Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Mimo téma (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=121)
-   -   Kolik vám je let? (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=1014)

Fianna 13-08-2004 15:59

Kolik vám je let?
 
Nazdar lidi, mám jeden takovej vlezlej dotázeček. Předem očekávám, že mi ne všichni odpoví, tak se prosím zdržte vtipných komentářů. Děkuji :)

a teď k otázce ... kolik vám je let?
zajímalo by mě, jaké věkovové kategorie si pořizují nejčastěji čsv.


těm kteří budou ochotni mi odpovědět děkuji :)
Fianna

Pavel 13-08-2004 17:19

Re: Kolik vám je let?
 
Quote:

Originally Posted by Fianna
Nazdar lidi, mám jeden takovej vlezlej dotázeček. Předem očekávám, že mi ne všichni odpoví, tak se prosím zdržte vtipných komentářů. Děkuji :)

Neboj, vtipné komentáře jistě přijdou také :D.

Quote:

Originally Posted by Fianna
a teď k otázce ... kolik vám je let?
zajímalo by mě, jaké věkovové kategorie si pořizují nejčastěji čsv.

Mohu Ti odpovědět více obecně, jako spolutvůrce těchto stránek, který má kontakt s mnoha majiteli ČsV.
Věř tomu, že věkové spektrum majitelů ČsV je velice široké. Od nějakých 15 let (znám 2 takové majitelky) až po např. Ing. Hartla, kterému již táhne na osmý křížek. Obecně ale asi největší počet majitelů spadá do kategorie středního produktivního věku (30-50 let). Takže žádné velké překvapení.

Quote:

Originally Posted by Fianna
těm kteří budou ochotni mi odpovědět děkuji :)
Fianna

Také jsem zvědav, kdo odpoví. Ale i kdyby odpovědí přišlo 100 (o čemž pochybuji), tak nezapomeň, že Ti odpovídají pouze majitelé, vlastnící internetové připojení a i těch 100 majitelů je jen malým zlomkem celku. Ale Tvoje otázka je dobrým námětem pro další anketu na našich stránkách.

Pavel

Gara Jaka 14-08-2004 10:43

Ahoj Fianno!
Lásku ke psům a obecně ke všem živočichům jako celku nezískáš věkem.Pořídit si psa (konkrétně ČsV) znamená věřit sama sobě,že se dokážeš vyrovnat s jeho vrtochy a náladami. :D A to,co zvládne se psem šestnáctiletý puberťák (to nemyslím jako invektivu ani urážku),nezvládne kolikrát člověk ve středním či produktivním věku. :D Takže pohled do občanky Ti neporadí,poradí pohled sama do sebe.Tomáš

Fianna 16-08-2004 10:36

Gara Jaka: No to je jasný. Já nikterak neodsuzuju mladší, ani starší, jen mě zajímala průměrná věková hranice.

Mám takový pocit, že ve svých 13 jsem byla na cvičáku suveréně nejmladší a to náš vlčák poslouchal na slovo.

Myslím, že o lásce ke zvířatům snad "tady" nemusím ani mluvit, ny ;) a co se týče nálad psů, poslední 4 roky jsem měla smečku dvou leonbergrů a jednoho nalezenečka (šílená atletka :) a méďové, když se rozhodnou, tak taky dovedou svý :)

He he, přidám jednu historku - když nám umřel NO, doma se hlasovalo co si pořídíme dál, já jsem byla suveréně pro huskyho, nebo něco jinak vlkoidního, ale přehlasovali me 4:1 ve prospěch leonbergra. No co se dalo dělat. Časem jsem vyrazila s Airin na cvičák (tak se bude jmenovat i moje fenka :) poslouchala na slovo, nerada trhala, ale taky si kousla.
I jednou se mamka rozhodla, že si jako ten cvičák taky vyzkouší. Naprosté veselí nastalo, když na začátku běhali do kruhu a opakovali jednoduché povely. Airin to moc nebavilo, protože už to znala a přišlo jí pitomý si pořád sedat a lehat, když už mámě sakra ukázala, že to zvládá na poprvý. A tak mamka zavelela "sedni", "lehni" a bylo. K všeobecnému pobavení se jal pomáhat i instruktor, přičemž na pohled "no tak, mě už to nebaví, tak mě nechte na pokoji, jo?" snad nadosmrti nezapomenu. A když si potvora všimla, že na ní všichni koukaj, rozplácla se tam ještě víc a instruktor s mámou s ní nemohli hnout (takhle okázalou ignoraci jsem neviděla pškně dlouho :) a pak se jakoby nic sebrala, doběhla ke mě a s kukučem "tak jako budem cvičit, nebo co?" se přede mnou posadila :)
Po úvodní estrádě k pobavení všech jsem zbytek docvičila já a mámu už tam nikdy nikdo neviděl :))) (p.s. ona totiž neznala tajnou fintu fň "já mám dobrotu a pejsek to pro mě rád udělá" - co jinýho by taky mělo platit na vysavač typu leonbergr:)

No dost žvanění, pro ty koho to zajímá - aby to bylo fér - je mi 22 a táhne mi na třiadvacet (koncem roku :)

BrunhoferovaV 16-08-2004 13:39

Fianno tak to jsme stejný ročník :o)) Moje fena je dvouletá, takže jsem si jí pořizovala v jednadvaceti. A dobře jsem udělala :cheesy:!

saschia 17-08-2004 14:55

Ahoj,

ja som si prve CVcko zaobstarala v 16 rokoch (no uz som mala skoro 17), teraz nemam nic ale nie je to vekom, skor nevhodnou konstelaciou podmienok. Ale stale dufam, ak mi to tuto jesen vyjde, mozno budem mat darcek k tridsiatke (ach jo, tie roky mi nie a nie ubudat).

Ale mam taky dojem, ze ak clovek prepadne CVckam, nezavisi to od veku, ale od toho, ze sa 1) dozvie o existencii plemena, 2) zisti ze ma aj ine super vlastnosti okrem krasneho exterieru, 3) ma vhodne podmienky pre chov (sucin casu a priestoru by mal presahovat nejkau tu nie celkom malu kriticku hranicu) a aspon zakladne financie a 4) nie je zavisly na suhlase okolia.

Pavel 17-08-2004 18:28

Quote:

Originally Posted by saschia
1) dozvie o existencii plemena, 2) zisti ze ma aj ine super vlastnosti okrem krasneho exterieru, 3) ma vhodne podmienky pre chov (sucin casu a priestoru by mal presahovat nejkau tu nie celkom malu kriticku hranicu) a aspon zakladne financie a 4) nie je zavisly na suhlase okolia.

