za takové řeči byl autor popotahován před kárnou komisi (no nečlen asi ne) a možná i na státní orgány. Možná by se Vlkodlak měl poptat u svého zdroje kdy to bylo;).

Marianka.W 22-10-2011 23:27

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409544)
Dobře, ale to je přesně to, co se mi nelíbí a přijde mi to nekorektní. "Dejte jí Of, já tu fenu znám jak se chává jinak." Hodnoceno by mělo být to, co předvede pes na place. Prostě tu bonitaci by měl mít člověk zmáklou tak, že takovejhle exces si prostě pes nemůže dovolit. Pitomý podání ruky s civilistou se dá trénovat prakticky všude možně a na celý bonitaci je to myslim to, co se dá nejlíp naučit, pokud teda ten pes má na to, aby ji prošel. Jsou to jen písmenka a ne vždycky to zapadá do těch škatulek, ale pokud se pes chová takhle, tak mi přijde nelogický tu bonitaci mu dát, protože je pro mě nebezpečnej lidem. Tohle pro mě opravdu nebyla reakce psa, který by měl být sangvinik - OVLADATELNÝ, VYROVNANÝ.


Já nebyla v bonitační komisi, takže jsem výsledek nijak neovlivnila. Jen říkám, co o té konkrétní feně vím.
Právě proto, že zatím pokaždé jsi mohl paničce nebo pánovi bez obav podat ruku, tak by nikdo nepředpokládal, že zrovna tady bude problém. Trénoval bys něco, s čím pes zatím nikdy neměl problém? Podle mě to byla stresová reakce - exces. Exces je něco, co se normálně neděje. Proto si myslím, že se podle toho nedá soudit.
To je můj osobní názor.

Marianka.W 22-10-2011 23:30

Ad první a druhá otázka (když na tom trváš):
1) Většinu psů bys musel vyhodit a na chov by ti nic nezbylo. Nebo bys to ty psy naučil a popřel bys co jsi výše napsal.
2) Na zkoušku povahy je milion a jeden názor. Já osobně bych zkoušku u kolíku úplně zrušila právě proto, že podle mého názoru vůbec o ničem nevypovídá.

Undertaker 22-10-2011 23:44

Já netvrdím, že je to konkrétně teď a konkrétně tvůj případ, ale občas jsem to někde viděl už dřív na bonitacích. A teď tom stojí lidi, který toho psa jinak neznaj, ale viděj jeho výkon na place a známku Of. Co si o tom pak maj myslet?
U maturity se dá považovat za exces taky totální okno. Jenže když se ti to přihodí, tak se s tebou nikdo nebaví a jdeš za rok, ikdybys měla celé studium jenom jedničky.

ad1) Nemyslím si. To, aby se pes nechal změřit by snad mělo být žádoucí u všech, kdo mají bonitaci projít a ne vyjímečný případ těch nejlepších. Přijde mi to lepší než se čtvrt hodiny někde na place bezvýsledně nahánět se psem.

2)Mašké už máš zbonitovanou, nic se rušit nebude:) Myslím, že když víš co hledat, tak ti i ten kolík o povaze psa něco řekne, občas i něco zásadního. Ale když vezmeš třeba Darlinu, je to vítací pes, ale reakci na figuranta má naučenou. Věřím tomu, že s civilem se to dá taky naučit, pes se prostě naučí ten postup bonitace a vezme ho jako pravidlo, ale mělo by to větší vypovídající hodnotu, kdyby figurant nebyl v obleku, ale v civilu.

Marianka.W 22-10-2011 23:54

Tak to se pleteš. Darlina se dřív figuranta bála a dostala za to taky původně Og. Její reakce na něj se změnila v podstatě ze dne na den. Žádné učení se nekonalo, jen jsem ji v tom podpořila. Ale až poté, co po něm vyběhla sama.

Dneska se bonitovalo 14 psů. Kolik z nich myslíš, že by zůstalo, kdybys je po druhém neúspěšném pokusu o měření vyhodil? Dva? Čtyři? S kým bys chtěl chovat?

Tyger 23-10-2011 00:22

Quote:

Originally Posted by Adrian (Bericht 409546)
Ty jo:roll:. Proč si vůbec kupujete papírové psy a nejdete raději ulehčit útulkům?

Možná právě proto, aby taky papíráci nekončili v útulcích. Když v posledním čase jediným cílem téměř každého, kdo má fenu je to, aby jí co nejdřívě uchovnil a aby měla hned štěňatá (vždyť je to pro její dobro, ne?)
A k tomu měření bych dodala jen to, že nejvíce vystresuje psa vystresovanej pániček. Protože věčšina to bere tak děsně vážně, jako by šlo o život. A neboj Lenko, Hayaaka na bonitaci přivedu, ale popravdě, ať dopadne jakkoliv, pro mně to bude jenom nic neříkajíci údaj. Holt, asi je vrcholem mého soužití se psem něco jiného než u některých.

A jen tak btw. nemyslím, že bych někdy vychvalovala do nebe, jak skvělého, nejsamlepšího a bezproblémového psa mám, myslím že tady je na to dost jiných vhodných kandidátu, kteří tak své psy vnímají a prezentuji :rock_3

Undertaker 23-10-2011 00:23

Jo, o tom vím, ale taky vím, že ste ten kolík zkoušely... a za něco prostě byla pochválená víc, taky to může být tím, že jednoduše dospěla a zachová se trochu jinak než dřív.

Jdeš na to blbě. Ikdyby tuhle bonitaci prošli čtyři, tak budeš pořád chovat na tom co je. Těch psů, který na to v pohodě měli tam bylo daleko víc, jenže jejich majitelé se na to vybodli. Proto to pak vypadá jak vypadá. Holt by majitelům nezbylo nic jinýho než "kurňa, ono by to šlo, ale já sem na to kašlal, do příště to musim natrénovat, protože nemá cenu sem jezdit jentak s nepřipraveným psem". Dneska bylo krásně vidět, že psi z některých vrhů měli super povahu a aby to měření zvládli, tak stačilo jen to s nima párkrát zkusit. S jiným se nadřeš víc, ale podmínky by zůstaly pro všechny stejný. Jen by ta bonitace vypadala trošku jinak a hlavně taky jinak odsejpala, což by bylo myslím pplus pro všechny. Týhle změny bych se nebál, lidi si zvyknou, že je potřeba psy trochu líp (u některých aspoň nějak) připravit a z hlediska počtů se dlouhodobě nic nezmění.

Vlkodlak 23-10-2011 08:54

od Marianka W.
"Máte někdo pocit, že je super zábava trčet celý den v lezavém mrazu na cvičáku a rozčilovat se s absolutně nepřipraveným psem? Zadarmo?"

Možná i v tomhle bude trošku ten problém. Jak říkám, jinde to funguje..Ale kdo nechce chápat, toho nepřesvědčím a ani se o to nebudu snažit.

Pavel 23-10-2011 08:54

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409532)
Statistiky o nezbonitovaných zvířatech jsou k ničemu, protože taková zvířata prostě nejdou do chovu.