Saschia zapoměla na jednu velice důležitou podmínku - chuť a čas se psem cvičit. Protože pořizovat si ČsV jako společenského psa je skutečně ničením genofondu plemene. Bohužel tomu tak v současnosti v mnoha případech je. ČsV je pracovn pes a tak by měl být buďto využíván k práci nebo alespoň v náhradní činnosti, kterou je některá disciplína kynologického sportu. Jen tak totiž jsme schopni při chovu využívat jedince, kteř mají pracovní vlohy a tyto dále rozvíjet nebo alespoň udržet.

saschia 18-08-2004 09:53

Nemozem s tebou Pavel celkom suhlasit, nie kazdy totiz CVcko chce naozaj kvoli cviceniu. To ze psa vychovavas a pracujes s nim podla mna spada do bodu 3, ale nemyslim si, ze jedinym vhodnym vyuzitim CVcka je sportovy a pracovny vycvik. Ja som sice s Keinou robila agility, ale to asi uz s dalsim psom robit nebudem (urcite nie sutazne). Pre mna je CVcko aj idealny spolocnik do prirody, nemusis sa s nim bat, ze nezvladne dlhsiu turu, ze sa ti prehreje alebo naopak prechladne ked v zime spadne do potoka. Samozrejme, ciste gaucova okrasa je nieco ine, tym by sa CVcko nikdy stat nemalo (a myslim ze pri jeho povahe sa ani nestane).

Pavel 19-08-2004 07:30

Saschio,
tohle téma už je trochu mimo téma tohohle fóra. Takže jen velmi krátce. ČsV vzniklo jako ryze pracovní plemeno a takové by mělo i zůstat. Využíváním v chovu jedinců, kteří neprokázali pracovní schopnosti původní záměr zcela ničí. Pokud někdo chce psa jen jako společníka, existuje množství společenských plemen - tj. plemen, které byly šlechtěny právě jen a jen pro tento účel. Pes není výtvorem přírody ale výtvorem člověka, který každé plemeno, které vytvořil, vytvořil k určitému účelu. A stejně tak, jako nenosíme boty na rukou a rukavice na nohou, tak i psí plemena by mela být využívána k tomu, k čemu byla vyšlechtěna.
Pokud bys chtěla dále na toto téma diskutovat, není problém otevřít nové fórum.

Pavel

lenkmack 07-09-2004 13:34

Ahoj,
mne je 25 a tesim se na nove stenatko CSV. Myslim, ze na veku asi urcite nezalezi, mozna jde hlavne o to, kolik casu mas, abys ho mohla s pesnem travit.. a to je individualni... :cheesy:

Aris 26-03-2008 20:37

No svoje CSV nemám, ale poznám ho cca 5 rokov odkedy chodím na tábory a mám 12.......heh trochu málo:|

Zahir 26-03-2008 20:51

Prvé čevečko som mal ako 14 ročný.

Ondrej

Hanka 27-03-2008 07:00

První čsv jsem si koupila z první výplaty, bylo mi 18. Teď je mi 35. Vlčáků mám........slušnou smečku, akorát tak aby udělali slušné spřežení do saní:lol:.

darley 27-03-2008 08:10

Ja budem mať v máji 21. Aris, ja som nevedela, že máš 12!:) A Pavel, ktým plemenám... Prepáč, ale koľko ľudí chová nemeckých ovčiakov alebo rotvajlerov iba ako bytových miláčikov? Dobre, čsv bolo vyšľachtené na pracovné účely, ale to neznamená, že si ho teraz majú kupovať len ľudia, čo s ním plánujú pracovať. Pred tým ako predáš šteniatko, tak si zistíš čo s ním chce budúci majiteľ robiť? A keď ti povie, že ho chce len ako miláčika, tak mu ho nepredáš???:roll:

RadeKKK 27-03-2008 09:19

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128649)
Ja budem mať v máji 21. Aris, ja som nevedela, že máš 12!:) A Pavel, ktým plemenám... Prepáč, ale koľko ľudí chová nemeckých ovčiakov alebo rotvajlerov iba ako bytových miláčikov? Dobre, čsv bolo vyšľachtené na pracovné účely, ale to neznamená, že si ho teraz majú kupovať len ľudia, čo s ním plánujú pracovať. Pred tým ako predáš šteniatko, tak si zistíš čo s ním chce budúci majiteľ robiť? A keď ti povie, že ho chce len ako miláčika, tak mu ho nepredáš???:roll:

Všichni vidíme ze složených zkoušek psů pana Pavla, jak se psi pracuje on sám.(o způsobu jeho cvičení nemluvě.)

Pavel 27-03-2008 09:23

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128649)
A Pavel, ktým plemenám... Prepáč, ale koľko ľudí chová nemeckých ovčiakov alebo rotvajlerov iba ako bytových miláčikov?

To je pravda. A taky se podívej, kam tenhle chov vede. V zemi původu (Německu) už německé ovčáky k práci používají jen minimálně, protože prostě nejsou jedinci, kteří mají dostatečné pracovní vlohy. U nás, kdyby Policie neměla vlastní chov ovčáků, by už také byl nedostatek skutečně dobrých pracovních psů. Zeptej se armády, která nakupuje psy, jaký mají problém, najít vhodné jedince a kolik psů se po základních testech ukazuje jako povahově nevhodná. Chov pracovních plemen, jako pouze domácích mazlíčků je pošlapáním dlouhých roků práce.

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128649)
Pred tým ako predáš šteniatko, tak si zistíš čo s ním chce budúci majiteľ robiť?

Budeš se divit, ale ano. A majitelé mých štěňat podepisují ve smlouvě, že pes projde nejen svodem mladých, bonitací a vyšetřením DKK ale i základním výcvikem.

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128649)
A keď ti povie, že ho chce len ako miláčika, tak mu ho nepredáš???:roll:

Přesně tak, neprodám. Já nikdy neprodával štěňata každému, kdo přišel. Majitele jsem vždy pečlivě vybíral. Navíc výcvik není jen o tom, zjistit zda pes má pracovní vlohy nebo ne. Výcvik upevní vztah mezi majitelem a psem a v neposlední řadě takový pes je ovladatelný a omezuje se tak pravděpodobnost nějakých problémů.

darley 27-03-2008 09:38

Mňa výcvik baví. A preto sa tomu venujem. Aj pri mojich 2 rtw a aj pri čsv. Ale nie každý sa chce tomu venovať. čo myslíš pod pojmom základný výcvik?

Pavel 27-03-2008 09:53

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128658)
Ale nie každý sa chce tomu venovať.

Tak si nemá pořizovat pracovní plemeno. Asi si taky nekoupíš náklaďák jen proto, že se Ti líbí, ale přitom na něj nemáš řidičák a ani pro něj nemáš jiné použití.

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128658)
čo myslíš pod pojmom základný výcvik?

Tady asi někteří budou polemizovat, co je a co není základní výcvik. Já po majitelích mých štěňat požaduji výcvik na úrovni BH, ZOP nebo ZZO s tím, že samozřejmě nemusí mít tyhle zkoušky složené, ale pes by měl umět přibližně vše, co jej jejich obsahem. Prostě základní ovladatelost.

darley 27-03-2008 10:09

Ten náklaďák asi nie je najlepšie prirovnanie. Predsa len pri psoch je to iné. Keď požaduješ základnú ovládateľnosť, tak to je super. Ale to zvládne skoro každý pes, ktorému sa venujú. Na to nemusí byť pracovné plemeno... Nie?

Tyna 27-03-2008 11:24

Zdravím všechny,

tak nejdřív teda k tématu... na podzim mi bude třicet a doma máme čtyřletého psa a roční fenku čsv, k tomu teda ještě pětiletý ovčoun, abych na něj nezapomněla...

A k tomu pracovnímu plemeni... Pavle, musím nesouhlasit. Poslušnost na úrovni zop, zzo a bh by měl podle mně zvládat každý pes bez ohledu na to, jestli je to pracovní plemeno nebo ne. Pracovní plemeno by mělo mít cíle kapku vyšší, např. ZVV1, IPO1 nebo nějakou speciálku, např. ZPS1. Ale upřímně, kolik majitelů čsv je dneska schopno se svými miláčky tyto zkoušky udělat? Myslím, že by šli skoro sečíst i na prstech :( A já se tu klidně přiznám, že všestrannou zkoušku se svým psem nikdy neudělám, protože mi do dneška nikdo nebyl schopen poradit, jak ho mám naučit kousat, když o to absolutně nemá zájem. A než si někdo rýpne, ptala jsem se i figurantů zkušených, kteří s čsv umí pracovat.

Pavel 27-03-2008 12:02

Quote:

Originally Posted by Tyna (Bericht 128684)
Pavle, musím nesouhlasit. Poslušnost na úrovni zop, zzo a bh by měl podle mně zvládat každý pes bez ohledu na to, jestli je to pracovní plemeno nebo ne. Pracovní plemeno by mělo mít cíle kapku vyšší, např. ZVV1, IPO1 nebo nějakou speciálku, např. ZPS1.

Přečti si, co jsem napsal. Neříkám, že pracovního psa dělá ZOP nebo ZZO, ale to, že po majitelích svých štěňat požaduji aby alespoň tyto minimální dovednosti dosáhli. To je to, co mi podepisují ve smlouvě. Samozřejmě, pokud pes má schopnosti, cvičí s ním dále.

Quote:

Originally Posted by Tyna (Bericht 128684)
A já se tu klidně přiznám, že všestrannou zkoušku se svým psem nikdy neudělám, protože mi do dneška nikdo nebyl schopen poradit, jak ho mám naučit kousat, když o to absolutně nemá zájem. A než si někdo rýpne, ptala jsem se i figurantů zkušených, kteří s čsv umí pracovat.


A proč všichni touží jen po všestranné zkoušce ? Přece pracovní pes není jen ten, který je všestranný. Podívej se do praxe, kolik je skutečně všestranných psů. Dneska už minimálně a psi se specializují. Pokud pes nekouše a dobře čuchá, tak proč ho do kousání nutit a vymýšlet všemožné triky, jak ho to naučit ? Proč s takovým psem nedělat pachové práce ?

Tyna 27-03-2008 12:19

Pavle, potom jsem špatně pochopila, co píšeš. Asi holt nejsem dostatečně chápající jedinec :lol:

Jinak u té všestranné zkoušky to píšu čistě osobně, jen aby bylo jasno, že patřím k těm, kteří na to taky nemají... I když doufám, že s fenkou to aspoň na ZM dotáhnem. Vyšší zkouška nemusí být jen všestranná, proto tam mám taky uvedenou ZPS1.

Mně šlo čistě jen o povzdech nad tím, kolik majitelů dneska je schopných jít výš než ty zmiňované základy. I když samozřejmě klobouk dolů před každým, kdo zvládne i ten základ, protože co si budeme povídat, ono udělat BH s ČSV je výkon vcelku úctyhodný :rock_3

Jats 27-03-2008 13:48

Tak já mám doma roční fenku čsv a čínského chocholatého (nahatého) psa a když jsem si je pořídila bylo mi 18 let, takže teď mi je 19 a táhne na 20:)
kam se psem vlezu jsem nejmladší:):p
a k ostatnímu, Affi zná většinu povelů poslušnosti, zvládá stopy i obranu, teĎ jsme dlouho dlouho necvičili krom poslušnosti nic a na zkoušky mám málo času a nevím o žádném dobrém cvičáku v brně a okolí. POkud někdo víte kam bych mohla zajít dejte vědět, děkuju:)

mája 27-03-2008 13:55

Quote:

Originally Posted by Jats (Bericht 128725)
a k ostatnímu, Affi zná většinu povelů poslušnosti, zvládá stopy i obranu, teĎ jsme dlouho dlouho necvičili krom poslušnosti nic a na zkoušky mám málo času a nevím o žádném dobrém cvičáku v brně a okolí. POkud někdo víte kam bych mohla zajít dejte vědět, děkuju:)

Tak přijeď do Blanska, v Adamově máš dokonce sourozence a figurant je stejnej jak u nás. Sedneš na vlak a za půl hodiny jsi tu;-)
jinak v Brně je dobrý cvičák v Kr. Poli( chodí tam Karel s holkama)

borislav 27-03-2008 20:40

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 128656)
Budeš se divit, ale ano. A majitelé mých štěňat podepisují ve smlouvě, že pes projde nejen svodem mladých, bonitací a vyšetřením DKK ale i základním výcvikem.
"
Neříkám, že pracovního psa dělá ZOP nebo ZZO, ale to, že po majitelích svých štěňat požaduji aby alespoň tyto minimální dovednosti dosáhli. To je to, co mi podepisují ve smlouvě. Samozřejmě, pokud pes má schopnosti, cvičí s ním dále.

Tady asi někteří budou polemizovat, co je a co není základní výcvik. Já po majitelích mých štěňat požaduji výcvik na úrovni BH, ZOP nebo ZZO s tím, že samozřejmě nemusí mít tyhle zkoušky složené, ale pes by měl umět přibližně vše, co jej jejich obsahem. Prostě základní ovladatelost.