Teda Lenko, mám Tě rád, ale jak můžeš tohle napsat ??? :shock: Opak je pravdou. Prvotním cílem bonitace je mít statistický přehled i přehled o konkrétních zvířatech. Údaje o neuchovněných zvířatech jsou někdy důležitější, než o těch uchovněných, protože ukazují na nedostatky, které se v jednotlivých vrzích vyskytují.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409534)
1)Co trošku zpřísnit pohled na měření při bonitaci? Zkrátka psa, kterýho majitel není schopen udržet a nechat změřit napoprvé prostě vyhodit od měření a vzít je až na konci s tím, že pokud to nikam nepovede, nechat to na jindy?

Naprostý souhlas. Proč mají být zodpovědní majitelé zdržováni a naštváváni tím, že přijede někdo, kdo svého psa není schopen zvládat ? Naprosto věcná a logická připomínka. Takže to sepiš do formy návrhu na změnu bonitačního řádu a pošli výboru české pobočky jako návrh pro konferenci. Myslím, že tohle projde :)

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409534)
2)Jak se tváříte na toho civilního figuranta po vzoru Německa? Naučená reakce na figuranta mi přijde, že nemá takovou vypovídající hodnotu jako útok civilisty.

To není po vzoru Německa, civilní figurant se např. na moravských bonitacích, které jsem viděl, používal. Navrhoval jsem to už několikrát. Protiargument je vždy stejný - co když se pes uvolní (přetrhne se úvaz nebo obojek) a na figuranta zaútočí ? Je tady samozřejmě možnost manžet pod oblečení pro tyhle dnes již zcela ojedinělé případy. Další možnost k podání Tvého návrhu na konferenci.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409534)
3)Jak se díváte na test povahy poslední feny dneska? Dostala kód Of... ona by tu povahu asi i měla, ale když při pokusu o podání ruky civilistou bezhlavě startuje, nepřijde mi dobře pustit ji do chovu a už vůbec ne jako Of.

Bonitaci jsem neviděl a tedy nevím přesně o co jde. Ale tady bych asi s Tebou nesouhlasil. Bohužel dnešním trendem je vyřazovat z chovu psy, kteří v sobě mají agresivitu. Ale tu by dobrý pracovní (služební) pes měl mít. Zkus si při demonstraci podat přátelsky ruku s psovodem zásahové jednotky. Pes Tě bude chtít v tu chvíli zabít. A znamená to snad, že Policie má neovladatelné agresivní psy ? My chceme mít (a standart to jasné říká) všestranně použitelného psa, nikoliv společenské plemeno na gauč. A tedy měli bychom naopak vyřazovat z chovu psy příliš flegmatické a nikoliv psy, kteří mají ty nejlepší vlohy pro výcvik.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409544)
Dobře, ale to je přesně to, co se mi nelíbí a přijde mi to nekorektní. "Dejte jí Of, já tu fenu znám jak se chává jinak." Hodnoceno by mělo být to, co předvede pes na place. Prostě tu bonitaci by měl mít člověk zmáklou tak, že takovejhle exces si prostě pes nemůže dovolit.

Tohle je velký problém. Bonitace není žádná soutěž s přitroublým hodnocením jako z výstav. Bonitace by měla co nejpravdivěji popsat psa. V tomto směru jsem pro, aby se bralo do úvahy vše, co je o psu známo, tedy i poznatky, které s jeho chováním mají členové bonitační komise mimo bonitační kruh. Na druhou stranu je to velice nebezpečná věc, protože jak jsme se mohli léta přesvědčovat před rokem 2006, takový přístup dává velkou možnost pro zneužití ve prospěch osobních chovatelských zájmů jednotlivých členů komise a jejich kamarádů. Další námět na zamyšlení a úpravu bonitačního řádu, například tím, že by kdokoliv z členů Klubu měl možnost na místě podat protest proti zadanému kódu.

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409548)
2) Na zkoušku povahy je milion a jeden názor. Já osobně bych zkoušku u kolíku úplně zrušila právě proto, že podle mého názoru vůbec o ničem nevypovídá.

Tak tady Lenko tvrdě narazíš. Tedy alespoň na mne :)

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409555)
Jdeš na to blbě. Ikdyby tuhle bonitaci prošli čtyři, tak budeš pořád chovat na tom co je. Těch psů, který na to v pohodě měli tam bylo daleko víc, jenže jejich majitelé se na to vybodli. Proto to pak vypadá jak vypadá. Holt by majitelům nezbylo nic jinýho než "kurňa, ono by to šlo, ale já sem na to kašlal, do příště to musim natrénovat, protože nemá cenu sem jezdit jentak s nepřipraveným psem" ... Týhle změny bych se nebál, lidi si zvyknou, že je potřeba psy trochu líp (u některých aspoň nějak) připravit a z hlediska počtů se dlouhodobě nic nezmění.

V tomhle Tě podpořím na 100% !!!

sdivokoukrvi 23-10-2011 09:05

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409568)
Tak tady Lenko tvrdě narazíš. Tedy alespoň na mne :)

Pavle u tebe možná, ale mám pocit že u spousty lidí ne.

Vlkodlak 23-10-2011 09:14

od Adrian
"Ale je docela fajn, že se tady může každý po libosti vykecat. Bývaly časy kdy by za takové řeči byl autor popotahován před kárnou komisi (no nečlen asi ne) a možná i na státní orgány. Možná by se Vlkodlak měl poptat u svého zdroje kdy to bylo;).[/quote]"

Můj zdroj je wolfdog. Nevím přesně v jakém fóru a fakt se mi to nechce hledat, ale někdo (ani nevím přesně kdo, ale někdo ze stále diskutujících), tam měl plamenný příspěvek, jak je důležité chodit na bonitace a svody i se psy, kteří nesplňují parametry chovnosti, jak je to uvědomělé a zodpovědné pro další práci chovatelské komise, sledování odchovů a sestavování chovných párů, jak i když pes nemá zuby a nebo se bojí, je důležité s nim přijít a předvést ho. A teď tu čtu, že jediným cílem bonitace je uchovnění psa. Mám tedy prostý dotaz, na který prosím jednoznačnou odpověď: Když neplánuji štěňata, má význam se svou fenou chodit na bonitaci nebo nikoliv? Za odpověď předem děkuji.

Pavel 23-10-2011 09:35

Quote:

Originally Posted by Alissea (Bericht 409569)
Pavle u tebe možná, ale mám pocit že u spousty lidí ne.

Samozřejmě, u těch, kteří mají psy sr..čky, koupili si ho jen jako ozdobu a nechápou, že ČsV není společenské, ale pracovní plemeno, u těch určitě najde návrh oporu. Ale nevěřím, že by takový návrh prošel u většiny.

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409570)
Můj zdroj je wolfdog. Nevím přesně v jakém fóru a fakt se mi to nechce hledat, ale někdo (ani nevím přesně kdo, ale někdo ze stále diskutujících), tam měl plamenný příspěvek, jak je důležité chodit na bonitace a svody i se psy, kteří nesplňují parametry chovnosti, jak je to uvědomělé a zodpovědné pro další práci chovatelské komise...

To nemusím chodit na Wolfdog. Stačí si přečíst už úvodní ustanovení bonitačního řádu KCHČSV :
"Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která slouží k získání poznatků o exteriérových a povahových vlastnostech předvedených psů v souladu se standardem a chovatelským cílem klubu. Získané údaje se zaznamenávají ve formě kódu do průkazu původu a jsou součástí údajů o psu a feně. Zakódované posudky umožňují statistická vyhodnocení, která slouží jako podklad pro další řízení chovu. Změny nebo doplňky platných bonitačních kódů schvaluje konference klubu."
Tedy ani slovo o nějakém uchovňování nebo něco podobného. Ano, na bonitaci by měli chodit VŠICHNI psi a feny a kvalita chovatele a jeho chovných fen by měla být hodnocena především podle toho, kolik z jeho odchovů prošlo bonitací.
Už jsme v minulosti diskutovali o zavedení něčeho podobného, co mají NO v souvislosti s DKK, tedy zavedení "chovné hodnoty" (Zuchtwert). U každé feny a psa by byla uváděna i tato hodnota, která by byla stanovována z bonitačních výsledků jejich potomků. Pokud by potomek neprošel bonitací, byl by v započítán jako defektní a nechovný a tím by výrazně zhoršoval hodnocení psa a feny. Tak by byli majitelé chovných zvířat motivováni k tomu, aby své odchovy nechali bonitovat, protože i pes neuchovněný ale zbonitovaný by nehoršoval hodnotu jejich rodičů, jako pes, terý bonitací neprošel vůbec. Na první pohled složitá věc je i u NO řešena jednoduchým prográmkem, který tahá údaje z plemenné knihy. Tedy žádné velké počítání, prostě s každou bonitací jsou počítačem jednoduše přepočítány hodnoty, což trvá několik minut.

mbubab 23-10-2011 09:47

Ahoj Všem,

Nevím jak to mají jiní majitelé,ale obsahem mé smlouvy s chovatelem je i povinnost-DKK+DLK+svod i bonitace.

Vlkodlak 23-10-2011 09:56

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409572)
Samozřejmě, u těch, kteří mají psy sr..čky, koupili si ho jen jako ozdobu a nechápou, že ČsV není společenské, ale pracovní plemeno, u těch určitě najde návrh oporu. Ale nevěřím, že by takový návrh prošel u většiny.



To nemusím chodit na Wolfdog. Stačí si přečíst už úvodní ustanovení bonitačního řádu KCHČSV :
"Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která slouží k získání poznatků o exteriérových a povahových vlastnostech předvedených psů v souladu se standardem a chovatelským cílem klubu. Získané údaje se zaznamenávají ve formě kódu do průkazu původu a jsou součástí údajů o psu a feně. Zakódované posudky umožňují statistická vyhodnocení, která slouží jako podklad pro další řízení chovu. Změny nebo doplňky platných bonitačních kódů schvaluje konference klubu."
Tedy ani slovo o nějakém uchovňování nebo něco podobného. Ano, na bonitaci by měli chodit VŠICHNI psi a feny a kvalita chovatele a jeho chovných fen by měla být hodnocena především podle toho, kolik z jeho odchovů prošlo bonitací.
Už jsme v minulosti diskutovali o zavedení něčeho podobného, co mají NO v souvislosti s DKK, tedy zavedení "chovné hodnoty" (Zuchtwert). U každé feny a psa by byla uváděna i tato hodnota, která by byla stanovována z bonitačních výsledků jejich potomků. Pokud by potomek neprošel bonitací, byl by v započítán jako defektní a nechovný a tím by výrazně zhoršoval hodnocení psa a feny. Tak by byli majitelé chovných zvířat motivováni k tomu, aby své odchovy nechali bonitovat, protože i pes neuchovněný ale zbonitovaný by nehoršoval hodnotu jejich rodičů, jako pes, terý bonitací neprošel vůbec. Na první pohled složitá věc je i u NO řešena jednoduchým prográmkem, který tahá údaje z plemenné knihy. Tedy žádné velké počítání, prostě s každou bonitací jsou počítačem jednoduše přepočítány hodnoty, což trvá několik minut.

Děkuji za odpověď. Prosím, aby se s tímto ustanovením seznámila i paní Marianka W. a upravila podle toho svoje výroky na adresu majitelů bonitovaných zvířat o výši poplatků jako na výstavě, nekompromisnímu přístupu vůči majitelům, a pocitem, že se obětuje jen proto, aby ostatní mohli chovat, za což není patřičně odhodnocena. Možná kdyby změnila přístup, tak by se našlo pár pomocníků i mezi nečleny klubu, ale nebudu nabízet pomoc někomu, kdo svůj "post" bere jako funkci a vlastně ani o pomoc nestojí, protože by nebyl nepostradatelný. Dále jsem pochopila, že když se svým psem nedělám obrany, není agresivní a naopak jedním z doporučení, jakým směrem se zaměřit byla canisterapie, mám psa sr...u a ne pracovního psa jak říká standard. Není nad to si po ránu přátelsky popovídat s lidmi stejného zájmu, už se těším, jak s nimi strávím celý den na bonitaci ve stejně přátelském duchu. Přeji všem pěkný zbytek neděle;-)

Vlkodlak 23-10-2011 10:02

Quote:

Originally Posted by mbubab (Bericht 409573)
Ahoj Všem,

Nevím jak to mají jiní majitelé,ale obsahem mé smlouvy s chovatelem je i povinnost-DKK+DLK+svod i bonitace.

A můžu se zeptat, jaké tam máš sankce, kdybys to nesplnila?

mbubab 23-10-2011 10:37

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409575)
A můžu se zeptat, jaké tam máš sankce, kdybys to nesplnila?

Samozřejmě můžu,sankce je odebrání psa z mého vlastnictví zpět k chovateli.

sdivokoukrvi 23-10-2011 20:09

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409572)
Samozřejmě, u těch, kteří mají psy sr..čky, koupili si ho jen jako ozdobu a nechápou, že ČsV není společenské, ale pracovní plemeno, u těch určitě najde návrh oporu. Ale nevěřím, že by takový návrh prošel u většiny.

No hele nebyla bych si jistá tím, že pro budou jen ti co mají doma podle tebe tzv sr.čky. Už sme se s pár lidma bavili a nebylo by proti ani pár osob co mají doma jen OF a OH jak v kodu tak v reálu.
Ale kdo ví co se na jaře zvolí a navrhne

Pavel 23-10-2011 20:49

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409574)
Dále jsem pochopila, že když se svým psem nedělám obrany, není agresivní a naopak jedním z doporučení, jakým směrem se zaměřit byla canisterapie, mám psa sr...u a ne pracovního psa jak říká standard. Není nad to si po ránu přátelsky popovídat s lidmi stejného zájmu, už se těším, jak s nimi strávím celý den na bonitaci ve stejně přátelském duchu. Přeji všem pěkný zbytek neděle:wink:

Je mi líto, že jsi nic nepochopila. Tvůj pes je vhodný pro canisterapii (což je zcela výjimečný úkaz u ČsV i když pochybuji, že s ním lze normálně úspěšně složit canisterapeutické zkoušky) právě proto, že předchozí generace procházely přísným výběrem na povahu a pouštěli se do chovu jen jedinci, kteří byli sebevědomí a nebyli plaší, bázliví a nevyrovnaní. Jinak ovšem, pokud je Tvým cílem zabývat se canisterapií, pak sis vybrala špatné plemeno. Stejně tak, jako asi nebudeš v myčce na nádobí prát prádlo, tak ani československý vlčák nebyl vyšlechtěn pro canisterapii. Pes není výtvor přírody, ale člověka, který si jednotlivá plemena vyšlechtil pro určitou práci a účel. Asi nebudeš chtít od jezevčíka, aby byl používán jako strážní pes třeba ve věznicích. A stejně tak je nesmysl snažit se používat československého vlčáka jako canisterapeutického psa. Obě tato plemena byla vyšlechtěna pro zcela jiný účel.