Mal som z toho zmätok, ale pamätám si obsah aj starších článkov, tak mi došlo a čom to asi je a čo je zmyslom toho, aby pes " prošel" ( Napr. Sekcia Články-bonitace- ale v českom jazyku! : K čemu slouží svod mladých, bonitace a členství v Klubu ? Autor: Pavel (21. 4. 2002 - 13:39).

Môj slovenský preklad, dúfam správny, je :
absolvuje, zúčastní sa, predvedie psa pred komisiu ....keby som sa náhodol uchádzal o šteňa z vašej CHS :)

Podľa širokého vekového rozsahu pisateľov by bolo škoda dopredu niekoho odradiť prísnymi zmluvnými podmienkami panujúcimi v kluboch chovateľov.
Chov CSV potrebuje širokú členskú základňu, aby bolo z čoho vyberať a aby vynikli jednotlivci a úspechy, na zvodoch, bonitáciách, výstavách, skúškach alebo len stretnutiach. Nie úspechy za každú cenu.

Ozaj to najdôležitejšie v tejto téme: môj vek sa pohybuje tesne pri hranici veku, ktorý Pavel predpokladal :ghost_2

Romana Hajasova 27-03-2008 21:15

Já jsem jako malá toužila po vlku a když jsem ve 14 letech četla inzerát : "Prodám křížence vlka " ,hned jsem přemlouvala mamču a ta mi řekla jednou větou "Jsi blázen?" Tak jsem se spokojila s nalezencem německého ovčáka.
Pak mi padlo 245et a vyskytla se možnost splnit si sen.Hledala jsem křížence vlka a netušila jsem ,že dokonce bylo vyšlechtěno plemeno čsv,byla jsem úplně nadšená a začala jsem hledat psa bez pp ,po všech útulcích a našla jsem.Naše cesta směřovala až do Bratislavy na otočku autem a celá nadšená jsem si vezla moje první vytoužené čévéčko,tedy mého vlka :-)). Pak mi to nedalo a chtěla jsem k němu kámoše,tak po půl roce jsem kontaktovala chovatelskou stanici a vezla jsem si domů malé klubíčko a z malého klubíčka se nám nyní vyklubalo velké klubíčko .
A jsem snad ten nejšťastnější člověk na světě ,nedovedu si bez nich život představyt.Ale na starý kolena bych čévéčko asi nechtěla,no nevým jak moc budu či nebudu pohyblivá a vzhledem k jejich náročnosti na pohyb bych se toho vzdala.Naše každodenní venčení je převážně v klusu,snažím se držet jejich tempo a vyhovět jim .

Romana Hajasova 27-03-2008 21:17

Jejda ne 245 :shock: let ,ale 25 let .Takhle stará ještě nejsem a ani nebudu :lol:

Pavel 27-03-2008 21:39

Quote:

Originally Posted by borislav (Bericht 128800)
Môj slovenský preklad, dúfam správny, je :
absolvuje, zúčastní sa, predvedie psa pred komisiu ....

Ano, přesně tak, Ale současně se zavazuje k tomu, psa na svod i bonitaci řádně připravit. Znamená to, že není možné, aby přišel s nesocializovaným nebo agresivním psem, který má problémy při měření nebo při zkoušce povahy.

Quote:

Originally Posted by borislav (Bericht 128800)
Podľa širokého vekového rozsahu pisateľov by bolo škoda dopredu niekoho odradiť prísnymi zmluvnými podmienkami panujúcimi v kluboch chovateľov.
Chov CSV potrebuje širokú členskú základňu, aby bolo z čoho vyberať a aby vynikli jednotlivci a úspechy, na zvodoch, bonitáciách, výstavách, skúškach alebo len stretnutiach. Nie úspechy za každú cenu.

Myslím, že ne tak zcela. Samozřejmě široká základna je třeba, ale široká základne kvalitních majitelů. Štěně, prodané člověku, který ho nechá vyrůstat bez socializace v kotci je pro chov ztraceno a nejen to. třeba by to byl velice kvalitní chovný jedinec a jen díky špatnému majiteli (a především chovateli, který mu ho prodal) je pro chov ztracen a tím i plemeno poškozeno.
Já raději 5 lidí, u kterých si nejsem zcela jist od koupi odradím, než abych prodal jednomu špatnému.

mája 27-03-2008 21:50

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 128812)
Myslím, že ne tak zcela. Samozřejmě široká základna je třeba, ale široká základne kvalitních majitelů. Štěně, prodané člověku, který ho nechá vyrůstat bez socializace v kotci je pro chov ztraceno a nejen to. třeba by to byl velice kvalitní chovný jedinec a jen díky špatnému majiteli (a především chovateli, který mu ho prodal) je pro chov ztracen a tím i plemeno poškozeno.
Já raději 5 lidí, u kterých si nejsem zcela jist od koupi odradím, než abych prodal jednomu špatnému.

Pavle kdybych si šla pro Bena k tobě tak ho nikdy nedostanu,proto že jsem chovateli řekla, že ho chci jako mazla a jen sem tam na cvičák, žádnej chov, výstavy nebo zkoušky. A podívej se co dneska dělám za hlouposti! Ben je chovnej šampion:lol:
Jen tak mimochodem v té bylo mě 21 a měla jsem dvě malinký děti, Benovi bylo půl roku;-)

Pavel 28-03-2008 08:13

Quote:

Originally Posted by mája (Bericht 128814)
Pavle kdybych si šla pro Bena k tobě tak ho nikdy nedostanu,proto že jsem chovateli řekla, že ho chci jako mazla a jen sem tam na cvičák, žádnej chov, výstavy nebo zkoušky. A podívej se co dneska dělám za hlouposti! Ben je chovnej šampion:lol:

Maruško, Ty bys u mne měla šanci vždy :D. Ale vážně, pochopitelně, že netřídím zájemce mechanicky. Pro mne je sice důležité to, co o sobě napíší, ale vyžaduji ještě před rezervací štěněte osobní kontakt se zájemcem. Ten mnohdy ukáže nejvíc a někdy i opak toho, co mi zájemce napsal. Sama ale píšeš, že jsi sice chtěla mazlíka, ale "občas i na cvičák". To je ta maličkost, která může rozhodnout :D.

darley 28-03-2008 08:56

A čo sa stane, keď to majiteľ nesplní??? Vezmeš si toho psa späť alebo čo?

Pavel 28-03-2008 09:03

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128871)
A čo sa stane, keď to majiteľ nesplní??? Vezmeš si toho psa späť alebo čo?