Quote:

Originally Posted by Alissea (Bericht 409581)
No hele nebyla bych si jistá tím, že pro budou jen ti co mají doma podle tebe tzv sr.čky. Už sme se s pár lidma bavili a nebylo by proti ani pár osob co mají doma jen OF a OH jak v kodu tak v reálu.
Ale kdo ví co se na jaře zvolí a navrhne

Terezo, jde nám přece o to, mít povahově co nejlepší psy. To znamená s co nejvyrovnanější povahou. Pořád spousta lidí nechápe, že zkouška u kolíku nemá s výcvikem obrany nebo s něčím podobným nic společného. Zkus si něco o tom přečíst nebo si s někým popovídat.
Smyslem zkoušky povahy je dostat psa do mezní vypjaté situace, při které se musí projevit takový, jakým skutečně povahově je. Proto jsem i proti tomu, aby se dělal takzvaný "nácvik na bonitaci". Dříve byl součástí zkoušky nikoliv náznak úderu ale pes se normálně udeřil, což bylo ještě lepší pro to, aby se projevil. Bohužel falešné "ochranářství zvířat" a snaha změkčit test aby mohli procházet bez problémů i psychicky labilnější a tím méně geneticky kvalitní psi vedl k tomu, že se úder odboural. Tam kde potřebují bez debaty jen klavlitní psy, to znamená u ozbrojených složek, tam se dělá test povahy stále stejně tvrdě. Slyším už argument, že tito psi jsou pak cvičeni pro obranu. Není to tak, těmito zkouškami, např. u armády, procházejí při výkupu i psi, kteří jsou poté vaužíváni pouze pro pachové práce (drogy, zbraně, výbušniny apod.).
Zkus navrhnout jinou situaci než je zkouška u kolíku, kdy pes bude v mezní situaci a můžeme kolík nahradit. Ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Odbouráním zkoušky povahy budeme pouštět do chovu skutečně každou sr..čku, která své geny roznese po celé populaci a my se za několik generací můžeme s československým vlčákem rozloučit. :cry:

Undertaker 23-10-2011 21:35

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409568)
Prvotním cílem bonitace je mít statistický přehled i přehled o konkrétních zvířatech. Údaje o neuchovněných zvířatech jsou někdy důležitější, než o těch uchovněných, protože ukazují na nedostatky, které se v jednotlivých vrzích vyskytují.

To není po vzoru Německa, civilní figurant se např. na moravských bonitacích, které jsem viděl, používal. Navrhoval jsem to už několikrát. Protiargument je vždy stejný - co když se pes uvolní (přetrhne se úvaz nebo obojek) a na figuranta zaútočí ? Je tady samozřejmě možnost manžet pod oblečení pro tyhle dnes již zcela ojedinělé případy. Další možnost k podání Tvého návrhu na konferenci.

Bonitaci jsem neviděl a tedy nevím přesně o co jde. Ale tady bych asi s Tebou nesouhlasil. Bohužel dnešním trendem je vyřazovat z chovu psy, kteří v sobě mají agresivitu. Ale tu by dobrý pracovní (služební) pes měl mít. Zkus si při demonstraci podat přátelsky ruku s psovodem zásahové jednotky. Pes Tě bude chtít v tu chvíli zabít. A znamená to snad, že Policie má neovladatelné agresivní psy ? My chceme mít (a standart to jasné říká) všestranně použitelného psa, nikoliv společenské plemeno na gauč. A tedy měli bychom naopak vyřazovat z chovu psy příliš flegmatické a nikoliv psy, kteří mají ty nejlepší vlohy pro výcvik.



Tohle je velký problém. Bonitace není žádná soutěž s přitroublým hodnocením jako z výstav. Bonitace by měla co nejpravdivěji popsat psa. V tomto směru jsem pro, aby se bralo do úvahy vše, co je o psu známo, tedy i poznatky, které s jeho chováním mají členové bonitační komise mimo bonitační kruh. Na druhou stranu je to velice nebezpečná věc, protože jak jsme se mohli léta přesvědčovat před rokem 2006, takový přístup dává velkou možnost pro zneužití ve prospěch osobních chovatelských zájmů jednotlivých členů komise a jejich kamarádů. Další námět na zamyšlení a úpravu bonitačního řádu, například tím, že by kdokoliv z členů Klubu měl možnost na místě podat protest proti zadanému kódu.

Cíl bonitace je jasnej, pro někoho je bonusem nebo hlavním cílem uchovnění svého psa... u toho asi není potřeba majitele přemlouvat, ale u těch co nehodlají chovat nebo mají psa už předem nechovného by bylo fajn, aby chovatel kladl důraz na tu bonitaci, protože mám pocit, že někteří se spokojí s tím, že dva či tři psi z jeho odchovu na bonitaci dojdou, tím pádem nějakou reklamu má, ale ty ostatní... to mi skoro zavání něčím podobným co jsi psal u NO, tzn. považovat je automaticky za P14.

Já třeba psa bonitoval na jaře na bonitaci moravské pobočky. Rozhodně tam nebyl civilní figurant, ale možná dřív býval. Zkrátka se mi systém, o kterém mi říkala právě Gábina z Německa zdá aspoň v tomhle lepší. Tenhle argument je mi jasnej, proto mi návrh s manžetami přijde OK. Ještě jsem neviděl, že by se na bonitaci pes od kolíku urval. Tomu bych se snažil předejít vhodným obojkem nebo postrojem Ten klubovej je pevnej dost. Zkrátka bych si to představoval asi tak, že během měření nebo skupinky se komise nebo pomocníci zaměří i na obojek a když bude pochybnost, přikážou použít klubovej.

Pavle škoda, že jsi tam nebyl, ale nesouhlasím. Asi bych nemluvil o agresivitě, ale o drivu. Agresivní jedince bych v chovu rozhudně nepodporoval, nebo ne jedince s nezvládnutou agresí. Ze psů na testu povahy jsem měl tentokrát dobrej pocit, až na dva. Byla tam i čuba, která ve stresu spadla do totální apatie, zkrátka vlastního světa. Hodil by se pro ni kód Opn (prostě nic). To mi nepřišlo vůbec špatný. Sice to pro služební výcvik není, ale pro někoho by to mohla být právě povaha, kterou hledá. Třeba u canisterapie myslím ideálka. Když se vrátim k té poslední feně, tak bych už tak netlačil na vlohy pro službu, ale na to, aby v chovu byly pokud možno vlohy pro všechno, ale aby ti psi pokud možno nebyli nebezpeční člověku v případech, kdy by prostě neměli. K čemu je tedy zkouška civila u kolíku? Bude lepší, když budem mít samý psy, kde při měření bude mít pes koš, 5 lidí ho chytne a něco naměří, ve skupince si ho vezme majitel nakrátko a když po někom vystartuje, tak se mu to prostě promine a u kolíku bude bezhlavě útočit na toho, kdo se přiblíží? Děkuju, ale o takovej chov a psy nestojím. Opravdu nestojím o psa, kterej bude rozhodovat komu podám ruku. Můj pes díky jedné špatné zkušenosti nesnášel průvodčí, trvalo mi to zhruba půl roku než se pro ně stal plně bezpečným a jsem za to rád, že dneska můžu předat doklady ke kontrole a na psa si ani nevzpomenout. Vím, že kupa polocistů nebo sekuriťáků má psy magory, protože spolíhají na to, že se to nějak přikreje a vypadá to drsně. Já o to nestojím. Radši bych měl v chovu zvířata klidných i drsnějších povah, ale všechny ZVLÁDNUTÉ.
Pokud si chceš ze psa udělat drsnýho magora, máš k tomu prostor, určitě si stále vybereš, ale já bych radši razil cestu, která by upřednostnila civilní majitele. Myslím, že při dnešním stavu plemene si pořád lze vybrat psy se vlohami pro sportovní nebo dokonce služební výcvik, ale nehrotil bych to do extrému.

S tím hodnocením psů na bonitacích taky rezolutně nesouhlasim a stojím si za svým. Nemusíš chodit ani před rok 2006. Protěžování psů, které bonitační komise zná (nebudu spekulovat o důvodech) funguje ještě dnes. Zkrátka prostor pro omluvení excesů. Stále trvám na tom, že se mi to nelíbí. Bonitace je pro mě něco, kde by pes měl předvíst maximum toho, co umí a opravdu v nejlepším světle. Nepřijde mi dobré exces tohoto typu ignorovat a dát psu stejně Of. Když si představím, že by tohle dělal pes u zkoušky směrem k rozhodčímu, taky by se to hodilo za hlavu? Vzhledem k tomu, že je možno psa přebonitovat, byl bych za odložit test povahy na příště. Tuhle "banalitu" by nakonec ocenil určitě i psovod. Sice by musel se psem trénovat, aby se tohle už nestalo, ale přijde mi to nakonec výborný do reálnýho života, ať už jako přípravu na zkoušky nebo jenom na setkání třeba s kamarády. Zkrátka pes si zafixuje, že tohle je něco, co mu nepřísluší řešit.

Klidně to co jsem psal připravím jako námět na konferenci, s tím nemám problém, ale chtěl bych, aby se k tomu nejdřív vyjádřilo co nejvíc lidí. PRoč, to už jsem psal dřív.

Marianka.W 23-10-2011 21:41

V první řadě: Romane, s Darlinkou se kolík nikdy nezkoušel. Byla u něj poprvé na bonitaci a podruhé na přebonitaci. Potřetí v sobotu jako nástřelák. Dokonce ani Maše nebyla u kolíku cvičně. Souhlasím s Pavlem, že by se zkouška u kolíku neměla nacvičovat. To ale neznamená, že by se nemělo nacvičovat měření. To je podle mě naopak dobrý socializační prvek.

Pavle, asi jsme si nerozuměli. Měla jsem na mysli, že když pes není zbonitován, není uchovněn. Ne psa, který bonitací prošel a pro vadu byl z chovu vyloučen.

Omlouvám se za svou špatnou interpretaci. Já vím, že z hlediska klubu je bonitace důležitým zdrojem informací. Dívala jsem se na to spíš z pohledu majitele psa. Pokud někdo opravdu nehodlá chovat a má psa jenom pro zábavu, tak je mu asi bonitace fuk, to je fakt. Ale v takovém případě jsou ty informace klubu taky k ničemu, když po něm prostě nic nebude. Bonitační řád znám. Jinak bych asi těžko mohla být členem bonitační komise nebo zapisovatelem.

Co se poplatků týče, tak ty slouží především jako zdroj financí na provoz, tedy k tomu, aby se ty bonitace vůbec uskutečnily. Jako motivační prvek by sloužily v případě, kdy by byl výrazný rozdíl mezi poplatkem pro členy a nečleny klubu. Což dnes v podstatě není.

Pavle, návrh na zrušení zkoušky u kolíku podávat nehodlám. Vím moc dobře, že by to byla ztráta času, takže neměj strach, že bych s tím zdržovala. Nicméně si dál myslím, že zkouška u kolíku o ničem nevypovídá. Možná kdyby byl figurant opravdu v civilu. O tom jsem ochotná diskutovat.

O pomoc s pořádáním bonitace jsme (výbor) žádali několikrát a moc dobrovolníků se nenašlo. Zvlášť, když zjistili, že by museli vstávat v pět.

Co se týče canisterapie, tak o té si myslím, že je to týrání zvířat. Tak a máme další téma k plamenné diskuzi.....

Pavel 23-10-2011 21:43

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409603)
Možná kdyby byl figurant opravdu v civilu. O tom jsem ochotná diskutovat.

Pokud tenhle návrh podáš, můžeš počítat s mou bezvýhradnou podporou, protože já po tom volám už léta.

sdivokoukrvi 23-10-2011 21:47

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409603)

O pomoc s pořádáním bonitace jsme (výbor) žádali několikrát a moc dobrovolníků se nenašlo. Zvlášť, když zjistili, že by museli vstávat v pět.

Někteří by i pomohli, třeba pak i na místě, ale bylo to zatrhnuto, z důvodu že všechna pomoc v kruhu musí být odsouhlasena výborem

Marianka.W 23-10-2011 21:50

Quote:

Originally Posted by Alissea (Bericht 409605)
Někteří by i pomohli, třeba pak i na místě, ale bylo to zatrhnuto, z důvodu že všechna pomoc v kruhu musí být odsouhlasena výborem


V kruhu pomoc nepotřebujeme, leda nosiče čaje. V kruhu jsou úlohy jasně rozdány. Ale pomoc třeba ráno stavět kruh nebo stan, večer ho zase zbourat, nanosit nebo odnosit věci.....

sdivokoukrvi 23-10-2011 21:51

Quote:

Originally Posted by Marianka.W (Bericht 409606)
V kruhu pomoc nepotřebujeme, leda nosiče čaje. V kruhu jsou úlohy jasně rozdány. Ale pomoc třeba ráno stavět kruh nebo stan, večer ho zase zbourat, nanosit nebo odnosit věci.....

tak minulé bonitace sem s tímhle pomáhala, letos byl problém, že Radek musel do práce a tím pádem mi domů

juliana 23-10-2011 22:01

Nejsem členem klubu, takže nemůžu podávat návrhy, ale kynologií se zabývám od dětství.
Pavle, reálný úder u kolíku je dost ošemetná věc, mně by se to teda nelíbilo, ustojí to jen opravdu tvrdí psi. Za tu dobu, co cvičím podle NZŘ, by to ustál z mých psů jediný - reagoval by tvrdou agresí. Jiné, byť se složenou ZVV2, bych pak musela napravovat z reakce "na klacek".
Myslím, že na bonitaci by měl být propracovaný povahový test:
- zkouška reakce na střelbu (asi klasický poplašňák, ne devítka) či nárazový zvuk, klidně zdálky
- průchod skupinou pohybujících se osob
- simulace ruchu (jezdec na kole, hovořící lidé)
- podání ruky
- případně zkoušky u kolíku, jak je nyní

...Aspoň takhle, aby to nenutilo lidi vyloženě cvičit, pokud se o výcvik prostě nechtějí zajímat, ale aby to prověřilo aspoň něco. Je to víceméně inspirované speciálními cviky BH nebo ZZO, na kterých se leccos pozná.