Proč bych si psa bral zpět. Vybírám takové majitele, které podmínky splní.

darley 28-03-2008 09:47

Ale stať sa môže hocičo kvôli čomu nebudú môcť splniť podmienky. Len ma zaujíma, že čo by si robil potom...

Aris 28-03-2008 20:52

vidíš darley čo sa tu všetko dozvieš8)

darley 28-03-2008 20:59

Vidím vidím. Aris takže zajtra sa vidíme?

borislav 29-03-2008 14:00

Ach jaj............
genetika je vec záludná.......
každá zmluva má dve strany aj záruky by mali byť na obidvoch stranách..........
V mojom veku, pri mojich skúsenostiach každá prílišná istota budí nedôveru. :oops::oops:
Najmä pri predpokladoch a ambíciách formulovaných pri 6-8 týždňových šteňatách aj keď po vynikajúcich rodičoch.
Uznávam, že ma naozaj nie je nič do Pavlových zmlúv a ospravedlňujem sa. Viem však akých som mal ja rodičov a čo vyrástlo zo mňa, po akých rodičoch som bral šteňatá ja a čo som z nich vychoval. Mám prvého csv, preto som na tomto fóre opatrný.
Darley, nemaj obavy, zmluva je len základ, prejav vôle a zámerov. Naozaj sa v priebehu života hrany obrusujú, názory zbližujú a pokiaľ budeš so svojim csv spokojná ty a aj csv, aj chovateľ je len človek.
Možno nevychováš šampióna, ale snaž sa ho aspoň uchovniť, aby chovateľ mohol porovnať v akom stave je vrh, a jeho nádeje vložené do chovu.
Výchovu psa môžeš spackať ( ja radšej volím opatrnú, miernejšiu cestu, ako psa nasilu lámať a hnať do rekordov ), genetiku v ňom nezmeníš. Učiť sa budeš až do konca, to mi ver. Keď si myslíš, že máš toho svojho csv už zvládnutého, zaručene ti po pár chvíľach pripraví nejaké prekvapenie. Naozaj žiadna istota.
Koniec koncov, aj rozhodcovia a posudzovatelia sú tiež len ľudia, hodnotenia, kódy subjektívne. Tak ako aj predložený návrh zmluvy.
Ambície zo začiatku potom možno naplní ďalšia generácia.
Moje roky, moje skúsenosti, moje naplnené (nenaplnené ) zmluvy a dohody.
Sme živí, pracujeme so živým materiálom. Život je zmena a jediná istota je v neistote.
Hor sa do výchovy, výcviku a chovu.
Michal.

darley 29-03-2008 16:24

Borislav, ja Grace na 100% uchovním. Každý týždeň chodíme na cvičák a samozrejme ešte aj doma vychovávame a cvičíme. A nemám ju na 100% zvládnutú. To nemám ani mojich RTW a Darley je popritom naozaj dobre vycvičený. Za neho sa hanbiť teda nemusím. Ale stať sa môže všeličo. Je to zviera. má vlastný rozum. Mňa len zaskočilo to čo písal Pavel (Saschia zapoměla na jednu velice důležitou podmínku - chuť a čas se psem cvičit. Protože pořizovat si ČsV jako společenského psa je skutečně ničením genofondu plemene.) Ja len nesúhllasím s Pavlom úplne. Jednoducho mi príde trochu blbé nútiť (zmluvou) budúceho majiteľa cvičiť psa, keď on chce mať z neho rodinného miláčika. Aj keby to mal byť len gaučový pes. Veď to je dobrovoľné rozhodnutie toho dotyčného. Mňa osobne sa to netýka, lebo ja sa výcviku venujem a baví ma to. Len mi to príde také čudné. a tá zmluva je podľa mňa aj tak o ničom. Preto čakám čo mi Pavel odpíše na moju poslednú otázku, že čo by robil ak to ten dotyčný nedodrží. Lebo stať sa môže naozaj hocičo.

Pavel 30-03-2008 08:22

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 128877)
Ale stať sa môže hocičo kvôli čomu nebudú môcť splniť podmienky. Len ma zaujíma, že čo by si robil potom...


Možností je několik, ale jak napsal Michal, především je to na dohodě. Nemá smysl teoretizovat "coby kdyby". Nemohu Ti dát přesný návod, co dělat, protože každý člověk i pes je jiný a každá situace vyžaduje jiné řešení. Než řešit nějaké pozdější problémy je ale přece jednodušší pečlivě vybrat toho nejvhodnějšího majitele u kterého je co nejnižší pravděpodobnost nějakých problémů. A ještě jednu doušku :D - samozřejmě "chovatelé" kteří prodají štěně a od té chvíle se o něj nestarají a ani mnohdy nemají kontakt s majitelem (věř, že takových je překvapivě mnoho), ti problémy nemají a žádnou smlouvu neuzavírají. Produkují kvantitu, ale je otázkou, zda takovouhle kvantitu plemeno potřebuje ?

darley 30-03-2008 20:17

To je jasné. Určite to plemeno nepotreboje. A ja nechápem ako môže chovateľ nebyť v kontakte s majiteľom svojich šteniatok. Ja som v kontakte, aj s chovateľom a aj s bývalým majiteľom Grace.

borislav 02-04-2008 21:13

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 129166)
A ja nechápem ako môže chovateľ nebyť v kontakte s majiteľom svojich šteniatok. Ja som v kontakte, aj s chovateľom a aj s bývalým majiteľom Grace.

Byť majiteľom psa a tobôž byť chovateľom si vyžaduje veľa vecí, ale predovšetkým stabilizovanú, vyzretú osobu a stabilizované podmienky na spoločný život. Rádovo ma jeden pes môže ovplyvňovať - bez potomstva cca 15-20 rokov - vrátane prípravy na jeho príchod do mojej svorky.
Honba za rýchlym uchovnením, a urýchleným návratom prostriedkov vynaložených na kúpu psa nie je ale záležitosťou len mladých ľudí a čerstvých chovateľov. Sprav si len tak anketu, v akom veku prechádzajú psi a feny bonitáciou, SVP a RTG a kedy majú feny prvý vrh. Pokiaľ to prekročí hranicu 2,5 roka, vyzeráš ako exot s nezáujmom o svojho psa.
Pozn: Min hranica pre bonitáciu je - feny min. 15 mesiacov, psi min. 18 mesiacov. Naozaj je 18 mesačný, alebo aj dvojročný pes alebo fena to pravé na chov ( nie výrobu šteniat )?
Pokiaľ sa staneš mladým chovateľom, máš registrovanú čerstvú, neznámu chovateľskú stanicu a v skorom vrhu sa ti podarí 4-7 šteniat máš čo robiť správne umiestniť celý vrh. Čo keď pri to je tom tvoja prvá fena v živote a nemáš skúsenosti s chovom zvierat? Alebo máš skúsenosti s chovom psov, ale nie s CSV? Dvojročný CSV je podľa mňa ešte nevyzretý, nestabilný pes ( fena) plný hravosti, s ktorým začína v plnej miere trieskať puberta. Môžem sa mýliť, ale popisujem toho môjho a psy ktoré osobne poznám. Nie zlomené tvory, ktoré od tvrdého výcviku za pochybnými titulmi a skúškami neregistrujú okolie, nič, nikoho a nemo čakajú len na príkaz svojho pána.
Keď je výcvik hra, je to predsa na psovi a jeho správaní jasne vidieť.
K tomu sa máš ešte "starať " a radiť v tom horšom prípade ďalšiemu zelenáčovi v chove v akomkoľvek veku.