Píšu to sem, protože by to mohlo zachytit oko nějakého člena klubu, který by to třeba na nějaké schůzi prezentoval ;)

Pavel 23-10-2011 22:11

Quote:

Originally Posted by juliana (Bericht 409610)
Nejsem členem klubu, takže nemůžu podávat návrhy, ale kynologií se zabývám od dětství.
Pavle, reálný úder u kolíku je dost ošemetná věc, mně by se to teda nelíbilo, ustojí to jen opravdu tvrdí psi. Za tu dobu, co cvičím podle NZŘ, by to ustál z mých psů jediný - reagoval by tvrdou agresí.

Opět nepochopení smyslu "kolíku" :(. Nejde o to, aby to pes "ustál", jde o to sledovat, jak se zachová. Útok a úder u kolíku nemá nic společného s hodnocením podobných cviků při výcviku a zkouškách. Dříve byl úder na bonitacích všech pracovních plemen běžný. A to, že říkáš, že by to "ustál" jen jeden z Tvých psů svědčí o tom, kam vedou snížené nároky na výběr. Podle mého názoru by úder měl "ustát" každý normální pes. Reakcí těch supertvrdých by byla ignorace úderu a protiútok proti útočníkovi, u těch běžných by to mělo být uhnutí nebo couvnutí před úderem a opět následný protiútok. Normální pes pracovního plemene by se měl útoku bránit aktivně a nikoliv se spasit útěkem nebo zůstat flegmaticky stát a nechat se třeba zabít. A aby mne tu někdo nechytil za slovo, samozřejmě by pes neměl útočit bez příčiny. V takovém případě pak je ale otázka zda není spíše, než v povahových genech psa, v jeho špatné výchově. To je celé.

Quote:

Originally Posted by juliana (Bericht 409610)
...Aspoň takhle, aby to nenutilo lidi vyloženě cvičit, pokud se o výcvik prostě nechtějí zajímat, ale aby to prověřilo aspoň něco.

lidé, kteří si pořizují psa pracovního plemene by si ho měli pořizovat s tím, že s ním budou muset cvičit. Alespoň základní výcvik. pokud lidé chtějí psa na mazlení nebo na gauč, existuje skupina společenských plemen.

Pouliche 23-10-2011 22:31

Quote:

Originally Posted by Tyger (Bericht 409522)
Jestli si někdo myslí, že pes touží po tom, být zbonitován a myslí si, že je to projev vroucí nehynoucí lásky, tak.. hm.. se pravděpodobně ošklivě plete. Přesvědčte mě někdo o tom, že pro psa je super, být celý den v prostředí, které ho stresuje (a to že spoustu psů ostatní psi stresujou).

Milan

Tedy můj pes byl v tom prostředí rád a celkově si den bonitace užil - nadšený, že je mezi svými a spoustou jejich majitelů, ke kterým se hrnul, i když byli cizí. Vím, že ten den jako celek si užil :rock_3

Krom to na měření jsem připravovala, lidi má rád a stejně se pak zkusil v daný moment vykroutit. Pes si může vždycky najít nějaký důvod...taky jsme dostali "Od", což by mi tak nevadilo, kdyby byli obdobně hodnoceni i jiní psi, kteří by si to za svůj výkon zasloužili... :roll:

juliana 23-10-2011 22:51

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409611)
Opět nepochopení smyslu "kolíku" :(. Nejde o to, aby to pes "ustál", jde o to sledovat, jak se zachová. Útok a úder u kolíku nemá nic společného s hodnocením podobných cviků při výcviku a zkouškách. Dříve byl úder na bonitacích všech pracovních plemen běžný. A to, že říkáš, že by to "ustál" jen jeden z Tvých psů svědčí o tom, kam vedou snížené nároky na výběr. Podle mého názoru by úder měl "ustát" každý normální pes. Reakcí těch supertvrdých by byla ignorace úderu a protiútok proti útočníkovi, u těch běžných by to mělo být uhnutí nebo couvnutí před úderem a opět následný protiútok. Normální pes pracovního plemene by se měl útoku bránit aktivně a nikoliv se spasit útěkem nebo zůstat flegmaticky stát a nechat se třeba zabít. A aby mne tu někdo nechytil za slovo, samozřejmě by pes neměl útočit bez příčiny. V takovém případě pak je ale otázka zda není spíše, než v povahových genech psa, v jeho špatné výchově. To je celé.

S tím kolíkem: chápu smysl zkoušky u kolíku, ale myslím, že psů, kteří by ustáli úder bez následků je mezi čsv málo. Lidem, kteří necvičí, to může být jedno - já bych tudíž nešla ale na bonitaci s dvouletým psem ale třeba až s pětiletým, kdy si budu jistá, že to s ním nehne, že je z obran otrkanej dost.



Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409611)
lidé, kteří si pořizují psa pracovního plemene by si ho měli pořizovat s tím, že s ním budou muset cvičit. Alespoň základní výcvik. pokud lidé chtějí psa na mazlení nebo na gauč, existuje skupina společenských plemen.

Co se týče přístupu k čsv jako k pracovnímu plemenu: naprosto tomu fandím, ze svého psa se pokusím dostat výkonnostně maximum, ale myslím si, že pracovně smýšlejících chovatelů či majitelů není mnoho a že výcvikové nároky na zkoušku povahy by neměly být moc vysoké, aby to zvládla i "širší" čvčkářská veřejnost. Lidi cvičit nedonutíš, pokud nechtějí, a těch, co si čsv pořizují jako "skorovlka" na okrasu je asi většina... Je krásná představa zavést povinnou prvostupňovou zkoušku z výkonu do chovu...nebo aspoň ZM... ale myslím, že plemeno si to zatím nemůže dovolit. Leda možná povinnou zkoušku do nějaké elitní třídy chovnosti...

Vlkodlak 23-10-2011 23:05

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409611)
lidé, kteří si pořizují psa pracovního plemene by si ho měli pořizovat s tím, že s ním budou muset cvičit. Alespoň základní výcvik. pokud lidé chtějí psa na mazlení nebo na gauč, existuje skupina společenských plemen.

Podle mě Pavel absolutně nechápe nic z historie a povah Čsv a měl si raději pořídit pracovního NO. K té canisterapii, neříkám že se jí věnuju, ale že mi ji doporučovali. Ale to je úplně jedno. Asi by bylo potřeba trochu rozlišovat civilní chov a chov pro ozbrojené složky. A ne při povaze argumentovat tím, že při zásahu správně vedený pracovní pes ukousne ruku. Prostě povaha méně dráždivá podle mě v civilním chovu vůbec na škodu není a pracovní využití vidím i jinde než jen v drilovém služebáku. Každý nepotřebuje agresivního magora. Ale to je věc názoru a naštěstí je pryč doba, kdy by jednotlivec mohl něco striktně diktovat ostatním. Spousta lidí má border kolie ač nevlastní ovce a s náhradní činností jsou to spokojení pracovně využití psi. Ohledně bonitace u kolíku, nic proti náznaku úderu, ale kdyby mi někdo ze současných členů bonitační komise a jimi vybraných figurantů měl v plánu psa "reálně udeřit" tak pak asi reálně udeřím já jeho. A tím pro tentokrát končím, neb se mě naštěstí bonitace zatím pro tento rok netýká a jsem zvědavá, kam se plemeno bude směrovat dál (naštěstí bydlím blízko hranic, tak snad mi povolí klub chovat čsv jako sportovně vedeného společníka, když občas dodržím jeho původní pracovní verzi - bude samostatně útočit na turisty migrující přes hranice).

Undertaker 23-10-2011 23:43

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409585)
Je mi líto, že jsi nic nepochopila. Tvůj pes je vhodný pro canisterapii (což je zcela výjimečný úkaz u ČsV i když pochybuji, že s ním lze normálně úspěšně složit canisterapeutické zkoušky) právě proto, že předchozí generace procházely přísným výběrem na povahu a pouštěli se do chovu jen jedinci, kteří byli sebevědomí a nebyli plaší, bázliví a nevyrovnaní. Jinak ovšem, pokud je Tvým cílem zabývat se canisterapií, pak sis vybrala špatné plemeno. Stejně tak, jako asi nebudeš v myčce na nádobí prát prádlo, tak ani československý vlčák nebyl vyšlechtěn pro canisterapii. Pes není výtvor přírody, ale člověka, který si jednotlivá plemena vyšlechtil pro určitou práci a účel. Asi nebudeš chtít od jezevčíka, aby byl používán jako strážní pes třeba ve věznicích. A stejně tak je nesmysl snažit se používat československého vlčáka jako canisterapeutického psa. Obě tato plemena byla vyšlechtěna pro zcela jiný účel.



Terezo, jde nám přece o to, mít povahově co nejlepší psy. To znamená s co nejvyrovnanější povahou. Pořád spousta lidí nechápe, že zkouška u kolíku nemá s výcvikem obrany nebo s něčím podobným nic společného. Zkus si něco o tom přečíst nebo si s někým popovídat.
Smyslem zkoušky povahy je dostat psa do mezní vypjaté situace, při které se musí projevit takový, jakým skutečně povahově je. Proto jsem i proti tomu, aby se dělal takzvaný "nácvik na bonitaci". Dříve byl součástí zkoušky nikoliv náznak úderu ale pes se normálně udeřil, což bylo ještě lepší pro to, aby se projevil. Bohužel falešné "ochranářství zvířat" a snaha změkčit test aby mohli procházet bez problémů i psychicky labilnější a tím méně geneticky kvalitní psi vedl k tomu, že se úder odboural. Tam kde potřebují bez debaty jen klavlitní psy, to znamená u ozbrojených složek, tam se dělá test povahy stále stejně tvrdě. Slyším už argument, že tito psi jsou pak cvičeni pro obranu. Není to tak, těmito zkouškami, např. u armády, procházejí při výkupu i psi, kteří jsou poté vaužíváni pouze pro pachové práce (drogy, zbraně, výbušniny apod.).
Zkus navrhnout jinou situaci než je zkouška u kolíku, kdy pes bude v mezní situaci a můžeme kolík nahradit. Ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Odbouráním zkoušky povahy budeme pouštět do chovu skutečně každou sr..čku, která své geny roznese po celé populaci a my se za několik generací můžeme s československým vlčákem rozloučit. :cry:

Pavle asi by ses divil, ale když si člověk najde vhodnou (neříkám dobrou) organizaci, tak ty zkoušky složí i s ČVčkem... a nemusí to bejt ani úplně ten nejlepší prototyp pro canisku. Jestli to vždycky bylo tak, že se pouštěli do chovu jenom jedinci sebevědomí a vyrovnaní, pak je dneska něco trochu jinak. Každej z těch co prošli rozhodně nebyl sebevědomým vyrovnaným psem, ale třeba včera na mě dobrej dojem udělala většina. Navíc to jde do jistý míry ovlivnit tím co z toho psa udělá majitel. Proč by pro někoho, kdo chce dělat canisku mělo být ČVčko špatným plemenem? Když půjde někdo po štěněti, které má nejlepší vlohy pro canisku a vybere ještě z vrhu to správné, tak pokud ví jak na to, může mít fajn psa na canisku. Na ČVčkách se mi líbí právě ta všestrannost. Jasně, že na všechno najdeš 5lepších plemen, ale málokterý plemeno má takové možnosti co všechno se s ním dá dělat. To je tak těžký pochopit, že ČVčko bylo sice šlechtěný pro službu, ale zjistilo se, že má takový vlastnosti, že to není a nikdy nebude služební plemeno v pravém slova smyslu? S mým psem jsem zkoušel třeba dohledávku zvěře a byl kolikrát lepší než lovecká plemena. Je proto v jejich chovu něco špatně? Ne... prostě zjistíš, že se s tvým psem dá něco dělat, tak zkoušíš, jak to jde daleko.

Že nemá kolík nic společnýho s nácvikem obrany? Tak buďto sem blbej nebo z toho mám jinej pocit. Pes, kterej obrany cvičí, tak má sakra výhodu když vidí figuranta. Povahově dobrej pes zvládne kolík i bez nácviku obran, ale psa, kterej není v pohodě můžeš na ten kolík připravit právě přes obrany.
Jsem toho názoru, že rozhodně není potřeba psa udeřit natvrdo. Současný systém k odhalení povahy psa stačí, jen to chce číst dobře ty psy a měřit všem stejně.

Lenko já nemluvil přímo o kolíku. Darlin se naučila dobře reagovat na figuranta a to je ta změna, která z ní udělala to, čím je u kolíku.
Nácvik měření je jasná věc. Na tom je potřeba zabrat, abysme pak nemuseli čekat do šesti hodin na posledního psa bonitace.

Marianka.W 24-10-2011 09:53

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409622)
Lenko já nemluvil přímo o kolíku. Darlin se naučila dobře reagovat na figuranta a to je ta změna, která z ní udělala to, čím je u kolíku.

Darlinčin přístup k figurantovi se změnil ze dne na den. Přestala jsem ji na něj brát právě proto, že se ho bála a nestálo mi to za to. Jednou kolem ní jenom prošel a ona ho znenadání napadla. Žádný nácvik ani výcvik prostě nebyl, byla to prostě změna, skoro by se dalo říct zlom. Dneska ji nechávám kousat, protože ji to baví a užívá si to. Opět žádný výcvik. To by asi k Darlince stačilo. Akorát to může sloužit jako příklad, že povaha psa se může s věkem změnit.

Pavel 24-10-2011 09:54

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409621)
Podle mě Pavel absolutně nechápe nic z historie a povah Čsv a měl si raději pořídit pracovního NO.

Nevím, co nechápu. ČsV byl primárně šlechtěn, velice zjednodušeně řečeno, jako pes s výkoností a odolností vlka a ovladatelností NO. V civilním chovu k tomu přibyla jakási idea, aby se exteriérově přiblížil vlkovi (což je nesmysl, protože když postavíte sebekrásnější čévéčko vedle vlka, bude vždy jasné, kd je kdo). Standart plemene, alespoň v oblasti povahového popisu plemene, je od počátku stejný, takže bychom měli selektovat psy na stále stejné typy povah a upotřebení psa.

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409621)
Asi by bylo potřeba trochu rozlišovat civilní chov a chov pro ozbrojené složky.

Ano přesně to udělali Němci a dnes nemají německé ovčáky, schopné práce v ozbrojených složkách. Služební plemena vznikla právě tak, že se využil kvalitní civilní chov a z něj se brali jedinci pro službu. Např. naše armáda nemá vlastní chov a tedy je odkázaná na to, co vyprodukují civilní chovatelé Ale i policejní chov nemůže stále jen křížit mezi sebou pár jedinců, musí obnovoat krev z civilního chovu. Civilní chov pracovních plemen musí mít na psy základní nároky pro selekci stejné, jako ozbrojené složky.