Nie je to len kvantita vs. kvalita a vek.
Výber majiteľa alebo chovateľa z obidvoch strán, je podľa mňa dôležitý predovšetkým z tohto pohľadu.
Keď máš podmienky na uživenie psa a jeho výchovu, môžeš formulovať ďalšie požiadavky a hľadať dohodu. A korigovať ich podľa skutočnosti, toho čo dokážeš a čo ti genetika vyviedla.
Tu sme sa s Pavlom zhodli, že predovšetkým je to na osobnej dohode. Predpokladám, že za tvrdým obalom je mäkké srdce chovateľa. Načo tlačiť na " starého kozáka", zaháňať ho do kúta a žiadať odpoveď na otázku, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď.

Ale aj keď si budúci majiteľ zvolí nevyzretú chovnú stanicu nezostane osamotený. Aj keď to škrípe, sú kluby chovateľov, majú svoje orgány, hlavného poradcu chovu, hlavného výcvikára, poradcov chovu, výcvikárov podľa územného členenia. Určite ho neodmietnu s radou alebo pomocou.
Keď som potreboval radu ja, dostal som ju aj od chovateľa, aj od poradcu chovu aj od kolegov majiteľov a teraz už aj chovateľov. A dosť som získal aj z tohoto serveru. Nie je to len starecká senilita.:rock_3

Michal

borislav 02-04-2008 21:20

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 129049)
Borislav, ja Grace na 100% uchovním.

Darley, tu by som "zahnal do kúta" ja teba.
Ja by som formuloval vetu aj s použitím predchádzajúcich príspevkov takto:
ja Grace pripravím ( aj s pomocou chovateľa .... ) a absolvujem s Grace všetko, čo vyžaduje jej uchovnenie. A podľa výsledku .....:p

Je toto sekcia Mimo témy, o všetkom a o ničom. Naozaj o ničom?

Michal

Elar 02-04-2008 22:30

Quote:

Originally Posted by borislav (Bericht 129869)
Honba za rýchlym uchovnením, a urýchleným návratom prostriedkov vynaložených na kúpu psa nie je ale záležitosťou len mladých ľudí a čerstvých chovateľov. Sprav si len tak anketu, v akom veku prechádzajú psi a feny bonitáciou, SVP a RTG a kedy majú feny prvý vrh. Pokiaľ to prekročí hranicu 2,5 roka, vyzeráš ako exot s nezáujmom o svojho psa.
Michal


Tak s týmto môžem len súhlasiť, ale prečo je to tak? Mali by sme založiť klub exotov :roll:

darley 03-04-2008 07:38

Borislav, prepáč že som si dovolila niečo také opýtať, ale ja si aj tak stojím za svojim názorom. To, že je Pavel dlhoročný chovateľ neznamená, že s ním musím vo všetkom súhlasiť. apráve tu sa naše názory rozchádzajú. Ale nehanbím sa to povedať. áno, mohla som to tak napísať. Ale nenapísala. Napr. aj preto, že chovateľ je ďaleko a za pomoc sa môžem poďakovať viacerým ľuďom aj z tejto stránky a aj z môjho okolia. A im som za to veľmi vďačná. Aj som im to povedala.
A tým čo som napísala, že ju na 100% uchovní, so myslela hlavne to, že ja sa svojmu psovi venujem a vo forme výcviku a myslím, že nebudem mať problém s uchovnením. čiže mňa sa netýka to, čo sme tu s Pavlom rozoberali. Len ma to jednoducho zaujímalo, lebo s tým nesúhlasím. Stačí?

darley 03-04-2008 07:40

A čo sa týka toho veku... Môj pes Rtw išiel na bonitáciu vo veku 3 rokov. Takže ani to sa ma veľmi netýka. Nevravím, že s Grace nechcem ísť na bonitáciu tento rok. Keď viem, že to zvládne, tak prečo nie?

borislav 03-04-2008 14:11

Quote:

Originally Posted by darley (Bericht 129920)
Borislav, prepáč že som si dovolila niečo také opýtať, ale ja si aj tak stojím za svojim názorom.
čiže mňa sa netýka to, čo sme tu s Pavlom rozoberali. Len ma to jednoducho zaujímalo, lebo s tým nesúhlasím. Stačí?

Darley, podľa vývoja tejto diskusie sa musím ospravedlniť ja. A nielen tebe.
Prvý príspevok začala Fianna aj keď už dávnejšie.:
Nazdar lidi, mám jeden takovej vlezlej dotázeček. Předem očekávám, že mi ne všichni odpoví, tak se prosím zdržte vtipných komentářů. Děkuji :)
těm kteří budou ochotni mi odpovědět děkuji :)
Fianna

Nemal som na mysli konkrétne teba, ani tvoju situáciu, čítal som svoje príspevky ešte raz - okrem pokusu o malé " škádlení" pri formulácii uchovnenia Grace. Veď sme sa možno videli zďaleka len raz, teraz v Nitre na klubovke.
Napísal som svoj názor, podľa tvojej reakcie som zasiahol do dialógu medzi tebou a Pavlom. Nebolo to mojim úmyslom.
Ospravedlňujem sa teba aj jemu.
Michal Volárik, Nitra.

darley 03-04-2008 14:13

Nemala som v pláne zatlačiť Pavla do kúta. Ak to tak niekto pociťuje, tak mi to je ľúto. To som nechcela. Len som chcela poukázať, že tie zmluvy sa nie vždy dodržia. A čo sa stane potom? no nič. Takže je to tak trošičku zbytočné v tom smere aby tam bolo písané, že žiadam od budúceho majiteľa aby so psom cvičil (zjednodušene povedané). To bol celý môj zámer. Nijak nespochybňujem jeho výsledky v chove a vedoomosti. To by som si nedovolila. Nemyslím si, že som napísala niečo čím by som ho mohla uraziť alebo mu nebodaj uškodiť.

darley 03-04-2008 14:16

Nemusíš sa ospravedlňovať. Len si myslím, že som nič zlé nenapísala. A stojím si za svojim... Tú vetu som mohla napísať inak. Uznávam. Takto to vyznie možno inak ako to bolo v pláne

Pavel 03-04-2008 14:22

Ja sa necítim nijako dotčený alebo napadnutý, nie je začo sa ospravedlňovať :D.

borislav 04-04-2008 19:33

Quote:

Originally Posted by Elar (Bericht 129886)
Mali by sme založiť klub exotov :roll:

Starý, malý, tlstý, gaučák a ešte v klube exotov?!:bigcry2:bigcry2
Teraz sa budem hanbiť prísť zajtra do Šamorína!
borislav

darley 04-04-2008 20:45

Takže sa zajtra vidíme v šamoríne?