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409621)
A ne při povaze argumentovat tím, že při zásahu správně vedený pracovní pes ukousne ruku. Prostě povaha méně dráždivá podle mě v civilním chovu vůbec na škodu není a pracovní využití vidím i jinde než jen v drilovém služebáku. Každý nepotřebuje agresivního magora.

Nic jsi nepochopila. Každý živý tvor musí mít v sobě určitou míru agresivity, aby přežil. Nikdo nechce agresivní nezvladatelné psy, ani ozbrojené složky. Potřebujeme psa, který je vyrovnaný, to znamená, že je schopen např. v krizové situaci bránit svého pána nebo sebe (nebo majetek, pozemek apod.) ale současně je ovladatelný a v normálním životě vyrovnaný. Povaha méně dráždivá je úplně něco jiného, než je povaha vhodná pro canisterapii.

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409621)
Ale to je věc názoru a naštěstí je pryč doba, kdy by jednotlivec mohl něco striktně diktovat ostatním.

Ani v tomto případě nechápeš. Stejně tak, jako nemůžeš dát na kuře z velkochovu nálepku BIO, protože pro tuhle nálepku potřebuješ splnit přesně stanovená kritéria, tak i chov československých vlčáků se neřídí přáními jejich majitelů, ale danými normativy, jejichž základem je standart.

Quote:

Originally Posted by Vlkodlak (Bericht 409621)
Spousta lidí má border kolie ač nevlastní ovce a s náhradní činností jsou to spokojení pracovně využití psi.

Naprosto souhlasím. Náhradní činnost, odpovídající povaze plemene je přesně tím, co chceme, aby lidé s ČsV dělali. Stejně jako u borderek nebudou měnit podmínky chovnosti podle toho aby mohly dělat canisterapii nebo naopak obranářské speciálky, tak i pro čévéčka je třeba vždy najít náhradní aktivitu, která odpovídá povaze plemene.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409622)
Pavle asi by ses divil, ale když si člověk najde vhodnou (neříkám dobrou) organizaci, tak ty zkoušky složí i s ČVčkem... a nemusí to bejt ani úplně ten nejlepší prototyp pro canisku.

Tomu věřím, i řidičák se dá udělat, aniž bys zašel na zkoušky a uměl řídit, stačí si jen najít tu správnou autoškolu :p.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409622)
Jestli to vždycky bylo tak, že se pouštěli do chovu jenom jedinci sebevědomí a vyrovnaní, pak je dneska něco trochu jinak. Každej z těch co prošli rozhodně nebyl sebevědomým vyrovnaným psem, ale třeba včera na mě dobrej dojem udělala většina.

Dneska to není jinak, protože standart zůstává stále stejný. Je otázkou objektivita posuzování a event. osobní zájmy ... Tohle bohužel asi bude vždy a je věcí členů Klubu, aby vytvořili dostatečnou kontrolu, aby posuzování bylo co nejobjektivnější.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409622)
Navíc to jde do jistý míry ovlivnit tím co z toho psa udělá majitel. Proč by pro někoho, kdo chce dělat canisku mělo být ČVčko špatným plemenem? Když půjde někdo po štěněti, které má nejlepší vlohy pro canisku a vybere ještě z vrhu to správné, tak pokud ví jak na to, může mít fajn psa na canisku.

Muvíš o dvou věcech. O plemeni a jednotlivém psu. Když bude někdo chtít psa na canisterapii, tak je pro něj ČsV jako plemeno špatnou volbou. Samozřejmě si může najít výjimečného jedince i mezi ČsV, který se na to bude hodit. Ale plemeno jako takové není šlechtěno s tím, aby se pro canisterapi hodilo.

Quote:

Originally Posted by Undertaker (Bericht 409622)
Že nemá kolík nic společnýho s nácvikem obrany? Tak buďto sem blbej nebo z toho mám jinej pocit. Pes, kterej obrany cvičí, tak má sakra výhodu když vidí figuranta. Povahově dobrej pes zvládne kolík i bez nácviku obran, ale psa, kterej není v pohodě můžeš na ten kolík připravit právě přes obrany.
Jsem toho názoru, že rozhodně není potřeba psa udeřit natvrdo. Současný systém k odhalení povahy psa stačí, jen to chce číst dobře ty psy a měřit všem stejně.

No a tady právě vyvracíš sám sebe. Ano, právě že dnes má pes, který cvičí obrany velkou výhodu. Právě proto se u služebních psů úder zachoval, protože odolnost proti úderu lze přece jen mnohem složitěji nacvičit, než reakci na nápřah.

Quote:

Originally Posted by juliana (Bericht 409619)
S tím kolíkem: chápu smysl zkoušky u kolíku, ale myslím, že psů, kteří by ustáli úder bez následků je mezi čsv málo. Lidem, kteří necvičí, to může být jedno - já bych tudíž nešla ale na bonitaci s dvouletým psem ale třeba až s pětiletým, kdy si budu jistá, že to s ním nehne, že je z obran otrkanej dost.

Ano, to je také téma. Proč když pes dospívá v průměru ve třech letech, s ním jít ve dvou na bonitaci ? Lidé se snaží co nejdříve bonitovat a někteří i co nejdříve chovat bez ohledu na to, že psi nejsou ještě dospělí. Pak to dopadá tak, jako jeden případ v nedávné minulosti v Itálii, kde byla fena kryta v 9 měsících věku :shock:

Marianka.W 24-10-2011 10:19

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 409647)
ČsV byl primárně šlechtěn, velice zjednodušeně řečeno, jako pes s výkoností a odolností vlka a ovladatelností NO. V civilním chovu k tomu přibyla jakási idea, aby se exteriérově přiblížil vlkovi (což je nesmysl, protože když postavíte sebekrásnější čévéčko vedle vlka, bude vždy jasné, kd je kdo). Standart plemene, alespoň v oblasti povahového popisu plemene, je od počátku stejný, takže bychom měli selektovat psy na stále stejné typy povah a upotřebení psa.Němci dnes nemají německé ovčáky, schopné práce v ozbrojených složkách.

S tím souhlasím. Taky se mi nelíbí rozdělování plemen (nejen ČSV, ale třeba i NO, husky, malamut,...) na služební/pracovní a výstavní - exteriérové - společenské či jak by se tomu říkalo. Pracovní malamut by se na výstavu vůbec nedostal a výstavní malamut by zase se saněma ani nehnul. A přitom je to pořád jeden malamut.

Československý vlčák podle standardu "Tvarem těla, pohybem, texturou srsti, barvou srsti a masky je podobný vlku." Klíčové slovo je podobný. Proto taky exteriérové odchylky nejsou vylučující vadou (kromě extrémů, samozřejmě). To, že máme doma vlka, je promítání nějaké naší romantické představy. Aspoň já to tak mám. Myslím, že málokdo z nás by doma chtěl mít opravdového vlka. A kdo si myslí, že jo, ten pravděpodobně neví o čem mluví. Tím samozřejmě nemám na mysli ty, kdo už zkušenosti s vlkem mají a zvládli to.


All times are GMT +2. The time now is 17:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org