Elar 04-04-2008 20:53

Borislav to vzdal......

Irisdane 15-08-2008 19:13

Kolik je vám let?
 
Zpátky k původnímu tématu. :-)

Mě je 20 let, ČV jsem si pořídila před dvacetinami a měla jsem ho vlatně k narozeninám,až na to,že jsem si ho koupila sama. ;-) Balthasar je moje zlato a za nic na světě bych ho nevyměnila, ačkoli mám občas pocit, že do přetrhnu,hlavně po tom,co se naučil otavírat odpadkový koš s víkem,ale o tom asi jinde. :rock_3

Elar 15-08-2008 22:02

Tak ja mám tiež 20 rokov, a moja "vlčica" má už tri a pol roka.. ;-) straašne rýchlo to uteká :(

Marianka.W 16-08-2008 10:42

Ahoj,
já 30 (ještě 12 dnů), Darlinka 18 měsíců...

GabrielaVesela 28-10-2011 03:55

ahoj..me je 35 a musim jeste pockat 3-4 roky ale pak konecne si splnim sen :-)

malkovicz 28-10-2011 08:36

Ahoj tak mě je 30 let a naší vlčandě Bestě 10 měsíců ;-)

mellorn 28-10-2011 09:19

jezis,kdybych si tak pamatovala, jestli jsme sem uz psala nebo ne:lol: letos mi bylo 33 a Arwen budou v lednu ctyri. Fuj, leti to hrozne rychle....

sdivokoukrvi 28-10-2011 10:17

22 a kus a mám 2 a půl letou fenku, takže při pořízení mi bylo 20:rock_3

CDaniela 28-10-2011 10:28

Fuj to je téma :D

Rhilien 02-11-2011 13:26

Quote:

Originally Posted by CDaniela (Bericht 410302)
Fuj to je téma :D

:lol: skoda, ze tu neni nejakej smejiciseazchrochtajicismajlik - takovy podobny zvuk jsem totiz ze sebe dostala :lol: (a kdyz jsem chtela hodit jen a pouze smejicisesmajlik, napsalo mi to, ze je moje zprava prilis kratkaaa..haa)

bambas 02-11-2011 15:41

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 128659)
Tak si nemá pořizovat pracovní plemeno. Asi si taky nekoupíš náklaďák jen proto, že se Ti líbí, ale přitom na něj nemáš řidičák a ani pro něj nemáš jiné použití.

Proc by si nemohl porizovat pracovni plemeno? Je svepravnej clovek, tak si to plemeno muze klidne poridit a nikdo by mu to nemel zakazovat, popripade mu davat nejevo, jakej je to tupec. To, ze ne vsichni se budou venovat kynoligii, neznamena, ze plemeno degeneruje. Navic, pokud by to bylo, tak jak ty rikas, jiste by nebylo tolik chovatelu a k rozvoji plemene by nedochazelo, coz je kontraproduktivni. Muzes projevit svuj nazor, ze nesouhlasis, aby si nekdo poridli psa jen jako spolecnika, chodil s nim na cvicak, ale neucastnil se soutezi apod. - ze je to spatne. Ale NEMAS pravo nekomu rikat, co MA nebo NEMA delat.

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 128659)
Tady asi někteří budou polemizovat, co je a co není základní výcvik. Já po majitelích mých štěňat požaduji výcvik na úrovni BH, ZOP nebo ZZO s tím, že samozřejmě nemusí mít tyhle zkoušky složené, ale pes by měl umět přibližně vše, co jej jejich obsahem. Prostě základní ovladatelost.

Na to mas pravo, dat si to do kupni smlouvy a je to jiste v poradku. Alespon to podporuje to, ze pes nebude rust jak drivi v lese a vyroste z nej jedinec nebezpecny pro svoje okoli. Ale prijde mi zvrhle nekoho nutit do stop, obran, apod...

Pavel 02-11-2011 17:54

Quote:

Originally Posted by bambas (Bericht 410880)
Proc by si nemohl porizovat pracovni plemeno? Je svepravnej clovek, tak si to plemeno muze klidne poridit a nikdo by mu to nemel zakazovat, popripade mu davat nejevo, jakej je to tupec. To, ze ne vsichni se budou venovat kynoligii, neznamena, ze plemeno degeneruje. Navic, pokud by to bylo, tak jak ty rikas, jiste by nebylo tolik chovatelu a k rozvoji plemene by nedochazelo, coz je kontraproduktivni. Muzes projevit svuj nazor, ze nesouhlasis, aby si nekdo poridli psa jen jako spolecnika, chodil s nim na cvicak, ale neucastnil se soutezi apod. - ze je to spatne. Ale NEMAS pravo nekomu rikat, co MA nebo NEMA delat.

Týjo, to je možná rekord tohohle serveru - reakce na 3 1/2 roku starý příspěvek :p
Pes není výtvor přírody, ale člověka. A ten si vytvořil různá plemena k různým účelům stejně tak, jako si vytvořil různé nástroje pro různé činnosti. A stejně tak, jako nebudeš stříbrnou konvici používat jako šoufek k vybírání žumpy, tak i každé plemeno by také mělo být používáno k tomu, k čemu bylo vytvořeno. Pokud už ta činnost potřeba není, pak k účelu podobnému-náhradnímu. Tím, že v našich psech nebudeme rozvíjet pracovní vlohy, pliveme na práci panů Hartla a Rosíka a všech, kteří jim plemeno pomáhali vytvořit a udržet. Pro úlohu společníka byla vytvořena zcela jiná plemena, která byla s tímto ohledem selektována a šlechtěna. Říká se jim společenská plemena. To, že dnešní zvrácené hodnoty některých lidí se na to dívají jinak a vybírají si psy jen podle katalogu, a pořizují si toho, který se jim líbí, neznamená, že je to tak správně.

Quote:

Originally Posted by bambas (Bericht 410880)
Na to mas pravo, dat si to do kupni smlouvy a je to jiste v poradku. Alespon to podporuje to, ze pes nebude rust jak drivi v lese a vyroste z nej jedinec nebezpecny pro svoje okoli. Ale prijde mi zvrhle nekoho nutit do stop, obran, apod...

Pokud si pořádně přečteš, co jsem před více jak 3 lety napsal zjistíš, že jsem nic takového nikdy neřekl. Pracovní pes neznamená jen kombinaci stopy-obrana-poslušnost. Ale poslušnost je základem všeho (tedy i života se společenským plemenem) a pak už je spousta možností, jak se psem pracovat.

Rhilien 02-11-2011 19:00

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 410891)
Týjo, to je možná rekord tohohle serveru - reakce na 3 1/2 roku starý příspěvek :p
Pes není výtvor přírody, ale člověka. A ten si vytvořil různá plemena k různým účelům stejně tak, jako si vytvořil různé nástroje pro různé činnosti. A stejně tak, jako nebudeš stříbrnou konvici používat jako šoufek k vybírání žumpy, tak i každé plemeno by také mělo být používáno k tomu, k čemu bylo vytvořeno. Pokud už ta činnost potřeba není, pak k účelu podobnému-náhradnímu. Tím, že v našich psech nebudeme rozvíjet pracovní vlohy, pliveme na práci panů Hartla a Rosíka a všech, kteří jim plemeno pomáhali vytvořit a udržet. Pro úlohu společníka byla vytvořena zcela jiná plemena, která byla s tímto ohledem selektována a šlechtěna. Říká se jim společenská plemena. To, že dnešní zvrácené hodnoty některých lidí se na to dívají jinak a vybírají si psy jen podle katalogu, a pořizují si toho, který se jim líbí, neznamená, že je to tak správně.



Pokud si pořádně přečteš, co jsem před více jak 3 lety napsal zjistíš, že jsem nic takového nikdy neřekl. Pracovní pes neznamená jen kombinaci stopy-obrana-poslušnost. Ale poslušnost je základem všeho (tedy i života se společenským plemenem) a pak už je spousta možností, jak se psem pracovat.

Ja se vam tu do toho nechci nijak michat, jen mi to neda nereagovat na to, ze nekdo prirovna ziveho tvora k nezivemu nastroji a jeste navic rekne, ze pes (zivy tvor) neni vytvor prirody ale cloveka...slechteni a krizeni neni prece "vytvor" jako takovy...

Pavel 02-11-2011 19:10

Quote:

Originally Posted by Rhilien (Bericht 410900)
Ja se vam tu do toho nechci nijak michat, jen mi to neda nereagovat na to, ze nekdo prirovna ziveho tvora k nezivemu nastroji a jeste navic rekne, ze pes (zivy tvor) neni vytvor prirody ale cloveka...slechteni a krizeni neni prece "vytvor" jako takovy...

A co to je ? říroda by nikdy nevytvořila živého tvora, který musí rodit císařským řezem, který musí být operován, protože má tak zdeformovanou tlamu, že mu nefungují slzné kanálky, který se musí stříhat, jinak by zahynul na kožní problémy apod. Tihle tvorové, a pes mezi ně jednoznačně patří, jsou ryzím výtvorem člověka. Nepleťte si slova "výrobek" a "výtvor", mají trochu jiný význam :p

Vlkodlak 02-11-2011 20:40

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 10712)
Saschio,
tohle téma už je trochu mimo téma tohohle fóra. Takže jen velmi krátce. ČsV vzniklo jako ryze pracovní plemeno a takové by mělo i zůstat. Využíváním v chovu jedinců, kteří neprokázali pracovní schopnosti původní záměr zcela ničí.

Když já tomu pořád nějak nerozumim:(. Přepokládala jsem, že vlohy pro výcvik (např. aportování) jsou vrozené. Povahu a případné další schopnosti že pes prokáže na bonitaci a podle toho je nebo není zařazen do chovu. Teď to zase chápu tak, že když se psem cvičim a složim např. ZVV1, tak jeho štěňata také mají předpoklad být cvičitelná a když s nim necvičim, tak pracovní schopnosti neprokáže a jeho využívání v chovu ničí původní záměr. Tak co teda ta bonitace, tam to neprokáže? Tak proč je bonitace a ne například zkouška pracovních vloh pro chovnost? Aneb pokud bonitace neprokáže pracovní schopnosti, proč jsou tedy uchovňováni jedinci, kteří zcela ničí původní záměr? A jak je to teda s dědičností pracovních vloh, to když se psem cvičim, tak zvyšuju jeho šanci mít cvičitelná štěňata? A je to při výběru chovných párů nějak zohledněno? Třeba jako že se chovatelská komise snaží k sobě vybírat partnery tak, aby aspoň jeden měl složenou např. ZOP? A nebo pokud stačí bonitace, tak proč potom podmínka výcviku? Pes jde přece zabavit i náhradní činností nepracovního charakteru (tím myslím jinak než stopy, obrana, poslušnost vyšší úrovně). Pardon, ale vážně už v tom začínám mít guláš a budu ráda za vysvětlení.

Rhilien 02-11-2011 22:40

Quote:

Originally Posted by Pavel (Bericht 410901)
A co to je ? říroda by nikdy nevytvořila živého tvora, který musí rodit císařským řezem, který musí být operován, protože má tak zdeformovanou tlamu, že mu nefungují slzné kanálky, který se musí stříhat, jinak by zahynul na kožní problémy apod. Tihle tvorové, a pes mezi ně jednoznačně patří, jsou ryzím výtvorem člověka. Nepleťte si slova "výrobek" a "výtvor", mají trochu jiný význam :p

Dobra, nebudeme polemizovat o vyrobcich a vytvorech, jakozto odvozeniny od "vyrobit" a "vytvorit"..me slo jen o to, aby se nesrovnavalo zive s nezivym..
A o "zdeformovanosti" atd. ruznym "preslechtovanim" se bavit prece nemusime. Puvodni zvire, z ktereho "vznikal(i)" dnesni pes (psi) si snad nikdo z prstu nevycucal, ale jiz se v prirode nachazelo ne? ;)

Saerithra 02-11-2011 22:48

Taky si myslím, že člověk si psy ochočením a šlechtěním přizpůsobil k danému účelu a nevytvořil si je.


All times are GMT +2. The time now is 07:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org